Ziarul Strada Mare

  •  
    • 344 mesaje
    15 Oct 2006, 15:17
    0 0
    Una din bolile conducatorilor, oricare ar fi ei este spionita. Spionita este o meteahna veche din cand lumea. Netinuta in frau, devine Principiu Bolnav, Conduita decadenta si vulgara, tacaneala si defect de
    structura al firmelor, partidelor, companiilor, tarilor asociatiilor de
    bloc. Spionita dusa la maximum distruge initiativa din companii si
    institutie lentoarea, plictisul, anormalitatea. In cazul afacerilor,
    primul semn bolnav e mesajul pe care un lider il transmite clar:
    fratilor nu mai sunt bun de nimic, ajutati-ma sa-mi dau demisia!
  •  
    • 1883 mesaje
    15 Oct 2006, 15:51
    0 0
    "Una din bolile conducatorilor, oricare ar fi ei este spionita."
    Adevarat!

    "Netinuta in frau, devine Principiu Bolnav, Conduita decadenta si vulgara, tacaneala si defect de
    structura al firmelor"
    Din nou adevarat.

    "In cazul afacerilor,
    primul semn bolnav e mesajul pe care un lider il transmite clar:
    fratilor nu mai sunt bun de nimic, ajutati-ma sa-mi dau demisia!"
    Si daca liderul nu constientizeaza asta,sau nu vrea ,tu,ca angajat,ce-ar trebui sa faci?
  •  
    • 831 mesaje
    15 Oct 2006, 20:20
    0 0
    Dreamer_girl, nenea Bufnila e bacauan...ca si noi, de altfel... (sau poate stiai deja)
  •  
    • 1883 mesaje
    16 Oct 2006, 09:25
    0 0
    Nu,nu stiam,Ilinka...multumesc ca mi-ai spus.
  •  
    • 831 mesaje
    16 Oct 2006, 15:14
    0 0
    Ei, nu e chiar asa important, sa stii Poate il invitam sa treaca pe la "Eve din Bacau" ,desi nu ma omor dupa "filosofiile" lui
  •  
    • 1883 mesaje
    18 Oct 2006, 11:44
    0 0
    Pe cine sa mai invitam,Ilinko,ca vad ca nici pe-aici nu prea da navala...
  •  
    • 344 mesaje
    10 Dec 2006, 19:40
    0 0
    De ce se vor purta dungile la anul? Ce va semnifica explozia asta? sau de ce ar trebui sa fie un trend valabil?
  •  
    • 9835 mesaje
    13 Dec 2006, 01:34
    0 0
    bufnila redivivus

    BA NU:

    bufnila recidivus
  •  
    • 2538 mesaje
    14 Dec 2006, 06:43
    0 0
    "eram precisa"!
  •  
    • 1298 mesaje
    14 Dec 2006, 10:16
    0 0
    Nu va fie cu suparare, am citit primele doua posturi si ultima pagina. Care-i treaba aici?

    Bufnila e BigSister?
  •  
    • 2048 mesaje
    14 Dec 2006, 11:58
    0 0
    Hai ca mor de ris!!! Auzi ce a inteles Ophelia din toata povestea asta science-fiction a unui tip dus bine cu pluta pe Bistrita.. !!

    Draga mea Ophelia.. prima data cind trec prin Bacau, iau legatura cu dreamer sa vad cum dau de tine si iti arat eu cine sint atunci!!

    Nu am absolut nici o legatura cu Bufnila asta, eu nici nu mi-a imaginat ca exista oameni traind intr-o alta dimensiune pe Pamint si care pot sa debiteze asemnea ineptii, pe care sa le mai si creada si sa mai spuna si altora ca e adevarat.. oricum, Bufnila e un model de client fidel pt Spitalul de bolnavi psihici de la Bucium!!
  •  
    • 13679 mesaje
    14 Dec 2006, 12:06
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 1298 mesaje
    14 Dec 2006, 12:54
    0 0
    BigSister, sorry! Oopsy, imi arati cine esti? Asta e amenintare sau... ma vei invalui in vorbe intortocheate?

    Deci stii ca sunt din Bacau.
    Si Bufnila e tot din Bacau? (Ai zis ca e dus cu pluta pe Bistrita). Daca da, poate e scriitorul de SF Ovidiu Bufnila.
  •  
    • 2048 mesaje
    14 Dec 2006, 14:14
    0 0
    Mai Ophelia, a fost doar o amenintare pe un ton glumet.. asa, in joaca.. Mi-ar face placere sa ma intilnesc cu voi, femeile dragute, destepte si asa de cordiale si simpatice, din Bacau.. si dreamer a fost un prim contact acum vreo 2 luni.. comunicare si spirit.. compatibilitate maxima.. sintem 2 Capricorni parca trasi la indigo... oricum. va citesc mereu pe subiectul de social, dar va las sa va simtiti bine, ca intre femei.. ca sinteti femei mature si destepte.. si va descurcati voi intre voi..

    Si da.. Bufnila este celebrul, magnificul, incredibilul de senzational si coplesitor ca atitudine, gindire, scriere, imaginatie ... mizgalitor de aberatii virtuale si pe hirtie in domeniul SF, UNICUL OVIDIU BUFNILA, ultra-mega-para-inteligent, HOMO INTERGALACTICUS COMPLEXATUS .. cu sindrom paranoic-repetitiv-compulsiv-imagistic-megalomanic.. naaaaaaaaaah.. ti l-am descris perfect!!
    Intreab-o pe ilinka mai multe despre el, a spus ca il cunoaste de ceva timp.. oricum, ai face bine sa-l eviti daca il vezi pe strada.. o sa vrei sa-ti faci sepukku mai bine, daca se apuca sa-ti vorbeasca iar vreo 500 de ore singur, fara oprire, ca aici.. sa iti dea sfaturi 'teligente despre imaginea ta si cum s-o faci legal (asta-i altu', dar tot dus cu pluta si el), consilieru' mega-destept si ultra-secret, ramura deliranta si aberanta a lui James Bond care este el, din Fratia Inelelelor sau Lanturilor de la camera din Spitalul de la Bucium!!!
  •  
    • 1286 mesaje
    14 Dec 2006, 14:39
    0 0
    Eu stau si-mi rod unghiile in asteptarea raspunsului la intrebarea: de ce se vor purta dungile la anul? Imi place sa fiu la moda, deh! Da' problema e care dungi: alea orizontale sau alea verticale...si sa nu uitam ca mai sunt si diagonalele, alea ce semnificatie or avea?? Hmmmm....hai Bufnila nu ma lasa ca raman fara unghii!!
  •  
    • 1298 mesaje
    14 Dec 2006, 15:03
    0 0
    BigSister, ti-as face o declaratie, dar ma tem sa nu te supar. Eh, totusi "ma risc"!

    Stii, chiar imi place de tine cand nu esti "constipat". Postul asta a fost chiar amuzant, chiar mai amuzant decat cel de la penibil. Scuze, nu m-am putut abtine. Sper ca nu te-ai suparat tare.

    Cu dreamer te-ai vazut? Si eu, chiar si ieri.
  •  
    • 344 mesaje
    21 Ian 2007, 16:59
    0 0
    postat de: sunnymay la data: 2006-12-14 14:39

    Eu stau si-mi rod unghiile in asteptarea raspunsului la intrebarea: de ce se vor purta dungile la anul? Imi place sa fiu la moda, deh! Da' problema e care dungi: alea orizontale sau alea verticale...si sa nu uitam ca mai sunt si diagonalele, alea ce semnificatie or avea?? Hmmmm....hai Bufnila nu ma lasa ca raman fara unghii!!

    Raspuns: Dungile raspund adeseori turbulentelor atmosferice, sociale, politice...E posibil sa avem de-a face cu o explozie a dungilor orizontale mai ales ca regimul acvatic din Era Complexitatii se dezvaluie pe zi ce trece. Mobilitatea sociala cere uneori schimbari de ritm. Stilul mariner nu a apus ci poate reveni in forta. Acvaticele de toate felurile fluidizeaza miscarile feminine care pot fi accentuate fascinant si de dungile orizontale.
  •  
    • 344 mesaje
    21 Ian 2007, 17:16
    0 0
    postat de: carmelia la data: 2003-11-18 14:31

    Asa mai venim de-acasa. Deci,vad ca poti sa folosesti si "omul" din tine si nu doar profesionistul. Iti place munca ta???foarte bine...esti pasionat si vrei sa impartasesti si altora din experienta ta???foarte bine...dar sper ca-mi permiti un mic sfat: daca vrei sa ai de castigat...si mai ales in meseria ta,ca la urma urmei lucrezi cu oamenii,incearca sa nu mai fi atat de detasat de persoana cu care intri in contact...parerea mea.Vei fi mult mai in avantaj daca vei folosi o tonalitate de "tovaras de pahar"...
    Si iar te contrazic(se pare ca eu mi-s "canuta om sucit")...
    Afirmi:"Consilierul care insa nu face echipa e un consilier prost. Eu sunt om de echipa. Pot construi relatii de subordonare dar atunci e manipulare."
    Prin modul in care "te-ai asezat la masa"...nu mi-ai inspirat decat ca vrei sa manipulezi...si nu ai demonstrat decat ca tu esti cel care stie,cunoaste si vrei sa-ti impui ideile...cu alte cuvinte sa fii cel care subordoneaza.
    Echipa???? Da, dar intotdeauna intr-o echipa va exista cineva care coordoneaza(atentie...nu neaparat manipuleaza)...ACESTA ESTE UN BUN MANAGER. Degeaba esti super bun, profesional vorbind daca nu sti sa fii OM. Multi manageri fac greseala sa nu-si lase slabiciunile sa se vada si eu consider ca este o mare greseala.
    Cat priveste afirmatia: Carmelia,esti bestiala...nu o iau in considerare,ca nu ma simt.

    Carmelia
    pur si simplu()

    Raspuns: acum, mai mult ca oricand, managerii trebuie sa-si recunoasca greselile si sa conduca nu sa manipuleze. Desi in realitate nu e asa.
  •  
    • 344 mesaje
    21 Ian 2007, 17:20
    0 0
    postat de: carmelia la data: 2003-11-19 12:05

    Da,Ovidiu...ai dreptate am inceput "un conflict"(cum ii zici tu...eu i-am zis reactie) fara sa te cunosc.M-a deranjat tonalitatea ta narcisista si lipsa sentimentelor...si...apoi..m-ai intrigat si-am inceput sa caut orice despre tine.Da...am vazut ca esti scriitor SF,am vazut ca esti o "personalitate"...si???...Who cares???...tot om esti si tot o gaura-n fund ai(scuze...este doar o expresie).
    Am crezut la un moment dat ca mi-ai inteles punctul de vedere,dar ai revenit la "aceeasi detasare"....si aveam dreptate...cei care cred ca aberezi sunt,intr-adevar barbati...probabil ca sunt mai realisti???
    Iata ce-am gasit(ma rog,doar o parte din..):

    "QUOTE (YoyoMan @ Nov 16 2003, 12:32 AM)
    Domnule Ovidiu Bufnila: esti cam pe langa si inafara! Asta e "parerea mea". Indrugi aici la tampenii de imi sta mintea in loc.

    Vrei o discutie despre autoritate si competente? Vezi ca esti in defect: eu nu vorbesc aici deci nu indrug, clikai, domnule draga! In alta ordine de idei, esti atat de bun? Cat de bun esti? Cat sange ai in tine, sa-mi spui repede! daca esti atat de bengos, nu-ti mai pierde vremea aici! Du-te acolo unde crezi tu ca sunt profesionistii. Ce sens are sa stai aici sa-ti pierzi timpul? Poti sa fii ceva mai haios? Daca da, ma mai impiedic de mufa ta, daca nu, nu. Copilule bestial, am halit sute si sute de aspiranti la gloria existentiala. Si nu asa construim autoritatea. Copilule teribil, ai avut teava unui pistol lipita de tampla? Atunci, de ce te imaginezi? Imi esti drag. Din partea mea, stai aici frumos pe bancuta. In alta ordine de idei, deocamdata esti doar statistica. Intelegi? Dar poti face totul sa capeti Identitate. Asta se face in cativa ani buni. O poti face singur, bineinteles. Oricum, imi place de tine. De care "tine" te intreb.
    Ovidiu Bufnila
    consilier de imagine


    Mi se pare mie sau cineva pe aici sufera de narcisism ? :huh:

    Atat poti? Dezvolta daca esti bun. Pune la cale un conflict. Sa te vad. Hai, curaj. Dezvolta o situatie de joc. Deci cum joci? Ai destule elemente. Un indiciu: campul e minat"

    In principu,cam ce am gandit si eu...
    daca intr-adevar folosesti chestia asta doar ca o disimulare/capcana...inteleg ca te joci cu mintile oamenilor si ii folosesti drept cobai.....dar daca esti asa cum afisezi...inseamna ca ai o problema,si c-ar trebui sa privesti mai intai in tine si apoi sa faci analiza psihologica pe alte persoane doar pt. ca au incercat sa se defineasca intr-o singura propozitie...
    Ce D-zeu...credeam ca esti mai profund.
    Numai bine.

    Raspuns: profunzimea e o aventura a fiecaruia dintre noi. Nu poate judeca nimeni cat de departe am ajuns. Nu are cum. Dar putem ajunge impreuna la unele adevaruri. In fond, poate cineva sa ne convinga ca detine intregul adevar?
  •  
    • 344 mesaje
    21 Ian 2007, 17:25
    0 0
    postat de: butterfly_1 la data: 2003-11-19 15:53

    Pentru Ovidiu Bufnila si Eve,

    Evele au nevoie si ele de un impuls...ca sa inceapa sa dialogheze si se pare ca ati fost un liant bun pentru ele! Imaginea intereseaza pe toata lumea dar sub forme diferite...unele sau unii nu o recunosc. Dar subiectul in sine e mai complex decat prima impresie. Nu e vorba numai despre vestimentatie, ci si de mentalitate, de creativitate, de idei si de permisibilitate. Daca suntem niste fiinte opace nu vom reusi niciodata.
    Va multumesc si eu pentru incurajare si pentru faptul ca v-a placut mesajul meu. Si cred ca trebuie sa continuam.

    Raspuns: putem invata din orice confruntare, conflict, bataie de joc, malitiozitate, ironie muscatoare sau fina, din invectiva sau din batjocura vulgara. Dar putem invata si daca suntem toleranti. Magia Imaginii nu poate fi desvalurita decat impreuna. Nu e nimeni nici Guru nici Profet.