vi se pare normal ceea ce face biserica?

  •  
    • 551 mesaje
    10 Mai 2006, 21:52
    0 0
    Nu vreau sa generalizez, dar popii sunt cele mai mizerabile fiinte!!!!( sau cel putin toti pe care i-am cunoscut eu!)Profita de durerea omului si-i golesc buzunarele,isi bat joc de "cuvantul lui D-zeu" in ultimul hal.

    Pe mine m-au lasat cu sicriul bunicii mele in mijlocul cimitirului, n-au dus-o la groapa ca se grabeau la urmatoarea inmormantare. Pt 5 min de oracait in bataie de joc au luat 2500000 !!
    La parastasul de 40 de zile, am vrut sa fac toate datinile mai putin masa acasa.Si ce-mi propune taica popa? Imi arata o camera aranjata ca la restaurant( in curtea bisericii) imi da lista cu ce sa aduc( cafea, bere, cognac printre altele), ma anuntza ca fac parastas pt 20 de persoane si ca daca vreau pot sa aduc si eu pe cineva ca sa nu ma simt singura!!!!!!E posibil asa ceva??? Preotul din parohie nu voia sa faca inmormantarea pana nu venea alt popa care era plecat din bucuresti si de care nu stia nimeni si-mi spunea cu o seara inainte de inmormantare ca POATE vine!!
    Am prieteni care sunt studenti la teologie si-mi spun ca in camine studentii din ani mari II VIOLEAZA pe cei din ani mici.
    Sub patrafirul lor sa ne spovedim fetelor????? Merita asemenea oameni sa le impartasesti sufletul tau??

    Biserica manipuleaza cel mai bine masele. Cele mai mari crime au fost facute de fetele bisericesti cu biblia in mana!Biblia a fost scrisa de oameni!! sub influenta politica in sec III d.HR.

    Eu cred in Dumnezeu! Sunt sigura ca exista! Dar nu exista in luxul mitropoliilor, nici in hainele aurite ale popilor, nici in biblie.
    Dumnezeu este in noi, este in iubire, este intr-o floare, este peste tot.

    Mai bine il tineti pe Dumnezeu in sufletul vostru! Eu asa fac!

    Imi cer scuze daca am lezat pe cineva cu vorbele mele, dar credeti-ma nu fabulez
  •  
    • 74 mesaje
    11 Mai 2006, 14:00
    0 0
    poate mai necesita un exemplu ca sa zgaltzaim aceasta incredere oarba in oamenii bisericii...

    cum e sa te duci sa te spovedesti si sa simti mana preotului pe crestetul capului tau cum te trage in josul buricului sau...?cum e sa simti ca incepe sa te si atinga pe ici pe colo si sa devina insistent?sa continuu?probabil realizati si singure intentia lui...

    asa imi iarta mie dumnezeu pacatele?...n-as prea crede...

    biserica este un pretext...cum puteti crede ca prin mana unui astfel de spurcat va pot fi iertate pacatele...

    s-a spus mai sus...Dumnezeu nu e in biserica, in popa...Dumnezeu e in tine..in aer...

    Dumnezeu te iarta si fara sa fii atinsa de 20 de popi, si fara sa tii post de 20 de ori, si fara sa intri in biserica de 20 de ori...atata timp cat tu si El stiti ca il ai in suflet!
  •  
    • 64 mesaje
    11 Mai 2006, 17:01
    0 0
    Ce mare dreptate aveti fetelor!!!!....Si ce trist e ca e adevarat , ca suntem munipulati de biserica.
  •  
    • 332 mesaje
    11 Mai 2006, 20:20
    0 0
    Unei matusi i s-a intamplat ceva destul de urat si anume i-a ars casa cu totul. A ramas fara nimic. S-a mutat in alta casa si bineinteles ca a fost nevoita sa ia totul de la 0. La inceput nu avea nici macar pe ce sa doarma.

    A venit un preot sa-i slujeasca in casa, cum se face de sarbatori, probabil ca a vazut si el ca nu avea mai nimic prin casa. Si totusi cand matusa mea i-a dat cati bani a avut disponibili, preotul si cu dascalul de rigoare au refuzat sa plece pana cand matusa nu le-a dat si ultimii bani din casa, cica nu le ajungea suma ca erau 2.

    Oricum astfel de slujbe ar trebui sa fie gratuite, ca doar nu iti cumperi binecuvantarea Domnului!
  •  
    • 1014 mesaje
    12 Mai 2006, 12:30
    0 0
    Ideea nu poate fi afectata de cele ce au fost facute de om IN NUMELE acelei idei.
    Cruciadele nu au nimic de-a face cu iubirea vrajmasului.
    Sentinta unui judecator intr-un proces de divort nu are nimic de-a face cu moralitatea judecatorului.
    Vreau sa spun sa nu discreditam Ideea, pentru faptele oamenilor.
    Preotul este un slujitor. Ca atare, atata timp cat este in exercitiul functiunii, este investit cu puterea de a face ceea ce aceasta functie de slujitor si intermediar intre Dumnezeu si om ii permite. Pentru faptele lui, va da socoteala la vremea potrivita.
    Legat de experientele neplacute, sigur ca exista si nechemati si nemernici care intineaza obrazul bisericii. Dar nu este intelept sa gandesti ca Dumnezeu fiind in sufletul tau, este suficient, si nu mai este necesar sa mergi la biserica. Aceasta ar fi ca si cum o mama nu si-ar alinta, nu si-ar mangaia, nu si-ar saruta copilul, nu i-ar si spune cat il iubeste, copilul trebuind sa presupuna acestea doar din constientizarea eforturilor pe care VEDE ca mama lui le face pentru el.
    Legat de refuzul impartasaniei, nasul meu, care este preot, imi refuza aceasta, deoarece sunt fumator. Si are dreptate. De asemenea, nu pot fi impartasiti cei ce traiesc in afara Legii lui Dumnezeu.
    Alte trimiteri la spusele lui Isus ar trebui, cred, sa tina cont de acel "te iert, du-te SI NU MAI PACATUI". Deci iertarea pacatelor este legata/conditionata de incetarea, renuntarea la pacat.
  •  
    • 371 mesaje
    12 Mai 2006, 13:00
    0 0
    corect omega.
    Din punctul meu de vedere, preotii sunt asemanatori unor parinti spirituali. Dar, ca si in viata, exista parinti buni sau rai pt copii lor. Acum ce sa facem? Sa ii acuzam pe toti parintii fara discernamant?
  •  
    • 551 mesaje
    12 Mai 2006, 13:07
    0 0
    Omega tu chiar vorbesti serios???? Unde scrie in biblie ca fumatul e pacat? sau poate doar daca nu fumezi tigari light sau ceva??? Hmmm... si nu te legi cu nimic in fatza domnului daca te duci si faci hora in biserica la nunta. Cat timp doi oameni se iubesc intr-adevar dumnezeu e in iubirea lor.

    De ce as intermedia relatia mea cu Dumnezeu prin niste jigodii? Nu ti se pare mai curata relatia dintre om si Dumnezeu decat cea dintre om si intermediar si intermediar si Dumnezeu??

    Popii se folosesc de dumnezeu ca sa faca ei o ordine oarecare, o ordine a lor, sa manipuleze mase.

    Sunt satisfacuti de puterea pe care o simt cand gramezi de oameni se tarasc in genunchi in fatza lor? Nu ti se pare bolnava toata chestia asta?

    Vor mitropolie noua, luxoasa in bucuresti ca vezi doamne aia de la cluj parca e mai mare si vezi doamne nu se cade.

    E penibil, mizerabil si absurd!
  •  
    • 249 mesaje
    12 Mai 2006, 13:11
    0 0
    Hmmm, si eu am dat peste tot felul de preoti dar nu m-am dat batuta si pana la urma am gasit un preot care sa fie pe placul meu si in care sa am incredere....Inclusiv fostul meu profesor de religie din liceu care a devenit preot m-a dezamagit in sensul ca s-a dat la mine pur si simplu....Am plans si nu-mi venea sa cred ca mi se intampla tocmai mie chestia asta dar pe urma mi-am dat seama ca a fost o incercare si el e un om, pana la urma, ca toti oamenii si nu trebuie sa-i consideram perfecti....Va asigur, totusi, ca mai sunt si preoti care sunt dedicati trup si suflet oamenilor din jurul lor, trebuie doar sa aveti rabdare.
    Omega, sunt intru totul de acord cu tine.

    V-am pupat!
  •  
    • 551 mesaje
    12 Mai 2006, 13:14
    0 0
    elfride cum il chema pe prof? g.o. cumva?
  •  
    • 74 mesaje
    12 Mai 2006, 13:17
    0 0
    Oamenii mor de foame, de saracie si boala si ei se incarca cu aur,cu tesaturi fine,masini luxoase....si eu ar trebui sa ma aplec in fata unui astfel de "intermediar"?

    sa fim seriosi!

    nu au oamenii ce manca si ei se bat in catedrale ...care mai de care...de parca nu ne ajung cele 12 biseri minimum pe fiecare cartier in parte!

    hai sa nu mai aberam atat...cu slujbasii domnului...ca devine jenant
  •  
    • 371 mesaje
    12 Mai 2006, 13:20
    0 0
    ana
    Sunt fumatoare desi STIU ca fumatul e SINUCIDERE. Intreba orice doctor daca nu ma crezi.
    Ai nevoie si de preoti asa cum ai nevoie de parintii tai de acasa. Cauta-i pe cei buni.

    Eu oricum nu mai scriu aici; am spus tot ce am avut de spus si cine are puterea de a intelege e bine. Nu are sens sa incerc sa bat apa in piua aiurea. Mai ales ca marea majoritate o sa aveti ocazia de a va schimba ideile traind in viata reala nu pe net.
  •  
    • 551 mesaje
    12 Mai 2006, 13:25
    0 0
    ))) Stiu f bine ca fumatul e sinucidere curata. Dar ce treaba are biserica??? eu nu sunt fumatoare.n-am fumat niciodata ca mi se pare o prostie

    Poate sunt si cativa popi ca lumea, nu zic nu, dar daca sunt ok sunt pt ca sunt oameni cu bun simt si cu moralitate. Asa sunt si unii medici deosebiti, si unii soferi, si unele bucatarese, etc. Una e sa fii OM si alta e sa incerci sa-l reprezinti pe dumnezeu. Tu te-ai spovedi sub patrafirul unui preot homosexual sau curvar? si el sa-ti spuna ca e pacat ca fumezi si sa nu te impartaseasca daca nu esti casatorit religios. Daca ai gasit un om cumsecade, tine-l aproape. Eu si altii mai cautam ...si nu neaparat la biserica
  •  
    • 249 mesaje
    12 Mai 2006, 13:55
    0 0
    Nu, Ana, ci M. L. ...
    Dar nu mai conteaza...sper sa nu mai aiba tupeul asta in continuare....
    Numai bine!
  •  
    • 5148 mesaje
    12 Mai 2006, 15:18
    0 0
    "Legat de refuzul impartasaniei, nasul meu, care este preot, imi refuza aceasta, deoarece sunt fumator. Si are dreptate. De asemenea, nu pot fi impartasiti cei ce traiesc in afara Legii lui Dumnezeu."
    :o :o :o :o

    hmmm...Omega, esti sigur ca nasul tau nu glumeste cu tine? Daca nu, schimba preotul (nu nasul )

    Serios acum:
    la tainele impartasaniei, omul are DREPTUL toata viata (nu este ceva care sa-i poata fi refuzat atata timp cat s-a pregatit pentru a primi aceste taine!).

    Singurul motiv pentru care nu se da cuiva impartasania este PREGATIREA INSUFICIENTA pentru a o primi, lucru pe care-l hotaraste preotul duhovnic (adica preotul care obtine permisiunea de a fii duhovnic printr-o hirotesie speciala).
    PREGATIREA credinciosului pentru Impartasanie este trupeasca si sufleteasca, si consta din:
    a.- spovedanie (marturisirea pacatelor) fara de care nimeni nu se poate impartasii (dar si aici parerile sunt impartite-se pare ca se poate si fara marturisirea pacatelor!) -numai copii pana la 10 ani sunt scutiti de spovedanie;
    b.- impacarea cu toti. Sa nu fi certat cu nimeni si sa nu ai nimic impotriva cuiva;
    c.- infrangerea de la orice pofta trupeasca, cu cateva zile inainte, si abtinerea de la mancare si bautura in ziua impartasirii. Numai celor bolnavi pe moarte li se poate da Sfanta Impartasanie pe mancate.

    Atat si nimic mai mult!

    De asemenea,conform Dictionarului de teologie ortodoxa, "toate pacatele pot fi iertate si nu exista restristii ale Tainei Impartasaniei, existand o singura exceptie: pacatele impotriva Duhului Sfint" (se considera ca aceste pacate creeaza o stare de nepocainta totala, in care harul nu mai poate lucra).

    p.s.precizez pentru cei care nu stiu:
    Taina Impartasaniei celebreaza impacarea cu comunitatea si bucuria intoarcerii la credinta <>.
    In plus, in practica unor Biserici otodoxe, accentul este pus pe puterea preotului de a dezlega de pacate (nu toti au dreptul de a ierta pacatele-doar preotii duhovnici), iar MOMENTUL dezlegarii, chiar fara marturisirea pacatelor, este cel mai important.
  •  
    • 498 mesaje
    15 Mai 2006, 09:20
    0 0
    CREDE SI NU CERCETA!Este dogma de baza a credintei crestine si cred ca si a altor credinte.De aici si denumirea de "credinte" (a crede).Daca nu crezi,nu crezi.
    "Fericiti cei saraci cu duhul,ca acelora este imparatia cerurilor!"sau mai bine zis cei mai credinciosi sunt cei cu minte putina,care nu au destula inteligenta sa despice firul in patru,sa puna la indoiala invataturile sfinte.Intr-o emisiune tv,o persoana culta si implicata foarte mult in viata spirituala (o femeie),a spus:"omenirea nu este pregatita sa afle adevarul divin.Este ca si cum ai incerca sa-i explici unui copil de 2 ani un lucru pe care el nu-l va intelege decat la 20 de ani."
    Am avut si eu probleme cu preotii....am cotizat si m-am rugat sa-i ierte Dumnezeu pacatele.Si am cautat slujitori sufletisti.
    In Biblie scrie ca femeia care are scurgere de nimic sfant sa nu se atinga si la locasul sfant sa nu mearga (cand l-a chemat pe Moise si i-a spus cum sa faca cortul adunarii).
  •  
    • 498 mesaje
    15 Mai 2006, 10:05
    0 0
    Biserica niciodata nu va accepta concubinajul,este prea.cur.vie.Fumatul este un pacat pentru simplul fapt ca intuneca Duhul Sfant pe care Dumnezeu l-a suflat peste lutul din care a fost facut Adam.Si apoi Dumnezeu ne face sanatosi si noi...ne "sinucidem" cu "iarba dr..."Aceste pacate (si altele) nu ne dau voie sa ne impartasim.Barbatii au intaietate in biserica (intra in altar) si sunt mai usor iertati de pacate pentru ca Eva a fost cea care s-a lasat ispitita si apoi l-a ispitit si pe Adam.
    Parintii transmit pacatele copiilor lor.Un copil nu are pacate(decat cel sramosesc) si le preia de la parinti.Unele pacate grele se transmit pana la a 7-a generatie.
    BUCURIE SE FACE IN CER PENTRU UN PACATOS CARE SE POCAIESTE!Este adevarat,dar trebuie sa se pocaiasca.Spovedirea nu inseamna si pocainta.Pocainta inseamna ca esti constient de greselile pe care le-ai facut si le regreti amarnic.Esti hotarat sa nu le mai repeti,sa te indrepti,sa devii mai bun,sa te intorci la credinta,la Dumnezeu,sa aduci slava lui Iisus Hristos si Maicii Domnului,sfintilor.Esti constient ca esti un graunte de nisip intr-un desert si ai incredere deplina in puterea divina.
  •  
    • 498 mesaje
    15 Mai 2006, 10:09
    0 0
    Sa nu credeti ca sunt cine stie ce persoana pregatita...sunt o nestiutoare si o pacatoasa care plage si se roaga lui Dumnezeu sa-i ierte pacatele si sa-i lumineze mintea sa nu mai faca si alte pacate.
    Nu vreau sa intru in polemica cu nimeni.Aceste putine cunostinte pe care le am le-am postat si-mi cer scuze ca am fractionat postarea,dar s-a sters de cateva ori si mi-am pierdut ideile,asa ca l-am reluat si-am trimis pasaje mai scurte.
  •  
    • 74 mesaje
    15 Mai 2006, 23:50
    0 0
    acum inteleg pt cine tot ridica astia biserici cu zecile in fiecare cartier, in loc sa ajute oamenii amarati!
  •  
    • 1101 mesaje
    16 Mai 2006, 01:02
    0 0
    veronica_a_73, nu este absolut deloc adevarat ca religia crestina se bazeaza pe "crede si nu cerceta" (asta a spus-o unu din "taticii" comunismului).

    Iisus a spus: "bate si ti se va deschide"; "intreaba si ti se va raspunde".

    si nu te supara... dar cand citesc ceea ce scrii tu nu ma mai mir de ce ff multi fug de biserica si credinta
  •  
    • 744 mesaje
    16 Mai 2006, 12:34
    0 0
    mdc,
    Isus de asemenea a spus,,ferice de cel care crede fara sa vada".nu-i iau partea Veronicai,dar fiecare are dreptul la o opinie.