Eva noua, cafenea noua!

  •  
    • 9728 mesaje
    22 Dec 2015, 19:14
    1 0
    Binișor, sper să merg spre bine, să fie totul ok săpt. viitoare merg la medic, să vedem. 
  •  
    • 3613 mesaje
    22 Dec 2015, 20:50
    2 0
    Va doresc Craciun fericit si An Nou frumos, toate visurile sa vi se implineasca, alaturi de cei dragi voua!

    P.s. Daria, "La multi ani" d-lui Darian! Cred ca se va bucura mult de jucarie.













  •  
    • 9724 mesaje
    22 Dec 2015, 21:04
    4 0
    La multi ani domnului Daria!
    Sa fie sanatos si sa fiti fericiti impreuna!

    Romeo pregateste ingrediente si ustensile, pentru cina de Craciun, mancare daneza. Are o permanenta expresie de condamnat la ocna, iar ochii i se belesc cat cepele, cand intreb "ai termometru de carne? ai o pensula de bucatarie? branza e rasa, suficient de uscata?"
    Cu o jale infinita, se urneste si cauta, scotoceste, raporteaza. Cand am ajuns la lista de cumparaturi, a cedat nervos si a intrebat pitigaiat: "nu mai bine mancam hot dog?! O sa fie un Craciun cam ciudat, admit, dar avem cadouri si ne avem unul pe altu!" Apoi a zambit fermecator )
  •  
    • 4582 mesaje
    22 Dec 2015, 21:53
    3 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 3613 mesaje
    22 Dec 2015, 22:38
    4 0
    Marlen, inca nu am pregatit nimic. E prea din timp. Atunci, cu o zi inainte e mai bine, sa fie toate proaspete!
    O sa fac mancaruri traditionale de Craciun: sarmale, fripturi, piftie (pe-asta o fac de maine) si salate de toate felurile.
    Prajituri imi face fata, ei ii place sa se cocareasca. Cica, prefera sa miroasa a vanilie, nu a sarmale.
    Lucram in barter: ea imi face prajiturile, eu ii fac sarmalele.






    Acest mesaj a fost editat de către Adriadi: 22 Dec 2015, 22:40
  •  
    • 3613 mesaje
    22 Dec 2015, 22:46
    0 0
    Auuu, nu mai zice de dentist! Doar ce mi-am terminat lucrarea la el.
    Tot in anul asta si-au facut si copiii. Deci, ne-a usurat bine conturile. 
  •  
    • 13597 mesaje
    23 Dec 2015, 08:55
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 2607 mesaje
    23 Dec 2015, 10:17
    1 0
    Regina_Neagra said:cred ca nu citisi ca nu sunt dispusa nici sa strang resturile de beteala care pica pe ici pe colo, sclipiciul de la globulete si nici macar sa efectuez operatiunea montat-demontat . daca ar fi fost sa imi fac cred ca as fi ales totusi unul micut, natural, in ghiveci, pe care apoi l-as fi plantat undeva. cu cel artificial sigur nu m-as impaca, iar la cel cumparat din piata, mi se pare deprimanta aceeasi chestie....aruncatul lui, jumulit, ciufulit si in curs de uscare.

    dar e mai simplu sa nu fac deloc .

     

    Buna. Din cand in cand apar si eu cu dilemele mele. Citeam in spate sa gasesc locul pe unde v-am lasat ultima data si m-am lovit de postarea asta cu bradul la ghiveci. Atentie, nu ma iau de Regina, doar am o dilema si postarea ei mi-a amintit-o...

    Se tot vehiculeaza asta cu bradul la ghiveci care apoi poate fi plantat undeva. UNDE? Adica se termina sarbatorile si eu ies cu ghiveciul din casa sa plantez bradul. UNDE? In spatele blocului,k printre betoane, chistoace, coji de seminte, tartan de la locul de joaca? In fata blocului, in spatiul asa-zis verde de 3 m pe 0,5m? Pai creste bietul brad asa, oriunde? In orice fel de sol si de conditii? Sau il lasa astia care rup orice si pentru nici un motiv? Sa nu mai zic de lumea rea, persoane cu tenul mai bronzat etc. Uite, la Eroilor, taiara un copac de sute de ani fara sa clipeasca. Ce sanse are un bradut pe care l-a plantat o nebuna care se crede ecologista? Sau o sa ziceti sa ma urc in masina (va zic din start ca n-am) sa-l duc in padure, la munte, langa frati de-ai lui, ca sa nu se simta singur si sa fie in siguranta? In care padure? Sunt fata de oras si un pic de timp petrecut in vacante la bunici, in curte, in zona de deal. (Nici la bunici nu mai pot ajunge usor acum, tocmai de unde stau si cu toate hangaralele care-mi trebuie acol Raspunsul nu e in aceste gesturi singulare, ci in politici care sa urmareasca impaduriri la modul en-gros... Si aici discutia devine absurd de complicata.

    Cu alte cuvinte, pentru cazul meu, varianta asta e mai degraba o incurcatura si o ipocrizie.

    Pentru mine ar merge si un brad de plastic. Daca o fac, insa, din motive de ecologie, nu e tot o prosteala? Adica in cati ani se degradeaza el cand il arunc?

    Si bradul natural are inconveniente. Ca n-am unde sa-l arunc la final, ca-mi pare rau ca se iroseste o resursa (nici macar nu poate fi pus pe foc de vreo familie care tremura in frig), ca, pana atunci, imi umple casa de ace...

    Gata, m-am racorit!

  •  
    • 2607 mesaje
    23 Dec 2015, 10:22
    2 0
    Era s-o patesc acu, de dimineata. Mi-a expirat abonamentul RATB si in vederea acestui fapt, pentru ca doar azi mai aveam nevoie, mi-am pus acu 2 zile niste bani pe portofelul electronic. Doar ca azi am uitat. Asa e cand esti obisnuit cu abonament! Si ma minunam eu cu sotul pe sms ce libera e masina, ce libera e strada cand.... vine langa mine un controlor si-mi arata legitimatia. Eram cateva persoane in zona aia si toate am inceput sa ne scormonim dupa portofele. Era sa lesin caci mi-am dat seama ca n-am taxat! Ma gandeam sa-i explic, ca vede si el ca ieri mi-a expirat... Si chiar atunci autobuzul opreste in statie. Am sarit imediat din el, cu inima batandu-mi nebuneste. I was soooo close!!! Pfiu!
  •  
    • 3816 mesaje
    23 Dec 2015, 11:07
    1 0
    Neata.
    De la patru la sapte dormira copiii astia, doamne, cu ce am gresit in alta viata......
    Dar, ce sa zic, asa cum venira cu saltele gonflabile, cu saci de dormit, tot stransera, ce sa zic, super, tre doar sa il bag pe gigica sa aspire si e totul in ordine.
    Maine ma apuc de sarmai, azi gatesc ca imi vine pe seara gagicu, ce mai, vacanta oficial..
  •  
    • 4455 mesaje
    23 Dec 2015, 15:04
    1 0
    Is infidioasa, Miki, ca la tine is civilizate si lasa curat in urma lor.

    Is atat de obosita ca vad stelute cand clipesc, da' nu ma plang, au fost cateva zile superbe.

    La multi ani dlui Daria si de la mine.
  •  
    • 1252 mesaje
    23 Dec 2015, 15:10
    1 0
    Aha, si eu am prins fulgii aia ieri, Daria, eram blocata-n trafic. Nu puteam sa ies din parcare de la supermarket. Jeez. Cand mi s-a parut ca fulguie am iesit afara din masina sa ma asigur. Chiar fulguia, dar nu stiu cand s-a oprit, a fost instant.
    Aseara la fel mi s-a parut, ca e un fel de lapovita.

    Acu soare, placut afara. Eu oricum de cand sunt aici am impresia ca e primavara. Ma socheaza complet papadiile din iarba, si trandafirii care tot infloresc la vecini. Creca m-am holbat juma de ora la o papadie cand am zarit-o pt prima data. Eram in soc, wtf, papadii in octombrie? In noiembrie? In DECEMBRIE??!
    Mda, in Ro cand apar papadiile inseamna ca a venit primavara. Deci io nu simt Craciunul, eventual un fel de Paste. Habar n-am.
    Imi trimit ai mei poze cu zapada din m-tii Parang. Imi vine sa plang.


    Va salut, Sarbatori fericite !
  •  
    • 14418 mesaje
    23 Dec 2015, 19:17
    0 0
    Mesaj şters de administrator
    Acest mesaj a fost editat de către Deleted Member: 23 Dec 2015, 19:20
  •  
    • 9728 mesaje
    23 Dec 2015, 20:04
    3 0
    Eu am de mai mulți ani un brad din plastic, nu e deloc mic, dar nici prea mare,  a fost destul de ieftin, probabil e vreo penibilitate din-aia ciufulită dar mie chiar îmi place.

    Nu sunt așa o mare ecologistă, nu blamez oamenii care își iau brad natural, dar l-am luat totuși din considerente ecologiste, nu vreau să mai iau parte la irosirea brazilor de Crăciun, de mai mulți ani, e opțiunea mea și așa îmi convine.


     
  •  
    • 14418 mesaje
    23 Dec 2015, 20:14
    2 0
    Mesaj şters de administrator
    Acest mesaj a fost editat de către Deleted Member: 23 Dec 2015, 20:16
  •  
    • 9728 mesaje
    23 Dec 2015, 20:26
    2 0
    Regina, eu nu doresc absolut nicio polemică pe tema brazilor și nici să te conving cu ceva în sensul ăsta.

    Scriu și eu pe tema asta, dacă tot e, ca toată lumea.

    Eu una, personal, nu mai vreau să văd cum un brad tăiat (că e din vârful munelui sau nu, oricum îi ia niște ani să crească atât), care a fost viguros, stufos (eu am avut brazi naturali f. frumoși, care rezistau aproape 2 luni) și frumos împodobit la mine în casă,  ajunge cu crengile pleoștite, multe ace lipsă, aruncat la ghena de gunoi.

     
    Acest mesaj a fost editat de către cafe_au_lait: 23 Dec 2015, 20:27
  •  
    • 9724 mesaje
    23 Dec 2015, 20:33
    4 0
    Eu am un bradut miiiiiiccc de plastic. Are max 30 cm Majestate mi-ai footot Craciunul bre! Cum să zici că sunt urati? Al e frumos foc. Ooooo braaaahhhaaad fruuumoooooss...... In 10 min ajung la Romeo. Sunt muci de oboseala, mi s-a intins machiajul, arat ca Alice Cooper, nitel mai timid s ma pișcă ochii! S-aveti un Craciun minunat! V-am pupat, muuuuaahhh!
  •  
    • 14418 mesaje
    23 Dec 2015, 20:41
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 9728 mesaje
    23 Dec 2015, 20:50
    1 0
    Crăciun fericit, și minunat! Samoa
  •  
    • 16187 mesaje
    23 Dec 2015, 21:04
    3 0
    Mesaj şters de administrator