cine e in situatia aceasta ?

  •  
    • 35 mesaje
    22 Apr 2014, 14:29
    0 1
    Desigur aveam un servici bun instructor auto , tata e politist ,mama la fel , dar am lasat tot sa vin dupa barbat in italia, aici nu am de munca , nimeni nu ia femei gravide la munca,, iar parinti lui nu au avut niciodata servici sau calificari ceva, taicasu a murit de bautura si maicasa casnica, insa are clampa mare cat casa poporului, eu niciodata nu m.am laudat cu ce am ce am facut si din ce fam provin, insa doamna soacra da, eu vin din fam cacacel si ea din fam de boierii
    Acest mesaj a fost editat de către dania16: 22 Apr 2014, 14:46
  •  
    • 248 mesaje
    22 Apr 2014, 14:30
    0 1
    dania, eu am stat cu soacra-mea de la 24 de ani la 30 de ani si crede-ma ca e un razboi continuu. Azi te pupa,maine te omoara psihic. M-a si ajutat, nu contesc, pe fi-mi-o il iubeste ca pe ochii din cap, dar nu e ine sa stau cu ea. Sotul meu mi-a luat intotdeauna apararea si a fost alaturi de mine, dar, atunci cand socrela a vut dreptate, i-a luat ei apararea si a fost tot alaturi de mine pentru ca vedeam gresit lucrurile. Acum, stand numai noi 2, abia acum stiu ce inseamna familie, libertate si responsabilitate. Daca el nu iti este alaturi, macar vei avea un copil minunat si ar trebui sa te gandesti serios la cum vor evolua lucrurile pe viitor, pentru ca nu e de gluma. Daca nu iti este bine si copilul nu va fi acceptat de catre ai lui, nu vad alta cale decat sa pleci. Pe de alta parte, nasterea copilului, poate schimba mentalitatea, un puisor de om schimba omul uneori. Bafta multa! Nasa ai ?
  •  
    • 248 mesaje
    22 Apr 2014, 14:31
    0 0
    Hai acasa! Sau ne vedem in Italia, ca vin la vara pe acolo, pe langa Roma!
  •  
    • 35 mesaje
    22 Apr 2014, 14:34
    0 0
    Nu am nasa, eu sunt intre napoli si roma
  •  
    • 248 mesaje
    22 Apr 2014, 14:59
    0 1
    o sa botezi fetita la catolici si eu nu prea le stiu "randuiala" fiind ortodoxa...
  •  
    • 35 mesaje
    22 Apr 2014, 15:16
    1 0
    Voi veni in tara sa imi botez bobocelul, si eu sunt ortodoxa
  •  
    • 5609 mesaje
    22 Apr 2014, 15:28
    3 0
    Mai fata, eu cred ca situatia este mai abrupta acu' la tine, ca pana la urma nu-i chestie doar de nume, aici este vroba de o viata omeneasca si de o familie, chiar daca nu-i legala inca.
    In cazul asta cred ca nu mai are importanta sa fiti caposi sa va razboiti pe un nume, ci sa faceti cumva sa va intelegeti si sa faceti un camin pentru copilasul asta.
    Daca el te iubeste si tu-l iubesti, mai ales ca sunteti departe si de ai tai si de ai lui, apai nu conteaza parintii, conteaza ce vreti voi si ce hotarati voi.
    Nu mai pleca urechea la ce vrea masa sau tatatl tau, luati decizii de viata impreuna, de acu' inainte conteaza ce decideti voi nu parintii vostrii, asta trebuie sa va intre in cap la amandoi si viata va fi mai usoara si mai frumoasa pentru voi.
    Pana la urma nu vad sa fie atat de grav, inevitabilul s-a produs, adica copilasul apare curand, prea tarziu sa-i schimbi sexul, prae tarziu sa spuna cineva ca nu-i a lui, deci, incercati sa faceti compromisuri unul d edragul celuilalt, sa va iubiti si sa pregatiti un camin cald si fericit pentru un copilas dorit, indiferent de ce nume alegeti sa va puneti pe certificatul ala de casatorie.

     
  •  
    • 4346 mesaje
    22 Apr 2014, 20:26
    1 0
    dania16 said:Hai sa zik ca eu renunt la numele meu insa nicu asa nu e bun,pt soacramea, eu sunt insarcinata si voi naste l fetita peste 4 luni, a sarit cu curu in sus cand a auzit cas gravida ca baietiii ii sunt prosti ca la e in fam nu exista asa ceva, si cand a mai auzit ca e si fata, doamne s-a facut femeia negra la fata, ca ce aici se fac baieti nu fete, pe ea nu o intereseaza nimik, eu nu fac parte din familia ei, copilu meu nu tre sa poarte numele lor ca il face de rusine, decand se stie la ei in fam se nasc baieti nu fete, de ce nu am facut avort, vai e rusine, fetele fac familia de ras, o sa rada satu de neamul lor.

     

    Fereasca Dumnezeu cu ce oameni te ai incurcat???Ai cautat mult pana ai gasit asa specimene???????

  •  
    • 10065 mesaje
    23 Apr 2014, 02:36
    1 0
    Aoleeeu Simika, sase ani de tortura ???
    Eu am prins doar patru luni timp in care am reusit a schimba pina si zugraveala nu doar pe ei si asta multumita grozavei puterii de convingere ce o detin .

    Dania, de ai fi amintit acum o saptamina (deh, doar sintem voiajori ), cu mare drag ti-as fi inminat un CD by Viktor, intitulat : "cum sa-ti modelezi soacra" .
  •  
    • 99 mesaje
    23 Apr 2014, 08:20
    0 0
    Cand aveam 24 de ani ,eu am plecat in anglia dupa sotul meu,unde am ramas insarcinata,dar norocul meu a fost ca nam avuto pe soacra-mea cu noi,dar era de ajuns sa vorbeasca cu el la telefon si imediat incepeau discutii care nu-si aveau rostul pana cand am inteles de unde plecau toate a durat ceva timp,in primul rand vreau sa-ti spun ca e GREU printre straini singura,pt ca tu esti singura credema,sa nu ai incredere in nimeni daca ai facut acest pas trbuie sa fi foarte desteapta sa sti sa te descurci mai ales ca vine si un copilas,deci o sa ai nevoie de parintii tai ,sfatul meu este sa te impaci cu parinti tai o sa vezi ca o sa ai nevoie de ei,eu am trecut prin ce treci tu.baiatul asta cu care esti tu acum exti sigura ca te iubeste? Latine vad aici ca nu este problema de nume,sunt mai multe probleme,daca el nu tine la tine,o sa-ti fie foarte greu de aceea spunei sa va mutati si asa o sa te convingi,dar nu uita de parintii tai ei sunt singuri care sunt langa noi atunci cand suntem la greu 
  •  
    • 682 mesaje
    23 Apr 2014, 09:03
    0 0
    Doamne, soacra asta a ta ,ca sa I spun asa, chiar este reala? Unde s a maiauzit sa ai asa niste pareri si convingeri in 2014??? Dania, dupa parerea mea, cu oamenii astia nu cred c o sa reusesti sa ai o familie adevarata,nici macar cu "sotul" tau. La voi e mult mai mult decat problema numelui de familie,si te a sfatuit f bine cine ti a spus sa te impaci cu parintii tai ,sa vii in tara la ei si sa I lasi pe oamenii aceia in plata Domnului ,pt ca nici macar sotul tau nu e alaturi de tine si nu te sustine ......
  •  
    • 35 mesaje
    23 Apr 2014, 09:34
    0 0
    Soacra mea are 10 de italia, dansa se ia dupa cum fac italieni, ca daca barbatul iese la o pita cu o fata si ea nu are bani el mananca si ea nu , pt ca nui ofera nimic, mai mama soacra , in romania de cand se stie barbatu tre sa intretina femeia si ea la randul ei de casa de copii si tina barbatul curat , calcat, parfumat, nu nu, timpurile sau schimbat, ca nurorile mele au stiut sa vina in casa prostilor mei de baieti cu aia goala, na poftim si de aici scandal, iar cu al meu, cand vb cu maicasa vine la mn in camera nici nu vb cu mn , il intreb ce are, nu zice nimik sta si pufneste, daca il intreb daca e bine e tot nervos, adik imediat il schimba maicasa. Hai ca cu ea nu am so scot la capat, dar cu el ce boala sa fac,
     
  •  
    • 248 mesaje
    23 Apr 2014, 10:07
    0 0
    ViktorC said:Aoleeeu Simika, sase ani de tortura ???
    Eu am prins doar patru luni timp in care am reusit a schimba pina si zugraveala nu doar pe ei si asta multumita grozavei puterii de convingere ce o detin .

    Dania, de ai fi amintit acum o saptamina (deh, doar sintem voiajori ), cu mare drag ti-as fi inminat un CD by Viktor, intitulat : "cum sa-ti modelezi soacra" .

     da, 6 ani, nu-i dracu chiar atat de negru, de aia am rezistat atat, dar acum i-au crescut coarnele si am fugit mancand pamantul! ))

  •  
    • 5609 mesaje
    23 Apr 2014, 10:26
    0 0
    dania16 said:Soacra mea are 10 de italia, dansa se ia dupa cum fac italieni, ca daca barbatul iese la o pita cu o fata si ea nu are bani el mananca si ea nu , pt ca nui ofera nimic, mai mama soacra , in romania de cand se stie barbatu tre sa intretina femeia si ea la randul ei de casa de copii si tina barbatul curat , calcat, parfumat, nu nu, timpurile sau schimbat, ca nurorile mele au stiut sa vina in casa prostilor mei de baieti cu aia goala, na poftim si de aici scandal, iar cu al meu, cand vb cu maicasa vine la mn in camera nici nu vb cu mn , il intreb ce are, nu zice nimik sta si pufneste, daca il intreb daca e bine e tot nervos, adik imediat il schimba maicasa. Hai ca cu ea nu am so scot la capat, dar cu el ce boala sa fac,
     

     
    Dania, fii desteapta!
    Nu te doare gura sa-i spui soacrei ce vrea ea sa auda si sa faci cum vrei tu.
    Vedeti-va de viata voastra acolo in Italia si de cate ori vorbiti cu soacra, aprobati-o.
    Vremurile s-au schimbat si cu o soacra ca asta, nimeni nu ar rezista sa nu o stranga de gat.
    Bine ca nu-i sunteti pe aproape.

  •  
    • 35 mesaje
    23 Apr 2014, 11:00
    0 0
    Dar nu inteleg de ce imi face el asa, de ce mai mereu ma respinge, nu ma doreste, imi vb urat, apoi imi zice ca nu are cu vn vb. Ce sa fac?
  •  
    • 4346 mesaje
    23 Apr 2014, 11:04
    3 0
    Pt ca nu te iubeste!!! Cand il faci pe cel de langa tine sa sufere clar nu e iubire.! Dar asta i rezultatul cand va alegeti tot felul de barbati fara sa va pese de lucrurile cu adevarat importante! Si uite asa..tu esti gravida..de casatorie nu prae poate fi vb si chiar daca ar fi.....nu prae vad eu sa iasa din asta o casnicie trainica!!
  •  
    • 35 mesaje
    23 Apr 2014, 11:13
    0 0
    Alta solutie ca sai fac pe plac nu ar fi? totusi o despartire, aven 6 ani decand suntem un cuplu si 1 an decand locuim impreuna, uuuf e greu , mie greu
  •  
    • 4346 mesaje
    23 Apr 2014, 11:27
    2 0
    minunat concubinajul asta..scoate din om tot ce i mai bun!!!
  •  
    • 5609 mesaje
    23 Apr 2014, 11:29
    1 0
    dania16 said:Dar nu inteleg de ce imi face el asa, de ce mai mereu ma respinge, nu ma doreste, imi vb urat, apoi imi zice ca nu are cu vn vb. Ce sa fac?

     
    In cazul asta trebuie ca voi doi sa aveti o discutie foarte serioasa.
    Intreba-l daca te iubeste si te vrea alaturi de el, cu copilasul pe care-l astepti si cu toata dragostea pe care tu o oferi.
    In functie de raspunsul lui, lupti pentru relatie, sau iti faci bagajele si te intorci la parintii tai. 
    Vorbele urate, jignirile si  tipetele trebuie sa inceteze imediat.
    Spune-i ca nu mai esti dispusa sa le auzi si ca trebuie sa stii sigur ce vrea el.
    Timpul trece si copilasul isi va face aparitia curand, iar tu ai nevoie sa stii unde nasti si cine iti va fi alaturi.
    Inceaca sa nu tipi la el,sa nu ridic tonul, sa nu te rastesti. femeia poate impune ritmul discutiei.
    Daca se aprinde si tipa, incetezi tu si-i spui ca preferi sa discuti numai dupa ce se calmeaza.
     
    Odata stiute datele problemei, puteti sa discutati si restul lucurilor despre soacra, parintii, numele samd.
    Nu uita!
    Vorba blanda prduce mai mult bine, decat tipetele si urletele! 

  •  
    • 35 mesaje
    23 Apr 2014, 11:35
    0 0
    Multumesc, la ora 6 vine de la munca, am sa incerc sa vb calm cu el, si osa va spun si rezultatul, sa stii ca ai dreptate cateodata il aud in somn ca vb cu mn, dar eu dorm , imi zicea ca tare sunt nestabila si nu ma incred in mn, daca as fi stabila si increzatoare ar fi altfel, nu am inteles, pn acum, am sa incerc defapt am sa fac, sa vad cum reactioneaza,