ce mancam azi?

  •  
    • 5144 mesaje
    19 Feb 2014, 15:58
    0 0
    nu ca ar fi mare scofala, dar nu mai mancasem de mult timp (nici nu stiu daca sunt populare prin magazine): masline negre zbarcite, gustoase, usor amarui.
    in rest, mai o nuca, mai un peste. astazi nu mai am carne proaspata in casa, dar mi-e lene sa merg la magazin. cred ca voi improviza o... ceva. sa vad ce idei imi tuna cand ajung acasa.


    l.e.: stiu ce mananc (printre altele): voi face o combinatie cu avocado si masline de astea fenomenale. ieri am gustat si mi-a placut mult combinatia; astazi mananc pe bune.
    Acest mesaj a fost editat de către basilio: 19 Feb 2014, 16:16
  •  
    • 5144 mesaje
    22 Feb 2014, 12:24
    0 0
    miel (merge si alta carne, ca am testat altedati) cu bame si sos cu branza roquefort sau gorgonzola. initial gustasem reteta cu gorgonzola si vita, intr-un restaurant, insa acasa am facut si alte combinatii. am folosit si roquefort cand nu am gasit gorgonzola si iese foarte buna.
    cam asa se face sosul, dar eu m-am mai jucat la proportii, in functie de cat de intens am vrut sa fie gustul de mucegai: http://www.qbebe.ro/retete_culinare/1_-_2_ani/sos_gorgonzola
    Acest mesaj a fost editat de către basilio: 22 Feb 2014, 12:26
  •  
    • 771 mesaje
    25 Feb 2014, 11:23
    0 0
    Hummus (nu am avut tahini, am inlocuit-o cu ulei de susan si seminte de susan prajite) cu paine de casa (cu seminte de in). Piept de pui la cuptor facut in hartie de copt si salata.
  •  
    • 3816 mesaje
    25 Feb 2014, 20:54
    1 0
    Cascaval pane cu masline verzi umplute cu migdale, asezonat cu rosie
  •  
    • 771 mesaje
    27 Feb 2014, 16:13
    1 0
    O...ceva, nu stiu sigur cum sa-i spun. Intre tocanita si ostropel. Piept de pui cu ceapa mica-mica (arpagic - am curatat de am innebunit) si ardei capia si putin suc de rosii de casa. am pus si un morcov razuit, pt dulceata si usturoi la final. A iesit o nebunie. Merge si cu paine si cu paste si cu mamaliguta.
  •  
    • 3816 mesaje
    5 Mar 2014, 21:04
    0 0
    O salata orientala, scurt si cuprinzator.
    Maine vrea fata sa ii fac un fel de pui cu legume, cu sos de faina si o smantana speciala de gatit.
    Daca iese ceva de capul mancarii, va scriu acilisa reteta
  •  
    • 571 mesaje
    6 Mar 2014, 09:06
    0 0
    azi,creveti in vin alb si usturoi cu paste
  •  
    • 590 mesaje
    6 Mar 2014, 17:05
    0 0
    Am citit o reteta de salata pe forum,ceva cu peste afumat si crema de branza si iaurt etc, baiu' este ca nu stiu cine a zis-o si nici nu ii gasesc postul respectiv,care se recunoaste sa mai posteze reteta inca o data aici.Multam.
    On-topic: azi am mancat zacusca, salata de ciuperci si salata de telina.
  •  
    • 8217 mesaje
    8 Mar 2014, 21:26
    0 0
    AmeliEva said: orice peste afumat( eu il toc, nu-l mixez. deh apucaturi), amestecat cu crema de branza, o lingura de iaurt, o lingura zeama de lamaie, ou fiert tare, sare, piper. Poti pune maioneza daca vrei, eu in schimb ma feresc.
    Daca se mananca proaspat, adaugi legume tocate marunt: rosii( fara zeama), castraveti proaspeti sau in otet, ridichi, ardei gras, caperne, ceapa verde. Nu toate daca nu le ai, macar ceapa verde si inca vreo doua dupa posibilitati.
    Mie-mi place si cu ceva frunze de salata tocate si puse langa

    Hai ca mi s-a facut foame.

     

     

    Asta zici?

     

    Azi am mancat ce am gasit prin frigider sunca, piure de cartofi dulci, mazare.


    Acest mesaj a fost editat de către AmeliEva: 8 Mar 2014, 21:29
  •  
    • 590 mesaje
    9 Mar 2014, 00:54
    0 0
    Asta-i, merci Ameli,vreau neaparat s-o incerc.
    Inca ceva,pot folosi si file de peste afumat la reteta iar oul se pune intreg sau numai galbenusul?
  •  
    • 8217 mesaje
    9 Mar 2014, 13:44
    0 0
    Panther said:Asta-i, merci Ameli,vreau neaparat s-o incerc.
    Inca ceva,pot folosi si file de peste afumat la reteta iar oul se pune intreg sau numai galbenusul?

     

    Pai pestele e preferabil sa fie file, sau daca-i intreg, sa-l cureti bine de spini, oase.

     

    Oul intreg, fiert tare. Poti pune si doua, depinde de cantitatea de peste. Oricum, nu e nimic strict in reteta

     

    Poti sa o servesti pe paine, amestecata cu niste macaroane fiert(da , da) sau cu salata verde pe langa.

  •  
    • 48 mesaje
    10 Mar 2014, 22:28
    0 0
    Buna! Ati facut vreodata pate in casa? Aveti vreo reteta mai speciala?
  •  
    • 771 mesaje
    11 Mar 2014, 13:07
    1 0
    Da, eu fac destul de des. Cel mai bine si mai rapid imi iese folosind oala sub presiune pt a prepara ficatul; pun in oala f putin ulei, ardei gras rosu/capia/gogosar, ceapa, usturoi si o cescuta de apa. Las pe foc 5min din momentul in care incepe sa fluiere. Scot ficateii, ii mixez cu unt si cate putina zeama de la fiert. La final adaug sare si piper si marar tocat.

    Daca nu ai oala sub presiune, pur si simplu pui putin ulei, calesti f putin ceapa tocata (cat sa-si dezvolte aroma), adaugi ardei tocat si ficatelii si ii faci inabusiti, adaugand cate putina apa. Cand sunt aproape gata, adaugi si putin usturoi. Se fac destul de repede si asa (eu prefer oala sub presiune pt ca nu trebuie sa stau langa ei si sa tot torn apa si sa-i pazesc sa nu se arda).

    Atentie sa nu pui sare cand faci ficateii (sarea ii intareste; se adauga doar dupa ce i-ai mixat, la final, cand e pasta gata).

    Daca nu ai mixer pt carne, poti sa-i dai prin masina de tocat carne si apoi adaugi untul care e bine sa-l scoti din timp, sa se incalzeasca, sa fie moale. Daca pasta e calda cand adaugi untul, se omogenizeaza destul de usor.

    Eu prefer sa pun marar verde tocat la final, dar poate fi lasat si simplu.
    Iese un deliciu!

    PS La fiert, poti adauga un pic de vin alb si f putin cimbru. E optionala treaba asa.
    Pate-ul e bine sa fie mai moale, dupa ce va sta la frigider se va intari destul de mult si va fi greu sa-l intinzi pe paine.

    Acest mesaj a fost editat de către idrys: 11 Mar 2014, 13:10
  •  
    • 48 mesaje
    11 Mar 2014, 18:25
    0 0
    Multumesc frumos, Idrys! Ce detaliat ai explicat! nu stiam ca nu se pune sare la fiert. Oala sub presiune nu am, dar de mixat am cu ce.
    Maine asta o sa fac dupa ce vin de la serviciu. Yummy, abia astept sa vad cum iese.
    Multumesc!
  •  
    • 771 mesaje
    11 Mar 2014, 19:57
    0 0
    Cu mare drag! Sa ne spui cum ti-a iesit.
    Eu prepar intr-un mod asemanator si pasta de peste, iese si aia f buna. Cand aveam mult peste, pregateam pasta de carne, puneam o parte la congelator si cand aveam chef scoteam cate un pachetel si-l amestecam atunci cu untul si verdeata. Serveam pe felii de paine prajita cu maslinute. E bun-bun!
  •  
    • 48 mesaje
    11 Mar 2014, 21:39
    0 0
    Ce fel de peste foloseai?
    Sunt o incepatoare in ale gatitului, m-am hranit ani la rand cu snitele si cartofi in diverse moduri plus salate, iar acum am zis sa incerc sa mai gatesc si chestii mai gustoase.
  •  
    • 771 mesaje
    12 Mar 2014, 08:41
    0 0
    sarah.big said:Ce fel de peste foloseai?
    Sunt o incepatoare in ale gatitului, m-am hranit ani la rand cu snitele si cartofi in diverse moduri plus salate, iar acum am zis sa incerc sa mai gatesc si chestii mai gustoase.

     

    Cand aveam cantitati mari de peste si nu mai stiam ce sa fac cu el (crap, caras) il puneam la oala sub presiune cu cateva cepe taiate in doua, cativa morcovi, patrunjel, telina, ardei gras rosu, boabe de piper, sare, dafin, cateva boabe de ienibahar; adaugam apa si o cescuta de otet (otetul pt a ajuta la inmuierea oaselor) si, din momentul in care incepea sa fluiere, mai lasam vreo 10 min (la oala asta pestele e gata f repede, in 2 minute, dar trebuia sa-l las mai mult pt pasta, ca sa se topeasca oasele). Apoi strecuram zeama si din bucatile de peste scoteam oasele mari (coloana vertebrala, ca restul sunt f moi) si apoi il dadeam de doua ori prin masina de tocat, cu sita fina. Pasta se amesteca apoi cu unt si verdeata tocata.

     

    Nu am incercat cu peste oceanic (eu vroiam sa fac ceva cu pestele pe care mi-l aducea ex-ul). Dar cred ca poti folosi macrou si orice altceva. La macrou cred ca merge sa-i scoti din start coloana si atunci vei lasa mai putin la fiert, maximum 5 min.

     

    Mai sunt diverse retete de pasta de peste folosind peste afumat. Eu nu am incercat, doream doar sa folosesc cumva pestele proaspat (dupa ce ma saturam de peste prajit, ciorba de peste si alte minuni).

  •  
    • 682 mesaje
    13 Mar 2014, 21:57
    0 0
    Am si eu o intrebare,Idrys,oare pestele pt pasta de mai sus,merge dat si prin blender,ca sa nu folosesc masina de tocat?
  •  
    • 771 mesaje
    14 Mar 2014, 09:24
    0 0
    adorya said:Am si eu o intrebare,Idrys,oare pestele pt pasta de mai sus,merge dat si prin blender,ca sa nu folosesc masina de tocat?

     

    Adorya, nu stiu ce sa spun pt ca eu nu am folosit niciodata un blender, nici macar pt fructe.

    Pestele pe care l-am facut eu pasta era o combinatie de crap, caras, salau, somn (aveam la congelator si nu doream sa-l tin mai mult de o luna pt ca-si schimba gustul si trebuia sa fac ceva cu el). Era peste cu oase deci, dupa fierbere, chiar daca eu am ales coloana si oasele mari, cele mici, chiar daca erau moi si tocate, dadeau o textura mai aspra pastei, de aceea am dat tot pestele de doua ori prin robotul de tocat cu sita fina (din cand in cand mai curatam sita pt ca o infundau oasele marunte). Nici nu am vrut sa fierb pestele mai mult de 10 min la oala sub presiune pt ca nu doream sa-i distrug toate proprietatile...odata cu oasele Pasta a iesit f fina.

     

    In schimb, daca ai peste file sau macrou (la care oasele mici sunt f fine si aproape inexistente) cred ca merge si pasat.

     

    Oricum, treaba asta necesita ceva timp (ma refer la curatat pestele, fiert, asteptat sa se raceasca, ales de oasele mari, dat prin masina...deci nu sfatuiesc persoanele mai grabite sa se apuce de asa ceva. Imi iau masuri de precautie, sa nu ma "blagosloveasca" lumea pe forum Dar cu fileurile cred ca ar merge f rapid.

  •  
    • 48 mesaje
    14 Mar 2014, 19:49
    0 0
    Am facut pate de ficatei de pasare, a iesit minunat de bun(am urmat sfaturile lui Idrys) !
    Acum am pus la fiert sfecla rosie, sa creasca eritrocitele, zic eu!
    Seara faina sa aveti!