Cosmetice fara parabeni

  •  
    • 25 mesaje
    1 Iun 2005, 10:33
    0 0
    lasa-mi un mail si ma interesez sa vad cum te pot ajuta...
  •  
    • 2938 mesaje
    1 Iun 2005, 10:43
    0 0
    Intr-adevar,demachiantul Skincode pentru fata si Vichy pentru ochi nu au parabeni . Sunt multumita...acum imi trebuie si crema de fata si de ochi fara monstruletzi
  •  
    • 144 mesaje
    1 Iun 2005, 10:54
    0 0
    Medusa, elianam10@yahoo.com
    Merci
  •  
    • 790 mesaje
    21 Iun 2005, 14:42
    0 0
    dragele mele, am citit si m-am ingrozit. nu pentru ca ar trebui sa arunc vreo 3 dulapuri de cosmetice, ci pentru ca am folosit atat timp cosmetice cu parabeni. si am accesat linkurile de care vorbeati si uitati-va si voi un pic ce scrie pe site-ul australian health department:

    Following analysis of all available data, NICNAS believes that further research is required before a causal link between parabens in cosmetic products and breast cancer can be established.
    Parabens in cosmetic products are considered safe to use when the products are used as directed!
  •  
    • 790 mesaje
    21 Iun 2005, 14:49
    0 0
    la urma urmei si producatorii de cosmetice le folosesc. ma gandesc mai ales la firmele mari, de renume. sunt atatea femei, elizabeth arden, etc. care fac cosmetice. mi-e greu sa cred ca asteapta cancerul la san in schimbul unei afaceri.
    probabil e ca si E-urile din alimente. sunt safe atat timp cat nu se abuzeaza. si daca cosmeticele frantuzesti si nemtesti (stim ca au legislatie stricta) au parabeni si sunt totusi pe piata, eu inclin sa cred ca nu e chiar asa.
    realizez ca azi se poate descoperi ca tot ce am consumat pana ieri a fost gresit, dar nici chiar asa....
  •  
    21 Iun 2005, 19:57
    1 0
    Dragi "eve",

    Am citit cele 12 pagini pe acest subiect si cred ca m-am inchinat de cateva ori. NU vreau deci sa spun ca toate care ati scris aici sunteti deranjate rau mental, insa... mi-am pus mari semne de intrebare referitor la acest aspect.
    Va si vad, dupa o sedinta la solar, dupa un pahar de coca-cola, light eventual, dupa 2-3 feliutze de parizer sau 2 cremwursti, dupa 2-3 tigari, cum sa va mai omorati din timp?????.... Gata, am gasit... parabenii.
    Nu vreau sa comentez declaratiile persoanei care "eu cu ulei de bebe johnsons deocamdata si ma clatesc cu aspirina topita sa nu ramana grasa fata". Oare s-o fi gandit ca poate si aspirina are parabeni???? Ca trebuie si ea conservata cumva, nu?
    Ca sa inchei, nu mai fiti paranoice, nu va mai pierdeti timpul cu tampenii. Exista o lege si ea este respectata. Cand legea va interzice introducerea in orice fel de produs, fie cosmetic, fie alimentar, a unor ingrediente considerate a fi periculoase pentru santatea umana, fiti sigure ca numele mari pe care le-ati mentionat vor face imediat schimbarile necesare. Puteti voi sa va dati cat vreti cu taratze si cu aspirine pe fatza, daca e sa va imbolnaviti.....tot o sa se intample.

    Acum, injurati-ma
  •  
    • 1969 mesaje
    21 Iun 2005, 20:15
    0 0
    da, bey, da puteai spune ce aveai de zis si fara sa folosesti gratuit cuvintele alea..
  •  
    • 10 mesaje
    21 Iun 2005, 22:39
    0 0
    Mey "fetitzo cu chibrituri", tu ai macat prea mult catran? Nu de alta, dar vaz ca ai luat-o pe aratura. E imposibil sa nu apara la vreun topic specimene ca tine, care fac pe "dashteptele" si tin sa demonstreze neaparat ca toata lumea e proasta, mai putin dansele.
    Eu zic sa iei in brate "Codul bunelor maniere", sa-l citesti din scoartza in scoartza, dar ai grija sa iti mai ramana si ceva in minte, ca vad ca ai loc destul. Dar ai grija sa nu iei foc .
    Poate data viitoare vii si tu cu un mesaj mai civilizat (si o sa fii uimita cate prietene iti gasesti pe aici).
  •  
    • 790 mesaje
    22 Iun 2005, 09:06
    0 0
    pentru fetita cu chibrituri:
    pe de o parte sunt de acord cu tine. ce vreau sa spun cu asta: daca as sti ca nimeni, nici o organizatie, gurvernamentala sau nu, nu se ocupa si de siguranta noastra referitor la produsele de pe piata, ca totul se face la intamplare, pun si eu mercur intr-o punga sclipitoare si o vand drept elixir al tineretii si nu ma opreste nimeni, repet, daca as crede asta cred ca mi-as pune latul de gat. nu poate fi chiar asa.

    pe de alta parte, trebuie sa recunoastem si ca cosmetica e o afacere de miliarde de dolari, si ca nu toti oamenii de afaceri ar renunta la asta pentru ca ar face putin rau cuiva....tigarile sunt pe piata, nu?! de ce? nu pentru ca nu ar fi periculoase, pentru ca deocamdata astea se stie ca nu fac bine la nimic, ci pentru ca este o afacere de miliarde de dolari si oameni extrem de bogati si, in consecinta extrem de influenti au interes sa continue.
  •  
    • 790 mesaje
    22 Iun 2005, 09:11
    0 0
    eu am vrut doar sa atrag atentia asupra urmatorului FAPT: pe siteurile recomandate de voi ca 'bibliografie' impotriva parabenilor, pe site guvernamental daca nu ma insel, preciza clar ca nu s-au facut destule studii in acest sens si ca nu exista o legatura dovedita intre parabeni si bolile respective. mai mult decat atat, scrie negru pe alb ca, folosite cum sunt indicate, nu reprezinta nici un pericol pentru sanatatea noastra, cu parabeni cu tot.
    intelegeti ce vreau sa spun?
  •  
    • 451 mesaje
    22 Iun 2005, 10:05
    0 0
    A fost o publicatie englezeasca ca in tumorile de san operate au fost identificati parabeni. Autoarea a tras concluzia ca parabenii ar da cancer de san.
    Aceste date au fost analizate de expertii europeni. Acest studiu a fost considerat ca nefiind riguros. S-a ajuns la concluzia ca nu exista dovezi ca parabenii pot da cancer de san.
    Cum parabenii pot da alergie la unele persoane, sunt mai bune cosmeticele fara parabeni. Dar sunt extrem de scumpe. E vorba de marile marci vandute doar in farmacie pe care scrie FARA PARABENI sau PIELE ALERGICA.
    Puteti avea incredere in cosmetice fabricate in tari ca Germania (Nivea...), Franta (L'Oreal, Garnier....).Acolo, autoritatile sanitare sunt competente si isi fac datoria.
  •  
    • 790 mesaje
    22 Iun 2005, 10:11
    0 0
    samponul si balsamul pt par normal de la dove nu au parabeni. asta asa, ca chestie. si sunt f NEmultumita de ele.
    la fel si stick-ul mennen clasic pt barbati, nu are aluminium sau parabeni si nu e bun de nimic.
  •  
    • 18 mesaje
    22 Iun 2005, 10:17
    0 0
    de avut incredere in Nivea am avea noi, poate, dar ea de asemenea contine, din pacate, parabeni, iar eu o folosesc in continuare, nu pentru ca as avea incredere in Nivea, ci pentru ca nu am timp , inca , sa caut o crema care nu ar contine parabeni, sa fie SPF 15. Dar zilele acestea merg in cautare si daca gassc ceva va scriu.
  •  
    • 167 mesaje
    22 Iun 2005, 10:30
    0 0
    Ok deci scriu si aici ce am mai scris pe 2 subiecte despre parabeni, o sa dau paste in sperantza ca nu mai exista alte topicuri si "le-am acoperit" pe toate.


    parabenii sunt niste conservantzi. De fapt, sunt conservantzii cei mai bine toleratzi de piele, cu cel mai mic procentaj de reactzii alergice etc de aceea sunt folositzi de majoritatea producatorilor de cosmetice. De recunoscut ii recunosti exact dupa nume (methylparaben, buthylparaben). Exista o ipoteza ca ar putea cauza cancer la san, dar este vorba NUMAI DESPRE ANTIPERSPIRANTE SAU DEODORANTE APLICATE LA SUBRATZ iar "pericolul" este valabil DOAR in cazul in care te dai imediat dupa ce te razi. Alte cosmetice care contzin parabeni (lotziuni, fond de ten, creme, parfumuri, rimeluri, farduri, absolut orice alt tip de cosmetice in afara de deodorante0 NU AU CUM SA PROVOACE CANCER, deci este absolut IMPOSIBIL. Am mai spus asta pe un topic, o repet acum in sperantza ca poate se termina cu mitul parabenilor care s-a transformat intr-o adevarata paranoia. Produsele care nu contzin parabeni contzin alt tip de conservantzi, cel mai probabil mult mai daunatori.

    Si ca sa fiu si mai exacta : in tzesuturile extrase de la femeile cu cancer la san, mai exact in nodulii cancerigeni s-a descoperit o concentratzie de parabeni suspect de mare ... s-a ajuns la ipoteza ca dupa ce ne radem la subratz porii devin foarte foarte dilatatzi si absorbantzi iar parabenii din deodorantele anti perspirante pot fi asimilati in cantitati mari care pot provoca formarea de noduli cancerigeni. Insa ipoteza asta inca este verificata, nu a fost demonstrata. In plus daca asteptam 10 minute dupa ce ne radem si abea apoi aplicam deodorantul nu mai exista nici un pericol.

    Dar cum putetzi crede in conditiile astea ca un fond de ten ar putea sa provoace cancer la san ? Este absolut ilogic iar isteria asta a femeilor care isi arunca la gunoi cosmeticele si cauta in disperare produse fara parabeni este total lipsita de sens, NU EXISTA NICI UN PERICOL, in plus celelalte tipuri de conservantzi provoaca reactzii alergice, usturimi, iritatzii sau nu prezerva bine produsele shi acestea se altereaza... din cauza asta parabenii sunt cei mai folositzi cam in toate cosmeticele.
  •  
    • 451 mesaje
    22 Iun 2005, 11:06
    0 0
    COSMETICE FARA PARABENI
    E vorba de marile marci, scumpe, pe care scrie FARA PARABENI sau PIELE ALERGICA. Aceste marci se vand doar in farmacie sau parafarmacie, teoretic doar de farmacisti, din motive de imagine, caci producatorii nu accepta ca aceste produse sa stea impreuna cu carnatii.
    Daca nu sunteti alergice la cosmetice nu aveti neaparata nevoie de aceste produse.
    Pentru cele interesate de cosmetice fara parabeni, cautati in gamele de mare marca ROC, GALENIC, AVENE,VICHY si nu numai, flacoanele pe care scrie FARA PARABENI.
  •  
    • 118 mesaje
    22 Iun 2005, 11:59
    0 0
    Deutza...imi plac afirmatiile tale, spuse sus si tare cu literele mari, dar care nu au nici o baza, plutesc in aer de ele singure...Ai facut tu studiu asupra efectelor parabenilor asupra corpului uman? Si studiu serios, nu cum au facut desigur cei cu cosmeticele: au vazut ca parabenii le conserva produsele ani de zile, au facut teste o luna doua, au vazut ca oamenii nu patesc nimic, unii se irita, dar ce mai conteaza, banu sa vina. Imi place ce incredere aveti toate in „marile companii“ a caror singur interes e sa vanda cat mai mult, sa isi faca reclama cat mai multa…Eu nu sunt asa ingrijorata de parabeni cat de restul chimicalelor pe care le arunca in crème, sampoane, lotiuni. Pielea absoarbe absolut orice deci toate ingredientele minune din crème ajung in sange, e ca si cum ati manca crema aia…de ce nu o puneti pe paine?, e acelasi lucru…poate mai bine, acizii din stomac mai distrug din porcarii…hehe
    Si o sa tipati toate ca …pai ce sa facem?! Avem nevoie de crème! Ei bine nu aveti…singurul lucru de care aveti nevoie e un sapun adevarat. Toate sapunurile (gelurile de dus, sampoanele, etc) din comert au glicerina scoasa din ele…rezultatul..un dero care lasa pielea neprotejata…si ghiciti unde se duce glicerina? E vanduta companiilor cu cosmetice ca sa se faca crème…deci ei impusca doi iepuri deodata pe banii vostri…Informati-va, sa vedeti ca am dreptate…
  •  
    • 118 mesaje
    22 Iun 2005, 12:04
    1 0
    Cat despre antiperspirante si cancer…Corpul uman are loc special pentru transpirat…la subrat. Este necesar pentru eliminarea toxinelor. Si vine omul modern si zice…ce? Transpiratie!? Pute!! Nu am nevoie de ea…si inventeaza o chimicala..dai cu ea la subrat si gata, ai scapat de eliminarea naturala a toxinelor, in vreo cativa ani scapi si de viata…dar hei! Nu mirosi!
  •  
    • 118 mesaje
    22 Iun 2005, 12:19
    0 0
    Stiu ca am fost sarcastica si acida, sper sa radeti si sa nu va suparati, va pup pe toate! Doar ca imi ies din pepeni cand vad ce fac oamenii pt bani.
    Ca alternativa la industria cosmetica (chimica de fapt!) va ofer…sapunul facut manual. E super usor de facut, il puteti face si voi singure, singurul inconvenient ar fi ca se foloseste soda caustica, cu care trebuie sa aveti mare grija. Se face din ulei de masline, de cocos sau palmier, floarea soarelui, orice ulei va vine, in care se pune solutie de soda (apa cu soda). Se amesteca cu un mixer (din ala tip bat, de facut milkshake) si cand se ingroasa se toarna in forme. Se pot adauga uleiuri esentiale, flori uscate, cafea, absolut orice iti vrea inimioara. Dupa 2 zile se scoate din forma si se lasa o luna doua la aerisit. Da stiu, e un proces mai lung, dar sapunul care rezulta e pur si simplu minunat. Iti hraneste pielea, e plin de glicerina, si miroase super ( de la uleiurile esentiale, care nu sunt chimicale...). Retete sunt pe internet o gramada, in Romania nu am gasit decat o firma care fabrica asa ceva, mi-am comandat si sunt super. Pe dincolo e plin, doar sa stii unde sa cauti. V-am pupat si multa sanatate!
  •  
    • 254 mesaje
    22 Iun 2005, 12:25
    0 0
    Pai in cazul asta, etheria, ce ne ramane de facut?! Nu ne mai fardam, nu ne mai cremuim, nu ne mai spalam cu gelurile de dus etc...nu? Ca aproape toate produsele cosmetice au macar un paraben...
  •  
    • 118 mesaje
    22 Iun 2005, 12:40
    0 0
    Uite o pagina despre "cosmetica de bucatarie". Gasesti retete pentru ingrijirea pielii, parului, doua retete de rujuri (cu uleiuri naturale si ceara de albine, colorantul e suc de sfecla rosie=beet juice). Oricum sunt sigura ca internetul e plin de retete pt cosmetice naturale...doar sa vrei..ca de gasit solutie gasesti.

    http://www.geocities.com/Heartland/Prairie/8088/beauty.html