Din dragoste de bebelusi

  •  
    • 6798 mesaje
    3 Mai 2014, 01:51
    1 0
    Mohicanca, la medlife nasterea prin cezariana costa incepand cu 5700 de lei, daca alegi cazare in camera cu doua paturi. Daca vrei singura in camera, pretul creste. Fiecare zi in plus de spitalizare costa 450 de lei. In pachet sunt incluse 3 zile de spitalizare. La mine de ex a fost necesara o zi suplimentara pt ca bebe a facut icter si au ti ut-o 24 de ore la fototerapie, lampa in termeni populari. Daca recoltezi celule stem cu stemsure cu care ei au exclusivitate, nu te costa recoltarea. Daca te incapatanezi ca mine sa recoltezi celule cu alta firma, te costa 1200 de lei in plus fata de pretul pachetului de nastere. Daca mai vrei si analize si ecografii suplimentare, iarasi niste bani in plus. Eu i-am facut tot ce se putea face, de la analize de sange incluse in pachet, la ecografie de cord, transfontanelara, analize genetice si test auditiv neincluse in pachet. Bebe a noastra e made in Greece. Am ramas insarcinata in iulie, am aflat pe 4 august adica la fix 28 de zile de la data ultimei menstruatii, pe 5 mi-am sunat doctorita si din aceeasi seara am inceput tratamentul de mentinere. Dupa doua saptamani faceam si prima ecografie. Am prins si vara si toamna si iarna, am nascut pe 9 martie la fix 35 de saptamani. Cel mai greu mi s-a parut sa suport vara, combinatia dintre greturi si caldura e cumplita. La fel ca censky, am avut niste calduri cumplite toata sarcina, m-as fi dezbracat si de piele daca puteam. In primele 14 saptamani de sarcina am avut greturi groaznice, am mancat numai dropsuri de lamaie si paine goala. La 14 saptamani au trecut ca din senin si totul a fost ok pana in ultimul trimestru cand nu puteam dormi de arsuri. Pentru arsuri nu am luat pastile, ca si asa eram burdusita cu de toate. Am luat no spa 3 pe zi, duphaston 3 pe zi, uscosin supozitoare 3 pe zi, injectii clexane in burta in fiecare seara, ovule arefam 3 pe zi, am luat si aspenter o perioada pe langa clexane pt ca aveam rezistentele marite pe arterele uterine. Am avut cerclaj facut la 13 saptamani si am stat de atunci nemiscata in pat pana cand am nascut, mergeam doar la toaleta, la doctor la fiecare 2 saptamani si in rest tot facea sotul. El facea mancare, curatenie, spala, calca, facea cumparaturi, ma spala pe cap si ma usca cu fohnul culcata in pat. Asa am rezistat pana la 35 de saptamani cand a cedat cerclajul si s-au rupt membranele. Daca nu faceam cerclajul asa devreme, nu ajungeam la 35 de saptamani, asta e clar. Cu cat se face mai tarziu, cu atat sunt sanse mai mici de reusita. Eu am avut incompetenta cervico istmica, adica al meu col era total incompetent si ceda cand fatul ajungea la o anumita greutate. A trebuit sa pierd 2 sarcini ca sa mi se rcomande acest cerclaj si un tratament puternic de mentinere a sarcinii. Dar... totul e bine cand se termina cu bine
  •  
    • 4007 mesaje
    3 Mai 2014, 15:36
    0 0
    Eu am nascut prin cezariana, la Municipal, gratuit.
    Si eu si copilul am iesit din spital in perfecta regula.
    E adevarat ca am avut ca pila o cunostinta care il cunostea pe seful de sectie de atunci.
    Indiferent cati bani am cheltuit cu spagile, nu am ajuns la aberanta suma de 5700 de lei pt o nastere + alte cheltuieli !!! Poate sa fi cheltuit 10 la suta din cei 5700 dati la o maternitate particulara.
    Bertha, nu te supara, dar nu toate gravidele au banii astia de risipit. Sunt maternitati de stat, unde conditiile sunt cel putin la fel de bune, ca in cele particulare.

  •  
    • 4007 mesaje
    3 Mai 2014, 15:45
    0 0
    La mine s-a intamplat la fel : in ziua in care a trebuit sa nasc, nu era de garda medicul care ma avusese in grija. Asa ca, am nascut cu un medic caruia nu i-am aflat niciodata numele. Daaar, acest medic l-a sunat pe seful de sectie pt a-l intreba daca sunt pacienta lui.

    Firul spagii functioneaza, dar tot este mai ieftin decat la o clinica particulara.
  •  
    • 4007 mesaje
    3 Mai 2014, 15:54
    0 0
    Ce vreau sa mai spun : unele femei se refac rapid dupa cezariana, alte, nu. Eu am facut parte dintre cele cu nu; mi-au trebuit doua saptamani sa ma ridic din pat, dupa nastere. A trebuit sa nasc prin cezariana, nu a fost un moft.
    Din cate stiu, dupa o nastere normala, femeia se reface mult mai repede.
  •  
    • 2297 mesaje
    3 Mai 2014, 16:22
    1 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 4007 mesaje
    3 Mai 2014, 16:32
    0 0
    Mai, Mohicanca tocmai ce a scris ca nu o dau banii afara din casa, iar descrierea Berthei, nu este deloc imbucuratoare pt cineva care nu are veniturile ei si vrea sa nasca in Romania.
  •  
    • 2297 mesaje
    3 Mai 2014, 16:38
    2 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 5575 mesaje
    3 Mai 2014, 16:46
    0 0
    Ba sincer, mi se pare super convenabil 5700 ron pt cezariana la Medlife, cum a zis Bertha, ca si daca dai spagi la medic, anestezist etc, tot acolo ajungi. Eu auzisem de vreo 9000 ron. Brrrr... aia da suma.
    Si am venituri, nu-i bai, dar nu imi place sa arunc banii pe fereastra. Saru'mana, Bertha, pt informatii. Daca ai mai vrea sa-mi zici si ce medic ti-a supravegheat tie sarcina, as fi super recunoscatoare. Si eu ma cam astept la probleme, eu am rh negativ si omul are pozitiv, deci va trebui tratament, probabil, la mine. Sper sa fie light, totusi.
  •  
    • 4007 mesaje
    3 Mai 2014, 16:51
    0 0
    Si eu am suficiente venituri, dar la fel ca si tie, nici mie nu-mi place sa arunc cu banii.

    Waw, cand am nascut eu, nu se circulau asemenea sume.
  •  
    • 14418 mesaje
    3 Mai 2014, 16:56
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 4007 mesaje
    3 Mai 2014, 16:59
    0 0
    Regina_Neagra said:
    francessca said:Si eu am suficiente venituri, dar la fel ca si tie, nici mie nu-mi place sa arunc cu banii.

    Waw, cand am nascut eu, nu se circulau asemenea sume.

     

     

     

    bai, facand abstractie de ce e corect si ce nu e corect sa spui pe forum, sa stii ca 570 de lei nu mai costa nici o operatie de apendicita in sistemul de stat, adica ala in care indesi in buzunarul doctorului si al asistentelor.

     

    sa stii ca o sa interesez, fiindca mie imi par aberante sumele astea, care sunt acoperite de asigurarea medicala.   

    nu am idee de costurile operatiilor in spitale, fiindca, din fericite, nu a fost cazul in familia mea.

  •  
    • 16187 mesaje
    3 Mai 2014, 17:01
    0 1
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 14418 mesaje
    3 Mai 2014, 17:07
    0 0
    Mesaj şters de administrator
    Acest mesaj a fost editat de către Deleted Member: 3 Mai 2014, 17:08
  •  
    • 4582 mesaje
    3 Mai 2014, 17:08
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 14418 mesaje
    3 Mai 2014, 17:14
    0 2
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 9873 mesaje
    3 Mai 2014, 17:18
    0 1
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 4007 mesaje
    3 Mai 2014, 17:19
    0 0
    Mai, eu nu bat spitalele, dar in policlinicile de stat ma duc cel putin o data pe an pt analizele normale. Nu mi-am facut niciodata nervi, ba, as spune ca, mai mult m-am enervat la o policlinica privata, unde aveam medicul de famile si, desi aveam programare facuta, tot asteptam o ora sa-mi vina randul. Evident, am gasit alt medic, la o policlinica de stat.

    Totusi, eu nu sunt o persoana cu probleme de sanatate grave si nici sarcina nu a fost cu probleme, asa ca vorbesc numai si numai din punctul meu de vedere.
  •  
    • 16187 mesaje
    3 Mai 2014, 17:23
    0 0
    Mesaj şters de administrator
    Acest mesaj a fost editat de către Deleted Member: 3 Mai 2014, 17:24
  •  
    • 4007 mesaje
    3 Mai 2014, 17:23
    0 0
    Singurul spital pe care l-am frecventat in ultimii ani, a fost Marie Curie - spital de copii de stat, pe care il recomand.
    Acolo a fost fie-mea operata de polipi, apoi ne-am dus ori de cate ori a avut vreo urgenta ( raceli ).
  •  
    • 5575 mesaje
    3 Mai 2014, 17:24
    0 0
    Regina_Neagra said:am mai zis io odata pe aici. nu stiu cat de adevarate sunt alea cu medicul sau asistentele care iti zic pe masa de nastere ca ce....cand te-ai f***t nu te-a durut? bine, nu ca as avea eu de gand sa nasc natural, dar fiinta care ar indrazni sa imi zica asa ceva ar trebui sa se gandeasca si ca nu mor pe masa de nastere si ca nu toate suntem niste creaturi moi care se plang doar pe la colturi pt cum au fost tratate in spitale si merg mai departe fericite ca au scapat.

    sincer, mi se rupe sufletul de oamenii aia care nu au bani de privat, care au boli grave si care sunt fortati de imprejurari sa stea la usa lor si sa bage spaga in buzunar ca nah...asigurarea lor nu s-a dus direct catre medicul sau asistenta care l-a luat in primire.

    dar fara sa fiu nevoita sa suport asa ceva, eu sincer prefer sa mai bag mana o data in buzunar. da....asa cum a zis si milady sunt si exceptii. numai ca fie tre sa fii norocos sa pice tocmai la tine exceptia, fie tre sa te duci tu sa o cauti cu lumanarea pt ca ai auzit de la X sau de la Y.

     

    sunt adevarate. am trait o chestie de genul asta pe pielea mea pe la 21 de ani si de atunci fug de dr. cat pot.

    nu nasteri, dar tot ceva care implica proceduri medicale si muuuuulta durere. pe vremea aia eram copil naiv si prost, m-am dus singurica cuc  si nu stiam ca tre sa scot banul ca sa nu ma casapeasca pe viu. platisem valoarea serviciilor medicale,  si am zis ca asta este tot. nici anestezie nu mi-au facut de la inceput, m-au chinuit de mi-au iesit ochii si dupa ce aproape au terminat,fiindca  nu mai suportam, mi-au facut anestezia. ce folos ... bine ca n-am murit acolo, in chinuri.