Din dragoste de bebelusi

  •  
    • 7959 mesaje
    8 Oct 2014, 23:46
    2 1
    Bertha nu mai scrie. Si maine pe avion cu a mica asa cum se prezinta... Eu banuiesc cat de suparata este, cand ai copiii mici ti-e frica tare de orice, te simti neputincios. Oho, prin cate trecem ca mame. Numai sa fi vazut printre atatea mesaje si remediile postate de mine. Ar ajuta-o pe fetita si pe ea, pt confortul calatoriei.
  •  
    • 5035 mesaje
    8 Oct 2014, 23:46
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 8403 mesaje
    8 Oct 2014, 23:51
    1 0
    bertha_ said:Ieri a facut o data lichid imediat dupa antibiotic, azi de doua ori, o data dupa antibiotic si inca o data la 2 ore dupa. Nu stiu ce sa fac..... si daca intrerup tratamentul, mi-e ca infectia nu e vindecata si poate reveni....si o luam de la capat. In acelasi timp, nu-mi plac efectele adverse, diareea e cu adevarat lichida si trece prin pampers, facand hainele harcea parcea, doarme incredibil de mult, i-a disparut pofta de mancare. Azi a refuzat complet masa de fructe, a mancat doar cateva lingurite din masa de legume cu carne (ea devora pur si simplu un castron intreg inainte) iar biberonul cu lapte doar jumatate. Nu vrea sa bea apa, ceai sau alte lichide si mi-e frica sa nu se deshidrateze. Sunt mahnita rau, mai ales ca nu stiu ce sa fac

     
    scoate antibioticul.
    infectia nu mai revine daca tu continui cu aerosolii.
    dar pentru ca avut scaune lichide da-i orez fiert cu morcov fiert la urmatoarele mese. nu fructe, nu alte mancaruri. daca vezi ca persista scaunele moi, scoate-i si laptele si ramai pe ceai de menta. e un regim dietetic indicat in diaree la sugari.

    nu mai fi mahnita, trece si asta! 

  •  
    • 7959 mesaje
    8 Oct 2014, 23:52
    1 0
    I_have_a_dream said:

    mi-a zis si mie cineva dar nu mai tin minte proportiile ca se amesteca gentamicina cu dexametazona si ser fiziologic. ies niste picaturi de ochi nas si urechi belea.

     

    mi-am amintit ca fetelor le-am facut aerosoli cu gentamicina si flixotide, nu mai stiu pentru ce, dar tin minte ca a fost eficient. ceva muci naspa cred ca au fost.

     

    uff, white, bietul copil...si a functionat transplantul?

     Da, dar l-a facut dupa ceva timp, dupa multe cautari. E nascuta in aceeasi zi cu fiu-miu al mic. Am aflat de la mama fetei pe afara la joaca cu ei. Are un par blond, lung si cret, ochii albastrii si cele mai rosii buze pe care le-am vazut la un copil. La scoala a ramas cu un an in urma, tot din cauza asta. Dar acum cred ca a recuperat binisor, daca e in clasa a 5-a deja.

  •  
    • 9728 mesaje
    8 Oct 2014, 23:53
    2 0
    Eu ma gandesc ca si banana ar fi buna, nu provoaca diaree si este si plina de minerale, in special potasiu

     
  •  
    • 7959 mesaje
    8 Oct 2014, 23:54
    1 0
    scanteie said:
    bertha_ said:Ieri a facut o data lichid imediat dupa antibiotic, azi de doua ori, o data dupa antibiotic si inca o data la 2 ore dupa. Nu stiu ce sa fac..... si daca intrerup tratamentul, mi-e ca infectia nu e vindecata si poate reveni....si o luam de la capat. In acelasi timp, nu-mi plac efectele adverse, diareea e cu adevarat lichida si trece prin pampers, facand hainele harcea parcea, doarme incredibil de mult, i-a disparut pofta de mancare. Azi a refuzat complet masa de fructe, a mancat doar cateva lingurite din masa de legume cu carne (ea devora pur si simplu un castron intreg inainte) iar biberonul cu lapte doar jumatate. Nu vrea sa bea apa, ceai sau alte lichide si mi-e frica sa nu se deshidrateze. Sunt mahnita rau, mai ales ca nu stiu ce sa fac

     
    scoate antibioticul.
    infectia nu mai revine daca tu continui cu aerosolii.
    dar pentru ca avut scaune lichide da-i orez fiert cu morcov fiert la urmatoarele mese. nu fructe, nu alte mancaruri. daca vezi ca persista scaunele moi, scoate-i si laptele si ramai pe ceai de menta. e un regim dietetic indicat in diaree la sugari.

    nu mai fi mahnita, trece si asta! 

     Si laptele sa-l scoata, ca e timpul scurt. Eu i-am zis si de banane.

  •  
    • 8403 mesaje
    8 Oct 2014, 23:57
    0 0
    cafe_au_lait said:La febra mare, hai ca inima, plamanii, rinichii mai rezista cum rezista, dar sunt si alte chestiuni anatomice in organism mai sensibile, care pot ceda mai repede, cum ar fi anumite ramuri nervoase si nervi cranieni (sunt vreo 12 perechi de nervi cranieni, si Doamne fereste sa se intample ceva cu vreunul din ei) asa cum am aflat ulterior, discutand cu medici, citind, etc. 
    Nervul meu auditiv era nerv cranian.

    Din experienta mea proprie eu zic sa va feriti de febra mare ca de Dracu', nu mai merge cu homeopate, naturiste, usturoi si otet. In caz ca nu aveti incotro, bagat copilul in cearsaf ud sau chiar cada cu apa mai rece (dar nu gheata, ca sa faca soc, desi sunt admise si cazurile bagate in zapada, in fine, sunt multe de spus).

    Si nu voi inceta niciodata sa atrag atentia asupra chestiunilor astora. Si da, de multe ori antibioticele iti salveaza efectiv sanatatea si integritatea fizica.



    nervul auditiv poate fi afectat si de tratamentele cu antibiotice. kanamicina, streptomicina il fac varza

     

  •  
    • 5035 mesaje
    8 Oct 2014, 23:58
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 12208 mesaje
    8 Oct 2014, 23:59
    2 0
    scanteie said:
    bertha_ said:Ieri a facut o data lichid imediat dupa antibiotic, azi de doua ori, o data dupa antibiotic si inca o data la 2 ore dupa. Nu stiu ce sa fac..... si daca intrerup tratamentul, mi-e ca infectia nu e vindecata si poate reveni....si o luam de la capat. In acelasi timp, nu-mi plac efectele adverse, diareea e cu adevarat lichida si trece prin pampers, facand hainele harcea parcea, doarme incredibil de mult, i-a disparut pofta de mancare. Azi a refuzat complet masa de fructe, a mancat doar cateva lingurite din masa de legume cu carne (ea devora pur si simplu un castron intreg inainte) iar biberonul cu lapte doar jumatate. Nu vrea sa bea apa, ceai sau alte lichide si mi-e frica sa nu se deshidrateze. Sunt mahnita rau, mai ales ca nu stiu ce sa fac

     
    scoate antibioticul.
    infectia nu mai revine daca tu continui cu aerosolii.
    dar pentru ca avut scaune lichide da-i orez fiert cu morcov fiert la urmatoarele mese. nu fructe, nu alte mancaruri. daca vezi ca persista scaunele moi, scoate-i si laptele si ramai pe ceai de menta. e un regim dietetic indicat in diaree la sugari.

    nu mai fi mahnita, trece si asta! 

    in caz de diaree se trece pe lapte humana formula speciala pentru diaree  si se respecta stric regimul alimentar , morcovi fierti, orez si branzica facuta cu calciu lactic , ca si fruct doar banana si neaparat saruri de rehidratare 
    http://www.medicamente24.ro/humana-elektrolyt-fenicul-saruri-rehidratare-orala-pulbere-folie-25g.html

  •  
    • 8403 mesaje
    8 Oct 2014, 23:59
    0 0
    White_Storm said:

     Si laptele sa-l scoata, ca e timpul scurt. Eu i-am zis si de banane.

     
    insotita de orez fiert obligatoriu. 

  •  
    • 5035 mesaje
    9 Oct 2014, 00:00
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 9728 mesaje
    9 Oct 2014, 00:01
    0 0
    Eu i-as recomanda Berthei ii dea in continuare vreo saptamana probiotic, ca sa i se refaca flora intestinala fetitei.  Oricum, o sa vorbeasca si cu medicul, probioticul face in general mult bine. 
  •  
    • 7959 mesaje
    9 Oct 2014, 00:02
    0 0
    gabriela42 said:
    scanteie said:
    bertha_ said:Ieri a facut o data lichid imediat dupa antibiotic, azi de doua ori, o data dupa antibiotic si inca o data la 2 ore dupa. Nu stiu ce sa fac..... si daca intrerup tratamentul, mi-e ca infectia nu e vindecata si poate reveni....si o luam de la capat. In acelasi timp, nu-mi plac efectele adverse, diareea e cu adevarat lichida si trece prin pampers, facand hainele harcea parcea, doarme incredibil de mult, i-a disparut pofta de mancare. Azi a refuzat complet masa de fructe, a mancat doar cateva lingurite din masa de legume cu carne (ea devora pur si simplu un castron intreg inainte) iar biberonul cu lapte doar jumatate. Nu vrea sa bea apa, ceai sau alte lichide si mi-e frica sa nu se deshidrateze. Sunt mahnita rau, mai ales ca nu stiu ce sa fac

     
    scoate antibioticul.
    infectia nu mai revine daca tu continui cu aerosolii.
    dar pentru ca avut scaune lichide da-i orez fiert cu morcov fiert la urmatoarele mese. nu fructe, nu alte mancaruri. daca vezi ca persista scaunele moi, scoate-i si laptele si ramai pe ceai de menta. e un regim dietetic indicat in diaree la sugari.

    nu mai fi mahnita, trece si asta! 

    in caz de diaree se trece pe lapte humana formula speciala pentru diaree  si se respecta stric regimul alimentar , morcovi fierti, orez si branzica facuta cu calciu lactic , ca si fruct doar banana si neaparat saruri de rehidratare 
    http://www.medicamente24.ro/humana-elektrolyt-fenicul-saruri-rehidratare-orala-pulbere-folie-25g.html

     Sarurile alea sunt sarate. Eu nu i-am putut convinge pe ai mei sa le bea.

  •  
    • 4582 mesaje
    9 Oct 2014, 00:03
    1 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 8403 mesaje
    9 Oct 2014, 00:03
    0 0
    I_have_a_dream said:

    a si neaparat saruri de rehidratare. hidrasec parca. acu sper ca sunt si chestii mai bune la gust.

    si smecta. smecta merge si la aia mici.

     

    e bine sa aiba in casa intotdeauna calciu carbonic si la primul scaun diareic sa ii dea un varf de cutit dizolvat in apa calduta. are  capacitatea de a inlatura colicile ce insotesc scaunele diareice. 

  •  
    • 7959 mesaje
    9 Oct 2014, 00:04
    0 0
    scanteie said:
    White_Storm said:

     Si laptele sa-l scoata, ca e timpul scurt. Eu i-am zis si de banane.

     
    insotita de orez fiert obligatoriu. 

     Uite ca de morcov fiert eu uitasem. Da si ala e foarte bun si chiar mar copt, dar cand sa le mai faca?

  •  
    • 3140 mesaje
    9 Oct 2014, 00:04
    0 0
    Apropo de antibiotic, acum mai bine de douazeci de ani timp de vreo doua saptamini am fost internata la reanimare la septic si in fiecare zi bagau in mine 50 de sticlute de penicilina si un flacon mare de metronidazol, in perfuzii la 12 ore. Stiu ca erau 50 fiindca le-am numarat crezind ca-s pentru o saptamina si am facut-o pe asistenta sa rida. Dupa ce am scapat de la moarte, fiind ,,una la o mie'' cum s-a exprimat medicul, acesta a tinut sa-mi spuna ca am avut marr noroc dar ca o sa am de tras intreaga viata din cauza dozelor uriase de antibiotic. Tin minte ca lor le era frica de faptul a o sa mor mai curind din cauza dozelor soc de antibiotic decit de la infectia din organism. A avut dreptate, am tras s o sa trag pina la moarte pagubele pe care mi le-au produs in organism dar, pe de alta parte, fara antibiotice eram pa demult, nu mai apucam sa-mi cresc copilul.

    Multa sanatate micutei, Bertha! 
    Acest mesaj a fost editat de către dodonesa: 9 Oct 2014, 00:08
  •  
    • 8403 mesaje
    9 Oct 2014, 00:05
    0 0
    cafe_au_lait said:Multumesc mult, Samoa  multumesc mult fetelor
    Dar treaba asta cu urechea m-a amarat si ma amaraste in continuare, si incerc sa fiu maxim atenta cu urechea care mi-a mai ramas, de-aia fug una-doua la Orl cand simt ceva in neregula, si deci asa stiu mai multe chestii din sfera asta cu Orl-ul  

    invata sa accepti situatia. dupa o vreme amarul acesta te afecteaza si nu are rost. 
    iar daca cineva te supara pe motive de hipoacuzie invata sa il trimiti in origini. 



     


    Acest mesaj a fost editat de către scanteie: 9 Oct 2014, 00:06
  •  
    • 7959 mesaje
    9 Oct 2014, 00:06
    0 0
    I_have_a_dream said:

    banana, mar, paine prajita si supa de pui de casa. grasimea aia de gaina cica face bine la diaree. io asta le-am dat. cred ca merge si branza.

    plus enterol, e o flora sau ceva special de diaree, foarte bun. cu ala le cam trecea.

    imi amintesc si eu de ani de zile, greu e frate cu copii mici.

     

     Eu stiam de orez fiert numai cu sare,fara pic de grasime si carne fiarta de pui, dar separat de orez, tot fara grasime.

  •  
    • 6798 mesaje
    9 Oct 2014, 00:07
    1 0
    Bun, nu eram suficient de mahnita, am aflat si ca sunt o mama comoda si extrema. Pt ca am vrut sa ii dau fructe (banane, apropos, nu pere si prune pt a face scaune moi) si pt ca i-am dat sa bea lapte (asta pt ca fata mea nici cu sila nu bea apa sau ceaiuri, si atunci cu ce puii mei sa o hidratez?) Comoda pt ca i-am dat antibiotic asa cum m-au sfatuit doi medici? Wow, la febra de aproape 40 timp de trei zile am ales din comoditate la 3 dimineata antibioticul. Nu din disperare, ci din comoditate. Ok, comoditate sa fie, daca atata se poate pricepe cand ranjesti. din afara situatiei. White, am citit sfaturile tale, iti multumesc. Dimineata am incercat sa ii dau banane, le-a refuzat sigiland efectiv gura, nici cu tancul nu puteam patrunde in gura ei. Orez fiert cu carne i-am dat la pranz, abia daca a luat cateva lingurite. Zici fara lapte.... ok, si atunci ce lichide sa ii dau, daca ea pune lacat pe gura cand ma apropii cu apa sau ceai? O tin o zi intreaga doar cu 3-4 lingurite de orez fiert? Una peste alta, tot nu stiu daca e mai bine sa intrerup antibioticul sau sa mai continui inca trei zile. Erica si cafe, am retinut si sfaturile voastre, va multumesc.