regimul Atckins

  •  
    • 8403 mesaje
    27 Iul 2010, 16:31
    0 0
    "Medicii au elucidat misterul în cazul unor persoane care se straduiesc sa slabeasca, dar nu reusesc sa elimine excesul de grasime. Se pare ca aceste persoane nu consuma îndeajuns alimente si suplimente cu vitamina D. Intr-un studiu recent publicat în Journal of Clinical Endocrinology and Metabolism, se arata ca o carenta de vitamina D în organism are un impact major asupra eforturilor de a slabi. Se pare ca lipsa acesteia din dieta se traduce prin incapacitatea organismului de a topi grasimi si de a construi masa musculara."

    .....iar pentru vitamina D, cea mai buna sursa e soarele (expunere moderata, dimineata, fara filtre UV)
  •  
    • 359 mesaje
    28 Iul 2010, 15:24
    0 0
    da...scanteie..dar de atkins nu mai zici nimic? mai tii dieta? mai faci excese sau esti in 'norma'?

    roxana! tu te-ai ..lasat?
  •  
    • 8403 mesaje
    28 Iul 2010, 20:17
    0 0
    nu, nu am mai tinut dupa nunta Atkins.
    dieta insa mi-a dezvoltat simtul proportiilor. fara excese deci.portiile se incadreaza in 1500 de calorii maxim pe zi, iar ultima masa este la ora 16.

    doar micul dejun e atkins, restul meselor constau in variatii de cu legume fierte, fructe- fara exagarare. asta probabil pentru ca in anii trecuti, vara eram vegetariana complet. mi se pare insa si o absurditate sa trec pe langa vitaminele acestea naturale doar de dragul de arata bine. de aceea am luat o pauza. ma bucura insa sa vad ca, daca in anii trecuti inghetata era preferata mea vara, anul acesta am gustat-o doar de cateva ori si fara incantarea obisnuita. asta e semn ca in creier s-au produs anumite schimbari. si zic mersi. ma limitez la salata de fructe.

    din toamna insa, reiau. o fac pentru ca vad ca, spre deosebire de momentul in care am inceput Atkins si nu puteam controla depunerile de kilograme cu sport si cu dieta de 1500 de calorii, acum am stagnat mai intai, apoi am scazut putin in zilele cu sport. da, este si apa eliminata probabil prin transpiratie, dar esentialul este ca nu s-au depus alte kilograme. monitorizez atent situatia.

    cam atat, deocamdata.
  •  
    • 359 mesaje
    29 Iul 2010, 11:51
    0 0
    ma bucur pt tine, eu sunt o gurmanda si daca nu imi impun ca tb sa mananc atkins..mai scap la mici si bere seara la terasa..dar asta e...incerc sa ma mentin!
    nu m-am ingrasat dar nici n-am mai slabit! sunt constanta!
  •  
    • 359 mesaje
    29 Iul 2010, 11:52
    0 0
    aa! si a propos!
    ai avut nunta? a ta? daca da, casa de piatra si tot ce-ti doresti!
  •  
    • 164 mesaje
    29 Iul 2010, 14:32
    0 0
    buna fetelor.....eu in 2 sapt am dat jos 4 kg....pe urma nimic nimic(1 sapt)....ma tin de regim in continuare dar va intreb oare cind trec de platou?.....voi ce ziceti dureaza mult pina mai vad ceva la cintar?????? a contat oare ca eram in perioada delicata a lunii ???!!!!
  •  
    • 8403 mesaje
    29 Iul 2010, 17:23
    0 0
    multumesc pentru gandurile bune, Adina!
    Daniela, da, este foarte posibil s afi avut legatura cu perioada acesta a lunii. de regula, unele persoane acumuleaza apa inainte, altele dupa. cauza este hormonala. indicat ar fi sa consumi mai putina sare in aceasta perioada.

    pe de alta parte, este posibil s afi incalcat cateva reguli- de obicei, se poate slabi mai mult in aceste doua spatamani- depinde si de numarul de kilograme pe care il ai. persoanele cu un numar mai mare de kilograme slabesc mai mult, cele cu mai putine kg in plus slabesc mai putin.

    ideea este insa sa mananci cat mai putine preparate de market. ma refer aici la kaiser, la smantana- eu as cauta de la tara, sau as prepara singura in casa, tot din lapte de tara si la cascaval, pateuri, cabanos etc. aceste substante contin nitrati care, pentru a fi eliminati din organism necesita calciu, iar dieta fiind hipocalcica- putine persoane mananca smantana , cas sau casval natural, risti sa dezvolti in timp o osteoporoza de toata frumusetea. care acum, la tinerete nu se prea poate observa, dar la batranete este ....

    apoi evita tot cecontine si glutamat. pe langa faptul ca e sodic si deci, retine apa in organizm si implicit, cantarul arata mai mult, modifica semnalele pe care le primeste creierul si aici ma refer la hormonii satietatii. si ideea este ca dieta sa te invete sa mananci cu masura, regland pofta de mancare.
  •  
    • 164 mesaje
    29 Iul 2010, 17:50
    0 0
    ms pt sfaturi.....am avut 78kg -4=74kg am acuma....sunt destule pt inaltimea mea1,60......nu maninc ce nu trebuie dim=1 cafea cu zaharina,2 oua fierte...... mai tirziu=peste sau pui gratar (gol) si dupa masa la fel peste sau pui ,,,,apa ceai ...cam atit
  •  
    • 8403 mesaje
    29 Iul 2010, 18:06
    0 0
    cata apa bei, Daniela?
  •  
    • 164 mesaje
    29 Iul 2010, 18:31
    0 0
    spre 2 litri dar ma chinui
  •  
    • 164 mesaje
    29 Iul 2010, 18:32
    0 0
    in acest mom urmaresc postarile voastre din urma......tu cit ai slabit ????
  •  
    • 164 mesaje
    29 Iul 2010, 18:43
    0 0
    iau si vitamine calciu, magneziu,D3.....ma tin de treaba chiar daca stagnez ....inainte cu 1 an m-am ingrasat (aveam atunci 62kg)din cauza unei depresii severe (probleme fam .).....nu am dat atentie si tot am pussssss.....pe urma.....poate ca dieta are si contraindicatii dar trec peste ele deoarece este INGROZITOR sa nu te mai simti femeie !!!! sa te simti haios din cauza kg!!!!sa nu te poti imbraca frumos !!!!!si mai sunt multe de spus .....acum parca am prins putin curaj si pofta de viata sperand ca voi slabii putin sau atit cit voi putea eu.....mai vb ....ma ajuta mult acest forum .....va pup pa
  •  
    • 164 mesaje
    29 Iul 2010, 18:45
    0 0
    .....am scris HAIOS,scuze trebuia haios
  •  
    • 164 mesaje
    29 Iul 2010, 18:47
    0 0
    AAAAAAAAAA m-am prins cuvintele nepotriv se transforma
  •  
    • 8403 mesaje
    30 Iul 2010, 00:33
    0 0
    imi cer scuze, Daniela..azi nu am mai intrat pe forum..

    revenind la problema, trebuie s aintelegi ca, pentru o buna desfasurare a proceselor biochimice pe care aceasta dieta le induce, este necesara nu putina apa si chin ci multa apa. mai ales ca este vara. ar trebui s atreaca de doi litri din aceasta cauza.

    este bine si ca ai realizat ca problema kilogramelor a fost generata de factori emotionali. sper ca ai trecut cu bine peste acesta perioada- de fapt, primul semn pozitiv este faptul ca iti pasa de cum arati si cat de sanatoasa esti. felicitari! capul sus si...spune-ti ca a fost doar o experienta de viata, din care te-ai ridicat mai puternica, mai hotarata si care....nu se va mai repeta pe viitor!

    revenind la dieta, spune-mi te rog...exista pofta de mancare dupa doua saptamani? cum variaza ea?

    ps- eu am slabit 15 kg.
  •  
    • 164 mesaje
    30 Iul 2010, 12:59
    0 0
    .....multumesc pt vorbele frumoase,mi-au incalzit sufletul,mi-am revenit acum desii a durat un an,cum iti spuneam din cauza depresiei dar si pt ca eram devotata trup si suflet familiei si nu mi-am acordat atentie mie ca femeie am mincat f multe dulciuri si .....rezultatul kg multe !....m-ai intrebat daca am pofte dupa 2 sapt =nu am in general ! cind fara sa-mi dau seama si duc ceva la gura imed imi spun ca nu merita si arunc la gunoi......am 33 ani si o fetita de 9 ani si sa-ti povestesc cum procedam noi in familie :cind cei din jurul meu ma servesc cu ceva le spun ca NU AM VOIE sa vezi atunci ce situatie comica iese si ne distram pe seama ACEASTA dar imi place
  •  
    • 164 mesaje
    30 Iul 2010, 13:14
    0 0
    te felicit pt kg pierdute in cit timp le-ai dat jos ?si cite kg ai acum?daca nu sunt indiscreta? si m-am uitat la mesajele voastre din urma si am vazut ca si in 2006 erai pe forum ai slab atunci si ai mai pus si ai inceput din nou dieta?
    ma bucur ca esti aici cu mine ......era sa uit ti-am zis ca am ajuns la PLATOU si sti ce am facut? urmatoarea zi am mincat supa cu toate legumele ,iaurt cu fulgi de tarite ,si 2 nectarine asta ca sa pacalesc un pic organismul,apoi ieri asa : cafele 2 cu zaharina,2 oua fierte,peste prajit (gol) si 4 buc crochete peste (nu stiu daca sunt bune la regim!?),apa si ceai
    si..........azi dimineata la cintar -0,500gr deci 73,5 dar nu stiu daca se pun dar totusi S-A MISCAT CINTARUL.......si sunt fericita
  •  
    • 164 mesaje
    31 Iul 2010, 17:53
    0 0
    unde sunteti fetelor?nu mai intrati pe forum?.....eu continui cu dieta , ma bucur de fiecare gram dat jos si sper sa nu ma las si sa am vointa pina cind ajung la kg dorite....vreau sa va vad si pe voi aici .....
  •  
    • 164 mesaje
    1 Aug 2010, 13:47
    0 0
    ...azi dim -500gr acum am 73 .....sint f multe insa eu sunt f fericita in comparatie cu cit aveam la inceput
    ....eu slabesc mai greu ....in 3 sapt si ceva am dat 5 kg .....meniul meu este simplu 2 oua dim fierte si de 2 ori pe zi carne goala pui sau peste ,apa, ceai si 2-3 cafele instant cu zaharina si cofeta.......
    astept sa va spune-ti si voi rezultatele.....sa stiti ca ceea ce m-a determinat pe mine sa tin dieta au fost discutiile voastre de pe acest forum si cu aceasta ocazie VA MULTUMESC!!!!!!!
  •  
    • 359 mesaje
    3 Aug 2010, 16:43
    0 0
    eu am mancat o omleta din 2 oua si sunca +branza-dimin
    la pranz o ceafa micuta cu o salata de varza..spre seara cred ca mananc putin jambon..

    daniela inseamna ca tu esti la prima faza..daca nu ai introdusi carbohidrati deloc...!