ce mancam azi?

  •  
    • 123 mesaje
    1 Iun 2014, 17:48
    1 0
    Azi am dat iama pe salate: salata de vinete,salata de telina si salata de ciuperci iar ca desert cirese,capsune si caise.
  •  
    • 10065 mesaje
    1 Iun 2014, 23:50
    0 0
    Azi nu mai mincam nimic, avem grija sa nu luam in kilograme .
  •  
    • 7959 mesaje
    11 Iun 2014, 17:11
    1 0
    AmeliEva said:
    AmeliEva said: orice peste afumat( eu il toc, nu-l mixez. deh apucaturi), amestecat cu crema de branza, o lingura de iaurt, o lingura zeama de lamaie, ou fiert tare, sare, piper. Poti pune maioneza daca vrei, eu in schimb ma feresc.
    Daca se mananca proaspat, adaugi legume tocate marunt: rosii( fara zeama), castraveti proaspeti sau in otet, ridichi, ardei gras, caperne, ceapa verde. Nu toate daca nu le ai, macar ceapa verde si inca vreo doua dupa posibilitati.
    Mie-mi place si cu ceva frunze de salata tocate si puse langa

    Hai ca mi s-a facut foame.

     

     

    Asta zici?

     

    Azi am mancat ce am gasit prin frigider sunca, piure de cartofi dulci, mazare.

     waw amelieva. am executat reteta si s-a mancat la blana. Picii nici n-au stiut ca mananca peste. Sar'na!

  •  
    • 7743 mesaje
    16 Iun 2014, 10:57
    0 0
    am gasit ceva si vreau sa incerc asta, suna interesant

    Piept de pui cu banane

    600 gr piept de pui
    500 gr banane
    100 gr cascaval
    100 gr orez
    100 ml vin alb
    30 gr unt
    1 crenguta de menta
    20 gr sare
    2 gr boia
    2 gr piper alb
    2 gr oregano

    Mod de preparare - Piept de pui cu banane
    Pieptul se taie ca pentru snitele si se bate usor cu ciocanul. Orezul se pune la fiert in apa cu sare.
    Fiecare bucata de carne se condimenteaza cu sare, deasupra se rade cascavalul, se pipereaza si se pune cate o bucata de banana.
    Carnea se ruleaza, prinzanad la mijloc umplutura, apoi rulourile se pun pe o tava, pe deasupra se rade cascaval si se condimenteaza cu boia, piper si oregano.
    In tava se pune vinul, apoi se baga la cuptor la 150 grade C circa 15 min.
    Separat, in unt se calesc rondele de banane, orezul si frunze de menta, iar aceasta se serveste ca si garnitura.

  •  
    • 5144 mesaje
    16 Iun 2014, 13:37
    1 0
    iar mi-am infipt dintii in tentacule de caracatite
    pana acum le fierbeam separat, cu mirodenii, si apoi le foloseam pt a face sos de paste, le mancam simple, doar stropite cu lamaie, le perpeleam intr-o tigaie doua minute pt a prinde gust de prajit, faceam salate.
    mai nou le-am preparat asa cum ar spune italianul „in umido”. ultima distractie... am aruncat in oala tentaculele, impreuna cu multe rosii taiate grosso modo, niste condiment, vin si le-am lasat la foc pana se putea baga usor furculita in carne. in oala era foarte multa zeama lasata de la rosii, desi nu am adaugat alte lichide in afara de cativa ml de vin. am scos tentaculele, ca sa pot face manevrele, si am aruncat pastele sa se fiarba direct in sosul ala. valeu!!! ce minunatie de gust!!!
  •  
    • 1427 mesaje
    16 Iun 2014, 22:22
    0 0
    Ficatei in bacon si cartofi Hasselback. Foarte bun si usor de facut, trebuie doar un pic de rabdare, ca e ceva de migalit la ambele
  •  
    • 7959 mesaje
    26 Iun 2014, 22:04
    1 0
    Bulz ati mancat pana acum? A prestat sotul, ca e din zona lui. Am facut si eu de vreo doua ori, dar ii place lui sa faca. Nu mai pot frate sa fac mamaliga daca nu se face si bulzu'. Trebuie branza de burduf, smantana si mamaliga. Cu o lingura pui mamaliga pe o farfurie umeda si o intinzi. Pui cateva linguri de branza in mijlocul ei si cu mainile ude aduni mamaliga intr-o minge in jurul branzei. O pui in ulei incins, mingea cu branza, pui capac si lasi sa faca coaja, pe sub ea, o scoti pe farfurie, adaugi smantana si bagi. Eu nu stiam pana m-am maritat de bulz, desi prin cartile vechi de bucate ale mamei am gasit reteta. Asta a fost acum doua seri si pentru ca a ramas o gramada de branza de burduf azi dimineata am facut o placinta.
    Acest mesaj a fost editat de către Deleted Member: 26 Iun 2014, 22:06
  •  
    • 7959 mesaje
    26 Iun 2014, 22:07
    1 0
    Placinta cu branza de burduf si urda. A ramas o feliuta, nici mancare nu le-a trebuit.
  •  
    • 12208 mesaje
    27 Iun 2014, 23:03
    1 0
    Supa crema de linte rosie :un ardei , un morcov mare sau doi mici , o ceapa alba sau o legatura de ceapa verde, sunt la fel de bune :toate calite punem si patru rosii date pe razatoare usor asezonate cu  cateva fire de usturoi verde si  o legatura de marar verde .Punem apoi  SEPARAT patru cani de apa rece,sare,  o cana de linte si o fierbem bine separat ,la sfarsit le punem in blender si le amestecam. se serveste cu crutoane sau cu foccacia cum preferati ...pofta buna !
  •  
    • 1069 mesaje
    30 Iun 2014, 20:10
    1 0
    O banană, două piersici, o mână de cireşe şi patru linguri de afine culese de chiar Măria sa Ursul, aruncate-n smoothie maker cât să coloreze nişte limbuţe-n mov de plăcere. Yesss! Nemâncăcioşilor de fructe, v-am biruit şi de astă dată!

    Acest mesaj a fost editat de către mirelescu: 30 Iun 2014, 20:12
  •  
    • 12208 mesaje
    1 Iul 2014, 10:47
    1 0
    tare reteta !placinte cu varza si marar !http://povesticulinare.blogspot.ro/2011/07/placinte-cu-varza.html
  •  
    • 1069 mesaje
    1 Iul 2014, 16:53
    1 0
    gabriela42 said:tare reteta !placinte cu varza si marar !http://povesticulinare.blogspot.ro/2011/07/placinte-cu-varza.html

     

    Adică vărzări. Alea de le meştereau bunicile în covată, apoi le treceau la sfârâit pe plită.

  •  
    • 12208 mesaje
    1 Iul 2014, 22:42
    1 0
    EXACT DOAR CA EU LE FAC IN CUPTOR ...pun si ardei iute ies o minune ....
  •  
    • 12208 mesaje
    2 Iul 2014, 16:38
    3 0
    azi este ziua de peste ... pastrav fript , saramura cu rosii si ardeiute copt ...plus mamaliguta si usturoi ....sunteti invitati daca nu va deranjeaza mirosul ... extra ! desert inghetata de pepene galben ....
  •  
    • 12208 mesaje
    3 Iul 2014, 13:11
    1 0
    Astazi fac lasagna cu carne de vitel proaspata si multe condimente si verdeturi, cascaval mai light un pic ...plus o mare salata , vine fiul cu iubita lui la masa ...desert ...tarta cu visine , cumparata insa ca nu mai am timp , O ZI MINUNATA SA AVETI !
  •  
    • 26 mesaje
    3 Iul 2014, 22:58
    0 0
    Astăzi am făcut o ciorbă de roșii, pizza și clătite cu nutela și cu gem de caise și căpșuni.

    Ne-am răsfățaț deoarece a venit fetița prietenului meu, fiind copil trebuie să mănânce ceva dulce. Eu, din păcate, trebuie să mă mai abțin...sunt o gurmandă!

    Gabriela, trimite-mi și mie o porție de lasagna, te rog!  
  •  
    • 12208 mesaje
    4 Iul 2014, 00:17
    1 0
    Cu mare placere , daca vrei te si invat , cu placere !noapte buna , tine-ti ingerii aproape !G
  •  
    • 12208 mesaje
    4 Iul 2014, 08:31
    1 0
    omleta cu ciuperci si parmezan ras si o mare cana de cafea cu lapte merge ...???Asta la prima ora , ca la pranz facem 2 feluri ...ma mai gandesc
  •  
    • 26 mesaje
    4 Iul 2014, 09:28
    1 0
    Hm, sună tare bine!

    Noi am mâncat ou fiert cu păine prăjită și suc de fructe. Pt prânz mai am de ieri ciorba de roșii și cred că o să fac ficăței cu sos.
    La cină am cerință specială: salată cu somon.
  •  
    • 12208 mesaje
    4 Iul 2014, 12:34
    1 0
    BRAVOS !eu fac ciulama de ciuperci si pui cu smantana si mamaliguta, desert inghetata , vine fiul cu iubita la masa