vi se pare normal ceea ce face biserica?

  •  
    • 1070 mesaje
    26 Apr 2006, 16:15
    0 0
    Trebuie sa acceptam biserica? cine spune????
    Dumnezeu e peste tot!
    Cele mai mari marsavii si crime, biserica le-a facut!
    Tot ei au mintit timp de 2000 de ani ca Iuda a fost cel care a tradat, nu ca el ar fi fost cel rugat de Isus sa faca asta..si multe, multe...
    Exista, intr-adevar si preoti (dar, putini), deosebiti pe care ti-e mai mare dragul sa-i asculti....
  •  
    • 146 mesaje
    6 Mai 2006, 22:32
    0 0
    Draga mea eu nu inteleg.De ce ai vrea sa te spovedesti dc nu meriti?ce ai de castigat?un loc in iad?
  •  
    • 2039 mesaje
    7 Mai 2006, 20:28
    0 0
    Eu un lucru nu reusesc sa inteleg: de ce cand esti pe stop nu ai voie sa intri in biserica? De ce esti considerata murdara in acea perioada? Nu e ceva natural? Nu datorita acelei menstruatii putem noi da nastere altor suflete?
    Mi se pare exagerat si absurd chiar!
  •  
    • 64 mesaje
    7 Mai 2006, 21:28
    0 0
    Nici eu nu inteleg acest lucru, dar daca asa zice toata lumea....
    Si cu spoveditul , vroiam sa ma spovedesc fiindca e un fel de traditie pentru mine. Imi aduce aminte de copilarie, de mersul la biserica cu bunica, de hainutele noi cu care eram imbracata sa merg sa iau Pastite.Poate ca inca nu mi-am dat seamna ce mult a trecut de atunci...
  •  
    • 334 mesaje
    7 Mai 2006, 21:51
    0 0
    Are dreptate fata care a zis sa iei un indreptar de spovedanie... de acolo ai sa afli ca, in ceea ce te priveste pe tine, preotul a reactionat corect! MA rog, ar fi fost normal sa-ti si explice! Din cate imi amintesc eu de cand am citit, ai oprire 7 ani de la impartasanie daca te-ai culcat cu cineva fara sa fii cununat religios cu el!
    Astea-s canoanele Bisericii... Daca faci un avort nu mai ai voie 15 ani sa te impartasesti!
  •  
    • 1272 mesaje
    7 Mai 2006, 22:41
    0 0
    draga madseica, de ce spui ca nu merita sa fie spovedita? cine merita si cine nu?
    eu cred ca toata lumea are acest drept.

    alexia, cine scrie aceste canoane? preotii? in biblie nu scrie despre ele?
    astea sunt aberatii!
  •  
    • 614 mesaje
    7 Mai 2006, 23:46
    0 0
    nu avem voie sa intram in biserica atunci cand suntem pe stop din cauza pacatului stramosesc,cand Dumnezeu i-a blestemat pe Adam si Eva.femeile aveau sa nasca in dureri si,sa fie si pe stop.
    parerea mea...
  •  
    • 614 mesaje
    7 Mai 2006, 23:49
    0 0
    fiecare merita sa fie spovedit,insa nu fiecare merita sa fie impartasit,adica mantuit de pacate.cum ar putea fi impartasita o femeie care a facut un avort,practic,o crima?nu vreau sa para ca judec pe cineva...spun ce gandesc.
  •  
    • 404 mesaje
    7 Mai 2006, 23:59
    0 0
    toate religiile se bazeaza pe DOGME (DEX ); adevaratii credinciosi le respecta, pentru restul lumii biserica tine loc de canapeaua psihologului, e decor romantic pentru nunti, botezuri s.a.
  •  
    • 371 mesaje
    8 Mai 2006, 14:32
    0 0
    pt mititik
    in legatura cu mersul la biserica cand ai pr lunare; tie ti-ar place sa iti intre cineva in casa plin de noroi pe incaltari? Eu gandesc ca pt biserica e cam acelasi lucru. Daca esti murdar astepti sa te cureti. Daca vrei sa mergi la biserica ai tot timpul din lume in afara de acea perioada.
    Si mai cred ca de spovedit o pate face oricine si pacatele se iarta oricui ii pare rau pt ele.
    Daca nu esti impartasit asta inseamna canon si e bine sa accepti si sa nu comentezi. Ce vreti? E mai usor sa va dea cineva cate o varga pe spate pt toate greselile? Eu gandesc ca daca m-ar articula cineva pentru tot ce fac sau gandesc in fiecare zi, seara as ajunge in ghips.
    Prin urmare, hai sa nu mai gandim rau despre asta ca si asa fiecare are destule de ale lui si sa ne vedem de treaba.
    In legatura cu preotii pe care nu-i apreciati: nu e padure fara uscaturi si fiecare va raspunde pt el cand va veni timpul. Mai bine ne uitam fiecare in ograda noastra ca avem ce vedea.
    Scuze daca am suparat pe cineva; nu m-am putut abtine sa nu imi spun parerea.
  •  
    • 4455 mesaje
    8 Mai 2006, 15:08
    0 0
    unele dintre voi ma scoteti din minti, inca nu pot crede ca in anul 2006 unele femei spun ca sunt murdare cand au menstruatie. daca voi va credeti murdare, barbatii ce sa mai creada? ca sunteti in putrefactie?
  •  
    • 371 mesaje
    8 Mai 2006, 15:12
    0 0
    mi se cam rupe de ce cred barbatii, dar eu in perioada aceea nu ma consider ca scartzii de curatenie oricat de mult m-as spala
  •  
    • 249 mesaje
    8 Mai 2006, 15:32
    0 0
    Din punctul meu de vedere, mi se pare ca este o greseala sa te duci la un preot foarte tanar pentru spovedanie. Spovedania implica, pe langa recunoasterea propriilor pacate si luarea hotararii de a nu le mai face vreodata, discutarea problemelor pe care le ai cu preotul. Poti vorbi orice cu un preot daca e deschis si daca iti inspira incredere, il poti considera prietenul tau, e ca si cum ai vorbi cu Isus Hristos. Asa cred ca e ideal sa te sopvedesti. Eu am incercat si deseori mi-a reusit, din pacate ca sa ma pot impartasi a trebuit sa fac multe eforturi dar a meritat. De atunci, n-am mai fost impartasita pentru ca nu am meritat si sunt constienta ca trebuie sa ma schimb dar tineretea asta e cam grea
    Eu zic ca daca tot va spovediti, macar s-o faceti cu tot sufletul, nu ca "trebuie" si nu ca vine Pastele sau Craciunul si "iti aduce aminte de copilarie" (oho, ce usor era atunci...)
    Cristina, nu te lasa. Iti zic, e mai bine sa nu te impartasesti decat sa te impartasesti pentru ca asa crezi tu ca e mai bine.
    In ceea ce priveste problema cu ciclul...ideea era pe vremuri ca intr-adevar femeile puteau murdari la propriu biserica...Stiu ca strambati din nas dar ganditi-va ca atunci nu erau OB-uri, tampoane si tot felul de chestii. De atunci a ramas chestia asta cu nedusul la biserica la ciclu; eu, de exemplu, evit intr-adevar sa ma duc in zilele astea iar daca chiar nu se poate sa nu intru (dc e o mare sarbatoare, o nunta, botez, inmormantare, etc) stau mai retrasa. Chestia asta chiar am discutat-o cu un preot ( e drept, generatie mai tanara-40 ani...) desi si printre preoti sunt pareri si pareri.
    V-am pupat!!!!
  •  
    • 146 mesaje
    9 Mai 2006, 22:20
    0 0
    Am vrut sa zic impartasit.Da.Nu consider ca este normal sa te impartatsesti dc nu meriti.Este chiar mare pacat sa faci asta si te poti imbolnavi chiar trupeste.
  •  
    • 2903 mesaje
    9 Mai 2006, 22:53
    0 0
    sa-mi explice si mie una dintre evele religioase cu incredere nemarginita fata de preoti..

    cum e posibil ca la moartea unui copil abia nascut, preotul sa-i spuna mamei acestuia ca EA e de vina...cu ce drept poti sai spui unei femei innebunite de durere...ca EA e de vina...copilul ala era tot ce isi dorea..numai ea stie cate vise a tesut in asteptarea lui...si omul bisericii sa-i zica asa ceva??!!

    si nu e singurul caz care ma revolta...

    MA IO LA BISERICA NU MA DUC!

    cand m-oi marita...si la alte evenimente..ma rog...

    stiu ca dumnezeu exista....cred in asa ceva...insa nu cred in cei care-l reprezinta...
  •  
    • 371 mesaje
    10 Mai 2006, 10:24
    0 0
    serenity, eu nu sunt nici pe departe f religioasa dar am sa incerc sa explic cum inteleg eu lucrurile.
    E posibil ca acea femeie sa fi gresit ceva in trecutul ei si Dumnezeu sa fi hotarat ca nu merita acel copil si i l-a luat.
    Poate preotul a avut dreptate, ori poate acea femeie nu i-ar fi putut da copilului hrana spirituala de care el ar fi avut nevoie pt a evolua spiritual, sau poate ciclul lui de viata pe pamant s-a terminat.
    Iarasi e posibil ca intamplarea, asa dramatica cum a fost, sa fi fost o incercare prin care trebuia sa treaca mama. Cine poate sti?
    Daca preotul a gresit in ce a spus, fii sigura ca are cine sa-l judece.

    Si ma intreb, cine suntem noi sa judecam ce hotaraste Dumnezeu? De ce nu-l judecam cand ne trasneste vreun noroc mare si ne pica mura-n gura ceva de care aveam neaparata nevoie si nu stiam cum sa obtinem, cand ne scoate din vreun pericol ori ni se intinde ca din senin o mana atunci cand "ne tipa maseaua in gura".

    Nu e obligatoriu sa mergi la biserica, daca nu simti nevoia. Sunt sigura ca, totusi, intr-o zi ceva din tine te va indemna sa ajungi si acolo.

    Cat despre preoti... nu exista padure fara uscaturi.
    De ex. daca intr-o casa sunt 10 frati si toti sunt oameni f buni iar unul singur e rau, poti tu sa-i pui in aceeasi oala?
  •  
    • 371 mesaje
    10 Mai 2006, 10:38
    0 0
    Ma vad nevoita sa mentionez, ca sa nu credeti ca eu sunt vreo mucioasa care nu mai poate de bine si de asta gandeste asa, pot sa spun ca am 34 de ani, am avut totul, am pierdut totul, am cazut de o multime de ori si tot de atatea ori m-am ridicat; am avut de-a face cu oameni nespus de rai dar si cu oameni extraordinar de buni, asa cum poti intalni doar de cateva ori in viata si asta daca ai noroc (la cei buni ma refer).
    De multe ori nu am inteles de ce mi s-au intamplat anumite lucruri deosebit de rele, nu inteleg nici acum, cu toate astea ridic capul, merg inainte si nu ma dau batuta. Incerc, pe cat posibil sa nu ma iau de lumea nevazuta pe care nu o cunosc pt ca banuiesc ca acolo sunt puteri mai mari decat au toti oamenii la un loc.
  •  
    • 2903 mesaje
    10 Mai 2006, 15:18
    0 0
    tocmai asta e...

    preotul este si el tot om...

    nush...cred in dumnezeu dar nu in reprezentantii lui...

    sa ma iertati...e opinia mea...consolidata in timp...

    asta nu inseamna ca nu le admir pe cele ce tin post...se roaga si cred cu tarie...si in reprezentanti si in biserica si in dumnezeu.
  •  
    • 371 mesaje
    10 Mai 2006, 15:29
    0 0
    pai vezi... daca preotul e om atunci inseamna ca nu e zeu. Prin urmare mai calca si el pe alaturi.
    Oricum omenirea a ucis singurul Om care nu a gresit. Si acum inca unii mai arunca cu noroi asupra lui si vin cu diverse pareri dubioase incercand sa-l coboare la nivelul lor. Noua, oamenilor, nu ne place perfectiunea si nu avem forta necesara de a o accepta. Dar oare nici sa fim in stare sa respectam sacrificiul nu putem?
  •  
    • 2778 mesaje
    10 Mai 2006, 18:40
    0 0
    Sa va explic care e treaba cu femeia cand e pe stop nu are voie in biserica pentru ca e considerata murdara.Nu are la baza nimic din Biblie...si culmea ca preotii sunt de acord cu asta.
    Inainte sa apara biserica,in preistorie..oamenii nu puteau sa isi explice acea scurgere de sange.Orice rana era considerata ceva rau..si o scurgere care nu putea fi explicata era considerat ceva diavolesc.Asa ca femeile in perioada de stop erau izolate intr-o pestera de la marginea asezarii.De aici vine izolarea asta de comunitate.

    Vedeti?nu are nimic legat de biserica.Si asa sunt multe alte chestii.