Ziarul Strada Mare

  •  
    • 344 mesaje
    23 Nov 2005, 09:22
    0 0
    Looool! Ei, trebuie sa mai astept. O sa astept. Am rabdare. Pana la urma va veni cineva sa stam de vorba ca niste oameni normali.
  •  
    • 664 mesaje
    23 Nov 2005, 10:38
    0 0
    Cred ca anormalul in toata povestea asta dumneavoastra sunteti.Cu drag va recomand un psiholog bun(sa remarcati faptul ca nu am spus psihiatru-consider ca mai aveti o sansa,una mica de tot).
    Succes.
  •  
    • 1744 mesaje
    23 Nov 2005, 10:55
    0 0
    Stimate domnule, de fomatie sint jurnalist.
    Si va spun cu mina pe inima ca la "examenul" cu reprezentantii presei adevarate, nu cu cei care scriu articole la comanda sau isi dau cu parerea asupra tendintelor modei, veti pica cu succes.

    Daca nu sinteti in stare sa va argumentati pozitia, se ridica semne de intrebare serioase asupra capacitatilor dumneavoastra de consiliere a altora in materie de imagine si comunicare.

    Aytana, i-am batut si eu dlui Bufnila un apropos.
    Degeaba.
  •  
    • 664 mesaje
    23 Nov 2005, 11:11
    0 0
    Sa inebunesc daca il inteleg.Omul cred ca e in lumea lui.
    Raspunde numai la ceea ce vrea el.E orgolios pana dincolo de normal.
    Iar in momentul de fata disputa verbala se desfasoara intre noi trei dintre care Domnul Bufnila marele consilier de imagine,tu care ai terminat jurnalistica si eu cu designul la activ.Reactia individului care e?S-a imbufnat ca nu poate purta o discutie normala...auzi la el.
    Revin-o in lumea reala omule (daca mai poti).Apropos...daca faceai un mic efort intelectual vedeai ca intr-unul din mesajele mele ti-am raspuns la subiect.
  •  
    • 1744 mesaje
    23 Nov 2005, 11:35
    0 0
    Nu da atentie interlocutorului.
    Pune intrebari la care asteapta probabil raspunsuri smerite si pline de admiratie, pe care oricum nu le baga in seama.
    Pentru ca nu se asculta decit pe el insusi.

    Sint convinsa ca presupusii "clienti" ai domnului "consilier de imagine", daca acestia exista, au un nivel de cultura si inteligenta sub medie.
  •  
    • 277 mesaje
    23 Nov 2005, 18:06
    0 0
    Obsesia asta cu constructia unei imagini o au cei care nu se plac pe ei insusi.
    Atunci cand ai incredere in tine,cand ai o doza sanatoasa de optimism,bun simt,educatie,motivatii puternice in domeniul tau de activitate nu mai ai nevoie de "consilieri de imagine".
    Oricum o imagine construita minutios de altcineva pentru tine nu te reprezinta si mai devreme sau mai tarziu se prabuseste ca un castel de carti.
  •  
    • 277 mesaje
    23 Nov 2005, 18:06
    0 0
    Obsesia asta cu constructia unei imagini o au cei care nu se plac pe ei insusi.
    Atunci cand ai incredere in tine,cand ai o doza sanatoasa de optimism,bun simt,educatie,motivatii puternice in domeniul tau de activitate nu mai ai nevoie de "consilieri de imagine".
    Oricum o imagine construita minutios de altcineva pentru tine nu te reprezinta si mai devreme sau mai tarziu se prabuseste ca un castel de carti.
  •  
    • 1744 mesaje
    23 Nov 2005, 19:30
    0 0
    Bun venit in club, Amnada, sintem deja prea multi cu aceeasi opinie, total nefavorabila domnului Bufnila.
    Aceeasi idee i-am expus-o (evident, in alta forma) si pe alte forumuri.
    Degeaba insa.
    Sint multi care nu se plac pe ei insisi, sint si mai multi cei care apeleaza la un consilier de imagine din snobism sau prostie crasa.

    Ce au insa acesti oameniin comun?
    Prezentarea unei imagini care, in definitiv nu este nici pe departe reflexia personalitatilor lor.
    Apeleaza la cineva pentru construirea unui ambalaj lucios care sa ascunda un interior gaunos.
  •  
    • 9835 mesaje
    23 Nov 2005, 20:56
    0 0
    bre, bufnici, nu te lauda cu prietenia lui Boierescu, ca nu-i cazu' si mai ales nu-i locu'

    am lucrat in aceeasi institutie cu sus-numitul... care isi inghesuia toate colegele cu varste sub 40 de ani prin colturi... umbla vorba ca e priapic... pe mine, desi nu aveam nici o tangenta pe linie de serviciu si ne cunosteam doar la nivel de "buna-ziua" pe holurile cladirii, intr-o buna zi, in plina strada, dupa ce m-a salutat, m-a insfacat si mi-a varat in gura ditamai limboiul, de aproape ca l-am luat la omor pe libidinosul dracului.

    apoi stii ceva? ideile tale despre imaginea femeii sunt depasite si cam scremute. iar femeile pe care le-oi fi cunoscut tu in tinerete cu siguranta ca nu se mai preocupa demult de imagine, ci-si vad linistite de nepoti si borcanele cu muraturi...

    te sfatuiesc sincer sa-ti gasesti si tu un hobby pe masura varstei si sa incetezi sa iti strici propria imagine. Lasa-ne sa ramanem cu ideea ca esti un scriitor bun, nu un scriitor care "odinioara a scris bine, dar pacat ca s-a prostit la batranete, postand ineptii pe diverse forumuri..."
  •  
    • 1744 mesaje
    24 Nov 2005, 00:39
    0 0
    Donna, ai fost de milioane!

    Sper ca l-ai cotonogit pe libidinosul ala!
    Doamne, ce prieteni cu inalta tinuta morala are domnu` Bufnila!

    Ce ne facem daca se verifica chestia aia cu "cine se aseamana se-aduna"?!
  •  
    • 277 mesaje
    24 Nov 2005, 03:38
    0 0
    Imi permit sa sugerez domnului consilier de imagine un client bun.
    Gigi Becali
    Domnule Bufnila ,ce strategie de imagine a-ti putea construi in acest caz ?Eu una ma ofer sa intru in "echipa"de "consiliere" !
    Dupa cum se stie foarte bine Jiji Becali pare foarte multumit cu imaginea lui....
  •  
    • 1744 mesaje
    24 Nov 2005, 10:53
    0 0
    Numai ca Jiji, cind va auzi ce debiteaza dl.Bufnila, o sa il dea afara de urJenta.

    Asta-i dintr-o bucata, nu il aburesti cu prostioare.
  •  
    • 2173 mesaje
    12 Dec 2005, 16:30
    0 0
    Pana acum, toate bune si frumoase. Atata doar ca eu, fiind inginer(a ) de profesie, sunt ceva mai prozaica. Asadar, vrei raspunsuri limpezi? Formuleaza intrebari limpezi! Prestatiile de pe alte forumuri, eventual publicatiile din tara sau din afara, nu cred ca au prea mare relevanta in contextul acestei discutii.
    Asadar (inca o data ):
    spune clar ce vrei sa stii si ne vom stradui (macar unele dintre noi) sa raspundem.
  •  
    • 664 mesaje
    12 Dec 2005, 17:00
    0 0
    Matusica esti cautata si superasteptata de catre achamot si nu numai.
  •  
    • 1744 mesaje
    13 Dec 2005, 01:20
    0 0
    Matusico, verifica-ti mesajele private!
  •  
    • 2173 mesaje
    13 Dec 2005, 08:58
    0 0
    Deocamdata vad ca nu se poate. Am sa mai incerc (intr-o zi mai norocoasa ).
  •  
    • 344 mesaje
    13 Dec 2005, 15:38
    0 0
    Buna ziua Matusica.
    Ma intereseaza de ce multe femei sunt cucerite de filozofia si moda vintage.
  •  
    • 2173 mesaje
    14 Dec 2005, 12:18
    0 0
    Eu, de exemplu, nu stiu mai nimic despre aceasta filosofie (daca chiar filosofie o fi) si nici prin preajma nu am identificat prea multe femei care sa aiba mai mult decat o idee vaga despre ceea ce ar putea insemna notiunea.
    As zice sa lamurim mai intai urmatorul aspect: ce anume te determina sa crezi ca femeile cucerite de ceea ce tu numesti "filosofia si moda vintage" sunt multe?
    Poate sunt, realmente, mai numeroase in anumite zone (show biz, fashion, presa mondena etc., adica in domeniul, sa zicem, "artelor facile"). Asta nu inseamna nicidecum ele ca sunt numeroase in general.
  •  
    • 344 mesaje
    14 Dec 2005, 16:19
    0 0
    Buna ziua Matusica,
    multumesc de mesaj.
    E drept ca Vintage se regaseste in domeniile specificate de catre tine dar incepe sa prinda teren si in alte zone.
    Uite doua linkuri despre vintage:
    http://www.eva.ro/moda/articol242.html
    si
    http://www.ele.ro/articol_2169.html

    Am tot incercat sa discut in forum tot felul de lucruri despre Imagine si Trenduri, inclusiv despre Vinatge pentru ca se pare ca avem de-a face cu o reritmare a fiintei. E un proces amplu care tine de foarte multe conditionari istorice. Am deschis topicul asta cam sucit in Eva pentru ca un scriitor care mucezeste pe rafturile librariilor nu poate intelege ce se petrece in lume. E mult de vorbit aici. In sfarsit, trendurile de astazi vorbesc despre aceasta reritmare de exceptie si anunta se pare ca femile au de indeplinit un rol majo in aceasta perioada istorica. Vreau sa discut astfel de subiecte si nu vad nimic rau in asta. Nu sunt nici idiot, nici libidinos, nici cretinul de serviciu al natiunii. Vintage anunta ceva interesant despre PRIVIRE. despre esenta Privirii in Era Complexitatii. Mai apoi, silicoanele vorbesc, din punct de vedere sociologic, de o posibila infantilizare masculina. De ce aceasta decadere? Motivele sunt multiple. Traim intr-o epoca in care incadrarile se schimba de la o zi la alta. Vintage este un conglomerat de stari si de ipostaze feminine din mai multe epoci. De ce se intampla asta?
    Am o grmada de intrebari. Le-am pus intr-un fel autoironic si ludic dar am primit numai opinii aiuristice si zeflemitoare. Si asta vorbeste despre o oarecare stare a lumii. Poate ca putem dialoga mai multi oameni despre aceste lucruri cu care suntem in-acelasi-timp. Vintage este o Enciclopedie care incet, incet va infuleca multe fiinte. De ce oare trecutul vine spre noi intr-o ipostaza in-acelasi-timp? Firmele pe care le consiliez au o multime de probleme din faptul ca publicurile lor s-au schimbat atat de tare incat identitatea acestor firme sta serios sub semnul intrebarii. Ideea teribila este ca multe firme, in actiunile lor de PR sau in campaniile lor de marketing adopta un stil Vinatage, adopta un comportament feminin. Vazuta din perspectiva asta, realitatea pare a fi altfel decat credem ca o vedem.
    Multumesc frumos de mesaj.

    Ovidiu Bufnila
    consilier de imagine
    cu un eseu despre lumea contemporana publicat in India:

    http://www.viewsunplugged.com/VU/20030529/reflection_democracy.shtml
    " Eu, de exemplu, nu stiu mai nimic despre aceasta filosofie (daca chiar filosofie o fi) si nici prin preajma nu am identificat prea multe femei care sa aiba mai mult decat o idee vaga despre ceea ce ar putea insemna notiunea.
    As zice sa lamurim mai intai urmatorul aspect: ce anume te determina sa crezi ca femeile cucerite de ceea ce tu numesti "filosofia si moda vintage" sunt multe?
    Poate sunt, realmente, mai numeroase in anumite zone (show biz, fashion, presa mondena etc., adica in domeniul, sa zicem, "artelor facile"). Asta nu inseamna nicidecum ele ca sunt numeroase in general. "
  •  
    • 2173 mesaje
    15 Dec 2005, 14:43
    0 0
    "se pare ca femile au de indeplinit un rol majo in aceasta perioada istorica."

    Dupa opinia mea, femeile au indeplinit un rol major in toate perioadele istorice. Ceea ce deosebeste acesta perioada de cele din istoria nu neaparat foarte indepartata consta, intre altele, si in aceea ca acum femeile sunt, in fine, in masura sa-si asume in mod explicit acest rol major. Jane Austen a uzat de sintagma „by a lady” iar marchiza de Sevigne a refuzat sa-si publice corespondenta, din considerente de decenta. Ei, se pare ca, incet-incet, femeile au devenit suficient de „indecente” cat sa-si scrie in clar numele pe coperta cartilor ale caror autoare sunt.
    Aspasia din Milet s-a exprimat prin intermediul lui Pericle. Eleanor Roosevelt si Golda Meir (de exemplu) s-au exprimat prin ele insele.
    Acum 100 de ani era cam indecent pentru o femeie sa conduca un automobil. Eileen Collins a condus nu demult, in calitate de comandant, o misiune spatiala. O fi vorba, cumva, de reritmarea de care vorbesti? (A propos: se pare ca Marie Curie n-a avut niciodata mai mult de doua rochii. Nu cred ca o femeie ca Eileen Collins face prea mare caz de privire, silicoane si altele asemenea; salopeta cu insemnele NASA ii este de ajuns.)