Din dragoste de bebelusi

  •  
    • 5035 mesaje
    8 Oct 2014, 22:23
    0 1
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 9728 mesaje
    8 Oct 2014, 22:27
    3 0
    I_have_a_dream said:

     virusul traieste binemersi cu antibiotic, mai citeste, ca de-aia iau oamenii degeaba antibiotic.

    numa bacteria reflecta la antibiotic

     

    Ufff, problema este ca multi oameni nu cunosc mecanismul.
    Da, un virus nu reactioneaza la antibiotic, ci la un antiviral, si moare in urma bataliei cu organismul.
    DAR sistemul imunitar fiind preocupat de lupta cu virusul, care face si el ravagii prin celulele sistemului imunitar, noi oricum avem bacterii, care patrund in corp zilnic. Ei, acele bacterii, pe fondul patrunderii virusului, se inmultesc peste masura, celulele nu se mai pot lupta cu ele cum trebuie, si se dezvolta o suprainfectie bacteriana. Uite pentru asta este de fapt antibioticul.

     

  •  
    • 9728 mesaje
    8 Oct 2014, 22:31
    3 0
    I_have_a_dream said:

    a, pai cafe, ce crezi ca i-am dat eu naturista copilului cu febra? supozitor cu algocalmin traiasca cine l-a inventat, numai cu ala i-a scazut.

    eu am ce am cu antibioticul care distruge sistemul imunitar aflat in intestin bla bla.

    ala vreau sa-l evit. daca continua febra dupa ziua 3 dadeam, aia era, cum am mai dat cand n-am avut ce face.

     

    Si mie mi-a dat atunci bunica Piramidon si culmea, si Algocalmin, si repet, a trecut febra in cateva ore, m-am facut bine in cateva zile....dar cu ce pret?! La asta as vrea eu sa luati aminte.
    Si nu vreau sa te conving neaparat pe tine, pentru ca vad ca esti foarte incapatanata, dar vreau sa trag un semnal de alarma celorlalte mamici, care poate sunt mai deschise la minte, si pot sa retina niste chestii. 

    Deci eu efectiv am surzit complet de o ureche in urma febrei, i r e v e r s i b i l, nu s-a mai putut face nimic intrucat complicatia era la nervul auditiv, uite ca o spun raspicat, si cine vrea sa inteleaga, sa inteleaga.  Si nu mi-a fost tocmai usor cu chestia asta restul vietii

     


    Acest mesaj a fost editat de către cafe_au_lait: 8 Oct 2014, 22:33
  •  
    • 9728 mesaje
    8 Oct 2014, 22:32
    0 0
    Cand am mers la medic cu maica-mea sa aflam ce se intampla cu mine si urechea mea, printre primele intrebari ale medicilor au fost: ai avut cumva vreo viroza,  cu febra mare?
    Nah.  
  •  
    • 9724 mesaje
    8 Oct 2014, 22:37
    4 0
    Cafe , imi pare rau!
    Dar tu esti o tipa misto de tot, de tot, oricum!
  •  
    • 16187 mesaje
    8 Oct 2014, 22:40
    3 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 7469 mesaje
    8 Oct 2014, 22:40
    2 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 9728 mesaje
    8 Oct 2014, 22:43
    2 0
    Multumesc mult, Samoa  multumesc mult fetelor
    Dar treaba asta cu urechea m-a amarat si ma amaraste in continuare, si incerc sa fiu maxim atenta cu urechea care mi-a mai ramas, de-aia fug una-doua la Orl cand simt ceva in neregula, si deci asa stiu mai multe chestii din sfera asta cu Orl-ul  




    Acest mesaj a fost editat de către cafe_au_lait: 8 Oct 2014, 22:44
  •  
    • 5035 mesaje
    8 Oct 2014, 22:43
    0 1
    Mesaj şters de administrator
    Acest mesaj a fost editat de către Deleted Member: 8 Oct 2014, 22:44
  •  
    • 9728 mesaje
    8 Oct 2014, 22:47
    0 0
    Nu, nu a fost nicio otita asimptomatica, a fost o viroza pura.

    Si n-as fi zis nimic daca spuneai Dream de febra de 39 - 39, 5.....dar cand se apropie deja de 40 si depaseste 40, devine o situatie periculoasa. Ca uite ramai usor cu complicatii

    Ca de murit nu se moare poate chiar asa usor, ca si pe vremuri  avea lumea amigdalita si aprinderi de plamani si altele, si nu toti mureau, ba chiar multi isi reveneau. Insa multi ramaneau cu diverse complicatii, poate ati mai citit prin romane sau biografii de autori ca deveneau mai sensibili, etc. 
  •  
    • 9728 mesaje
    8 Oct 2014, 22:50
    0 0
    I_have_a_dream said:

     

    la copii eu le scad febra cu antitermice cand creste peste 38-39. le mai bag nurofen seara si daca au chestii usoare gen muci, tuse. am algocalmin fiole in frigider, sper sa nu-l scoata de pe piata. multam la Dumnezeu insa in ultimii ani am stat foarte bine cu totii si cred ca e si de la lamaie, lapte nefiert si scortisoara pe care le halim zilnic. am gasit si o homeopata care-mi place tare si a dat rezultate.

    oricum sanatate sa avem!

     

    Eu nu zic ca nu e ok, uite ca si copiii tai raspund la acest tratament, la anumite valori ale temperaturii, DAR  daca se apropie extrem de mult de febra 40, eu as zice pe viitor sa mergi la urgente sau sa chemi Salvarea, pe cuvant de experienta ca se ingroasa treaba. 

     


    Acest mesaj a fost editat de către cafe_au_lait: 8 Oct 2014, 22:51
  •  
    • 5035 mesaje
    8 Oct 2014, 22:54
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 5035 mesaje
    8 Oct 2014, 22:59
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 9728 mesaje
    8 Oct 2014, 22:59
    1 0
    Da, afectarea nervului auditiv este ireversibila si in general nu se mai putea/poate face nimic.
    Abia in zilele noastre o solutie poate fi implantul cohlear, dar trebuie facut acest implant cat mai repede posibil din momentul surzirii, si chiar si asa, in destule cazuri e posibil sa nu functioneze.
    Credeti-ma ca am fost pe la medici, m-am documentat, de-a lungul anilor.



     
  •  
    • 5035 mesaje
    8 Oct 2014, 23:06
    1 1
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 9728 mesaje
    8 Oct 2014, 23:16
    1 0
    Multumesc Dream
    Eh, daca asta ar fi fost singura mea mare problema de sanatate, ar fi fost bine. Dar dupa cate stiti ca am mai spus pe-aici, am si problema aia la glezna fosta fracturata, cu artroza,  am si sinuzita si rinita cronice, si inca (,) cateva dar nu va mai spun, ca va sperii ....dar ce e inca bine, ca nu par (ca am atatea probleme)  

     
  •  
    • 7959 mesaje
    8 Oct 2014, 23:26
    0 0
    cafe_au_lait said:Da, afectarea nervului auditiv este ireversibila si in general nu se mai putea/poate face nimic.
    Abia in zilele noastre o solutie poate fi implantul cohlear, dar trebuie facut acest implant cat mai repede posibil din momentul surzirii, si chiar si asa, in destule cazuri e posibil sa nu functioneze.
    Credeti-ma ca am fost pe la medici, m-am documentat, de-a lungul anilor.



     

     Mi-ai luat vorba din gura. Stiam de implant, dar nu si cum se numea. Am o vecina de palier, a carei fetita frumoasa ca o icoana a ramas surda la doi ani din cauza mamei, zic eu. A primit tratament la o raceala gentamicina injectabila si inca ceva. Cum nu ii trecea ma-sa i-a continuat tratamentul si bunicii au fost cei care au observat ca fata nu reactiona la zgomote. Pana la urma au dus-o in Ungaria si i-au pus implantul. A incercat soacra mamei fetitei sa obtina numele doctoritei care i-a prescris 14 zile de gentamicina, dar n-a fost chip. Pai daca era copilul meu nu lasam lucrurile asa, ma duceam peste medic, faceam reclamatie, etc. Asta, ma-sa pasiva de tot. Si soacra o banuia ca nu era medicul vinovat, era ea. Ramasese biata fata la 2 anisori si ceva cu cateva cuvinte in vocabular: mama, tata, papa, pa. O ducea la gradi si o lasa plangand, sa nu se rupa cu totul de colegi, asta mai tarziu.


    Acest mesaj a fost editat de către Deleted Member: 8 Oct 2014, 23:29
  •  
    • 5035 mesaje
    8 Oct 2014, 23:29
    1 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 9728 mesaje
    8 Oct 2014, 23:40
    0 0
    White_Storm said:

     

     Mi-ai luat vorba din gura. Stiam de implant, dar nu si cum se numea. Am o vecina de palier, a carei fetita frumoasa ca o icoana a ramas surda la doi ani din cauza mamei, zic eu. A primit tratament la o raceala gentamicina injectabila si inca ceva. Cum nu ii trecea ma-sa i-a continuat tratamentul si bunicii au fost cei care au observat ca fata nu reactiona la zgomote. Pana la urma au dus-o in Ungaria si i-au pus implantul. A incercat soacra mamei fetitei sa obtina numele doctoritei care i-a prescris 14 zile de gentamicina, dar n-a fost chip.

     

    Ah, da. Pentru ca a venit vorba, mai spun ceva ce zic ca ar fi bine sa retineti. 
    Da, am citit si am aflat demult ca la Gentamicina, sub forma de injectii, printre reactiile adverse se numara  afectarea auzului, surditate mai ales daca este facuta pe termen lung. 
    Eu am facut de vreo 2 ori injectii cu Gentamicina la viata mea, ambele in spital, o data pentru o sinuzita maxilara, altadata pentru pielonefrita (rinichi).  Le-am spus din capul locului problema mea doctorilor, si nu mi-au dat o doza prea mare, si mi le-au facut maxim 5-7 zile, deci nu mai mult de 7  zile. Nu spun ca am stat cu inima cat puricele. 

    Este considerat un antibiotic foarte bun si eficient, in asociere de regula cu inca un antibiotic. 
    Deci atentie mare pe viitor cu aceasta Gentamicina.
    Imi inchipui ca pentru un copil mic, un copil in general poate avea efectele acelea, uff, cum sa dai la un copil  de 2 ani tratament 2 saptamani cu Gentamicina.

    Dar  mai trebuie sa zic ceva, exista si picaturi de ochi cu Gentamicina, de asemenea sunt foarte bune, foarte eficiente, reactiile adverse oculare sunt minime, e foarte bine tolerata de ochi, si aceasta forma de administrare NU este  periculoasa pentru auz, nu provoaca surditate, fiind vorba de o solutie locala, care nu trece in sange. 
     

  •  
    • 12208 mesaje
    8 Oct 2014, 23:43
    1 0
    I_have_a_dream said:

    stai calma ca si io am. sinuzita maxilara, articulatia temporo mandibulara bulita, condromalacie retropatelara la genunchiul drept, chisturi la sani, hiperestrogenism...

    de cand cu homeopatia insa e mult mai bine. asa am rezolvat sinuzita. la maxilar e ok inca, am facut acum cativa ani fizioterapie cu ultrasunete. la genunchi e ok cu nitel sport. la fel si spatele cu nitica yoga, fac 15 min/zi. cu tzatzele n-am reusit progrese, acu testez uleiul de migdale.

    babe

     sunt sigura ca le-ai citit dar poate iti foloseste la ceva  http://www.sfatulmedicului.ro/arhiva_medicala/chisturi-mamare-tratament
     http://www.clicksanatate.ro/Cum-sa-scapi-de-nodulii-la-san-intr-o-luna_0_6233.html
     http://www.farmaciata.ro/endocrinologie/item/412-mastoza-fibrochistica-alternativa-de-tratament-naturist