operatie de chist pe ovar!!!!

  •  
    • 4208 mesaje
    13 Iul 2006, 10:20
    0 1
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 202 mesaje
    13 Iul 2006, 17:18
    0 0
    Din pacate la mine nu se poate interveni prin laparoscopie.Refacerea este mult mai usoara in acest caz pt. ca nu este vorba de taietura.La tine s-a stiut inainte de operatie ca este vorba despre un chist dermoid?S-a vazut asta la ecografie? Scuza-ma ca iti pun atatea intrebari dar cred ca imi este foarte teama.Multumesc!
  •  
    • 32 mesaje
    13 Iul 2006, 17:30
    4 1
    Buna, eu sunt noua pe aici! dar vreau sa va spun ca eu m-am operat de chist endometriotic la ovar de 11 cm...in martie...si mi-a facut o combinatie de operatie laparoscopica si clasica, cu taietura..am 2 intepaturi micute, acum abia se mai vad....si o mica taietura de 5cm..am stat in spital o seara si totul a fost bine. in cel mult 2 sapt esti coplet recuperata...si eu am fost la fel de speriata..am 22 de ani..dar totul a trecut..si acum e bine..mult succes tuturor!
  •  
    • 205 mesaje
    13 Iul 2006, 17:57
    3 0
    eu am vorbit azi cu o prietena care s-a operat de chist pe ovar acum3 ani.mi-a povestit ca a stat in spital o saptamina si dupa aproape un an a ramas de 2 ori gravida.deci nu va mai temeti ca nu va afecteaza pe viitor.eu cel putin m-am mai linistit un pic.bafta tuturor celor care trec prin asa ceva si o sa scriu dupa ce ma voi opera.va pup!
  •  
    • 94 mesaje
    13 Iul 2006, 23:23
    2 0
    fetelor..daca tot vorbiti despre chisturi...care sunt simptomele and ai asa ceva?
    m'am cam speriat azi ca m-a intepat in dreapta jos la ovare vreo 2 ore pana am luat un calmant dar la un moment dat nu mai puteam sa merg de durere si incepuse si in spate..e cazu sa mi fac griji?
  •  
    • 202 mesaje
    14 Iul 2006, 08:06
    0 0
    Ar fi bine sa mergi sa iti faci o ecografie.Acolo ti se va spune cel mai bine.Poate fi vorba de o anexita, de un chist, etc.Adevarul este ca toate ar trebui sa ne facem cate un control cel putin la 6 luni (ecograf si ginecolog).Eu, din pacate, am fost la ginecolog (la cel din provincie) din trei in trei luni dar la consult nu a simtit chistul desi era foarte mare.S-a vazut numai la ecograf.Daca l-as fi descoperit mai din timp poate as fi avut sanse sa scap de el cu tratament.
    Asa ca mergi la un doctor bun! El iti poate spune cel mai bine.Cert este ca nu te doare ceva fara motiv.Te pup si sanatate!
  •  
    • 4208 mesaje
    14 Iul 2006, 08:40
    1 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 202 mesaje
    14 Iul 2006, 09:09
    0 0
    Multumesc Joplin. Stiu cum este. Si eu l-am descoperit tot intamplator in urma unei ecografii.La ecografia abdominala mi s-a spus ca este chist functional si ca are continut lichidian.Apoi la Bucuresti, la Polizu, in urma ecografiei intravaginala, d-na dr.Petrache a spus "formatiune continut fin ecogen, sugerand endometrioza" fapt confirmat de altfel si de analiza ca125 care a iesit mare( iese mare si in endometrioza). Si de aici verdictul :operatie.Si cine stie, in afara de aceasta formatiune care s-a vazut ecografic cate alte focare endometriale n-or mai fi pe la mine prin burta...Ramane de vazut.Pupici
  •  
    • 430 mesaje
    14 Iul 2006, 10:50
    0 0
    Fetelor si eu am chisturi functionale, cel putin asa mi-a spus dr.Ce vreau sa va intreb, in cazul chisturilor voastre, mai sunt sanse ca acestea sa se absoarba singure? Intreb ca sa fiu sigura de verdictul primit de mine, caci la mine cresc fac ceva tratament naturist si se resorb, apoi iar cresc si tot asa, m-am obisnuit deja cu ideea si cu ele....asta este....inca ceva, ce fel de anestezie vi s-a aplicat? Nu demult am fost operata de apendicita si am cerut anestezie totala, m-am trezit dupa operatie dar cateva zile bune abia puteam respira cand ma ridicam din pat, a fost o senzatie de sufocare...nasol, aveti grija cu anestezia....
  •  
    • 2209 mesaje
    14 Iul 2006, 11:25
    1 0
    teonis, m-am ingrijorat. Si mie mi-a gasit medicul ginecolog un chit de 27 de mm pe ovar la control. Dupa 2 saptamani, la recontrol, chistul avea 15 mm. (am luat contraceptive Jeanine). Ce ma ingrijoreaza pe mine este ca te-am vazut ca ai intrebat adac are dureri in timpul menstruatiei....si eu am niste dureri ingrozitoare. Mi-a spus medicul sa iau Nurofen si sa pun Indometacin si cu el mi-e ok, dar pana iau, ma doare de mor... E ceva grav? Sau e normal sa fie asa..?
  •  
    • 205 mesaje
    14 Iul 2006, 13:01
    1 0
    pt. *boracha*:nu trebuie neaparat sa ai dureri,eu am chistul din februarie si nu ma durut la ciclu decit acum pe 28 cind mi-a venit ultima data.intradevar ma durut f tare in schimb am avut f putin singe.doctorul mi-a spus ca e de la faptul ca am fost la mare cu citeve zile inainte de ciclu.eu te sfatiuesc sa il tii sub control chistul ca nu e de glumit cu ele.daca te mai doare ia nospa e f bun.
  •  
    • 205 mesaje
    14 Iul 2006, 13:06
    0 0
    as vrea sa adresez o intrebare celor care s-au operat deja.am o dilema:ma operez pe 1 august si pe 25 iulie ar trebiu sa imi vina ciclul.daca nu imi trece pina pe 1 august mai pot sa ma operez,sau trebuie sa amin operatia?mi-e nu mi-a intirziat ciclul niciodata,exceptind cele 2 sarcini,deci sunt convinsa ca va venii pe 25 acum.
  •  
    • 4208 mesaje
    14 Iul 2006, 13:34
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 202 mesaje
    14 Iul 2006, 15:30
    0 0
    Cam complicat sa iti faca analizele preoperatorii daca nu esti complet curata dupa menstruatie.Se recolteaza si culturi din col.Stiu asta pt. ca eu trebuia sa fiu deja operata dar, din pacate, la culturile din col mi-a iesit stafilococul auriu pt. care a trebuit sa fac tratament.Sper insa sa se fi sterilizat colul si sa ma pot opera.Asteptarea asta ma face sa ma urc pe pereti.
    In privinta anesteziei totale si eu am mari emotii dar am mai suportat o operatie cu anestezie totala si nu mi-a fost deloc rau asa incat am incredere (medicii fiind niste profesionisti) ca si de data asta va fi la fel.Sper si ma rog sa fie asa!
    Pt.Boracha
    Chistul tau fiind de dimensiuni asa de mici si reactionand bine la tratament nu cred ca ai de ce sa iti faci griji.Durerile insa sunt o problema.In mod normal nu ar trebui sa fie.Esti maritata?Ai copii?Nu iti pun aceste intrebari de curioasa ci ca sa pot sa iti ofer un raspuns cat mai complet.
  •  
    • 202 mesaje
    14 Iul 2006, 17:14
    0 0
    DIANAANA am si eu o intrebare pentru tine.Ti s-a spus de la ecografie ca este endometrioza sau s-a constatat intraoperator? Ai urmat vreun tratament inainte de a te opera sau te-ai operat direct? Unde te-ai operat?Ma mira ca medicul tau a incercat totusi laparoscopie la dimensiunile alea.Mie mi-a spus din start ca ma opereaza clasic.Multumesc.Pupici si sanatate!
  •  
    • 2209 mesaje
    14 Iul 2006, 17:39
    0 1
    teonis nu sunt maritata, nu am copii.. I-am spus medicului ca m-au durut ovarele foarte tare la ultima menstruatie si m-a intrebat daca si sub efectul Nurofenului si am zis ca nu....si atunci a zis ca e normal sa ma doara. Faza ciudata e ca menstruatia mi-a tinut o singura zi (in mod normal imi tine cam 3) si cand i-am spus medicului, a zis ca da, e normal, sa nu-mi fac griji... Dar acum cand va aud pe voi, parca ma ingrijoarez. Mai ales ca maine trebuie sa-mi vina ciclul si ovarele au inceput sa ma doara usor de vreo 2 zile..
  •  
    • 2209 mesaje
    14 Iul 2006, 17:44
    1 0
    Am uitat sa specific faptul ca inainte sa ma duc la medic, inainte sa stiu ca am chist pe ovar, am avut foarte multe cheaguri la menstruatie. Foarte multe! (Bineinteles cand am fost la medic, am spus). Acum nu am mai avut si la eco s-a vazut ca s-a micit chistul considerabil in doar 2 saptamani. Deci de raspuns, raspund bine la tratament, dar totusi mi-a spus 6 luni sa fiu foarte atenta si sa fac tratament la menstruatie cu nurofen si indometacin. Aaaa, si sa ma dau cu Nidoflor inainte de contact sexual (dar, cu capul plecat va recunosc - asta nu am facut-. Na, poate ajuta si informatiile astea...
  •  
    • 202 mesaje
    14 Iul 2006, 18:32
    1 0
    In cazul tau poate fi foarte usor vorba de o anexita chistica.Si mie imi treceau durerile cu nurofen si indometacin.Niste analize hormonale ti-ai facut? S-ar putea sa gasesti acolo un raspuns.A propos, ai dureri si la contact? Foarte important este sa scapi de chist pentru ca altfel exista oricand riscul sa creasca.Ciclul ti-a venit numai o zi de la anticonceptionale.Si mie mi s-a intamplat la fel.Evident la alte proportii.Adica mie, care aveam ciclu 7-8 zile, mi s-a redus la 4-5 zile.Acum am intrerupt anticonceptionalele pentru ca ma operez si nu am mai vazut rostul.M-am saturat sa bag in mine atatia hormoni si degeaba pe deasupra.
    Este de mentionat ca eu sunt si operata de glanda tiroida si sunt convinsa ca tot ce mi se intampla acum pe parte genitala are legatura si cu asta.De aceea recomand si analize hormonale.Daca pot sa te mai ajut cu vreun raspuns scrie-mi.Pupici si sanatate!
  •  
    • 32 mesaje
    14 Iul 2006, 18:35
    1 0
    pt teonis:
    m-am operat la filantropia la un medic super.diagnosticul de chist endometriotic mi s-a pus in urma ecografiei. nu am urmat nici un tratament in prealabil. doar m-am operat.doctorul a fost dragut si a facut si un fel de operatie laparoscopica pt ca sa nu stau prea mult prin spital si sa ma recuperez mai greu.ti-am zis ..am stat doar o seara. dc imi facea operatie clasica, doar cu taietura, atunci era mai mare in dimensiune si mai inestetica. e micuta operatia mea, si e facuta ff jos si nu se vede din chilotei, oricat ar fi de micuti..a zis ca a facut asa si pt ca sunt tanara si ca sa nu fiu traumatizata..dar acum nici nu imi mai amintesc parca de operatie...mult succes si tie! ai incredere!
  •  
    • 202 mesaje
    14 Iul 2006, 18:36
    2 1
    Am uitat sa iti spun ca, in mod normal, sub tratament cu anticonceptionale, si durerile la menstruatie ar trebui sa se diminueze si sa dispara pt. ca pilula pune ovarele in repaos.