Ziarul Strada Mare

  •  
    • 9835 mesaje
    8 Aug 2006, 20:24
    0 0
    bufnila, te rog mult, scuteste-ne de vria muzei tale. este dureros sa asistam la spectacolul asta al intrarii in decrepitudine a unui scriitor pe care l-am admirat odinioara.

    zau

    de ce refuzi sa te retragi la timp, cat inca nu ti-ai stricat de-a binelea IMAGINEA?

    mai presus de toate ar fi bine sa-ti fii tie insuti consilier, zau.
  •  
    • 344 mesaje
    10 Aug 2006, 21:08
    0 0
    Aceeasi atitudine, nu? Aceeasi incercare de denigrare, nu? Si care ar fi oare acuza? Si unde ar fi eroarea? Si unde ar fi decrepitul, looool? Sa fim seriosi! Nu reusesti sa te depasesti. Vrei doar sa improsti cu norori. E tipic, stiu cum se face chestia asta. Am intalnit-o de mii de ori. Nu e nici o problema, poti continua sa arunci cu noroi. Problema nu este a mea, este numai a ta.

    Cu prietenie,

    Ovidiu Bufnila
  •  
    • 344 mesaje
    10 Aug 2006, 21:12
    0 0
    In ce fel folosim tactilul? In ce fel pot fi atingerile suave sau impardonaile? In ce fel ne ajuta proximitatile in incercarile noastre de a ne construi o imaine publica potrivita?
  •  
    • 5 mesaje
    11 Aug 2006, 03:01
    0 0
    Da-mi voie (anticipind ca deja ai zis DA) sa nu fiu de acord cu tine. PUNCT
    Voi argumenta. Cred ca in toate exista UN SCOP Bine definit. SCOPUL MEU nu este sa LUPT. Nu ma aflu IN RAZBOI CU MIMENI, Sunt o PACIFISTA. Am cu totul alta parere despe BARBAT SI FEMEIE, Este o iluzie sa crezi ca unul fara celalalt POATE SCHIMBa, TRANSFORMA ceva IN MENTALITATEA DE TURAMA, KARMA aceste TARI, A PLANETEI. UN ASTEROID (adica ignoranta mentalului colectiv) aruncat in ATITA APA CIT MAI ESTE ar produce ...PUNCTUL OMEGA. Eu am alta viziune asupra schimbarii. NU POATE FI SCHIMBAT NIMIC, ci doar ceea ce este APARENT SUFERINTA_____SUBLIMAT___ALCHIMIZAT
    Este mult de explicat cum vad eu PREZETUL CONTINUU PROIECTIA VIITORULUI.
    AR TREBUI SA FIE O ENTITATE IDENTICA CU MINE si atunci AR FI CEVA...O SUPERGALAXIE...hihi. doar secolul 21 va fi magic sau nu va fi deloc. ASA SPUNEA ...TEFILUS MAGUS...Cred ca tu, OVIDIU esti MAI MULT DECIT PARI. ASA TE SIMT. MA INSEL?
  •  
    • 344 mesaje
    11 Aug 2006, 09:00
    0 0
    Noi suntem prin excelenta esenta unui razboi tainic. E drept ce spui, in Eros se ascunde miraculos o Magie. Alchimia oare e vinovata pentru frumusetea formelor noastre imagologice? Caci oare aerobicul nu ar trebui regandit? Daca forma noastra e cilindru in ce fel treuie regandite rostogolirile pentru a capata suplete? Dar daca forma noastra e un con? Devine totul o problema de rotatie? Nu travaliul inzecit ne da suplete ci profunzimea formei. Muschii mimicii, de exemplu, au si ei o enclcopedie a lor, tainica. Dar cum oare Marele Zigomatic ne porezinta ca fiinte razatoare? Ce se intampla in profunzimea fiintei noastre? Si Ce sau Cine actioneaza Marele Zigomatic?
  •  
    • 2048 mesaje
    11 Aug 2006, 09:46
    0 0
    Bufnila si cu Zoriana oare nu or fi extraterestri?? Ca sint asa de paranormali, anormali si atit de alambicati, cuvinte atit de ciudate si exprimari atit de sofisticate incit nici Paleologu nu ar putea sa le descifreze vreodata, cu toata Academia lui!!
    Si nu m-ar mira sa aibe ochii mari si negri, capul verde, miinile lungi si uscate si sa se bitiie toata ziua, stinga-dreapta, sus-jos, spunind: Sintem robotelul Bufnila si robotica Zoriana. A-vem o mi-si-une foar-te im-por-tan-ta, sa sal-vam lu-mea prin in-te-li-gen-ta noas-tra de 5 terra bytes per neu-ron.. Va ru-gam nu fu-giti asa ta-re, ve-niti sa fa-cem te-ra-pie me-ta-fi-zi-ca, nu veti mu-ri in chi-nuri, va a-si-gu-ram!! ( am exprimat prin liniute vorbele sacadate, ca de robot!! )
  •  
    • 1286 mesaje
    11 Aug 2006, 14:56
    0 0
    What o load of crap! Bufnila sucks!
  •  
    • 344 mesaje
    11 Aug 2006, 17:47
    0 0
    OK, sunt extraterestru. Nu neg.
    Cu prietenie,
    Ovidiu Bufnila
    cu multumiri pentru anecdotica
  •  
    • 344 mesaje
    11 Aug 2006, 18:55
    0 0
    Intre Limbajul Corpului si Limbajul Trupului, o multime de diferente, de asemnari, e capcane. Una spune corpul, alta spune trupul. Dar ele impreuna ce sunt, imagologic vorbind? E spiritul aimalelor invocat de vanatorii zulu in dansurile lor nocturne sau fantoma care bantuie castelul la miezul noptii?

    Ovidiu Bufnila
    consilier de imagine
    http://www.boheme-magazine.net/php/modules.php?name=Content&pa=showpage&pid=42
  •  
    • 13679 mesaje
    11 Aug 2006, 19:17
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 344 mesaje
    11 Aug 2006, 21:10
    0 0
    Cazut in dizgratie? Uuuups, Scoala de Ti Fabrica a fabricat asemenea imunde constructii. Dar nu mi-am asumat de la bun inceput asa-zisa cadere in dizgratie? Dar nu mi-am asumat, declarat, ridicolul? Am trecut de acest moment hilar. Sunt oameni interesati de imagologie, de limbajul trupului, etc. Nu toti oamenii se inghesuie sa sictireasca, sa arunce-n dizgratie, sa faca mishto fara motiv, sa maculeze, sa-si bata joc. Nu va faceti probleme, suntem antrenati sa cadem gratios in cea mai neagra dizgratie. De fapt ovidiu bufnila nici nu e important. Importanti sunt de fapt toti navigatorii. Impoartante sunt gandurile pe care le postam aici. Daca ideile sunt schioape sau neputincioase a noastra sa fie ridicola de serviciu. Dar navigatorii fermecatori posteaza aici idei interesante si frumoase. Merita sa ramanem sub tirul necrutator si ironic si apostolic al acelor eve incantatoare, pline de umor sau de malitie.


    Cu prietenie si cu identitatea reala,
    liber de ridicol si e disgratie,

    Ovidiu Bufnila

    PS: Ideea de disgratie e falsa. De ce?
  •  
    • 344 mesaje
    29 Sep 2006, 20:13
    0 0
    Intr-un oras oarecare din Romania se intampla in aceasta clipa o ghidusie: intr-o institutie un tip a fost prins la mijloc. Il lucreaza toata lumea. S-a pus nashpa cu sefu cel mare, cu maharu. Maharu a dat ordin ca omu sa fie ras, tuns si frezat. Omu a inceput sa aiba tot felu de probleme. Cu alte cuvinte, o sa fie ras. Asa merge Istoria.

    Intr-o buna zi, cate un om de pe planeta Pamant, din varii motive, intra pe invers cu Sistemu. Si omul moare in cele din urma. Nu e ca in filme. Pur si simplu moare, tigrilor.

    Daca intr-o buna zi intrati in conflict cu vreun Sistem, oricare ar fi acela, incercati sa va gasiti rapid ICAN-ul si sa deveniti luptatori ICAN. Numai un luptator ICAN poate invinge un Sistem Pervers si Abil.

    Daca nu ati aflat cum arata un om infrant de Sistem, OK, va spun. Arata ca dracu: e dezamagit si plictisit, gras si LEGUMA, suspicios, dus cu pluta, scenarist intre scenarist paranoic sau, mai nasol, e sub forma de tablita scrisa cu negru.

    Imi sunteti dragi pentru ca sunteti anecdotici, haiosi si nepretuit de liberi. Va doresc sa ramaneti asa toata viata.

    Daca insa vreun Sistem de pe lumea asta o sa puna ochii pe voi, atunci incercati sa nu va pierdeti cu firea, incercati sa va salvati viata in toate formele ei, incercati sa va bateti pe viata si pe moarte.

    SISTEMELE sunt Cei Mai Perversi MANIPULATORI.

    Povestea spune ca nu poti scapa viu din Actele Manipulatorii ale unui SISTEM. Unii insa au scapat. Oamenii aceia sunt cei mai buni.

    Asta va doresc, sa deveniti Cei Mai Buni. Sa fiti Cei Mai Buni deslusitori ai Imagologiei indiferent care va fi aceea.

    Cu asta va spun la revedere si va transmit cele mai bune ICAN-uri.
  •  
    • 171 mesaje
    30 Sep 2006, 21:09
    0 0
    Incredibil...sincer eu ma mir ca inca nu l-au bagat la nebuni pe omul asta!!!
  •  
    • 1447 mesaje
    2 Oct 2006, 12:57
    0 0
  •  
    007
    • 510 mesaje
    2 Oct 2006, 13:14
    0 0
    taica, ia o tuica si relaxeaza mandibula !
  •  
    • 344 mesaje
    12 Oct 2006, 20:03
    0 0
    In ce fel luptam cu fictiunile din jurul nostru? Au ele un caracter acvatic in masura in care se valuresc si se revaluresc prin barfe, zvonuri, povesti, mituri si legende? In ce masura Imaginea De Sine e influentata de fictiunile zilei fie ele politice, culturale, gastronomice? Ritmul Imaginilor a devenit ametitor. Cum ne descurcam? Stilul, fardul, bratele incrucisate, genunchii atingandu-se atattor, un buchet de flori, un suras shagalnic, o melodie nebuna, o seara de vis la Velvet, un concert in aer liber, o marturisire, o dragoste fulgeratoare ne dau sens in continuare existentei? Dar ce se intampla cu oamenii care cad sub loviturile nemiloase ale birocratiei? In ce fel se modifica oare imaginea lor de sine? Am putea ajuta un astfel de om sa-si recapete adevarata imagine de forta, increderea in el insusi? Cum oare? Sa-i schimbam incadrarile negative, oare?


    Ovidiu Bufnila
    consilier de imagine
  •  
    • 1495 mesaje
    13 Oct 2006, 14:27
    0 0
    bufnila, tu ai terminat la dimitrie cantemir in tm?
  •  
    • 831 mesaje
    13 Oct 2006, 15:21
    0 0
  •  
    • 344 mesaje
    13 Oct 2006, 16:16
    0 0
    Cred ca nu mai putem gandi ca pana acum. Cred ca putem renunta la schemele prafuite de gandire. Sigur ca mi-a sarit toata lumea in cap din pricina acestei teribile Meduze, toata lumea sta cu ochii pe bufnila gata, gata sa-l ia in tarbaca. Hei, suntem profesionisti, baieti, nu baieti in pantaloni scurti. Ce anume ar putea fi o Meduza: idei, ganduri, vise, visuri, atitudini, neuroni, brotacei, miscari aparent aleatorii, turbioane, furtuni de praf, furtuni de nisipi, furtuni oceanice. Ce ascunde de fapt aceasta simbolistica valurita si valuritoare? Ascunde o idee fascinanta despre Imaginea de Sine in Era Complexitatii? Unde se muta accentul? Care e de fapt Marele Inteles al Meduzei?


    PS: Nu, S.
  •  
    • 1286 mesaje
    13 Oct 2006, 16:26
    0 0
    Here we go again!!