ce mancam azi?

  •  
    • 8217 mesaje
    12 Ian 2014, 16:05
    0 0
    Basi, mi-ai facut pofta de un piure si nu am nici urma de cartofi. astept pana maine si salivez intre timp si la puiul lui Schon( apropo astia au sosuri speciale pt asta, nu stiu daca un amestec simplu se apropie de gustul din restaurante)

    bun, habar nu am ce sa mananc. peste, chiftele de miel, tot ce am e in congelator.
    mai dau o vizita frigiderului poate ma inspira.
  •  
    • 7947 mesaje
    12 Ian 2014, 19:55
    0 0
    Deci a doua reteta fu geniala. As unlocui broccoli cu altceva pt ca e o dif intre cat de rpd se fac celelalte legume si broccoli dar in rest una dintre cele mai bune retete incercate in ultimele luni. Buuuun.


  •  
    • 8578 mesaje
    15 Ian 2014, 13:34
    0 0
    Ceva retete de mancare, ptr persoane sensibile cu stomacul aveti?? Am un "pacient" in casa si sa dea naiba daca mai stiu ce sa gatesc ...
  •  
    • 8217 mesaje
    15 Ian 2014, 16:00
    0 0
    Cora, ce fel de sensibilitate are?
    pe astea le-ai facut? supa de pui, supa crema de legume fara prajeala, orez cu legume sau carne, paste, cartofi copti cu iaurt, legume la abur sau la cuptor in vas inchis, merge si ceva carne pe langa, couscous...


    am facut o supa crema de ciumperci... dementiala. nu e finalizata, ca nu am nici un iaurt sau mascarpone, dar gustul e de vis
    am avut cativa hribi, porcini uscati si champinions( grilat inainte). ahhh si usturoi la cuptor( are aroma mult mai placuta).


    zuchinni, vinete la cuptor, grilate. yammmm


    Acest mesaj a fost editat de către AmeliEva: 15 Ian 2014, 16:02
  •  
    • 8578 mesaje
    15 Ian 2014, 18:47
    0 0
    Amelie, habar n am, ce știu e ca are dureri de stomac si ca trebuie sa si schimbe obiceiurile alimentare sa treacă mai pe soft...azi am făcut mazare cu piept de pui. Completez, desert: budinca de vanilie cu putina dulceata de capsuni.
    Acest mesaj a fost editat de către coralain: 15 Ian 2014, 18:50
  •  
    • 2807 mesaje
    15 Ian 2014, 20:13
    0 0
    Alaltaieri:
    ciorba radauteana, tocanita de hribi (culesi de mine asta vara, opariti si congelati) cu smantana si mamaliguta
    Ieri:
    pui rotisat, mujdei cu smantana si garnitura de legume si cartofi la cuptor
    Azi:
    shaorma (facuta in casa, normal)
    salata de fructe
  •  
    • 1252 mesaje
    15 Ian 2014, 20:55
    0 0
    azi am mancat o salata de legume cu multe masline si un strop de maioneza. si baui un ceai.
    Mi-e foame de lesin da n-am voie sa mai halesc nada azi.
    Maine ma indop cu mancare chinezeasca !
  •  
    • 4582 mesaje
    16 Ian 2014, 07:57
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 8217 mesaje
    16 Ian 2014, 12:36
    0 0
    marlenalili said:

    Am cumparat un bostan, butternut squash. In spital, dupa ce am nascut, mi-au dat bucatele de bostan copt cu putin unt. Mi-a placut grozav asa ca am gatit si acasa, acum ma gandesc sa fac totusi altceva cu el. Voi cum il gatiti?

     

    http://www.epicurious.com/articlesguides/seasonalcooking/farmtotable/visual-guide-winter-squash

     

     

     

    supa crema dau reteta daca vrei. supa asta a avut succes maxim.

  •  
    • 8578 mesaje
    16 Ian 2014, 12:37
    0 0
    Amelie, da reteta!! Te rog!! Multumesc!!
  •  
    • 8217 mesaje
    16 Ian 2014, 13:27
    1 0
    La cantitatile astea ies cam 4 portii.

    700 gr dovleac curatat
    doo linguri de unt si una de ulei de masline

    una ceapa
    o lingura de praf curry
    750 ml supa de legume(adica apa si cuburi knorr sau alte natii)
    2,3 catei de usturoi tocati marunt
    o lingura praf de ingwer, ginger sau ghimbir( merge si radacina proaspata data pe razatoare)
    250ml frisca lichida, poti amesteca si cu iaurt. deh... pt minus calorii

    pt ornat: uleiul din seminte de dovleac, seminte de dovleac gata curatate si putin prajite, si putina frisca neindulcita. Ordinea ornamentelor este aleatorie.

       Ceapa tocata, usturoiul si dovlecelul taiat cubuletze, ... se pun la calit
       Adauga praful de curry, supa, un varf de cutit de sare, nitzel piper. Lasa la  foc mediu, pana bostanul e bine fiert. Se mixeaza tot. ( mai simplu e sa scoti din zeama)
        Acum vine ghimbirul, smanatana...
    se mai condimenteaza daca e cazul si adaugi din zeama cat doresti de mult sau putin, in functie de cat de consistenta vrei sa fie supa.
    Spor si pofta buna
    !

  •  
    • 4582 mesaje
    17 Ian 2014, 02:46
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 668 mesaje
    19 Ian 2014, 10:55
    0 2
    Azi gateste el Mazare cu pui, ciuperci umplute si mere coapte cu nuca.
  •  
    • 682 mesaje
    19 Ian 2014, 11:28
    0 0
    FlyButterfly1 said:Azi gateste el Mazare cu pui, ciuperci umplute si mere coapte cu nuca.

     

    Fly, despre ce ciuperci e vorba, si cu ce le umple?

     

  •  
    • 1787 mesaje
    26 Ian 2014, 20:15
    0 0

    Adorya, ciuperci umplute la cuptor eu fac champignions si portobello, astea din urma imi plac mai mult caci isi pastreaza consistenta carnoasa si sunt destul de consistente fata de champignion ce scad in volum. Le umplu cu ceapa calita si carne tocata sau mai des cu un amestec de praz taiat rondele, ardei taiati julienne, rosii cubulete, sare, piper, busuioc si oregano si diverse branzeturi (mozzarela, brie, cascaval afumat, parmezan etc.) Branzeturile le poti da pe razatoare si amestecat in compozitie sau taiata o felie si pusa deasupra.

    Astazi am facut mancarica de hribi cu smantana (culesi de mine din padurile patriei!) si mamaliguta, iar ca desert mere coapte in cuptor, taiate in jumatate cu zahar, scortisoara, nuca si inghetata alaturi.

  •  
    • 682 mesaje
    26 Ian 2014, 21:27
    0 0
    Midorri, multam fain pt raspuns, suna f bine,deja salivez .
  •  
    • 5035 mesaje
    29 Ian 2014, 11:56
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 668 mesaje
    4 Feb 2014, 13:41
    0 1
    adorya said:
    FlyButterfly1 said:Azi gateste el Mazare cu pui, ciuperci umplute si mere coapte cu nuca.

     

    Fly, despre ce ciuperci e vorba, si cu ce le umple?

     

     Scuze, nu mai intrasem de o perioada lunga de timp. Cozile calite cu ceapa si deasupra mult parmezan sau cascaval. Ori felii de jambon si deasupra cascaval, diverse combinatii.

    Ciuperci pleurotus

     

    Azi am gatit ciorba de perisoare , somon la cuptor cu cartofi acordeon si prajitura isteata.

  •  
    • 7947 mesaje
    17 Feb 2014, 13:34
    0 0
    Piept de pui la cuptor cu guacamole si orez.
    In sfarsit orezul meu are gustul, consistenta si aspectul pe care ar trebui sa il aibe. traiasca rice cooker.
  •  
    • 9724 mesaje
    17 Feb 2014, 22:15
    0 0
    Peste (cod), cu cartofi, spanac, crabi, si creveti, balacite in sos de marar, la cuptor.
    Vad rosu de foame!