Sunt fete pro-ana / pro-mia aici ?

  •  
    • 200 mesaje
    8 Nov 2009, 21:59
    0 0
    Si eu am lipsit mult. Mult prea mult.
    Viata mea s-a schimbat atat de mult si se schimba in continuare.
    Problema e ca am pierdut controlul, din nou. Nu mai stiu cum reuseam sa ma controlez, cum puteam sa mananc atat cat aveam nevoie si nu ca sa ma simt bine.
    Eu am invatat multe de aici si sper ca ma mai primiti si pe mine aici.

    Va pup!
  •  
    • 18346 mesaje
    9 Nov 2009, 18:05
    0 0
    ada... ne-am cam indepartat si am pirdut controlul. si eu am avut o perioada nasoala, aiurea si...

    important e ca vreau sa-mi revin. no... cum facem? ne reunim fortele?

    grouphug
  •  
    • 200 mesaje
    10 Nov 2009, 16:05
    0 0
    Buna me_eva!

    Le unim le imbarligam, ca trebuie sa o scoatem noi la cap cumva.
    Eu in ultimele luni nu am mai stiut de capul meu si nici de ce si cat bagam in mine. Nu imi e foame, dar merg in bucatarie teleghidata si dupa ce mananc promit marea si sarea. Problema e ca imi e rau, imi vine sa vars, ma arde stomacul.
    Nu vreau sa fiu inteleasa gresit, eu nu vorbesc de faptul ca mananc cand imi e foame, dar de momentele in care mananc fara noima.
    Rezultatul ispravei - am luat 5 kg si numarul creste .
    Cu teoria stau bine, stiu ce ar trebui sa fac, dar nu prea imi iese. Plus ca acum stau cu prietenul, fac mancare pt el si na, ma tenteaza si pe mine sa mananc chestii rele.
    Dar gata, m-am saturat. Hai sa facem un plan de bataie sa ne aducem pe calea cea buna. Problema nu e slabitul ci controlul pe care il avem asupra noastra, daca nu rezolvam asta nici respectul de sine nu va fi la locul lui.
    Pasul numarul 1: mananc numai atunci cand imi e foame cat sa ma satur. - la asta lucrez acum.
    Pasul numarul 2: sa fac numai alegerile corecte. Nu mananc eu asa de mult junk food dar sa zicem ca nu fac mereu cele mai intelepte alegeri.

    Cam atat de la mine, astept parerea ta.

    Sucess!
  •  
    • 158 mesaje
    11 Nov 2009, 16:13
    0 0
    Bun fetelor, bine v-am regasit. Se pare ca avem din nou nevoie una de cealalta pentru a ne imobiliza.Eu sunt aici, let's go!
    Cum facem? Me_eva cum esti,ne bazam pe tine? Stie cineva ceva despre Conti?
  •  
    • 200 mesaje
    12 Nov 2009, 19:17
    0 0
    Salut!

    Eu de 3 zile sunt in grafic, sincer nici eu nu stiu ce e cu mine.
    Am revenit la baze calculez: calorii si nutrienti - cat de exact pot si incerc sa ma mentin in anumite limite. Ma concentrez pe proteine, grasimi sanatoase si mai putini carbohidrati. Am observat ca daca am o alimentatie bogata in carbohidrati, iau foarte repede pe mine plus ca maresc pofta de zahar (din ce am citit eu).
    In plus de 3 zile sunt fara dulciuri, doar cateodata putina miere- daca o tin asa 2-3 saptamani am sa rup dependenta de ele de tot.
    Am energie mai multa, nu ma mai simt grea dupa ce mananc, chiar e super!
    Acum sa nu fiu supra entuziasmata, au trecut doar 3 zile si vine sfarsitul de saptamana unde in general pacatuiesc amarnic.
    Un alt lucru care ma ajuta este faptul ca am un hobby si in loc sa mai am momente in care imi plang singura de mila ca vai ce greu e sau cat de mult am de slabit ma bag sa fac ceva si uit de mancare si de tot.

    Succes!
  •  
    • 158 mesaje
    13 Nov 2009, 02:15
    0 0
    Felicitari Ada, se pare ca esti pe drumul cel bun.Eu de maine ma apuc de treaba.Sper din tot sufletul ,ca de juma de an ma tot apuc, dar numai nu ma tin de treaba.
    Propun sa ne incurajam reciproc si poate va fi mai usor. Tu faci sport sau nu?Eu deloc.
    Te pup si tinem legatura
    Ps: fetelor pe unde sunteti? Me_eva esti ok?
  •  
    • 200 mesaje
    13 Nov 2009, 18:04
    0 0
    Buna,

    De bine ce m-am laudat ieri, aseara am ajuns sa mananc sushi. Ma rog caloric a fost ok, doar ca per total am avut ieri prea putine proteine.
    Eu fac ceva sport, dar nu regulat si e asa mai mult ceva lejer, pentru relaxare. Merg la sala cam de 2-3 pe sapt nu am mai fost in ultimele 2 sapt datorita unor probleme, dar incep din nou de luni. In plus am acasa un wii fit (un joc video pentru fitness) cu care ma joc cand nu ajung la sala.
    Sincer mai mult trag de mine cu sportul pana ma apuc apoi e chiar nice cand intru in ritm.

    Cu apucatul de treaba si eu ca si tine, de multe luni tot ziceam ca gata, si nimic. Ce ma face sa ma apuc serios? Chiar nu stiu - trebuie sa ajung intr-o stare in care pot orice. Personal banuiesc ca are legatura cu lipsa de dulciuri. Daca stau cateva zile fara dulce si cu carbs buni atunci nu o mai iau razna cand vad chestii mai putin bune.

    In plus cred ca ma ajuta sa mai scriu si pe aici.

    Me_eva, esti ok?

    Curaj tuturor, ca pentru noi o facem!
  •  
    • 18346 mesaje
    13 Nov 2009, 20:57
    0 0
    ok, ada, scuze ca nu am mai dat nici un semn zilele astea.

    si la mine e lipsa de disciplina si asta m-a dat peste cap.
    nu stiu ce am, dar nu am chef de sport, nu pot tine nici un detox cum trebe, si nu depasesc 5 zile in care sunt atenta la mancare. plus ca mai sunt niste probleme de sanatate, tratamente- nu e grav- dar trebuie sa mananc inainte si asta ma enerveaza.

    ok, ada, dar daca ti se face foame dupa ora 9 seara?

    t_ina, ma bucur ca ai venit si tu. deci da, e nevoie de sustinere.
    nici eu nu ma pot motiva sa fac miscare. daca fac o zi, a doua zi sunt obosita. nu stiu ce am( sau ce nu am).
    deci, incerc de vreo doua saptamani sa ma imobilizez si sa am grija.

    nu stiu cum sa dau de conti.

    ok, deci scuzati-ma ca nu sunt coerenta.
    revin. mai vb.
  •  
    • 200 mesaje
    13 Nov 2009, 23:25
    0 0
    Iei! - Ma bucur ca ai aparut.

    Cu foamea la ora 9 eu personal nu am probleme, si daca imi e foame mananc si la ora aia ca eu merg la somn pe la 12-1 asa ca e ok.

    Uite iti zic niste chestii pe care eu le-am observat, nu stiu daca se aplica, dar poate iti dau idei.

    Vreau sa te intreb: iti este foame?, in sensul ca iti simti stomacul gol, simti senzatia de foame sau doar ai pofta de ceva? Te intreb pentru ca si eu aveam episoade din astea cu seara la 10-11 mi se facea foame. Acum sa iti zic si conjunctura - ma simteam plictisita, deprimata pt ca sunt multe chestii care, ma rog, nu au iesit cum am dorit eu. In momentele alea voiam numai chestii rele. Si o alta chestie era ca seara la 8-9 noi mergem la supermarket si e tare aiurea sa ajungi printre rafturile alea cu poftele de pe lume.

    In momentul in care sa zicem ca am fost mai linistita mi-am rezolvat partial din probleme am putut sa merg la supermarket si sa iau ce am nevoie, nu tampenii (recunosc in seara asta am luat o ciocolatica mica).

    Daca intradevar ti se face foame reala, nu pofta, eu zic ca ziua nu mananci cand trebuie, sau nu iti furnizezi tot ce ai nevoie pentru corpul tau in timpul zilei. De exemplu ai mancat numai carbohidrati si putine proteine - ti se va face foame pentru ca poate corpul tau are nevoie de proteine - la fel si in cazul vitaminelor.

    Ce propun eu: mananca in timpul zilei atunci cand ti se face foame si doar cat sa potoleasca senzatia de foame (NU manca de pofta, NU manca pentru ca nu vrei sa arunci io stiu ce chestie, NU manca in plus doar pentru ca iti place). Eu in perioadele mele de dezorganizare totala, nu simteam foame niciodata, din contra, ma simteam mereu super plina, imi venea mancarea inapoi pe gat (nu stiu o metoda eleganta sa zic asta).
    Eu m-am invatat sa ma imbuib si nici nu mai stiam ce e aia foame, organismul meu se dereglase si simteam pofte continuu. In schimb, nu sari peste mese ca iar dai tot peste cap. Daca esti mult pe drumuri ia cu tine ceva - nu ai nevoie de 3 feluri de mancare ca sa iti potolesti foamea.

    Cu detoxul - eu mereu zic ca e necesara o perioada de pre-detox. Eu personal nu pot sa trec de la a manca 2000 de calorii la o zi de detox. In primul rand am nevoie sa fiu in control o perioada, sa imi invat organismul cu un rimt cat de cat normal - in care sa simta si foamea. Acum recunosc ca nu pot sa fac nici un detox pentru ca locuiesc cu prietenul meu si daca ar observa ca nu mananc, s-ar forma ditamai scandalul, plus ca in Germania chiar nu stiu de unde sa iau un irigator pt clisma (si nu stiu germana).

    Nici eu nu am idee cum sa dau de conti - imi pare rau.

    Am scris ditamai pomelnicul, dar poate ajuta pe cineva.
    Repet: nu sunt un expert, astea sunt numai observatii personale.

    Succes!
  •  
    • 158 mesaje
    15 Nov 2009, 12:57
    0 0
    Buna dimineata tuturor!
    Fetelor eu si eu aaceeasi problema, imi e foame seara. Stiu bine ca nu e foame e doar ditamai pofta , dar nu o prea pot controla. In general lucrez pana seara la 10 ,deci ajung acasa si mai tarziu si nu stiu de ce asociez venitul acasa la caldurica ,cu mancarea. Nu vreau sa sun a nebuna dar asta e adevarul , ajuns acasa=cina.As fii fericita sa manac un bol de fruncte dar rar reusesc performanta.
    Inca o problema , poate ma puteti voi ajuta, cum scap fetelor de pofta de dulce? La un moment dat ma gandeam sa iau reductil sa imi ia toate poftele, dar nu e prea indicat ptr inimia si imi e cam frica sa trec pe pastile adevarate. Mai este pe piata CLABoost de la pharma nord, a incercat cineva? Astea sunt doar niste vitamine cu ceai verde care se zice ca taie pofta de dulce si te ajuta sa transformi grasimea in muschi.Va rog ajutai-ma cu niste sfaturi fiindca e grav de tot. Eu nu pot sa fac detox mai mult de o zi dar cred ca ar fi bine daca as incerca sa am o zi pe saptamana, ce ziceti?
    V-am zapacit cu intrebari, sper sa vin si cu sfaturi utile cat mai curand si cu laude personale in ceea ce priveste auto-organizarea( daca o fi si asta un cuvant).
    Va pup si va doresc o duminica minunata!
  •  
    • 18346 mesaje
    16 Nov 2009, 16:07
    0 0
    asa....
    am revenit


    da, ada, foamea o simt rar si mai mult ca stare de nervi nu senzatia aia de gol in stomac.
    seara, mananc destul de rar. mananc preventiv inainte pe 6, 7 ca sa nu ma ia foamea mai tarziu.
    dar, baiul e ca: ies des in oras. iesim! si mai avem musafii, sau mergem in vizita, sau mergem la un rest.taranesc unde se mananca mai gras. si chestii de-stea. si de obicei dupa o sapt de "dieta", adica de atentie, ma trezesc in fata meniului si am pofte de nush cum sa le stapanesc!
    asta e punctul meu slab.
    tocmai, ada, cu poftele tre sa lupt. atata am tot... lasat ca acu am nevoie sa tin bine de fraie.( e scris corect? sau e frauri? adica alea de se opresc caii. )
    da, deci mai lupt cu sportul. sa ma urnesc.
    azi am mancat flat bred cu sunca(la ora 10) si mozarella, si iaurt cu seminte si fructe uscate( 12.00). si da, ma gandesc deja la pranz.
    am aciditatea marita. mancarea de dimineata zici ca nici nu a trecut prin stomac.
    sunt total data peste cap, dar deja pe drumul cel bun. adica am atins punctul in care am realizat ca nu e bine ce fac.


    t_ina, cand fumam asociam totul cu tigarile dar si mancam. acu nu mai fumez, nu mananc mai mult dar stiu ce inseamna sa asociezi o actiune cu alta.
    adica statul pe net cu rontaitul( eu beau apa. multa!), la tv cu dulcele( acu apelez la fructe), etc...
    spunem cu cine locuiesti si cum apar dulciurile in posesia ta? la mine dulciurile nu reprezinta un pericol.

    uite ce a mers la mine cu unele alimente, ce trebuie sa fac in continuare cu alimentele grase, si ce iti recomand si tie( adica sa facem impreuna):
    sa stai privind alimentul, sa citesti nr de calorii. sa calculezi cam cat sport trebuie sa faci ca sa pierzi caloriile. sa vezi ca nu te ajuta nicicum... ce zici, incercam? toate astea in ideea ca suntem raspunzatoare de sanatatea noastra, si ca trebuie sa fim sanatoase.

    revin. sunt o zapacita. am scris mult. va las....
  •  
    • 158 mesaje
    16 Nov 2009, 20:06
    0 0
    Felicitari me_eva! Te-ai lasat de fumat, asta e o mare realizare. Iti va fi putin mai greu acum, fiindca vei cauta sa inlocuiesti tigara cu ceva de-ale gurii. Eu am inceput sa locuiesc in fringider si la magazinul de prajituri romanesti cand m-am lasat de fumat, iar rezultatul e urat de tot, 67 de kg mari si late.
    Nu am nici o noutate ,azi am mancat la KFC si ma simt tare vinovata si deceptionata de mine insami.Sper ca asta a fost marele final al dezmatului meu alimentar si ca de maine tot ce bag in gura va fi corespunzator unui regim de slabire. Dupa ce m-am ghiftuit bine am fost la supermarket si mi-am umplut frigiderul de legume si fructe , am luat niste stafide si niste nuci sa am ce ciuguli intre mese daca simt nevoia de dulce.
    Va pup si ne urez succes!
  •  
    • 200 mesaje
    17 Nov 2009, 22:31
    0 0
    Fetelor, sunt aici, va urmaresc....scuze ca nu am mai putut sa zic nimic. Sunt mereu pe fuga.
    Si mie imi e greu cu poftele si cu iesitul la restaurant....dar incerc sa fiu cat mai cuminte....
    Scuze nu ma simt bine....o sa revin cu mai multe.
    Va pup!
  •  
    • 1364 mesaje
    18 Nov 2009, 15:43
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 120 mesaje
    19 Nov 2009, 13:06
    0 0
    Esti o fericita!Vreau si eu !!!
  •  
    • 120 mesaje
    19 Nov 2009, 13:08
    0 0
    Cer si eu niste tipsuri ana din partea fetelor!Poate gasesc pe cineva care e dispusa ca vorbeasca cu mine .
    Multumesc mult.
  •  
    • 1364 mesaje
    19 Nov 2009, 14:20
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 120 mesaje
    19 Nov 2009, 15:43
    0 0
    Multumesc pentru replica plina de intelepciune ...dovedeste multa experienta si cunoastere...inca un exemplu din cauza caruia nu se mai posteaza pe topicul asta ...oricum nici vorba de fetele care au vreo treaba cu ana mia...chiar pe topicul asta intra numai persoane pregatite sa critice,sa te trimita la nebuni,etc.Nu ptr asta a fost creat ,daca ai avut curiozitatea sa cistesti cate ceva...
  •  
    • 18346 mesaje
    19 Nov 2009, 19:55
    0 0
    mitarro, adica doar fetele ana-mia sunt in regula? restul sunt ce?
    am fost pe-aici si te-am ajutat, te-ai descarcat cand ai simtit nevoia, dar ai intors spatele cand te-am luat mai tare. zi-mi si mie ce atitudine e asta. si acum vii si critici? pai cum sa ne comportam cu tine, draga?
    daca nu sunt ana nu pot da sfaturi? nu sunt valabile? am fost mia si da, sunt mandra de mine, si ma bucur ca a fost topicul asta, caci m-a ajutat foarte mult!

    t_ina, da e o realizare ca am renuntat la fuma, dar m-au ajutat si niste pastile.
    nu incerc sa incoluiesc tigara si nu ciugulesc excesiv. singura problema e ca am pofte de mancare grasa. astazi am fost cuminte- paine cu unt dim. un iaurt, un wrap cu lacs si acu putin spanac. deci ii foarte putin fata de alte zile.
    locuiesti singura? cum te-ai descurcat zilele astea?

    ada, te asteptam. fii tare!

    celia.... nu prea putem. ce ponturi iti trebuie inafara de : tre sa mananci? ia-ti gustari, pune-le sa le ai in fata ochilor, sa le ciugulesti- alune, fruste uscate...
    fa-ti un program de masa....


    ne citim!
  •  
    • 158 mesaje
    19 Nov 2009, 22:48
    0 0
    Salutere tututor, In sfarsit am intrat sa ma laud .Marti am avut o zi foarte buna, toata ziua doar apa si sucuri naturale, ziua urmatoare la fel pana seara cand am mancat o salata uriasa cu niste branza. Azi am fost binisor, adica fructe, suc natural, omleta cu o salata mare de tot si cam atat, poate daca imi e f foame ma pap o salata nu f mare .Sper sa o tin tot asa si apoi o sa am niste rezultate adevarate.
    Voi cum stai? Ada pe unde esti? Me_eva felicitari o tii bine.
    Va pup si sa aveti grija de voi!