fetelor,voi ce mai gatiti???

  •  
    100
    • 623 mesaje
    6 Oct 2009, 10:09
    0 0
    Ati, cum faci cartofii taranesti?
  •  
    • 185 mesaje
    6 Oct 2009, 14:49
    0 0
    buna fetelor,

    Duminica si luni am gatit asa: ciorba de perisoare cu zeama de varza (pt sot), ficatei si ciuperci la gratar si scoase in mujdei, iar coditele de ciuperci le-am aruncat intr-o mancarica de legume gen ghiveci dar facuta asa deasupra; si am mai facut mancare de conopida dar efectiv mancare (cu ceapa, ardei rosii etc) - asta numai pt mine.
    Azi o sa fac peste pe pat de legume la cuptor si o fasole iahnie cu carnati pt sot. Maine nu o sa fac nimic
  •  
    ati
    • 142 mesaje
    7 Oct 2009, 08:49
    0 0
    cartofi taranesti - tai marunt mai multe legume cum ar fi ceapa.ardei,morcovi(razuiti),putin castravete murat,cateodata pun si conopida si le pun sa se caleasca putin cu ulei. cartofi ii curat , ii tai cubulete, ii pun in tava, cu condimente si putina apa, le acopar cu folie si le bag la cuptor.
  •  
    • 251 mesaje
    7 Oct 2009, 09:52
    0 0
    Alt fel de cartofi taranesti:
    Cartofii se curata, se taie cuburi si se fierb (dar sa ramana, totusi, tari, adica sa nu se faca terci). Separat, se pun la calit ceapa si kaizerul taiat bucatele sau fasii subtiri, peste care se presara sare, piper si boia dupa gust. Cand sunt fierti cartofii, se scurg si se amesteca cu combinatia de ceapa si kaizer. Daca vrei, poti presara deasupra patrunjel verde tocat fin. E o garnitura gustoasa si satioasa, desi nu prea sanatoasa...
  •  
    100
    • 623 mesaje
    7 Oct 2009, 10:12
    0 0
    multumesc, fetelor
    am sa incerc ambele retete (pe rand, bineinteles)
  •  
    ati
    • 142 mesaje
    7 Oct 2009, 10:32
    0 0
    eu pregatesc separat carnea, in special ceva de pui cum ar fi pulpe sau piept , pt cartofi taranesti.
  •  
    • 283 mesaje
    7 Oct 2009, 15:16
    0 0
    Eu am gatit astazi paste cu sos.Am folosit un piept de pui pe care l-am tocat marunt,am pus rosi in cutie,tocate marunt,ardei si morcov si condimentele necesare:usturoi,menta,oregano si marar.A iesit delicios iar la desert am facut un pandispan cu nuca pufos...
  •  
    • 90 mesaje
    7 Oct 2009, 22:48
    0 0
    stiti checul acela super gustos servit in cafenele sau cofetarii care se respecta? de obicei langa ceai sau cafea...am descoperit reteta foarte simpla si checul este minunat..crocant si pufos in acelasi timp si acum dupa aceasta introducere:

    3 oua, 9 linguri de zahar, 9 linguri de ulei, 9 linguri de lapte, 1 praf de copt amestecat cu putina faina, 9 linguri de faina, puse pe rand in ordinea in care le-am scris, batute cu mixerul...daca doriti sa combinati cu cacao, dupa ce ati pus 3 sfert din comp in tava (tava pt chec nu mare si patrata) amestecat 1,5 linguri de cacao si turnati peste restul comp dar sa nu amestecati cu lingura in tava..asa facea mama mea sa se combine compozitiile.., lasati asa si veti avea parte si de u design frumos timpul de coacere depinde de cuptor..eu am pe gaz si am lasat checul 30 min la foc mic. dar trebuie verificat din cand in cand binenteles..eu am facut azi unul..am fost 5 la masa si nu a mai ramas nimik in 5 minute
  •  
    • 1394 mesaje
    8 Oct 2009, 00:03
    0 0
    azi am gatit sarmale( foi de varza) ...si cifra 2 ; (cls. I)
  •  
    ati
    • 142 mesaje
    8 Oct 2009, 07:23
    0 0
    o varza a la cluj , supa mai am de ieri asa ca nu mai fac astazi , iar ca desert cred ca am sa incerc reteta de chec postata mai devreme.
  •  
    • 79 mesaje
    9 Oct 2009, 08:28
    0 0
    Niki21, la chec pui ouale intregi, sau bati separet albusurile de galbenusuri? Praful de copt trebuie stins in zeama de lamaie, sau se pune asa, pur si simplu?
  •  
    kti
    • 1327 mesaje
    9 Oct 2009, 14:11
    0 0
    praful de copt nu se stinge. am auzit de la un bucatar profesionist. eu nu folosesc praf de copt, ci bicarbonat de sodiu stins cu lamaie. e mai sanatos.
  •  
    • 7673 mesaje
    9 Oct 2009, 20:11
    0 0
    si albusurile se bat separat cu zahar iar galbenusurile se freaca cu ulei
  •  
    • 7673 mesaje
    10 Oct 2009, 10:33
    0 0
    ciorba radauteana,varza cu gaina si tort de ciocolata(facut de fii-mea)
  •  
    • 1394 mesaje
    10 Oct 2009, 13:08
    0 0
    ciorba de vacuta
    fasole cu costita;gogosari si conopida la otet:
  •  
    • 397 mesaje
    10 Oct 2009, 15:03
    0 0
    eu azi am gatit ciorba de vacuta si salata de boeuf.si cred ca mai tarziu o sa fac ciocolata de casa.
  •  
    • 13910 mesaje
    10 Oct 2009, 15:20
    0 0
    io am aruncat un pui in cuptor, am facut mamaliguta si mujdei..........acum sintem o casa plina de aroma de usturoi! parfum natural!

    da' voi mereu faceti cite 2-3 feluri de mincare? bravo!

    harnicutelor!

    --cristi, tu te-ai vorbit cu ionika sa faceti amindoua acelasi fel de ciorba? -----
  •  
    • 397 mesaje
    10 Oct 2009, 15:46
    0 0
    da ,eu mereu gatesc ciorba(e nelipsita la masa de pranz)si felul doi.daca tot stau acasa imi place sa-mi petrec timpul si la bucatarie.
    as vrea sa fac si o portie de zacusca de ghebe dar.....sa vad dak gaseste gicutu meu ghebe , k eu cu durerea mea de spate nu pot sa merg asa mult prin padure.
  •  
    • 7673 mesaje
    10 Oct 2009, 18:38
    0 0
    ionika,cum faci ciocolata de casa?
  •  
    • 6557 mesaje
    10 Oct 2009, 20:07
    0 0
    ciorba perisoare
    pilaf
    varza calita cu taietei
    pizza
    si prajitura binenteles...de data asta cu frisca, bezea si crema de ciocolata