Sunt fete pro-ana / pro-mia aici ?

  •  
    • 2312 mesaje
    1 Feb 2007, 15:36
    0 0
    Alizee, nu au crezut ca-ti fac rau, poate au crezut ca asa trebuie sa te ia pentru ca tu sa te trezesti la realitate.nu cred ca au avut intentii rele, doar ca asa au crezut ele ca trebuie sa te ia..
    Crede-ma, nimeni nu-ti vrea raul!Nici mama ta, chiar daca iti vorbeste urat..te iubeste!Cum crezi ca poti da nastere unui copil si apoi sa nu-l iubesti?Nu poti, ai sa fii si tu mama si ai sa intelegi!Cei ce vorbesc asa cu tine o fac pentru ca sunt depasiti de situatie, pentru ca sunt speriati..
  •  
    • 303 mesaje
    1 Feb 2007, 15:36
    0 0
    imi pare asa rau sa aud alizee ca mama ta se poarta urat cu tine. ai incercat sa vorbesti cu ea? sa-i spui ca e doare asta? ca se comporta asa cu tine?
  •  
    • 199 mesaje
    1 Feb 2007, 15:37
    0 0
    scuze de offtopic .. codrutza iubitaaaaaaaaa !! ce mai zici, ce mai faci baga repede MP plssssssss
  •  
    • 303 mesaje
    1 Feb 2007, 15:39
    0 0
    "Cum crezi ca poti da nastere unui copil si apoi sa nu-l iubesti?" oana, ai fi surprinsa...cunosc niste cazuri infioratoare. unul este chiar mama tatalui meu...
  •  
    • 1303 mesaje
    1 Feb 2007, 15:41
    0 0
    alizee, NU esti handicapata !
    pana la 18-19 ani cand se termina procesul de crestere o sa tot ai fluctuatii de toate felurile (greutate, hormonale etc de toate tipurile),abia cand se termina procesul de crestere se poate vedea cum se poate face un tratament corect pentru tine. pana atunci, e suficient sa ai un regim de viata sanatos (miscare multa, legume, fructe, evitat junk food-ul si mancatul la calculator etc). cam orice actiune intreprinsa asupra corpului in perioda copilariei/adolescentei are repercursiuni mai tarziu.
    ai grija de tine in primul rand tu!
  •  
    • 322 mesaje
    1 Feb 2007, 15:41
    0 0
    alizee, vorbeste cu mama ta. Spune-i ca vrei sa slabesti si ca ai nevoie de ajutorul ei. Sunt sigura ca te va ajuta.(si eu sunt mama, as face orice pt copilul meu).Daca ti-e greu, poti sa stai oricand de vorba cu noi.
  •  
    • 2312 mesaje
    1 Feb 2007, 15:42
    0 0
    Eu nu pot concepe.Crede-ma..si asta in ciuda sortii care a vrut sa ma convinga ca oamenii sunt rai.
  •  
    • 54 mesaje
    1 Feb 2007, 15:44
    0 0
    E ultimul meu mesaj aici si nu mai intru. Poate ca oricine crede ca daca ai facut un copil il si iubesti dar nu e neaparat asa. maica-mea ma uraste si nu doar pt ca sunt grasa ci si din alte cauze .. a fost ea mai demult plecata iar tata a inselat-o eu am stiut si nu i-am spus iar de atunci chiar ca ma uraste .. am scris despre chestia asta mai demult cred ca la familie e subiectul si l-am numit "nu mai vreau sa mint" sau asa ceva nu mai stiu. Si oricum nici inainte de asta nu ma iubea dar macar ma tolera .... cred ca nu e zi fara sa ma faca handicapata si obeza si in toate felurile pur si simplu ma uraste chiar daca nu ma credetzi. Si nu ma acuza ca ma victimizez pentru ca nu-s victima si nu e ea de vina ea a vrut un copil si a primit un monstru.
  •  
    • 3729 mesaje
    1 Feb 2007, 15:50
    0 0
    din nou...TU ESTI SINGURA care te vezi monstru!!!
  •  
    • 1303 mesaje
    1 Feb 2007, 15:50
    0 0
    mai copilule, NU esti un monstru, scoate asta din cap! esti o fata care are niste probleme de sanatate si atat. indiferent ce ti-ar zice ceilalti!
    problemele de sanatate pe care le ai tu (ca am inteles ca ai probleme cu glanda tiroida) apar din ce in ce mai des, la toate categoriile de varsta. o data cresterea incheiata, medicul va putea sa iti prescrie un tratament care va ameliora situatia. de asta nu iti da tratament acum, nu ca nu vrea (nu te iubeste, are ceva cu tine samd).
    daca situatia este incordata intre tine si mama ta, nu faptul ca vei slabi va ameliora situatia.
    tu pari un copil matur si cu capul pe umeri, cred ca iti dai seama ca faptul ca te vei infometa nu va rezolva problemele....
  •  
    • 662 mesaje
    1 Feb 2007, 15:50
    0 0
    Evita tzi-am dat mesaj.

    Sabbra daca tu consideri ca nu merit un raspuns este numai treaba ta. Eu am citit toate postarile fetei asteia chiar si subiectul despre sinucidere pe care l-a sters si tot ce am vazut la ea este o imensa durere. Sunt si parintzi denaturatzi chiar daca va vine sa credetzi sau nu. Iar durerea unui copil care nu se simte iubit e imensa ea nu poate sa se gandeasca acum decat ca daca ar fi slaba ar fi iubita si din cauza asta e atat de obsedata sa slabeasca ... e crunt ! Cum potzi sa spui unui copil care sufera in halul asta ca e tampit, complexat, handicapat ???
  •  
    • 322 mesaje
    1 Feb 2007, 15:50
    0 0
    alizee, de obezitate poti sa scapi. Poti sa slabesti, dar mia sau ana nu sunt solutia. Uite, o sa incerc sa-ti trimit cartea lui Monti pe mailul de pe eva. Te rog, vorbeste in continuare cu noi. Putem sa te ajutam, sa ne ajutam reciproc cu regimul asta. Sunt eve pe forum (oana si pescarush), care dau sfaturi f bune. Doar atat, lasa-ne sa te ajutam. Te pup.
  •  
    • 303 mesaje
    1 Feb 2007, 15:53
    0 0
    alizee, sunt alaturi de tine aici. stiu cat sufera tatal meu din cauza bunicii. probabil ai ajuns aici din cauza mamei tale. renunta la topic, dar nu renunta la discutiile cu noi ele care iti dorim binele. daca in mama ta nu gasesti sprijin, noi suntem aici.
  •  
    • 2312 mesaje
    1 Feb 2007, 15:54
    0 1
    Doar atat?deci nu te-a tinut nemancata, nu te-a batut pana te-a umplut de sange..si altele de genul asta?Stii de ce iti vorbeste urat?Pentru ca are impresia ca daca te jigneste te va intari, iti va da forta sa lupti singura.Pentru ca e depasita de situatie, pentru ca sufera!
    Pune-te in locul ei macar o clipa..gandeste-te ca ai fi inselata..ai suferi f mult.Poate o fi fost suparata pe tine o perioada..e normal..gandeste-te prin ce a trecut ea in acele momente.Tu NU AI NICI O VINA.Tu ai crezut ca faci bine nespunandu-i..chiar ai facut.Stii de ce?Pentru ca asta e problema parintilor, tu ai crezut ca n-o sa se afle si ai scutit-o de suferinta.Ai facut f bine, ai dat dovada de multa maturitate tinand in tine pt a nu suferi altii.
  •  
    • 2144 mesaje
    1 Feb 2007, 15:54
    0 0
    Daca ultimul mesaj al lui Alizee este adevarat, corelandu-l cu planurile pe care si le-a facut, putem spune ca....si....ca (mi-e greu sa tastez in locul acelor puncte). Si aici, pe acest topic a fost ajutata sa se....si sa se...Partea dura e ca nu de cele care sunt ca ea, ci de celelalte.
    Pacat!
    Alizee, nu pot decat sa iti doresc multa stapanire de sine si multe momente de ratiune pentru a nu iti pune in aplicare planul si pentru a-ti trai viata.Sunt sigura ca atunci cand vei fi majora, pe picioarele tale vei reusi sa scapi de situatia pe care o traiesti acum.Numai bine, si multa intelepciune iti doresc!
  •  
    • 2312 mesaje
    1 Feb 2007, 15:58
    0 0
    Chiar daca nu mai scrii pe topic te rog sa iei in considerare ce ti-am spus.Fa-ti alt nick si deschide subiect separat pe topic..sau chiar la topicul "gata!" poti veni.Nu ai nevoie de compatimire, trebuie sa te regasesti pe tine insati, sa gasesti acea forta care sa te ajute..indiferent ca e Dzeu sau tu insati.
  •  
    • 3729 mesaje
    1 Feb 2007, 16:01
    0 0
    codruta..nu i-am spus nici ca e complexata, nici ca e tampita, nici ca e handicapata! nu generaliza da???
    daca e sa ma lupt in contradictii te asigur ca nu am cum sa pierd!
    altceva vroiam sa subliniez! pe bune fara misto...
    mi-am petrecut ultimele 15 minute cautandu-i posturile de pe eva...
    alizee...ai scris despre sincidere, ai scris ca singurele moemnte in care te intelegeai cu tatal tau era cand iti dadea bani sa mananci la MACDONALDS (retineti...da???) ca mama ta te uraste, ca esti un monstru...
    iti urez sanatate..mintala..esti un copil cu probleme, care ai nevoie de ajutor...
    si majoritatea postarilor mele nu se refereau la TINE, ci la celelalte doua trei fete care isi construisera deja un stil de viata din ana si mia.
    tu nu ai intrat in aceasta categorie si sincer nici nu cred ca vei intra. stii de ce? esti la varsta teribilismului. tu de fapt cersesti atentie...ba te urasti, ba ti-e mila de tine, ba vrei sa te sinucizi, ba vrei sa te infometezi...le vei incerca pe toate, dar nu vei duce nici una la capat! cat de banal ar suna asa...dar E un LUCRU BUN ca nu vei avea succes in ana, mia, sinucidere, ura etc...
    tu nu constientizezi...dar chiar cred ca ai un dram de minte...care te tine departe de lumea asta urata in care vrei sa intrii...
  •  
    • 662 mesaje
    1 Feb 2007, 16:05
    0 0
    oana_78 ... a si batut-o. Am incercat si eu terapia asta "mama ta se poarta asa cu tine ca te iubeste si itzi vrea binele" si nu tzine pt ca mama ei nu face nici macar efortul de a disimula.

    Alizee vezi ca sunt pe yahoo poate mai ai userul meu tzi-am dat un buzz te astept ...te rog!
  •  
    • 5364 mesaje
    1 Feb 2007, 16:06
    0 0
    Codrutza, daca fetei mele i se va intampla asa ceva : IMI VOI ASUMA RESPONSABILITATEA SI CEL MAI PROBABIL SI VINA CA N-AM STIUT CUM S-O CRESC !!! Si drama si-o creeaza singure !!! Nimeni nu le pune pistolul la tampla cand devin anorexice si bulimice. Nimeni nu le invata asa ceva la scoala, ca tot vorbim de fete de varsta 14-15 ani. Asa ceva faci de capul tau ... ca nu te duce capul sa-ti intrebi parintii daca e bine sau nu ceea ce faci. Sau daca nu parintii macar un medic ! Si nu, nu le dispretuiesc !!!!!! Le plang de mila !!! Si sincer as prefera ca fratele meu, soara mea, parintii mei, sa-mi traga o mama de bataie sora cu moartea ca sa ma trezeasca la realitate, decat sa recurg la aceste metode. Asa ca nu-mi spune tu mie, cat de buna sau rea sunt si daca ar fi cazul sa-mi fie rusine.

    Alizee, crede-ma ca n-ai vorbit suficient cu mama ta. Daca ai fi vorbit cu ea ... sau cu altcineva matur, cineva pe care consideri tu apropiat nu ajungeai in aceast impas. Ti-am spus ... eu fac parte din cele mai plinute. Alizee, sunt multe lucruri frumoase pe pamantul asta,in viata asta, care merita traite, vazute, auzite, simtite. De ce vrei tu sa faci asa ceva cu tot dinadinsul ?!?! Pentru ce ?!?! Pentru niste kilograme date jos rapid. Da-le dracului !!! Le dai jos in 3 luni, nu in 3 zile. Care crezi tu ca e diferenta ?!?! Daca le dai jos mai repede crezi ca se va intampla ceva special si nemaiintalnit in viata ta ?!?! Nicidecum !!! Te rog mai gandeste-te. Vorbeste cu o prietena ... nu stiu ... doar atat te rog, nu recurge la aceasta metoda.... nu este solutia. Daca vrei ... intra pe mess si vorbim oricand vrei tu. Id-ul meu este crixxxz.
  •  
    • 662 mesaje
    1 Feb 2007, 16:07
    0 0
    Sabbra mesajul meu nici macar nu tzi se adresa tzie (primul) pt ca nu am citit tot topicul am citit primele postari si ultima pagina in care am vazut mesajul lui crix.