Sunt fete pro-ana / pro-mia aici ?

  •  
    • 1195 mesaje
    12 Feb 2007, 14:18
    0 0
    Rodnia, nu te supara, dar nu cred ca face bine postarea ta aici.

    Sunt lucruri complet diferite. Tu esti sanatoasa, "fetele ana" nu. Tu ai de slabit 30 kg, ele au ajuns de mult sub limita greutatii normale. Unele fac eforturi disperate sa reuseasca sa manance normal, tu vii si le arati ca se poate posti total timp de o luna. Mai exista unele fete care abia asteapta asemenea "incurajari", care inca nu au ajuns pe fundul prapastiei dar se indreapta cu viteza.

    Nu stiu daca poti face schimb de pareri tu, cu o problema de kg in plus, cu o fata care are acum 45 kg si vrea sa slabeasca mai mult, nu din vina ei, ci din cauza unei dereglari (nu vreau sa-i spun boala) pe care nu mai poate s-o controleze.

    Asta e evident doar parerea mea, nu pot impune nimanui ce sa faca, poate iti vor raspunde cele in cauza mai multe.
  •  
    • 89 mesaje
    12 Feb 2007, 14:37
    0 0
    Rodnia, pe mine nu ma deranjeaza daca postezi aici. Eu obisnuiam sa intruu pe o gramada de forumuri unde se postea si totusi nu am postit mai mult de 3 zile si nici nu am de gand sa o fac ... pt ca am senzatzia ca daca trec de ziua a patra nu voi putea intrerupe postul niciodata. Oricum nu stiu daca si runny e de aceeasi parere, desi senzatzia mea e ca nu o sa aiba nimic impotriva. Noi toate stim cat se slabeste in timpul postului tottqal si am vorbit cu multe fete care posteau deci tu nu ai fi o noutate sau ceva care sa ne "disturbe". Totusi trebuie sa tzii seama d un lucru esentzial daca chiar ai de gand sa faci asa : colonul. Nu vei iesi afara in mod natural in timpul postului deoarece corpul tau nu primeste fibre. Va trebui sa bei o cana de ceai verde in primele 10 zile, dupa care o jumatate de cana. Trebuie sa-tzi faci si clisma dimineatza si seara cu 2 litrii ce ceai de musetzel. Stiu ca suna scarbos dar este esentzial sa faci asta, altfel toate toxinele se vor reabsorbi.

    NU este indicat postul daca alaptezi, nu ai spus acum cat timp ai nascut
  •  
    • 46 mesaje
    12 Feb 2007, 14:41
    0 0
    Multzumesc, Eveleena. Da, stiu toate astea, inclusiv partea cu clisma. Doctorul mi-a recomandat nu ceai verde ci "ceai laxativ" de la magazinul naturist + o jumatate de pastila de herbolax in primele zile. Nu alaptez, am nascut acum 11 luni. Multzumesc pt sfaturi
  •  
    • 46 mesaje
    12 Feb 2007, 17:29
    0 0
    ma simt foarte rau Imi e atat de foame ca nu mai vad ..si cand ma gandesc ca greul abea acum incepe ca pe la 6 ajunge sotzul acasa si o sa ii pun masa ... nu cred ca o sa rezist nici macar o zi
  •  
    • 552 mesaje
    13 Feb 2007, 00:19
    0 0
    rodnia,imi pare rau dar sunt in asentimentul lui delaware.mi se pare aiurea sa postezi aici,da',ma rog,e o tzara libera,fiecare face ce vrea pana la urma...
  •  
    • 89 mesaje
    13 Feb 2007, 09:17
    0 0
    Aseara iar am avut un episod in care mi s-au zbatut totzi muschii asa de capul lor ... in plus de dimineatza m-am trezit cu un tremur in tot corpul. O sa renuntz la ephedra, astatzi va fi prima zi "pe liber" ...sa vedem cum ma descurc
  •  
    • 159 mesaje
    13 Feb 2007, 10:01
    0 0
    Evelina e cel mai bun lucru pe care il potzi face! Sunt sigura ca efedrina itzi intensifica si atacurile de panica si "paranoia" de care ai vorbit in alte posturi ... sunt convinsa ca o sa reusesti si sunt sigura ca viatza ta se va imbunatatzi cu mult daca scapi de dependentza asta. Thumbs up

    Eu pe de alta parte sunt cam suparata. Ieri a fost zi de cantar si am vazut ca nu m-am ingrasat aproape deloc, doar cu 40 de gr fatza de saptamana trecuta Deci e clar, am ajuns la platou si trebuie sa maresc nr de calorii ... chestie la care ma asteptam cand ajung la 50 de kg dar se pare ca s-a intamplat mai repede. Si eu sunt foarte ocupata cu facultatea si e dificil sa respect orele de masa, dar fac tot posibilul. Sper sa mai apuc sa intru, acum mananc si plec dar poate reusesc sa intru mai pe dupa amiaza.

    Rodia din partea mea potzi sa scrii aici. Ai grija sa nu uitzi de suplimente : multivitamine si suplimente pt par si unghii. V-am pupat
  •  
    • 156 mesaje
    13 Feb 2007, 10:05
    0 0
    buna dimineatza fetelor Evelina sper din suflet sa reusesti sa treci peste dependentza asta, cum a zis si runny si eu sunt sigura ca sta la baza multora din starile tale de rau.
  •  
    • 734 mesaje
    13 Feb 2007, 10:17
    0 0
    Rodnia, imposibil sa fi ‘ramas’ cu 30 de kg in plus dupa nastere. Le-ai pus in aproape 2 ani, nu te astepta sa slabesti peste noapte. Tu trebuie sa ai rezistenta fizica si psihica sa te ocupi de copilul tau si de casa. Si asa o proaspata mamica isi reface cu greu rezervele de fier si calciu. Mai bine mergi la un nutritionist, sau studiaza tu pe baza unor calculatoare nutritionale ce ai putea sa mananci, ce sa eviti etc, dar sa acoperi necesarul zilnic de nutrienti. Nu poate fi vorba de o regenerare, ci de o epuizare, iar efectul ‘uimitor’ asupra ridurilor va fi ca acestea se vor adanci. Cumpara-ti un program de aerobic sa-l urmezi acasa, fa o cura de fructe slabe caloric, renunta la grasimi, prajeli, vezi indicele glicemic al alimentelor si fa mici schimbari in meniul zilnic in functie de acesta, vei vedea ca merge.
  •  
    • 46 mesaje
    13 Feb 2007, 10:21
    0 0
    buna imineatza. Le multzumesc fetelor ca imi permit sa scriu aici ... cat despre celelalte fete va spun sincer ca nu vreau sa fiu privita ca un "outcast" aici. Daca chiar deranjeaza postarile mele o sa ma reorientez ... catre alte forumuri adica. Nu vreau sa deschid subiect nou pentru ca stiu ca as fi asaltata de pareri contra a ceea ce fac eu, pentru ca in Romania metoda salbirii prin post total nu e prea cunoscuta si e privita ca ceva daunator. Motivul pt care am scris aici este ca fetele astea stiu cum sta treaba cu postul si m-ar putea ajuta pe parcurs sa intzeleg daca starile mele sunt sau nu normale. Am trecut pana la urma de prima zi de post ... foarte greu si cu insomnie iar de dmineatza m-am trezit mult mai flamanda decat m-am culcat Am baut multa apa si o cana de ceai care are gust destul de nasol si parca mi-a mai taiat din foame. Sper sa rezist ...

    Runny, multzumesc de sfat, iau suplimente : eurovita multiminerale si pt par si unghii cate o tableta pe zi. Ce ma ingrijoreaza e ca de dimineatza nu am iesit afara ... desi am baut ceai laxativ si am luat si herbolax + am facut clisma ...totusi nu a iesit nimic. E normal ?
  •  
    • 89 mesaje
    13 Feb 2007, 10:24
    0 0
    Rodia, e normal pt ca nu ai mancat nimic toata ziua de ieri. Dar nu te ingrijora ..de iesit o sa iasa peste vreo doua zile ..si cred ca o sa ai un shoc
  •  
    • 46 mesaje
    13 Feb 2007, 10:26
    0 0
    qwerty, daca voi vedea ca nu am rezistentza fizica si psihica sa ma ocup de casa si bebe fii convinsa ca voi renuntza la post. Nu am sa continui decat daca ma simt bine si sunt "functzionala". Evelina, la ce shoc te referi ?
  •  
    • 89 mesaje
    13 Feb 2007, 10:29
    0 0
    rodnia nu vreau sa te sperii, stai linistita ca nu e nimic grav. Si de fapt e foarte posibil sa nu se intample nimic daca tu ai un tranzit intestinal foarte bun si ai mancat mereu sanatos... dar cel mai probabil e ca prin ziua a treia sau a patra de post vei elimina toxinele care au fost "stocate" de intestinele tale timp de ani de zile. It`s NOT pretty. Dar cand/daca o sa se intample asa ceva nu te speria, e normal in timpul postului si te vei simtzi mai bine dupa.
  •  
    • 46 mesaje
    13 Feb 2007, 10:31
    0 0
    Mersi. Si foamea asta acerba e adevarat ca o sa treaca in cateva zile ?
  •  
    • 89 mesaje
    13 Feb 2007, 10:33
    0 0
    Rodnia sincer nu stiu. Eu am tzinut post maxim 3 zile ... in plus fiind ana de atatzia ani mi-a disparut pofta de mancare aproape total. Cred ca runny itzi poate spune mai bine
  •  
    • 5364 mesaje
    13 Feb 2007, 11:03
    0 0
    Si voi in continuare o sfatuiti sa tina post total ... Cu alte cuvinte,va citesc in continuare. Dar acum chiar nu m-am putut abtine sa nu spun ceva, cu riscul de-a mi-o fura. Trist !
  •  
    • 199 mesaje
    13 Feb 2007, 11:15
    0 0
    crixxxz, si eu citesc in continuare. Am citit foarte mult pe net ieri si am si am ajuns la concluzia ca postul total este foarte sanatos daca :

    - nu ai o eating disorder
    - nu ai stari depresive, de anxietate, de panica
    - nu ai suferit de curand o trauma/deceptzie/esec de proportzii
    - nu ai deficit de vitamine
    - ai macar cateva kg peste greutatea normala

    Cu alte cuvinte, pentru o persoana saantoasa dpdv fizic si psihic, postul total este mai mult decat indicat. Si de asemenea postul cu sucuri naturale. Am citit ca exista persoane care sufereau de boli grele care s-au simtzit uimitor dupa un asemenea post. Am citit ca s-au vindecat persoane de cancer de colon, de sinuzita, candidoza, boli de inima si de rinichi ... lucruri uimitoare. Eu spun ca de acum inainte cine posteaza ca impatimit "anti-post-total" inainte de asta sa se documenteze. Chiat nicaieri ..NICAIRI nu am citit ca postul total ar fi daunator, la nici o cultura, in nici o sfera a medicinei. Decat in cazurile speciale, cum am enumerat mai sus. Evident ca daca suferi de o tulburare alimentara postul total te impinge spre mai rau. Sau daca esti subponderal e autodistrugere. Insa in cazul unui om sanatos postul total e sanatate curata. Uite astatzi si asa trebuie sa trec pe la doctoritza mea de familie sa iau o retzeta, o sa o intreb si ce parere are ea despre postul total.
  •  
    • 5364 mesaje
    13 Feb 2007, 11:21
    0 0
    Hello Evita. Pe rodnia sincer mai degraba as sfatui-o sa faca o cura de salate detoxifiante, in detrimentul postului total. In fine ... probabil ca eu am o idee si foarte fixa, conform careia nu cred ca este chiar atat de sanatos, chit ca a sfatuit-o medicul de familie cel mai probabil si nu un nutritionist. Si mai ales daca a reusit sa puna 30 de kg fata de greutatea ei normala ... ma intreb cum va fi dupa ce termina postul.
    Si "eating disorder" poate fi considerat si atunci cand iei proportii. In cazul meu ... aproximativ 10-13 kg fata de greutatea normala. Eating disorder, pentru ca mananc cand apuc si ce apuc ... combinata cu lipsa de activitate fizica : stat zilnic la birou minim 8 ore.
  •  
    • 46 mesaje
    13 Feb 2007, 11:21
    0 0
    crixxxz fetele nu ma "sfatuiesc" deloc sa tzin post, eu am nevoie sa stiu daca e normala o chestie sau alta chestie ...sa tzin post a fost exclusiv alegerea mea. Nu stiu daca ai citit tot ce am scris dar am mentzionat ca doctorul mi-a dat unda vrde sa tzin post total. Intzelegi ? DOCTORUL meu, in urma analizelor, mi-a spus ca din partea lui nu exista nici o problema, dar sa il tzin la curent si sa il informez daca ma simt rau, plus sa fac vizite periodice sa imi ia tensiunea si etc. Esti constienta ca ceea ce CREZI tu nu este decat o parere bazata in mare parte pe lipsa de informatzie, iar o asemenea parere este infinit mai putzin valida decat ceea ce spune un doctor ?
  •  
    • 46 mesaje
    13 Feb 2007, 11:24
    0 0
    Sa stitzi ca nutritzionistul nu se ridica dpdv profesional la inaltzimea asteptarilor. In primul rand un nutritzionist este foarte scump, in al doilea rand multzi te iau drept cobai pentru a-si valida propriile pareri despre cum trebuie sa slabesti. Am fost la nutritzionist la doua luni dupa ce am nascut, mi-a dat o dieta pe care daca vretzi o postez aici, m-a taxat cu niste milioane bune si practic ceea ce mi-a spus el gasesc oricand pe google. Am dat banii degeaba adica