cine e in situatia aceasta ?

  •  
    • 35 mesaje
    22 Apr 2014, 10:46
    1 2
    Urmeaza sa ma marit peste cativa anisori, cum sai spun prietenului ca nu vreau numele lui de familei, nu e neaparat ca nu imi place, dar eu am promis tatalui meu ca daca ma voi marita voi pastra numele, eu am mai incercat sa vb cu al meu si se enerva mereu, il iubesc il respect dar mama lui zice ca e lipsa de respesct unde s,a mai auzit k femeia sa refuze numele barbatului caci asa demonstrezi in societate ca iti respecti barbatul, eu inteleg, dar eu , toti se gandesc la ei, dar lamn nu se gandeste nimeni, eu sunt obisnuita asa, nu imi pot pronunta prenumele lui cu numele meu, mai are fratii are cine sa duca numele mai departe, poate ii fac copii baietii , copii vor purta numele lui, nu stiu cum sa fac sa fie bn, am mai zis in gluma catre soacra , ei eu o sa fac fete si sa enervat si a trantit usa bodoganea de nu o intelegea nimeni,ca la ea tre sa fie numa baietii sa duca numele imperiului ..... Mai departe sa vada lumea cine e familia aceasta, va rog ajutati.ma cu un sfat , mi.am lasat si familia ca sa vin dupa el in italia, parinti nu vor sa mai auda de mn, sunt atat de singura, daca nici asta nu este o dovada de iubire atuncii nu mai stiu ce sa gandesc,
     
  •  
    • 248 mesaje
    22 Apr 2014, 11:07
    2 0
    Nu poti pronunta prenumele tau cu numele lui ai vrut sa zici....la mine a fost invers, sotul vroia sa ia numele meu, dar nu am vrut eu...ma plictisisem de el )) apoi s-a dat mare ca m-a inmatriculat )...revenind la situatia ta, vrei sa faci asta ca i-ai promis tatalui tau, sau vrei tu ca ti s-a pus pata, pentru ca daca ar fi asa, sunt convinsa ca tatal tau va intelege Mai exista o varianta care sa impace ambele tabere, puteti folosi ambele nume de familie. Ca exemplu actrita Rodica Popescu Bitanescu, a pastrat si numele ei de familie, l-a luat si pe al sotului... Ce soacra, ce tata, ce copii, asta e intre tine si viitorul tau sot. Si plus de asta, nu te arunca asa inainte, ai spus ca peste cativa anisori te vei marita, la mine cativa anisori inseamna cel putin 3 , multe se pot intampla pana atunci, nu ai probleme inca si iti provoci singura griji? Daca de acum va certati din nimicuri, mai incolo ce naiba o sa faceti?
  •  
    • 35 mesaje
    22 Apr 2014, 13:22
    0 0
    Noi ne intelegem dar el tine cont si de vb mamei lui, ca ce nu a mai auzit asa ceva in fam ei, nici nu se discuta, si din cauza asta nunta e anulata
  •  
    • 35 mesaje
    22 Apr 2014, 13:23
    0 0
    Parinti mei nici nu ma mai considera fata lor, nici makar nu imi vorbesc
  •  
    • 35 mesaje
    22 Apr 2014, 13:25
    0 0
    Asa cum ai zis u ca sotu iti vroia numele, soacramea cand a auzit a zis decat sa ia numele femei mai degraba se face calugar , mie nu mi s.a pus pata ci cred ca ei,
  •  
    • 5609 mesaje
    22 Apr 2014, 13:39
    1 0
    dania16 said:   Urmeaza sa ma marit peste cativa anisori, cum sai spun prietenului ca nu vreau numele lui de familei, nu e neaparat ca nu imi place, dar eu am promis tatalui meu ca daca ma voi marita voi pastra numele, eu am mai incercat sa vb cu al meu si se enerva mereu, il iubesc il respect dar mama lui zice ca e lipsa de respesct unde s,a mai auzit k femeia sa refuze numele barbatului caci asa demonstrezi in societate ca iti respecti barbatul, eu inteleg, dar eu , toti se gandesc la ei, dar lamn nu se gandeste nimeni, eu sunt obisnuita asa, nu imi pot pronunta prenumele lui cu numele meu, mai are fratii are cine sa duca numele mai departe, poate ii fac copii baietii , copii vor purta numele lui, nu stiu cum sa fac sa fie bn, am mai zis in gluma catre soacra , ei eu o sa fac fete si sa enervat si a trantit usa bodoganea de nu o intelegea nimeni,ca la ea tre sa fie numa baietii sa duca numele imperiului ..... Mai departe sa vada lumea cine e familia aceasta, va rog ajutati.ma cu un sfat , mi.am lasat si familia ca sa vin dupa el in italia, parinti nu vor sa mai auda de mn, sunt atat de singura, daca nici asta nu este o dovada de iubire atuncii nu mai stiu ce sa gandesc,
     

    Nu am inteles de unde si pana unde o promisiune de copilas poate sa-ti strice  o posibila casatorie ...si de ce  sa tii musai cu dintii de numele tau cand este un obicei ca femeia sa i numele barbatului?
    Iar faptul ca iti necajesti viitoare soacra, nu-mi miroase a bine, posibil sa nu mai fie nici o nunta chiar...

    Dar am intalnit si cazuri de caposi  care au hotarat sa aibe ambele nume de familie,
    numai sa nu se renunte la al lui (sau al ei) asa ca, poarta numele de familie:  Popescu - Ghitulescu  si in cazul asta au impacat pe toata lumea.
    Eu am dat nume aleatoare, dar te asigur ca numele reale folosite sunt din cele mai ciudate care nu merg nicicum asociate sau folosite impreuna si totusi nimeni nu a cedat, asa ca, au pus pe certificatul de casatorie ambele nume de familie.

    Daca mandria nu te lasa sa cedezi, tu de ce nu faci asa?
     


    Acest mesaj a fost editat de către Maricon: 22 Apr 2014, 13:49
  •  
    • 248 mesaje
    22 Apr 2014, 13:43
    0 0
    Eu zic sa lasi cursul vietii sa curga si sa nu mai faci referire la asta. Cand o sa faceti cununia, vorbesti cu el si vezi la ce decizie ajungeti. Si ar fi bine sa discuti deschis cu el despre treaba asta cu mama. Sfatuire e sfatuire, dar deciziile va apartin in totalitate, daca vreti sa va faceti o familie. Nu mai e mami si tati, veti fi numai voi 2. Aici se lupta mai mult familiile voastre decat voi 2, asa ca mai bine va intalniti cu totii si discutati si va impuneti si voi 2, ca viitori sot si sotie!
  •  
    • 248 mesaje
    22 Apr 2014, 13:45
    0 0
    Si la mine socrela se baga, dar nu o ia nimeni in seama. In schimb mami nu se baga, pentru ca a esuat 2 casnicii, tocmai pentru ca s-a luat dupa parintii ba ai ei, ba ai lui
  •  
    • 35 mesaje
    22 Apr 2014, 13:51
    0 0
    Hai sa zik ca eu renunt la numele meu insa nicu asa nu e bun,pt soacramea, eu sunt insarcinata si voi naste l fetita peste 4 luni, a sarit cu curu in sus cand a auzit cas gravida ca baietiii ii sunt prosti ca la e in fam nu exista asa ceva, si cand a mai auzit ca e si fata, doamne s-a facut femeia negra la fata, ca ce aici se fac baieti nu fete, pe ea nu o intereseaza nimik, eu nu fac parte din familia ei, copilu meu nu tre sa poarte numele lor ca il face de rusine, decand se stie la ei in fam se nasc baieti nu fete, de ce nu am facut avort, vai e rusine, fetele fac familia de ras, o sa rada satu de neamul lor.
  •  
    • 35 mesaje
    22 Apr 2014, 13:53
    0 0
    Mai pe scurt in paranteza femeile tates curve inafara de ea
  •  
    • 35 mesaje
    22 Apr 2014, 13:54
    0 0
    Are atata mandrie ca are 5 baieti, lumea o lauda cand era tanara, vai fata u duci numele mai departe
    Acest mesaj a fost editat de către dania16: 22 Apr 2014, 13:55
  •  
    • 248 mesaje
    22 Apr 2014, 13:59
    1 0
    dania16 said:Are atata mandrie ca are 5 baieti, lumea o lauda cand era tanara, vai fata u duci numele mai departe

     draga mea, nu te enerva! Spune-i sa stea blanda ca nu te lasi pana nu o sa iasa si un baiat, fie ca e al IV-lea! ))))))
     Lasand gluma de o parte, aici e vina sotului tau ca nu stie sa ii spuna mamei sale sa stea deoparte! Repet, e vorba doar de voi 2, daca faceti greseli voi le trageti, nu ea. Daca stai cu ea, atunci, draga mea, ar fi cazul sa va mutati amandoi in alta parte! Eu asa am facut si mi-e tare bine! 

  •  
    • 2313 mesaje
    22 Apr 2014, 14:04
    2 0
    Am inteles ca "soacra" iti face zile amare, de rea ce e, dar n-am inteles de ce familia ta nu mai vrea sa stie de tine. La urma urmei, intre o soacra rea pe langa care (se pare ca) te-ai aciuat si o familie proprie (desigur buna) care nu mai vrea sa stie de tine...Pana la urma, de ce ai tine mortis sa pastrezi numele de fata. Ai cumva o ascendenta nobila, sau de ce?
  •  
    • 35 mesaje
    22 Apr 2014, 14:07
    0 0

    Prietenul meu nui zice nimik nici makr nu imi ia aparare in fata ei, eu mi.am lasat parinti ca sa plec dupa el, poate ca ar fii vrut sa ma dea si el afara , dar acum ca ma sunt si gravida, l.a mai pus pe ganduri alte lucruri.
  •  
    • 35 mesaje
    22 Apr 2014, 14:10
    0 0
    Si de ce sa nu imi pastrez numele mai ales cand mereu ma critik toti, ca ei sunt regii si eu un cacat
  •  
    • 2313 mesaje
    22 Apr 2014, 14:11
    5 1
    Nu cumva 16 insemna varsta? Ca daca e asa...e bai mare!
    Dupa cum scrii, nu cred ca ai invatat multa carte, dar ceva meserie stii? Daca iuby+"soacra" iti pun valiza la usa, ce faci?
  •  
    • 248 mesaje
    22 Apr 2014, 14:16
    1 0
    margarethe a pus punctul pe i, eu am incercat sa fiu mai blanda. daca sotul e cu mami, tu nu esti cu nimeni, nu prea stiu ce e de facut. Dragoste cu de-a sila nu se poate. Gandeste-te foarte bine la ce ai de facut, ca nu e de joaca. Mai bine ia legatura cu ai tai, in caz ca te lasa al tau pe strada sa ai unde trage.
  •  
    • 35 mesaje
    22 Apr 2014, 14:17
    0 0
    Nu 16 e ziua de nastere eu am 24 de ani,
  •  
    • 35 mesaje
    22 Apr 2014, 14:21
    0 0
    Multumesc din suflet simika, ma voi gandi foarte serios si la rece la ce decizie voi lua de acum inainte ,,,,toti avem greseli in scris si in exprimare margarethe``
  •  
    • 2313 mesaje
    22 Apr 2014, 14:22
    1 0
    Pai daca ai 24 de ani, presupun ca ai si-o calificare oarecare, ca ai un serviciu, un venit al tau. In caz contrar...nu esti deloc intr-o situatie de invidiat si asta explica oarecum si dispretul celor din jur.
    Asta ca vei avea o fiica e o gogorita; femeile care au nascut numai baieti sunt, de obicei, incantate sa aiba si o fetita (nepotica). Daca exista ostilitate (asa cum spui), ea are alte cauze.
    Acest mesaj a fost editat de către margarethe: 22 Apr 2014, 14:23