vi se pare normal ceea ce face biserica?

  •  
    • 4487 mesaje
    16 Mai 2006, 12:55
    0 0
    Parerea mea este ca preotii sunt niste jigodii. Iti iau si pielea de pe tine si la inmormantari si la nunti si la botezuri. Iar cu impartasania...nu cred in ea. Imi fac impartasania acasa , nu la biserica. Stiu ca am gresit si imi fac Mea Culpa. In mod normal, n-ar trebui sa dai bani pt. immormantari, nunti sau botezuri.
    Asta este parerea mea si nu mi-o schimba nimeni. Gresesc....asta este.
    Ma judeca Cel de Sus, nu preotii si nici biserica.
  •  
    • 5148 mesaje
    16 Mai 2006, 13:19
    0 0
    Veronica

    Parerea mea:
    1. Casatoria. Se stie ca ea a fost prima institutie (permite-mi sa folosesc acest termen) "creata" de Dumnezeu. Apare de la inceput in Vechiul Testament, pe Adam si Eva Dumnezeu i-a unit pe viata (se stie... „De la inceput Dumnezeu a creat barbatul si femeia. Prin urmare, omul sa nu desparta ceea ce Dumnezeu a unit!") iar in Noul testament IIsus a adus-o in randul Sfintelor Tainelor.
    Casatoria este institutia umana primordiala, precum si institutia umana fundamentala (pot argumenta, daca este cazul). Intelegand aceste lucruri pot/se poate intelege foarte usor de ce Biserica nu incurajeaza alt tip de uniune intre 2 oameni care se iubesc.

    2. Cel mai mare efect/rol al Spovedaniei este dezlegarea si iertarea pacatelor celui ce a marturisit. Prin ea te cureti de tot ce este murdar în fiinta ta. Daca este o simpla insiruire de pacate nu are nicio valoare. Spovedania este un ajutor pentru ca noi sa ne impacam cu Dumnezeu. De aceea spovedania presupune cainta, este strans legata de acest act (actul caintei/pocainta) si nu separate.

    3.Fumatul este considerat un pacat pentru ca este o sinucidere lenta, un rau facut trupului.
    Stii acum ma gandesc ca nasul lui Omega a avut dreptate intr-un fel.
    Explic: mergi la spovedanie ca sa primesti dezlegarea/iertarea pacatelor dar ea are valoare numai atunci cand esti hotarat sa nu mai repeti acele pacate. Altfel, ramai in pacat si Dumnezeu nu te poate recunoaste ca fiind fiul sau.
    Pe de alta parte, revin, impartasania nu este strict legata de taina spovedaniei. Si atunci?
    Omega, ma ajuti, te rog?
  •  
    • 551 mesaje
    16 Mai 2006, 16:31
    0 0
    Haideti mai oameni buni! Ce naiba! Nu vedeti ca toate astea sunt niste prostii!!!!!
    Nu mai credeti toate aberatiile, nu va mai supuneti la toate rahaturile de obiceiuri, nu va e scarba sa va duceti sa va spovediti la un popa poponar sau la un curvar sau mai stiu eu ce dracu?

    N-am nimic impotriva casatoriei, dar nu te poate conditiona biserica sa iubesti numai daca esti casatorit, ce naiba!! Iubesc cum vreau, pe cine vreau, cand vreau! Fac ce vreau, cand vreau si cum vreau! daca gresesc, invatz si merg mai departe.

    Poti sa te spovedesti in fiecare zi tot degeaba. Daca te spovedesti inseamna ca nu mai gandesti urat, ca nu te mai enervezi,ca o sa fii numai lapte si miere? Hahaha ...sunt sigura ca dupa ce va spovediti si va buseste unu masina intamplator, o sa-i ziceti fiule te iert ))) Daca va purificati atat de tare dupa spovedanie, de ce va mai spovediti de 2 ori pe an???

    Si apropo de sinuciderea lenta...Eu am ceva kilograme in plus. Stiu f bine ca sunt mai predispusa la diabet , boli de inima sau mai stiu eu ce. Ce sa fac sa renuntz sa mai mananc pt ca e sinucidere lenta?? Toti oamenii care au cateva kg in plus sunt condamnati la neimpartasire si la nespovedire??

    Sa fim seriosi! Deschideti-va mintile si nu va mai lasati manipulati!
  •  
    • 5148 mesaje
    16 Mai 2006, 18:02
    0 0
    Ana,
    care este parerea ta? (argumentata daca se poate)
    1.De ce considera Biserica ortodoxa ca fiind pacate:

    -uniunea consensuala/concubinajul;
    -fumatul.

    2.Care este rolul atribuit Tainei spovedaniei si Tainei impartasaniei?

    pentru ca despre asta era vorba...

    Spre exemplu:
    La capitolul fumat-pacat au fost prezentate 2 motivatii:
    1."Fumatul este un pacat pentru simplul fapt ca intuneca Duhul Sfant pe care Dumnezeu l-a suflat peste lutul din care a fost facut Adam.Si apoi Dumnezeu ne face sanatosi si noi...ne "sinucidem" cu "iarba dr..."(Veronica 2006-05-15 10:02)
    2."Fumatul este considerat un pacat pentru ca este o sinucidere lenta, un rau facut trupului."(eu 2006-05-16)


    Tu care crezi ca ar fi explicatia? De ce considera Biserica ca este pacat sa fumezi?
  •  
    • 498 mesaje
    16 Mai 2006, 22:59
    0 0
    lupescu ai mail pe eva.ro
  •  
    • 551 mesaje
    19 Mai 2006, 00:04
    0 0
    Lupescu, o sa-ti raspund la intrebari desi sunt sigura ca urmeaza un luung discurs.

    1.Concubinajul e considerat pacat pt ca nu exista legamant in fata lui Dumnezeu. Teoretic Dumnezeu pecetluieste iubirea intre oameni.Parerea mea este ca nu este pacat. Iubirea este mai presus decat orice legamant in fata lui Dumnezeu a primarului sau a cui mai vreti.Iubirea este intre el si ea, nu intre ei si popi familie sau mai stiu eu cine.

    Fumatul:

    Ei bine fumatul este o prostie! Dar nicidecum nu este pacat. S-a scris mai sus ca e sinucidere lenta. Bla bla. Sinucidere lenta este si mancarea, alcoolul, stressul etc asta ar insemna ca toti o sa fierbem intr-un cazan in fundul iadului.

    2.Ei bine spovedania si impartasania cica te curata si te purifica de toate pacatele posibile si imposibile.
    eu cred ca este un obicei si atat. inventat de preoti si bazat pe dorinta omului de a-si impartasi povara constiintei. e totul bazat pe psihologie, pe manipularea tuturor sentimentelor umane, de la bucurie la tristete, de la indoiala la vina etc

    revenind la fumat:

    nu sunt fumatoare, e o "placere" pe care nu o inteleg. despre faza cu sinucisul am scris si mai sus.

    preotul NU ARE NICI UN DREPT sa-mi judece mie sau oricui altcuiva pacatele, pentru ca el insusi este un pacatos, poate mai mare decat noi oamenii "de rand".

    lupescu esti cumva preot???
  •  
    • 74 mesaje
    19 Mai 2006, 01:49
    0 0
    probabil e...ca altfel n-ar mai lua-o pe aratura in halul asta...

    hai sa fim odata sinceri si seriosi...dumnezeu n-o sa ma lase sa fierb in cazan daca fumez, daca traiesc in concubinaj sau daca nu ma duc la vreun libidinos de preot sa ma spovedeasca...

    mai las-o moarta cu preotul: legatura dintre dumnezeu si om...pot sa "imi fac legatura" cu dumnezeu fara sa am nevoie de acordul unuia ca tine care m mult ca sigur esti preot!

    n-am nevoie sa ma duc la biserica de 200 de ori, sa tin post de 40 de ori ca sa am o legatura cu EL...

    mai mult de 50% din cei care o fac odata iesiti din biserica injura, lovesc,batjocoresc animale si toate cele...

    daca tot sunt toti preotii mana lui dumnezeu atunci pentru ce ne iau si ultimul leu din buzunare la inmormantari nunti si alte cele...

    hai mai lasa-ne....ca deja...o dam in penibil
  •  
    • 74 mesaje
    19 Mai 2006, 01:53
    0 0
    iar nebunia asta cu fumatul e de domeniul fantasticului...
    de cd e lumea asta omu a fumat diverse asa ca mai lasa-neeeeeeeeeeeeeeeeeee.
  •  
    • 3526 mesaje
    19 Mai 2006, 08:29
    0 0
    Lupeasco, te-ai facut preot? Pe cand o spovedanie?
  •  
    • 74 mesaje
    19 Mai 2006, 11:32
    0 0
    poate ar trebui...ca prea le stie pe toate...
  •  
    • 249 mesaje
    19 Mai 2006, 12:40
    0 0
    Uau, cata agresivitate....
    OK, OK, cum spui tu, Anca, stai calma, nu te enerva ca-ti face rau..

    Lupescu, ai grija sa nu ti-o iei.
  •  
    • 551 mesaje
    19 Mai 2006, 13:45
    0 0
    hai ca am dat-o in diverse

    anyway hai s-o lasam balta. fiecare om e liber sa creada ce vrea. cine vrea sa deschida ochii bine, cine nu vrea sa stea in turma
  •  
    • 1 mesaje
    19 Apr 2014, 16:52
    0 0
    buna...m-am confruntat cu aceeasi problema impartasania mi-a fost refuzata pe motivaul ca treiesc in pacat cu prietenul meu ....nu mi se pare normal faptul ca femeile nu pot sa primeasca sfanta impartasanie si barbati  da traim intr-o lume in care vreau sa cred ca barbati sunt egali cu femeile si pana la ura toti suntem oamnii nu?preotul decat mi-a tinut o predica imensa si deja imi era rusine de faprul ca am stat pre mult timp biserica fiind aproape plina deasemnena nu mi-a spus ce as putea sa fac pentru ca pacatul meu sa fie iertat nu mi se pare normal ca eu nu pot sa ma impartasesc pana inoentul in care ma casatoresc poate ca gresesc insa nu vreau sa cred ca sunt cea mai pacatoasa femeie doar pentru faptul ca nu sunt casatorita cu prietenul meu
  •  
    • 4346 mesaje
    19 Apr 2014, 23:53
    1 0
    geo1000 said:buna...m-am confruntat cu aceeasi problema impartasania mi-a fost refuzata pe motivaul ca treiesc in pacat cu prietenul meu ....nu mi se pare normal faptul ca femeile nu pot sa primeasca sfanta impartasanie si barbati  da traim intr-o lume in care vreau sa cred ca barbati sunt egali cu femeile si pana la ura toti suntem oamnii nu?preotul decat mi-a tinut o predica imensa si deja imi era rusine de faprul ca am stat pre mult timp biserica fiind aproape plina deasemnena nu mi-a spus ce as putea sa fac pentru ca pacatul meu sa fie iertat nu mi se pare normal ca eu nu pot sa ma impartasesc pana inoentul in care ma casatoresc poate ca gresesc insa nu vreau sa cred ca sunt cea mai pacatoasa femeie doar pentru faptul ca nu sunt casatorita cu prietenul meu

     

     Cata vreme traiesti in concubinaj, n ai dreptul la Sf Impartasanie. Asta nu e regula preotiilor ca nu ei au inventat Decalogul. Deci daca vrei sa te impartasesti cu Trupul si Sangele lui Cristos trebuie sa fii sub har sfintitor( adica fara pacate).

    Iar faza cu femeile nu pot primii iar barbatii da...este total neadevarat . Oricine traieste in concubinaj indiferent ca e  barbat sau femeie comite acelasi pacate de moarte impotriva lui Dumnezeu, deci n are dreptul la Sf Impartasanie! Ca pacatul sa ti fie iertat nu trebuie decat sa nu mai traiesti in desfrau dupa porunca 6. Simplu!!!

  •  
    • 5609 mesaje
    21 Apr 2014, 07:53
    2 0
    geo1000 said:buna...m-am confruntat cu aceeasi problema impartasania mi-a fost refuzata pe motivaul ca treiesc in pacat cu prietenul meu ....nu mi se pare normal faptul ca femeile nu pot sa primeasca sfanta impartasanie si barbati  da traim intr-o lume in care vreau sa cred ca barbati sunt egali cu femeile si pana la ura toti suntem oamnii nu?preotul decat mi-a tinut o predica imensa si deja imi era rusine de faprul ca am stat pre mult timp biserica fiind aproape plina deasemnena nu mi-a spus ce as putea sa fac pentru ca pacatul meu sa fie iertat nu mi se pare normal ca eu nu pot sa ma impartasesc pana inoentul in care ma casatoresc poate ca gresesc insa nu vreau sa cred ca sunt cea mai pacatoasa femeie doar pentru faptul ca nu sunt casatorita cu prietenul meu

     
    Sa inteleg ca si prietenul  tau a avut norocul sa se spovedeasca si a fost impartasit de preot si tu nu? Sau tu generalizezi cu de la tine parere?
    Eu cred ca barbatii nu prea merg la spovedanie, de aici si vorba lor ... ca nu-i intreba nimeni de pacate, nu ca ar fi ei considerati inocenti si ca sunt spovediti si impartasiti fara, ca un favor...

    Ciudat este ca te duci la spovedanie si impartasanie, fara sa ai habar ca trebuie sa pregatesti  cu mult timp inainte pentru asta, necesitand o pregatire mentala, sufleteasca si trupeasca. 
    Dar intreaba preotul, daca nu ai o mama sau o bunica care sa-ti spuna....sau mergi online din timp, dinainate sa inceapa Posturile mari, sa vezi cum se face o "pregatire de spovedanie".
    Ce ai facut tu este chiar frectie la picior de lemn, te-ai dus sa te spovedesti ca sa demonstrezi ce si mai ales cui?
    Dar, ca sa intelegi toate astea, ar trebuii sa citesti biblia sau sa discuti cu un  preot!


    Acest mesaj a fost editat de către Maricon: 21 Apr 2014, 07:55