Din dragoste de bebelusi

  •  
    • 2297 mesaje
    3 Mai 2014, 17:42
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 2297 mesaje
    3 Mai 2014, 17:57
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 14418 mesaje
    3 Mai 2014, 18:03
    0 2
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 4582 mesaje
    3 Mai 2014, 18:05
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 9873 mesaje
    3 Mai 2014, 18:06
    0 1
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 16187 mesaje
    3 Mai 2014, 18:11
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 8217 mesaje
    3 Mai 2014, 18:14
    0 0
    Eu am vazut si aici diferenta mare intre doctorii platiti de asigurare si cei privati. Asa ca inteleg oricand pe cineva care prefera sa plateasca privat asistenta medicala la o sarcina.

    Felicitari Censky, sarcina usoara in continuare.
  •  
    • 8217 mesaje
    3 Mai 2014, 18:26
    0 0
    Mohi, bafta multa.
  •  
    • 2297 mesaje
    3 Mai 2014, 18:30
    3 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 8217 mesaje
    3 Mai 2014, 18:36
    1 0
    SI l-ai scuzat?

    A mea mi-a zis: vaginul tau nu ma vrea azi.

    Noroc ca e o ea, ca nu stiam ce sa-i zic de era un el.
  •  
    • 4350 mesaje
    3 Mai 2014, 18:46
    2 0
    francessca said:Eu am nascut prin cezariana, la Municipal, gratuit.
    Si eu si copilul am iesit din spital in perfecta regula.
    E adevarat ca am avut ca pila o cunostinta care il cunostea pe seful de sectie de atunci.
    Indiferent cati bani am cheltuit cu spagile, nu am ajuns la aberanta suma de 5700 de lei pt o nastere + alte cheltuieli !!! Poate sa fi cheltuit 10 la suta din cei 5700 dati la o maternitate particulara.
    Bertha, nu te supara, dar nu toate gravidele au banii astia de risipit. Sunt maternitati de stat, unde conditiile sunt cel putin la fel de bune, ca in cele particulare.

     Francesca, faptul ca iti doresti sa nasti in cele mai bune conditii, nu inseamna bani risipiti, din contra. Daca ti-as arata facturile de la clinica unde am nascut, cu siguranta vei crede ca sunt contrafacute . Daca le mai pun si pe alea din perioada sarcinii, cat am stat internata, te-ai speria. Dar nici acum, dupa ce m-am vazut cu sacii in caruta si totul a fost bine, nu regret nici un banut cheltuit, din contra, as face la fel, chiar daca pentru suma aia as strange zece vieti! Si da-mi voie sa te contrazic, dar nu cred ca exista spital de stat care sa aiba conditii " cel putin la fel de bune" ca si unul particular, ori nu stii ce inseamna un spital particular, ori n-am calcat eu niciodata intr-unul de stat!

  •  
    • 6798 mesaje
    3 Mai 2014, 19:34
    0 0
    francessca said:Eu am nascut prin cezariana, la Municipal, gratuit.
    Si eu si copilul am iesit din spital in perfecta regula.
    E adevarat ca am avut ca pila o cunostinta care il cunostea pe seful de sectie de atunci.
    Indiferent cati bani am cheltuit cu spagile, nu am ajuns la aberanta suma de 5700 de lei pt o nastere + alte cheltuieli !!! Poate sa fi cheltuit 10 la suta din cei 5700 dati la o maternitate particulara.
    Bertha, nu te supara, dar nu toate gravidele au banii astia de risipit. Sunt maternitati de stat, unde conditiile sunt cel putin la fel de bune, ca in cele particulare.

     

    pai eu nu ma supar deloc, ca n-am de ce. Dar crede-ma ca nu-s conditiile cel putin la fel de bune in maternitatile de stat, am fost internata si la filantropia de 2 ori, si oricat se spune ca e o maternitate supercivilizata, nu e nici pe departe ca maternitatea privata, nici nu se compara.Eu la filantropia mai aveam putin si faceam o depresie, un loc rece cu un aer, evident, de spital. Am fost internata de 2 ori si la maternitatea privata, plus nasterea, si m-am simtit ca in vacanta, ca la hotel. Eu mi-am spus o parere pt ca am avut de-a face cu ambele si pot compara din experienta.
  •  
    • 6798 mesaje
    3 Mai 2014, 19:42
    1 0
    Mai adaug ceea ce am mai spus cu niste zeci de pagini in urma, eu nu consider ca am risipit banii si nu-mi pare rau pt niciun ban platit, din doua motive: am avut parte de cea mai frumoasa experienta din viata mea si banii platiti au fost incasati de ei legal, cu chitante si tot tacamul, nu bani bagati in buzunar la negru.
  •  
    • 6798 mesaje
    3 Mai 2014, 19:45
    0 0
    ultimul_mohican said:Ba sincer, mi se pare super convenabil 5700 ron pt cezariana la Medlife, cum a zis Bertha, ca si daca dai spagi la medic, anestezist etc, tot acolo ajungi. Eu auzisem de vreo 9000 ron. Brrrr... aia da suma.
    Si am venituri, nu-i bai, dar nu imi place sa arunc banii pe fereastra. Saru'mana, Bertha, pt informatii. Daca ai mai vrea sa-mi zici si ce medic ti-a supravegheat tie sarcina, as fi super recunoscatoare. Si eu ma cam astept la probleme, eu am rh negativ si omul are pozitiv, deci va trebui tratament, probabil, la mine. Sper sa fie light, totusi.

     

    mohicane, uite aici pachetele de nasteri de la medlife si ce include fiecare: https://www.medlife.ro/pachete-nastere-medici-interni
  •  
    • 4007 mesaje
    3 Mai 2014, 19:47
    0 0
    Eu am zis ca scriu numai din punctul meu de vedere.

    Mie, cand mi-a venit sorocul sa nasc, am chemat salvarea ( medicul imi recomandase sa nu cumva sa plec de acasa cu o masina particulara ) si am ajuns la Municipal, unde nu l-am gasit pe medicul meu, asa ca am nascut cu cine era de serviciu.

    In alta ordine de idei, am auzit/citit de la multe persoane ca spitalele particulare sunt bune doar daca situatiile nu ridica probleme.

  •  
    • 6798 mesaje
    3 Mai 2014, 19:56
    2 0
    ultimul_mohican said:Ba sincer, mi se pare super convenabil 5700 ron pt cezariana la Medlife, cum a zis Bertha, ca si daca dai spagi la medic, anestezist etc, tot acolo ajungi. Eu auzisem de vreo 9000 ron. Brrrr... aia da suma.
    Si am venituri, nu-i bai, dar nu imi place sa arunc banii pe fereastra. Saru'mana, Bertha, pt informatii. Daca ai mai vrea sa-mi zici si ce medic ti-a supravegheat tie sarcina, as fi super recunoscatoare. Si eu ma cam astept la probleme, eu am rh negativ si omul are pozitiv, deci va trebui tratament, probabil, la mine. Sper sa fie light, totusi.

     

    mie mi-a urmarit sarcina doctorita Parfene, o lady. Foarte amabila, disponibila, raspunde la telefoane si sms-uri, vine de acasa cand ai probleme sau cand nasti-eu am ajuns la spital la 4.30 dimineata sambata spre duminica si am nascut la ora 13.30. M-a primit fara programari, m-a incurajat si mi-a fost alaturi de cate ori ma apuca panica si plansul. La Filantropia am fost avertizata ca daca sunt probleme noaptea sau in weekend, te preia medicul de garda. Am mers la doi medici la Filantropia, la dr Simionescu si la prof Peltecu, nici unul nu da numarul de tel personal, iei legatura cu ei prin asistentele de la cabinetele lor private, le transmit mesajul si primesti un raspuns la problema ta prin telefon a doua zi sau niciodata, cum mi s-a intamplat cu amandoi. Eu fiind la pat aproape toata perioada, nu-mi permiteam sa risc si sa merg la cabinet de cate ori mi se parea mie ca am o problema sau o intrebare, asa ca telefonul in cazul meu era o chestiune logica. Lucru pe care doar dr Parfene l-a inteles, cei doi de la Filantropia nu. Am mers oricum din doua in doua saptamani la ecografii, analize si consultatii, dar dr de la medlife imi raspundea la telefon si intre, sau daca era ocupata in momentul ala, ma suna ea inapoi dupa o ora, nu-si punea asistenta sa preia mesajele, uitand apoi sa mai dea vreun raspuns.
  •  
    • 14418 mesaje
    3 Mai 2014, 19:59
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 4007 mesaje
    3 Mai 2014, 20:01
    1 0
    Eu ma ingrasasem 20 de kg. Pe care le-am dat jos cam intr-un an, fara efort deosebit; ma muncea bebelusa suficient.
  •  
    • 4007 mesaje
    3 Mai 2014, 20:07
    0 0
    Bertha, pt mine esti ca o mama eroina, la cat te-ai chinuit sa iti aduci pe lume copilasul.
  •  
    • 6798 mesaje
    3 Mai 2014, 20:13
    0 0
    marlenalili said:Bertha, ai avut ceva de tras cu sarcina si nasterea , esti o luptatoare, bravo tie ca nu te-ai lasat pana nu ai avut fata. Eu nu am pierdut nici o sarcina, nu imi pot imagina cum as putea sa imi revina dupa o pierdere, dar am o ruda care a pierdut toate sarcinile, dupa cateva inseminari artificiale si doua in vitro, mda, ce sa zic, au cheltuit o caruta de bani, asta in conditiile in care nu ii dau banii afara din casa, dar nu i-am auzit niciodata plangadu-se de faptul ca nu s-au dus in van, au incercat cat au putut. 
    Mie imi e urata faza cu spaga in spital, urata tare, mai ales cand e sa nasti si nu te lasa cu insotitor in spitalul de stat, deci trebuie sa umpli tu buzunarele tuturor celor cu care vii in contact, ca alta grija nu ai in momentele alea, ce sa zic. O alta chestie care ma deranjeaza e lipsa de bunavointa si amabilitate a cadrelor medicale in spitalele de stat.

    In Canada costa statul in spital cam 280$ pe noapte pentru camera privata, 240 $ pentru semiprivata si gratis pentru ward, adica 4 in camera sau pe holul de la urgente, unde le-a dat prin cap sa faca un fel Extended ER, mda, a stat sotul acolo o zi si o noapte, i-au dat dopuri de urechi ca sa poata dormi hahahah.
    Daca nu ai asigurare privata in cazul in care sa acopere cheltuielile dai din buzunar ai pus-o. In schimb asistentele se comporta la fel de fain indiferent de locul unde esti cazat, ceea ce conteaza cel mai mult, caci in momentele alea ai nevoie de mult suport si intelegere. 

     

    eu am pierdut o sarcina la aproape 6 luni si alta in primul trimestru, nu vreau sa-mi aduc aminte ce traumatizant a fost, dar am trecut peste. Apropos de a-ti fi aproape un membru al familiei..... sotul meu a stat cu mine de cand am ajuns in maternitate cu membranele rupte, a stat cu mine in timpul travaliului de cateva ore, intr-un salon de travaliu doar eu cu el, lucru care a contat enorm pt mine avand in vedere ca mi-a fost si mama si tata si sot si prieten si tot, nu m-as fi vazut indurand durerile alea fara el langa mine, apoi langa sala de operatie cand am intrat in cezariana, vazandu-l prezent la geam tot timpul. Pentru cine n-a inteles nimic, eu am trecut si prin travaliu ca la o nastere naturala, si prin operatia de cezariana. Era spre binele copilului, nascandu-se oricum prematur, sa treaca prin travaliu ca sa-i puna in miscare plamanii si sa antreneze respiratia. Inainte de naster am facut si doua ture de injectii cu corticosteroizi pt maturizarea accelerata a plamanilor, pt ca am fost cu amenintare de nastere prematura tot timpul. Inainte de cezariana mi-a mai facut inca o injectie si trebuia oricum sa astept sa isi faca efectul in minim 8 ore, asa ca am apucat si travaliul, lucru care s-a dovedit benefic pt bebe, pt ca n-a fost niciun moment conectata la aparate si nu s-a nascut cu nicio problema. Dupa nastere sotul meu a mai plecat din maternitate abia cand am plecat si eu cu copilul, singurele momente cand mai iesea erau pt mici cumparaturi de ultim moment si pregatiri de venire acasa a lui bebe. In halul in care eram eu in perioada sarcinii cu nervii la pamant, traind cu panica tot timpul, numai lipsa lui de langa mine mi-ar mai fi lipsit sa nu fac o depresie de toata frumusetea. Asa ca traiasca maternitatile private unde nu esti lipsit de omul care poate fi stalpul tau in acele momente. La Filantropia, ca si la celelate maternitati de stat, sotul si restul familiei te pot vizita dupa un orar strict intre ora x si ora z, in rest stai cu niste straine in camera care vb toate tampeniile din lume, la care vine in vizita tot felul de lume pestrita. Daca stai bine cu capul, poate e ok, eu atunci nu stateam bine deloc cu capul, aveam nevoie de liniste, confort si de prezenta sotului meu. Fara el as fi luat-o razna demult.