cine e in situatia aceasta ?

  •  
    • 5609 mesaje
    23 Apr 2014, 11:47
    1 0
    Dania, nu provoca discutia la masa!
    Mancati impreuna, discutati banalitati de peste zi si abia dupa ce terminati spune-i ca vrei sa discuti cu el foarte serios.
    Nu ridica nici o secunda tonul, spune-i ca te-ai gandit bine si ca are dreptate cu maturitatea si stabilitatea, ca ai realizat cat de importante sunt si tu vrei un camin fericit alaturi de el si de coilasul vostru, ca atare esti dispusa sa-ti faci un camin cu el si sa fii a lui....dar, ca trebuie sa stii parerea lui.
     
  •  
    • 4346 mesaje
    23 Apr 2014, 12:02
    2 1
    Maricon said:
    dania16 said:Dar nu inteleg de ce imi face el asa, de ce mai mereu ma respinge, nu ma doreste, imi vb urat, apoi imi zice ca nu are cu vn vb. Ce sa fac?

     
    In cazul asta trebuie ca voi doi sa aveti o discutie foarte serioasa.
    Intreba-l daca te iubeste si te vrea alaturi de el, cu copilasul pe care-l astepti si cu toata dragostea pe care tu o oferi.
    In functie de raspunsul lui, lupti pentru relatie, sau iti faci bagajele si te intorci la parintii tai. 
    Vorbele urate, jignirile si  tipetele trebuie sa inceteze imediat.
    Spune-i ca nu mai esti dispusa sa le auzi si ca trebuie sa stii sigur ce vrea el.
    Timpul trece si copilasul isi va face aparitia curand, iar tu ai nevoie sa stii unde nasti si cine iti va fi alaturi.
    Inceaca sa nu tipi la el,sa nu ridic tonul, sa nu te rastesti. femeia poate impune ritmul discutiei.
    Daca se aprinde si tipa, incetezi tu si-i spui ca preferi sa discuti numai dupa ce se calmeaza.
     
    Odata stiute datele problemei, puteti sa discutati si restul lucurilor despre soacra, parintii, numele samd.
    Nu uita!
    Vorba blanda prduce mai mult bine, decat tipetele si urletele! 

     

    De parca vorbele goale ar putea avea vreo importanta in luarea unei decizii in cazul ei?!!!!!!! degeaba spui ca tii la cineva daca ii demonstrezi cu fiecare por , tocmai contrariul!!!

  •  
    • 248 mesaje
    23 Apr 2014, 12:32
    1 1
    incercarea moarte n-are!
  •  
    • 4 mesaje
    23 Apr 2014, 13:41
    1 0
    Buna ,eu sint noua pe forum .Am citi despre povestea Daniei nu e usor sa traiesti cu soacra ..povestea mea e cam la fel cu a ta Dania .Dupa 10 de casatorie si certuri groaznice cu soacra si cu parintii mei am divortat .De la bun inceput au fost toti contra relatiei mele cu fostul sot ,dupa castorie a fost si mai rau ,fostul sot asculta mai tot timpu de mama lui si fratii lui ,,nu a vrut sa ne cumparam casa pt ca daca o va ingrijii pe mama lui o sa mosteneasca casa si pt asta trebuie sa ii ascultam zi de zi jignirile injuriile ei ..e mama mea ..vorba lui ...,Pina intr-o zi cind nu am rezistat si am divortat ...singurul meu copil e in acea casa a decis sa stea cu tatal ei sa aibe grija el e .Pot spune ca si la ora asta zi de zi sint certuri si scandaluri cu ea ...Eu am o alta relatie cu un alt barbat m-am mutat la el stam in Germania .Fericita nu sint deloc cu el ,la inceput a fost totul bine si frumos ,dar acum incet incet dragostea lui pt mine parca nici nu exista ,,,sint tot timpul singura de dimineata si pina seara (el are un service aut nu pot sta de vorba deloc cu el orice il intreb urla la mine ma jigneste ma face in toate felurile ..Acum pot spune mi dor de casa mea de copilu meu ,de fostul meu sot ,de certurile cu soacra mea ,,aici ma simt mai singura ca nici odata ,ma simt a nimanui ...Dania gindestete bine si ea o decizie in legatura cu viata ta nu asculta de nimeni ,,,eu am luat aceasta decizie ,,o sa ma intorc acasa la parintii mei ,,orice ar fii parintii te iarta ,,vorbeste cu ai tai si o sa accepte sa te intorci acasa o sa vezi .nu iti minca tineretea printre straini ,,nu merita ..
  •  
    • 4 mesaje
    23 Apr 2014, 13:41
    1 0
    Buna ,eu sint noua pe forum .Am citi despre povestea Daniei nu e usor sa traiesti cu soacra ..povestea mea e cam la fel cu a ta Dania .Dupa 10 de casatorie si certuri groaznice cu soacra si cu parintii mei am divortat .De la bun inceput au fost toti contra relatiei mele cu fostul sot ,dupa castorie a fost si mai rau ,fostul sot asculta mai tot timpu de mama lui si fratii lui ,,nu a vrut sa ne cumparam casa pt ca daca o va ingrijii pe mama lui o sa mosteneasca casa si pt asta trebuie sa ii ascultam zi de zi jignirile injuriile ei ..e mama mea ..vorba lui ...,Pina intr-o zi cind nu am rezistat si am divortat ...singurul meu copil e in acea casa a decis sa stea cu tatal ei sa aibe grija el e .Pot spune ca si la ora asta zi de zi sint certuri si scandaluri cu ea ...Eu am o alta relatie cu un alt barbat m-am mutat la el stam in Germania .Fericita nu sint deloc cu el ,la inceput a fost totul bine si frumos ,dar acum incet incet dragostea lui pt mine parca nici nu exista ,,,sint tot timpul singura de dimineata si pina seara (el are un service aut nu pot sta de vorba deloc cu el orice il intreb urla la mine ma jigneste ma face in toate felurile ..Acum pot spune mi dor de casa mea de copilu meu ,de fostul meu sot ,de certurile cu soacra mea ,,aici ma simt mai singura ca nici odata ,ma simt a nimanui ...Dania gindestete bine si ea o decizie in legatura cu viata ta nu asculta de nimeni ,,,eu am luat aceasta decizie ,,o sa ma intorc acasa la parintii mei ,,orice ar fii parintii te iarta ,,vorbeste cu ai tai si o sa accepte sa te intorci acasa o sa vezi .nu iti minca tineretea printre straini ,,nu merita ..
  •  
    • 4346 mesaje
    23 Apr 2014, 13:50
    2 1
    koko81 said:Buna ,eu sint noua pe forum .Am citi despre povestea Daniei nu e usor sa traiesti cu soacra ..povestea mea e cam la fel cu a ta Dania .Dupa 10 de casatorie si certuri groaznice cu soacra si cu parintii mei am divortat .De la bun inceput au fost toti contra relatiei mele cu fostul sot ,dupa castorie a fost si mai rau ,fostul sot asculta mai tot timpu de mama lui si fratii lui ,,nu a vrut sa ne cumparam casa pt ca daca o va ingrijii pe mama lui o sa mosteneasca casa si pt asta trebuie sa ii ascultam zi de zi jignirile injuriile ei ..e mama mea ..vorba lui ...,Pina intr-o zi cind nu am rezistat si am divortat ...singurul meu copil e in acea casa a decis sa stea cu tatal ei sa aibe grija el e .Pot spune ca si la ora asta zi de zi sint certuri si scandaluri cu ea ...Eu am o alta relatie cu un alt barbat m-am mutat la el stam in Germania .Fericita nu sint deloc cu el ,la inceput a fost totul bine si frumos ,dar acum incet incet dragostea lui pt mine parca nici nu exista ,,,sint tot timpul singura de dimineata si pina seara (el are un service aut nu pot sta de vorba deloc cu el orice il intreb urla la mine ma jigneste ma face in toate felurile ..Acum pot spune mi dor de casa mea de copilu meu ,de fostul meu sot ,de certurile cu soacra mea ,,aici ma simt mai singura ca nici odata ,ma simt a nimanui ...Dania gindestete bine si ea o decizie in legatura cu viata ta nu asculta de nimeni ,,,eu am luat aceasta decizie ,,o sa ma intorc acasa la parintii mei ,,orice ar fii parintii te iarta ,,vorbeste cu ai tai si o sa accepte sa te intorci acasa o sa vezi .nu iti minca tineretea printre straini ,,nu merita ..

     

    Oare pe ce criterii va alegeti voi barbatii?? Sau va cuplati cu ei doar ca sa nu fiti singure fara sa tinenti cont ca n aveti nimic in comun cu ei???!!!

  •  
    • 35 mesaje
    23 Apr 2014, 14:32
    0 0
    Cum ne gasim ,oare u nu ai gasesti asa, si peste ani sa.ti dai seama ca nu e asa cum credeai, nu e de ras, sunt cazuri , povesti, probleme diverse in lumea acesta plina de persoane care nu mai pot de grija altuia, inlok sa vada de gunoiul ce il au sub pres , stau si bat batu, numa ca sa rada, nici eu nu credeam ca fam lui e asa , dar asta e am intrat in jok , tre sa il jok pn la ultimul nivel sau pn la infinit,
  •  
    • 35 mesaje
    23 Apr 2014, 14:34
    0 0
    Si koko acum fetita ta nu regreta ca a ales sa stea cu tatal ei,?
  •  
    • 4346 mesaje
    23 Apr 2014, 14:47
    1 1
    dania16 said:Cum ne gasim ,oare u nu ai gasesti asa, si peste ani sa.ti dai seama ca nu e asa cum credeai, nu e de ras, sunt cazuri , povesti, probleme diverse in lumea acesta plina de persoane care nu mai pot de grija altuia, inlok sa vada de gunoiul ce il au sub pres , stau si bat batu, numa ca sa rada, nici eu nu credeam ca fam lui e asa , dar asta e am intrat in jok , tre sa il jok pn la ultimul nivel sau pn la infinit,

     

    Chiar nu mi am gasit asa, si asta pt ca atunci cand mi l am ales am avut grija sa detina toate elementale care sa mi garanteze o casnicie fericita si de durata! In alta ordine de idei daca tu ai impresia ca am ras de tine sau de altcineva ..atunci ai probleme grave! e destul de trist ce ti se intampla  mai ales ca e vb si de un copil care n are nicio vina ca nu te intelegi cu iubitul sau cu socrii.

    Insa lucrurile astea , toate puteau fi evitate daca prioritatile  voastre in alegerea partenerul de viata ar fi total diferite!


    Acest mesaj a fost editat de către anda22-7: 23 Apr 2014, 14:50
  •  
    • 99 mesaje
    23 Apr 2014, 14:47
    0 0
    dania16 said:Alta solutie ca sai fac pe plac nu ar fi? totusi o despartire, aven 6 ani decand suntem un cuplu si 1 an decand locuim impreuna, uuuf e greu , mie greu

     de dragoste cu forta nu se poate, n-ai auzit? se despart oameni si dupa o viata dar tu dupa sase ani?daca simti ca locul tau nu este acolo lasate, nu stiu ,spun si eu parerea mea.cand ai ramas insarcinata el a fost de acord, se bucura ca o sa aibe un copil? te rog sa-mi raspunzi sincer conteaza foarte mult

  •  
    • 35 mesaje
    23 Apr 2014, 17:02
    0 0
    Cand i,am zis nu a fost incantat deoarece el vrea sa termine casa, si un copil in mom asta il leaga de maini, dar cat poate cheltui acest copilas, de atunci si pn in momentul asta , e mai moale, nu mai este asa nervos insa doarme mult si knd se trezeste ii vine iar sa doarma
    Acest mesaj a fost editat de către dania16: 23 Apr 2014, 17:03
  •  
    • 4 mesaje
    23 Apr 2014, 20:14
    0 0
    buna ,,,eu stiu ce spui la fel e si la mine ,as vrea sa lucrez sa am banii mei dar nu ma lasa spune ca nu am ce-mi trebe si daca i spun vreau o cartela sa am sa sun in rominia ,,spune ,,acum nu sint banii maiasteapta ,,,toata ziua spal gatesc calc ..altceva nimic ..vine seara mincam se duce la tv de acolo la somn si vine a 2 zi care e la fel..orice ii spun ma face vaca proasta totae astea se platesc cu bani trebe sa muncesc ...vreau sa plec dar nici bani de drum nu am ...fata mea a stat cu mine un an aici a invatat limba a fost la scoala dar iti dai seama chiar daca e un copil si-a dat seama de multe lucruri si cred ca astai motivu pt care nu vrea sa mai vina ..mult nu mai
  •  
    • 4 mesaje
    23 Apr 2014, 20:15
    1 0
    poate dreptate ai anda22-7 ,,ne e frica sa stam singure si asa poate acceptam toate astea
  •  
    • 4346 mesaje
    23 Apr 2014, 20:19
    2 1
    si foarte rau faceti! in loc sa fiti calcate in picioare ( unele literalmente) mai bine v ati bucura de viata fara compania unui barbat....sau macar alegeti va unu care sa va merite!!!
  •  
    • 4346 mesaje
    23 Apr 2014, 20:23
    1 1
    koko81 said:buna ,,,eu stiu ce spui la fel e si la mine ,as vrea sa lucrez sa am banii mei dar nu ma lasa spune ca nu am ce-mi trebe si daca i spun vreau o cartela sa am sa sun in rominia ,,spune ,,acum nu sint banii maiasteapta ,,,toata ziua spal gatesc calc ..altceva nimic ..vine seara mincam se duce la tv de acolo la somn si vine a 2 zi care e la fel..orice ii spun ma face vaca proasta totae astea se platesc cu bani trebe sa muncesc ...vreau sa plec dar nici bani de drum nu am ...fata mea a stat cu mine un an aici a invatat limba a fost la scoala dar iti dai seama chiar daca e un copil si-a dat seama de multe lucruri si cred ca astai motivu pt care nu vrea sa mai vina ..mult nu mai

     

    nici nu citisem postarea asta!!!! sclava isaura in toata regula!!!

  •  
    • 35 mesaje
    24 Apr 2014, 08:07
    0 0
    Deci era bn daca imi alegeam un luky , ala era bun barbat , mda, bun barbat, nam ce sa zik , nu cumva asa e al tau,.???????
  •  
    • 4346 mesaje
    24 Apr 2014, 09:18
    1 0
    dania16 said:Deci era bn daca imi alegeam un luky , ala era bun barbat , mda, bun barbat, nam ce sa zik , nu cumva asa e al tau,.???????

     

    ce sa ti alegi?????????? un ce??????????

  •  
    • 99 mesaje
    24 Apr 2014, 11:07
    1 1
    dania16 said:Deci era bn daca imi alegeam un luky , ala era bun barbat , mda, bun barbat, nam ce sa zik , nu cumva asa e al tau,.???????

     laso pe anda n-o baga in seama, ea este tot o rautate pe aici n-am vazut sa de-a un sfat bun fara sa critice,ea nu intelege ca nu toti suntem nascuti in aceeasi zi,fiecare cum ne-a lasat dumnezeu anda!din pacate sunt de acord cu ea nu trebuie sa fim sclave

  •  
    • 248 mesaje
    24 Apr 2014, 11:55
    0 0
    Draga mea dania, unele sunt mai norocoase, altele mai putin norocoase. In momentul in care ti-ai ales un barbat si totul merge perfect, ii stii calitatile si defectele, normal ca vrei sa faci pasul cel mare cu el, sa iti intemeiezi o familie. Dar exista atatea exemple in care barbatii aceea blanzi si iubitori se transforma in barbati uraciosi si violenti. De ce? Nimeni nu stie! Ca o fi anturajul, ca nu ii mai place nu stiu ce la tine, ca e gelos peste masura si pana acum nu a aratat, ca i se schimba gusturile si nu ii mai place mancarea ta, ca i-o incuia capul nu stiu care dupa strada, ideea e ca nu mai vrea si gata. Corect! Dragostea cu de-a sila nu se poate! Cand iei o astfel de decizie nu stii ce te asteapta, ca nu ai globul de cristal langa tine! Viata este foarte imprevizibila, vedeti bine, asa ca indiferent ce alegi poti avea surprize deopotriva. Sotul meu nu era perfect cand "l-am luat" sa stii, dar vedeam ce "zace"in el si am vrut sa fuctific acest lucru. Si nu am gresit. Cum ziceam, nu stim ce ne asteapta. Mami, de exemplu a avut 2 casnicii esuate. Ambii buni, blanzi la inceput si la putin timp dupa casatorie le-au iesit colti la amandoi. Nimeni nu stie nu nimeni nu va sti ce se intampla in viata. de aici nu poti primi decat sfaturi, ce culegi din ele, depinde de tine, asa ca mai bine pune mana si fa o alegere cat de cat corecta, cea pe care o simti tu ca ar fi ok si bafta!
  •  
    • 4346 mesaje
    24 Apr 2014, 12:08
    1 0
    simika said:Draga mea dania, unele sunt mai norocoase, altele mai putin norocoase. In momentul in care ti-ai ales un barbat si totul merge perfect, ii stii calitatile si defectele, normal ca vrei sa faci pasul cel mare cu el, sa iti intemeiezi o familie. Dar exista atatea exemple in care barbatii aceea blanzi si iubitori se transforma in barbati uraciosi si violenti. De ce? Nimeni nu stie! Ca o fi anturajul, ca nu ii mai place nu stiu ce la tine, ca e gelos peste masura si pana acum nu a aratat, ca i se schimba gusturile si nu ii mai place mancarea ta, ca i-o incuia capul nu stiu care dupa strada, ideea e ca nu mai vrea si gata. Corect! Dragostea cu de-a sila nu se poate! Cand iei o astfel de decizie nu stii ce te asteapta, ca nu ai globul de cristal langa tine! Viata este foarte imprevizibila, vedeti bine, asa ca indiferent ce alegi poti avea surprize deopotriva. Sotul meu nu era perfect cand "l-am luat" sa stii, dar vedeam ce "zace"in el si am vrut sa fuctific acest lucru. Si nu am gresit. Cum ziceam, nu stim ce ne asteapta. Mami, de exemplu a avut 2 casnicii esuate. Ambii buni, blanzi la inceput si la putin timp dupa casatorie le-au iesit colti la amandoi. Nimeni nu stie nu nimeni nu va sti ce se intampla in viata. de aici nu poti primi decat sfaturi, ce culegi din ele, depinde de tine, asa ca mai bine pune mana si fa o alegere cat de cat corecta, cea pe care o simti tu ca ar fi ok si bafta!

     

    De ce??!! pt ca Dumnezeu nu exista in viata lor!!!!!

     

    Viata este foarte imprevizibila..nimic de zis dar e f important cum ti l alegi..asta nu se face la ghioc pe ideea ce o fi o fi..! adica ..da poti sa ti l alegi si asa dar atunci chiar joci la ruleta ruseasca!!!


    Acest mesaj a fost editat de către anda22-7: 24 Apr 2014, 12:08