operatie de chist pe ovar!!!!

  •  
    • 202 mesaje
    30 Iul 2006, 12:30
    0 0
    Din cauza acelei analize am stresat pe toata lumea(familie, medic de familie) inclusiv pe profesor care mi-a spus clar: ENDOMETRIOZA! Degeaba, odata ce intri in panica foarte greu te mai linistesti...
  •  
    • 26 mesaje
    31 Iul 2006, 20:27
    1 0
    Am vrut sa fiu constienta in timpul operatiei pentru a putea lua deciziile corecte in cazul in care se dovedea ca acea analiza... indica altceva decat endometrioza. Mi s-au dat sa semnez inainte de operatie niste acte prin care imi dadeam acordul sa scoata din mine tot- in cazul in care acea analiza ar fi indicat si ar fi reiesit la biposie ca era cancer. Am spus ca decizia o voi lua doar in momentul in care mi se va comunica rezultatul biopiei- de aceea am preferat sa fiu treaza in timpul operatiei. Pe de o parte a fost mai bine, pentru ca la un moment dat am avut o cadere, in sensul ca am inceput sa tremur foarte tare si am putut sa interactionez foarte bine cu anestezista, lucrul pe care nu l-as fi putut face daca nu eram treaza.
    Si eu sunt panicoasa, deja intr-un fel sau altul imi luase adio de la toti cei dragi, inainte de operatie, pentru ca in mintea mea nu exista decat cancer, dar in momentul in care eram pe masa de operatie si doctorita mi-a zis ca totul e in regula, parca m-am nascut a doua oara. Nu cred ca as fi putut astepta ca altii din famila mea sa afle rezultatul inaintea mea, iar daca ar fi fost de rau... chiar n-as fi putut suporta privirea mamei sau a sotului meu.
    Se spune ca orice anestezie totala iti mai mananca 7 ani din viata.
    Oricum decizia iti apartine. Curaj si nu dispera, pentru ca greul vine imediat dupa operatie.
  •  
    • 202 mesaje
    31 Iul 2006, 21:58
    1 0
    Si eu am mai facut o operatie cu anestezie generala anul trecut.Am suportat-o foarte bine.Sa vedem daca si de data asta o sa fie la fel.Oricum se pare ca in cazul tau s-a confirmat ca CA125 iese foarte mare si in endometrioza.Si eu sunt foarte nelinistita si astept operatia pentru ca numai atunci cand te deschide vede despre ce este vorba.Chistul meu (ii spun eu asa pt. ca imi este mai usor) se pare ca are toate caracteristicile unui chist endometriozic (continut fin ecogen sugerand endometrioza scria pe buletinul de la eco transvaginala).La tine cum erau?Erau mai multe sau doar unul?La mine ovarul stang are aspect si dimensiuni normale, uterul este in regula dar ovarul drept este problema.Adica ovarul drept nici nu se mai vede...Stii ce inseamna.Sper sa nu te stresez cu intrebarile dar stii foarte bine prin ce chinuri treci in astfel de momente.Eu am o stare psihica proasta, as plange in continuu, toata lumea ma incurajeaza dar eu nu ma pot linisti.Oricum pentru mine conteaza ca a mai fost cineva in situatia mea, ca si tu ai avut un CA125 aiurea rau si s-a dovedit a fi endometrioza.Sper sa fie la fel si la mine si profesorul si ceilalti doctori care m-au vazut si care mi-au spus ca e endometrioza sa fi avut dreptate.Stiu ca pare stupid sa iti doresti sa ai endometrioza dar aceasta boala pare a fi mic copil in comparatie cu altceva.
    Iti multumesc mult ca ma asculti si ma incurajezi!Sper sa mai scrii!Te pup.
  •  
    • 202 mesaje
    1 Aug 2006, 10:24
    0 0
    Roxana, iti tin pumnii si ma gandesc la tine! Poate la ora asta esti deja operata si ai scapat.Sa dea Dumnezeu asa sa fie!
  •  
    • 115 mesaje
    2 Aug 2006, 14:29
    0 0
    pt Teonis
    se apropie operatia mea de rezectie si incep sa fiu iar speriata, desi ai reusit sa ma linistesti putin.
    mai am intrebari, daca esti draguta sa raspunzi
    fetele care au facut rezectie au stat o zi sau doua in spital?
    trebuie sa vin cu camasa de noapte neaparat? merg si pijamale? sau primesc de acolo camasa?
    of
    ms
  •  
    • 115 mesaje
    2 Aug 2006, 14:29
    0 0
    pt Teonis
    se apropie operatia mea de rezectie si incep sa fiu iar speriata, desi ai reusit sa ma linistesti putin.
    mai am intrebari, daca esti draguta sa raspunzi
    fetele care au facut rezectie au stat o zi sau doua in spital?
    trebuie sa vin cu camasa de noapte neaparat? merg si pijamale? sau primesc de acolo camasa?
    of
    ms
  •  
    • 202 mesaje
    2 Aug 2006, 14:45
    0 0
    Fetele care faceau rezectii se internau azi (li se recolta sange, culturi, proba de urina) iar a doua zi (daca analizele ieseau bine) li se facea interventia si a treia zi plecau.Au fost si care au plecat in aceeasi zi dar depinde foarte mult si de doctor nu numai de starea ta.In principiu, camasa de noapte nu iti trebuie pt. ca interventia ta este pe col, nu o sa ai taietura pe burta.Pentru rezectie ti se va da o camasa de noapte de la spital.Nu te lasa sa intri in blocul operator decat cu camasa de la ei pentru ca, spun ei, sunt sterile.(!!!) Asta este...Mici inconveniente peste care trebuie sa treci.Mergi cu incredere ca o sa fii bine si interventia nu e deloc grea!Si mie imi este foarte teama dar la tine chiar nu e cazul.Te pup!
  •  
    • 115 mesaje
    2 Aug 2006, 15:30
    0 0
    mersi mult
    sper sa stau cat mai putin, pt ca trebuie sa platesc fiecare zi de spitalizare, avand in vedere ca nu momentan nu lucrez asa ca nu am asigurare
    mi s-a spus ca nu pot veni pe asigurarea unuia din parinti, iar ziua de spitalizare e cam 1 mil 600,cine stie cat tre sa mai platesc pe langa aceste taxe.
    sper sa stau doar o zi
    mersi mult pt raspunsul prompt
    luni cred ca merg la dr sa vb pt internare
  •  
    • 202 mesaje
    2 Aug 2006, 15:40
    0 0
    Cu multa placere! Iti doresc multa bafta si sanatate!
  •  
    • 26 mesaje
    2 Aug 2006, 20:27
    0 0
    Am avut mai multe focare endometriozice, atat pe ovare, cat si pe uter; eram cam ciuruita.
    Cand te operezi?
  •  
    • 202 mesaje
    2 Aug 2006, 21:24
    0 0
    Astazi sau maine imi vine menstruatia (care dureaza cam 6-7 zile) si dupa aceea ma internez.Sper ca la jumatatea lunii august sa fiu operata.Data trecuta am avut probleme cu o infectie urinara si nu m-am putut opera.Acum am facut tratamentul cu antibiotice, mi-am facut urocultura si a iesit sterila.Sper ca de data asta sa nu mai fie probleme.Te mai deranjez cu o intrebare.Diagnosticul de endometrioza ti s-a pus si inainte de operatie, ecografic?Sau abia dupa?Merci.Te pup.
  •  
    • 26 mesaje
    7 Aug 2006, 20:58
    0 0
    Diagnosticul mi-a fost pus inainte de prima operatie- cea laparoscopica, cam acum 14 ani.
  •  
    • 202 mesaje
    7 Aug 2006, 21:31
    0 0
    Multumesc mult pt.raspuns.Deci se poate diagnostica endometrioza si ecografic pana la urma.Atunci cand formeaza chisturi cred.Te pup si sanatate!
  •  
    • 115 mesaje
    11 Aug 2006, 14:13
    0 0
    fetelor am iesit din spital, mi-am facut rezectie la Polizu .
    Daca aveti intrebari, va raspund.
    Ce mai faceti, cum va simtiti?
  •  
    • 115 mesaje
    11 Aug 2006, 14:13
    0 0
    fetelor am iesit din spital, mi-am facut rezectie la Polizu .
    Daca aveti intrebari, va raspund.
    Ce mai faceti, cum va simtiti?
  •  
    • 202 mesaje
    11 Aug 2006, 14:35
    0 0
    Mirela, chiar ma gandeam la tine ca trebuie sa iesi din spital.Cum a fost? Se pare ca bine.Ma bucur mult pt.tine.Inseamna ca l-ai cunoscut si pe prof.Banceanu, nu?pupici.Luni ma internez si eu.
  •  
    • 202 mesaje
    11 Aug 2006, 15:02
    0 0
    Ai iesit de pe forum?Imi pare rau, speram sa mai putem vorbi.
  •  
    • 115 mesaje
    11 Aug 2006, 15:11
    0 0
    dr banceanu e alea mai batran cu par alb care consulta toate pacientele pt a da liber la operatii?
  •  
    • 202 mesaje
    11 Aug 2006, 15:21
    0 0
    Da, cel care face vizita in fiecare dimineata si de frica caruia tremura toti.El ma va opera pe mine.Mi se face frica numai cand ii aud vocea.Ce mai poti sa imi spui?Cum a fost?Te-a vazut si pe tine Banceanu?
  •  
    • 115 mesaje
    11 Aug 2006, 15:37
    0 0
    Banceanu este un domn care m-a deranjat ingrozitor
    e un macelar, am numai cuvinte urate despre el..o fi profesionist, dar ca om ...sper sa nu mai am de-a face cu el!!!
    m-a consultat si m-a durut ingrozitor, parca taia animale in curte...sa nu mai spun ca asa au zis toate fetele care erau cu mine.
    are o problema cu fetele tinere care si-au inceput viata sexuala si probabil le tortureaza mai mult
    eu desi am 23 de ani, arat mai de 17-18
    si mi-a reprosat ca nu mai sunt virgina ..i-am zis ca am 23 de ani
    si ca mi-am inceput viata sexuala la 20 de ani..la care el a zis "asa de mica?!@??!?!? mi s-a parut lipsa de bun simt pt un cadru medical in varsta.
    consultatia a durat 2 minute dar a fost cea mai dureroasa experienta de pana acum..
    iar dimineata la vizita practic vine doar la plimbare, doar mi-a ridicat fisa si a pus-o la loc , nu se uita in ea..e ceva de complezenta