Eu te-am iubit corect gramatical

  •  
    • 10876 mesaje
    2 Feb 2013, 00:04
    1 0
    Cre ca Dik sughite berea si n-are habar ca e subiect fierbinte pe eva
  •  
    • 7051 mesaje
    2 Feb 2013, 00:05
    0 0
    mikizda said:Cre ca Dik sughite berea si n-are habar ca e subiect fierbinte pe eva

     

     subiect mai fierbinte decat atunci cand a ''murit'' nu poate fi

  •  
    • 16187 mesaje
    2 Feb 2013, 00:06
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 10876 mesaje
    2 Feb 2013, 00:06
    0 0
    Clar
  •  
    • 10876 mesaje
    2 Feb 2013, 00:07
    2 0
    Are telefonul inchis
  •  
    • 5035 mesaje
    2 Feb 2013, 00:36
    0 0
    Mesaj şters de administrator
    Acest mesaj a fost editat de către Deleted Member: 2 Feb 2013, 00:37
  •  
    • 10876 mesaje
    2 Feb 2013, 00:39
    0 0
    Nu stiu , dintre cate mirifice suntem, careia sa ii dea dreptate si la care sa se dea. Ma duc s-o parchez, maine la 10 dimineata am petrecere de puradei.
  •  
    • 5035 mesaje
    2 Feb 2013, 00:44
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 6798 mesaje
    2 Feb 2013, 00:58
    0 1
    Are sora-mea un prieten foarte bun, macedonean din skopje.
    A facut liceul si facultatea in bucuresti.
    Vorbea extraordinar de bine romaneste. Cand l-am cunoscut eu, ei erau in anul 2 de facultate, deci avea deja 6 ani de cand era in romania.
    Mai dadea cate o expresie de genul "am vrut sa fac x lucru, dar m-au razgandit altii" , insa era cu atat mai simpatic  

    Imi plac la nebunie strainii care vor sa invete limba romana si nu vin cu replica "lasa ca vorbim in engleza, ca engleza o stie toata lumea"
    Intamplarea face sa cunosc multi straini care stau in romania, aproape toate prietenele sora-mii sunt casatorite cu straini: un norvegian, un danez, un german si doi cehi sunt in grupul lor.
    Sunt cei mai draguti oameni din lume cand vorbesc in lb romana. Nu vorbesc perfect, dar numai faptul ca incearca si vor sa invete mi se pare mare lucru.

    Ii admir maxim, mai ales ca lb romana e o limba foarte grea pt noi romanii, daramite pt straini.
    Tin sa-mi laud si sotul, care desi nu e roman nici el, vorbeste si scrie impecabil, stie exact cati de i sa puna si unde, iar cratimele n-au nici un secret pt el.
    Admirabil, as zice eu. 

    A fost o vreme cand dadeam si eu cu barda asupra celor ce nu scriau corect, m-am mai calmat in ultimul timp si nu ma mai iau de lume. Dar tot mai exista situatii in care ma ia cu greata cand citesc scrieri sub orice critica.

    Nu stiu, mereu am avut o repulsie fata de cei care nu scriu corect, mai ales ca am considerat mereu ca scrisul corect se invata in clasele primare, clasa I, clasa a IIa si cel mult clasa a IIIa. Deci n-ar avea nicio scuza, cred ca toata lumea a facut macar 3 clase....
  •  
    • 12819 mesaje
    2 Feb 2013, 01:22
    0 0
    Mara77 said:si ca sa-i scriu si lui tsunnami ceva, sefule, cu toate ca esti mai incapatanat ca un catar, mai insistent ca o baba cicalitoare, mai insistent pe o idee ca o closca isterica si ca de cele mai multe ori ma scoti din sarite, frate, te prefer pe tine cu o cratima in minus, cu un "care" si nu cu un "pe care" ... am zis

    am o parere si cred in ea, nu ma dezamagi  

     

    ha ha,

    o sa ma stradui. sa-mi spui cand ma apropi de limita sa ma corectez.
    parerea ta conteaza

  •  
    • 4017 mesaje
    2 Feb 2013, 09:18
    0 0

    Iar dezbatem dezbateri Nici agramatismul (forma destul de beningna a ignorantei, care-l afecteaza mai ales pe ignorant) si nici vulgaritatea (o forma de agresivitate, tipic umana, la fel, benigna in comparatie cu altele) nu ma agaseaza sau deranjeaza suficient ca sa ma deturneze de la subiectul tocat aici - relatiile - fiindca asta ar insemna ca ma scoate de minti natura umana...ori eu sunt fascinata de ea. Dar este si chestie de dozaj...adica in formele lor extreme...agramatismul si vulgaritatea ma plictisesc si scarbesc suficient ca sa ocolesc emitentul si mesajele lor pe la 1000 de metri.

  •  
    • 4017 mesaje
    2 Feb 2013, 09:19
    0 0
    emitentii si mesajele lor am vrut sa zic, scuzati gramatica
  •  
    • 8901 mesaje
    2 Feb 2013, 09:51
    0 0
    Daca Cioran nu s-a laudat cu franceza lui, 'geaba a trait!
    Ori, poate nu stia sa vorbeasca si sa scrie suficient de corect in limba lui Voltaire?!
  •  
    • 5035 mesaje
    2 Feb 2013, 10:02
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 9728 mesaje
    2 Feb 2013, 10:06
    0 0
    mikizda said:Are telefonul inchis

    Pe bune, tu i-ai mai si sunat?!  Ca sa spui ce?  

    Geez... 
    Acest mesaj a fost editat de către cafe_au_lait: 2 Feb 2013, 10:07
  •  
    • 10876 mesaje
    2 Feb 2013, 10:15
    0 0
    In primul rand, ca vorbim mereu si in al doilea rand sa ii spun cata dragoste i se impartaseste pe eva.
  •  
    • 8715 mesaje
    2 Feb 2013, 10:23
    2 0
    Mda...

    Odihnit fiind si dupa cateva guri de cafea, parca sunt tentat sa fiu ceva mai permisiv.

    Intr-adevar, parca sunt chiar simpatici cei ce se lauda cu faptul ca au invatat mai intai sa vorbeasca o limba si doar ulterior sa si scrie...
    Dupa mine, o asemenea imbecilitate e imposibil sa nu starneasca rasul indiferent de limba in care o emite cineva...
    Si da, chiar merita sa te lauzi cu faptul ca ai invatat acea limba pentru a te face mai bine de ras.

    Ce nu s-a inteles foarte clar, e faptul ca pe mine personal nu ma deranjeaza atat limba in care Mr. Dick se exprima.
    Ci faptul ca fiind atat de plin de sine, considera ca o asemenea " bashina" verbala ar trebui aplaudata.
    Cu alte cuvinte, ma deranjeaza fix modul in care gandeste si nu atat limba ori felul in care isi gaseste dumisale virgulele...





     
  •  
    • 12819 mesaje
    2 Feb 2013, 10:25
    0 0
    mikizda said:In primul rand, ca vorbim mereu si in al doilea rand sa ii spun cata dragoste i se impartaseste pe eva.

     
    as fi fost de acord cu tine daca inversai prioritatile enuntate (sau PE care le-ai expus)
    wow, sunt mandru de mine, pardon, uau, sunt mandru de mine

  •  
    • 9728 mesaje
    2 Feb 2013, 10:30
    0 0
    mikizda said:In primul rand, ca vorbim mereu si in al doilea rand sa ii spun cata dragoste i se impartaseste pe eva.

     
    La asta ma refeream si eu
    Geez, again...tu chiar crezi ca nu o stia?!

     


    Acest mesaj a fost editat de către cafe_au_lait: 2 Feb 2013, 10:33
  •  
    • 10876 mesaje
    2 Feb 2013, 10:40
    2 0
    Sa inteleg Cafe ca il sunasi inaintea mea?