Ziarul Strada Mare

  •  
    • 1744 mesaje
    13 Oct 2005, 10:48
    0 0
    Aia de s-a maritat cu Mutu... ca ne-au zapacit la tv cu Mutu...
    Tara arde si baba se piaptana!
  •  
    • 2173 mesaje
    13 Oct 2005, 11:19
    0 0
    Numai faptul ca sunt pitesteanca ma impiedica sa intreb: "Da cine ma-sa mai e si Mutu asta???!!!"
  •  
    • 1744 mesaje
    13 Oct 2005, 11:25
    0 0
    D-apai Tusico, iti dai seama ce persoane iNportante sint astia... Ir noi ar trebui sa ne punem intrebari savante despre mariile lor... zic unii...
    Ptiu!
  •  
    • 1077 mesaje
    13 Oct 2005, 13:53
    0 0
    Mey, ce intrebare aproape de plictiseala! "Ce imagine a abordat Consuela..." Consuelo, daca de ea o fi vorba, n-a abordat nici o imagine, pur si simplu o carutza de imagini, au fost abordate de toate televiziunile la locul faptei, pentru a ne da o imagine de consumat...Pe gat...
  •  
    • 344 mesaje
    9 Nov 2005, 14:33
    0 0
    OK, daca am zbarcit-o cu Consuelo, atunci va intreb daca sunteti pasionate de vintage.
  •  
    • 344 mesaje
    10 Nov 2005, 09:34
    0 0
    Vintage e un amestec frumos dar si bizar de teme de la Evul Mediu la anii 50. De ce simtim nevoia de vintage? Oare am ajuns la sfarsitul inspiratiei sau, abordand vintage, femeile vorbesc despre un anume fel de a percepe Istoria, Ideea de Seductie, valabila cumva in toate timpurile?

    Ovidiu Bufnila
    consilier de imagine
  •  
    • 664 mesaje
    10 Nov 2005, 10:42
    0 0
    "consilier de imagine"...nu e cam mult spus?
    Sunt curioasa ce imagine adoptati dumneavoastra...cred ca ar fi un subiect mai interesant pt eve decat ultimele doua teme pe care ati incercat sa ni le varati sub nas.
  •  
    • 344 mesaje
    10 Nov 2005, 15:17
    0 0
    Multumesc de intrebare. Nu e mult spus. Cu asta ma ocup, asta imi place sa fac, de aceea am deschis acest topic sucit, bubuit din toate directiile, pentru ca sunt convins ca putem descoperi o multime de lucruri noi despre propria noastra imagine. Cand afisez "consilier de imagine" nu aplic un metatext gen: "atentie, caut clienti" sau, mai ridicol :"nu vreti sa fiti clientele mele" ci pur si simplu spun, buna ziua, ma numesc in felul asta si ma intereseaza Artele Imaginii. Ma intereseaza de multi ani pentru pricina unei pasiuni si pentru ca imi place sa construiesc imagini. Din experienta asta vin aici si pun ceva sau incerca sa construiesc impreuna, sa construim un sens. E drept, dialogul se desfasoara adeseori sub semnul ludicului dar nu e nici o problema. Poate ca intr-o buna zi, vom putea sta de vorba pentru ca vreau a invat ceva din dialogul asta. Mishtourile nesfarsite, acreala, sictirul si altele, ipostaze pe care le intalnesc prin mai toate forumurile nu vorbesc ecat despre felul in cre se raporteaza unii la propria lor imagine. Cand pun o intrebare despre Consuleo o pun pentru ca sunt convins ca o femeie poata sa vina aici si sa-mi spun, frumos, elegant, Ovidiu Bufnila, fufa aia obraznic nu e pe placul nostru pentru ca, vezi tu, avea talia prea sus. E un inceput de dialog omenesc, firesc. Sictirul derulat de-a lungul acestui topic nu ajuta decat acelora care vor sa se defuleze intr-un fel sau altul. Pe mine nu ma ajuta dar nici nu ma impresioneaza pentru ca sunt destul de matur sa nu-mi pierd increderea in ceea ce fac si gandesc la simpla etalare a unor sictiruri fara sens. Nu e nici o problema dca inca nu vrea nimeni sa discute in mod omenesc, firesc. Pana cand se va desfiinta acest forum, o sa astept. Trebuie pana la urma sa vina niste Eve aici care sa ma intrebe, frumos, cald, plin de un umor constructiv, Bufnila, ce mamam in poienita ne bati tu la cap, hai sa-ti spunem noi cum e cu Imaginea Gatului la femei, gatul e important si asa mai departe, punem un pandantiv si privirea barbatilor o sa spanzure drept acolo, chestie de magie feminina. Nu cred ca e ceva rau daca un om care crede despre el ca e consilier de imagine vine aici incercand sa invete lucruri noi. Cam asta e povestea mea lacrimogena.
    Cu toata pretuirea,

    Ovidiu Bufnila
  •  
    • 1744 mesaje
    10 Nov 2005, 23:41
    0 0
    Stimate domnule Bufnila,

    "Cind o lume intreaga iti spune ca esti beat, du-te si te culca!"
    Poate ca a venit vremea sa va ginditi la asta.

    Va pierdeti timpul cu bagatele.
    Mai bine ati mai scrie o carte.
    Aveti incontestabil mai mult succes si talent ca scriitor de literatura SF decit in postura de consilier de imagine.

    V- am urmarit mesajele, din intimplare, pe mai multe forumuri.
    Pe toate oamenii au avut aceeasi reactie de respingere.

    De ce nu va intrebati de ce s-a intimplat asa decit sa aruncati acuzatii nefondate si puerile in dreapta si-n stinga si sa va puneti niste intrebari infantile si ridicole care ramin, de cele mai multe ori, in stadiul unei retorici lipsite de audienta ?!

    Atita timp cit imaginea dumneavoastra in postura de "consilier" pe care v-o arogati este extrem de "sifonata", este certa incapacitatea dumneavoastra de a oferi sfaturi altora vis-a-vis de imaginea pe care trebuie sa si-o creeze.
  •  
    • 344 mesaje
    11 Nov 2005, 09:33
    0 0
    Nu dau sfaturi nimanui. Nu de asta sunt aici. Cat despre valoarea mea de consilier de imagine, ha, ha, ha, nu e nici o problema, clientii mei stiu care este. Numai ca nu asta e problema. Cat despre imaginea sifonata iar alta chestie draguta. Pai inseamna ca nu intelegi care e treaba. Sau crezi ca sunt realmente un haios sau un refulat-defulat care vrea sa o ia peste cap de dragul de a o lua peste cap? Sau ca sunt un barbatus smintit care umbla pe aici incercand sa intre in gratiile cuiva? Sunt profesionist si am mai spus-o nu in sensul asta pe care il avansezi cum ca as vrea sa va dau sfaturi. Vreau doar sa stau pur si simplu de vorba cu niste femei adevarate despre lucruri care ma preocupa ca si consilier de imagine. E simplu. Despre valoarea mea de scriitor: nu am nevoie de aprecieri si de recunoastere de la nimeni. Imi construiesc eu gloria literara, nu am nevoie de proptele. Deci astept in continuare niste femei adevarate, neranchiunoase, cu capul pe umeri care sa ma lamureasca, frumos, omeneste, de la om la om, intr-un dialog lipsit de acreala existentiala si de dispret ce e cu vintage, de exemplu sau de ce femeile adora dungile. Multumesc frumos.

    Ovidiu Bufnila
    consilier de imagine pe riscul lui semnand cu numele lui real
  •  
    • 1744 mesaje
    11 Nov 2005, 11:59
    0 0
    Stimate domnule Bufnila,

    1. Atita timp cit eu folosesc pronumele de politete in conversatia cu dumneavoastra, ar fi un lucru de bun-simt sa procedati la fel.
    Nici chiar pentru un consilier de imagine buna crestere nu este optionala.

    2. Ca sa ne convingeti de profesionalism si sa aveti credibilitate poate ar fi fost bine sa ne spuneti cine sint si cu ce se ocupa clientii dumneavoastra.

    3. Daca scrierile dumneavoastra sint de apreciat o hotaraste numai publicul larg.
    In nici un caz dumneavoastra (autorul insusi). Altfel veti fi considerat megaloman.

    4. Am sa va citez:
    "Nu cred ca e ceva rau daca un om care crede despre el ca e consilier de imagine."
    Ati spus un mare adevar: "un om care se crede consilier de imagine".
    Nu tot ce credem despre noi este adevar si realitate.
    Multi se cred Napoleon sau Einstein, insa nu inseamna ca si sint cine se pretind a fi.
    Luati exemplul de mai sus drept ceea ce este: un simplu exemplu, nu un atac la presoana.


    5. "Deci astept in continuare niste femei adevarate, neranchiunoase, cu capul pe umeri care sa ma lamureasca, frumos, omeneste, de la om la om, intr-un dialog lipsit de acreala existentiala si de dispret ce e cu vintage, de exemplu sau de ce femeile adora dungile."
    Stimabile, va sugerez sa mai aruncati o privire in dictionar la cuvintul "ranchiuna".
    Doar nu doriti sa fiti considerat o persoana care se simte persecutata cind ideile nu ii sint agreate.
    Iar cit de "femeie adevarata" sint nu aveti cum sa stiti dumneavoastra. Capul meu e bine-mersi pe umeri. Ii las pe altii sa si-l tina in nori si sa bata cimpii.


    Ca sa va lamuriti: femeile adopta tot ce le face sa se simta bine, frumoase, dorite.
    Dar "Degustibus non disputandum est"; nu puteti spune ca femeile adora dungile.
    Generalizati si faceti afirmatii hazardate.
    Acest lucru inseamna ca ideile dumneavoastra despre femei sint mult prea departe de realitate.
    Femeia ramine la capitolul "mistere".
    In nici un caz nu veti gasi dumneavoastra, ca de altfel oricine si-ar pune asemenea intrebari, raspunsuri concludente.
    De mii de ani incearca barbatii sa ne inteleaga si nu reusesc.
    Ce va face pe dumneavoastra sa credeti ca veti reusi?!
    O sa ramineti cu aporia.
  •  
    • 344 mesaje
    11 Nov 2005, 14:52
    0 0
    Arta Conflictului e uneori perversa. Confidentialitatea este una din cheile unui consilier de imagine. Femeile sunt aidoma unor frumoase arhipelaguri.
    Cu consideratie,
    Ovidiu Bufnila
  •  
    • 344 mesaje
    12 Nov 2005, 09:48
    0 0
    Cum va imbracati intr-o zi noroasa? Si cum va echilibrati energetic? Incercati sa zambiti? Un zambet poate fi mai puternic decat o rafala de ploaie? Mai credeti in magia zambetului sau viata e atat de searbada incat acreala este starea de spirit generala? Si cum poate o femeie sa radieze bucurie in njur? Ar trebui s-o faca?
  •  
    • 2173 mesaje
    14 Nov 2005, 12:05
    0 0
    "Deci astept in continuare niste femei adevarate"

    Ce intelegi prin "femei adevarate"? Incearca sa fii cat mai explicit, ca sa vedem daca e cazul se ne "bagam" sau nu.
    (Interesul pentru "imaginea Consuelo" imi trezeste unele sumbre banuieli pe care m-as bucura sa le contazici)
  •  
    • 344 mesaje
    22 Nov 2005, 19:11
    0 0
    Buna seara Matusica!
    Multumesc frumos de intrebare. Cunosc o multime de femei pe lumea asta. Sunt fiinte dragi pe care le respect si cau care stau de vorba in termeni normali. Sunt oameni politici, manageri, studente, etc. Impartasim diverse idei, ganduri. Fara sa ne luam la mishto, cu respect. Un consilier de imagine invata tot timpul. Eu invat tot timpul. Uneori mi se pare ca nu mai stiu nimic. De fapt nu e asa. Viata a devenit atat de plina de neprevazut incat tot timpul trebuie sa inventezi o strategie noua de imagine si comunicare, tot timpul trebuie sa fii pregatit pentru a-ti schimba ideile despre lume si viata. Eu sunt un consilier-navigator, in sensul ca mi-am asumat in mod public, sub numele meu real, asa cum sunt, un anumit rol. Ma pasioneaza Filozofia Imaginii de mic copil. Am deschis multe topicuri in Internet pe aceasta tema a Imaginii dar si alte teme conexe. Ma bucur atunci cand intalnesc oameni adevarati care vor sa punem in comun experiente. NU CAUT clienti pe Net sau prin intermediul Netului.Ar fi ridicol si impardonabil. Femei adevarate cred ca sunt toate femeile. Dar in varii motive, in diverse conditii, spiritul ludic al unora ia forme ingeresti sau altfel de forme. Nu ma supara asta. As vrea insa sa discut in mod normal cu niste femei adevarate in sensul ca am putea discuta civilizat pe teme interesante. Imi place sa stau de vorba cu oameni de pretutindeni. In fond putem invata unii de la altii. Regret sincer ca tot timpul am fost bruiat aici si hacuit "virtual" pentru pricini hilare sau aiuritoare. Daca voiam sa fac pe nebunul, aveam multe alte locatii, reale, palpabile, unde puteam s-o fac. Pe Net sunt doar un navigator ca toti ceilalti. Navighez insa ca multi altii sub numele meu, cu submarinul/meu/crucisator in bataia vantului digital. Nesfarsitele bubuieli de aici nu m-au infrant pentru ca eu nu construiesc OPOZITII si ADVERSITATI. Ma interesa de exemplu chestiunea stilului VINTAGE. Ma intereseaza de ce primeaza o tendinta sau alta in moda. Nu sunt nici guru, nici sarit de pe fix. Sunt un om normal la cap, usor identificabil in realitate, usor de gasit. Ma intereseaza de ce femeile prefera anumite culor, de ce prefera dungile si multe alte subiecte. In contrapartida, daca nu se supara nimeni, pot emite niste idei despre Filozofia Imaginii. Multe femei adevarate si-au luat talpasita de aici pentru ca vreo cativa Ingeri Feminini au pogarat ludicul peste topic smuncindu-l in toate directiile. Astfel de lucruri sunt haioase dar cui ajuta? Sa stricam de dragul de a striga? Nu sunt nici feminist si nici misogin si nu ma zgaiesc dupa femeile goale din Play Boy desi sunt amic cu Dan Silviu Boerescu, un scriitor teribil care m-a publcat cu marinimie in mai toate antologiile sale. Femeile Adevarate nu sunt Poze cu gagici Goale. Femeile Adevarate sunt acele femei care din experienta lor frumoasa sau tragica daruiesc. Am incercat sa deschid subiectul Consuelo nu pentru a produce vreo defectiune in acest topic ci pentru ca ma intereseaza ce fel de modele feminine IN ACEST MOMENT ISTORIC prefera barbatii. Cred sincer ca sunt cateva elemente care pun barbatii intr-un unghi de lumina infantil. Povestea cu sanii umpluti pana la refuz cu silicon vorbeste, psihanalitic vorbidn, despre o recadere in infantilitate a Masculului Primordial. Poate ca o sa scriu si un eseu pe tema asta. Fiind consilier de imagine, ma intereseaza multe astfel de lucruri.


    Ovidiu Bufnila
    scriitor
    consilier de imagine

    PS: La acest link din Danemarca gasiti un eseu despre Imagine si Comunicare in Era Complexitatii pe care editorul danez mi l-a publicat de curand fara rezerve:
    http://www.phantazm.net/index.htm


    Matusica, multumesc frumos pentru intrebare.
  •  
    • 1744 mesaje
    22 Nov 2005, 19:26
    0 0
    De unde nu-i, nici Dumnzeu nu cere.
    Simtul ridicolului nu este o conditie sine qua non a existentei umane.
    Inghititi de virtejul fanteziei extreme, unii oameni pierd simtul realitatii.

    BDM
    Om cu capul pe umeri.
  •  
    • 664 mesaje
    22 Nov 2005, 20:25
    0 0
    Deci sa inebunesc.Aici celebrului Domn Bufnila i se mai acorda atentie.Dar am vazut forumuri pe net unde vorbea singur saracul si nu se mai oprea.

    Ca sa fi consiler de imagine trebuie sa ai o imagine care sa se impuna.Vezi umflata aia de Badulescu...e critic de imagine sau ce palaria mea e prin nu stiu ce revista de scandal.Mai e un homosexual dubios ce apare pe la Tv...tot critic de genul asta.
    In Romania consilierii de imagine si criticii de moda sunt la fel ca fatucile alea penibil imbracate pe care le vezi pe strada.
    Imaginea lui Consuelo...o pipitza casatorita cu un fotbalist penibil...de ce nu mergi prin licee sa intrebi tinerele despre imaginea aleia?

    Curentele vin si pleaca...unde e nelamurirea...la fel si vintage...mie personal imi place.Uita-te la Luminita Anghel cum il abordeaza.Bravo ei.

    Revenind la domnul Bufnila...increzut,fara simt al realitatii.Si serios acum...ce sfat puteti sa imi oferiti mie?Bunul gust il ai sau nu...si ti=l educi in momentul in care accepti si constientizezi ca e un bai undeva.

    Imi lasati impresia unui indian cu o coronita de pene care sta pe o stanca si se bate cu pumnii in piept.
  •  
    • 1744 mesaje
    22 Nov 2005, 20:28
    0 0

    L-ai luat si tu in tabarca cum l-am luat si eu.
    Nu pricepe si pace buna.
    Tot netul romanesc il ia in bascalie si omu` o tine pe-a lui...
  •  
    • 664 mesaje
    22 Nov 2005, 20:43
    0 0
    Stai ca ne ia la paruit imediat si pe noi.

    Apropos...ce studii aveti?Si pe bune ca sunt curioasa sa vad cum arata un consilier de imagine.Daca tot strigati cu glas tare ca nu va ascundeti sub un nick as dori sa avem onoare sa va vedem si in poza...repet am in minte imaginea indianului.
  •  
    • 1744 mesaje
    22 Nov 2005, 22:32
    0 0
    Ma indoiesc, draga mea.
    Nu e in stare sa isi defineasca logic pozitia si sa argumenteze.
    Prefera parabolele demne de clasa a V-a si mersul pe aratura.
    Visuri ...