cearcane si ten care luceste

  •  
    • 528 mesaje
    20 Apr 2004, 12:06
    0 0
    Dragelor,
    Va citesc de ceva vreme pe forum si am inceput sa am mult mai multa incredere in voi decat in anunturile publicitare (era si logic, nu?)
    Eu am doua mari probleme de "frumusete": am cearcane foarte vizibile si teg gras care luceste foarte usor si inestetic. V-as fi foarte recunoscatoare daca mi-ati recomanda niste produse pe care le-ati folosit voi si care au avut efecte vizibile. Stiu ca depinde de la o persoana la alta, dar parca nu-mi vine sa arunc banii chiar pe orice
    Ma gandeam sa incerc crema anticearcan de la L'Oreal sau de la Avon si serul matifiant pentru ten gras de la Skincode. Le-a folosit cineva? Sau imi puteti recomanda alte produse? Va multumesc anticipat
  •  
    • 145 mesaje
    20 Apr 2004, 13:01
    0 0
    Cearcanele pot avea mai multe cauze dar in special lipsa de somn....eu am un remediu mai natural (de la bunica). De fiecare data cand am cearcane pun o lingura in congelator dupa care o presez sub ochi cateva secunde. Mie mi se pare ca merge, cat despre ten....eu am un ten foarte uscat, dar am observat ca fondul de ten de la L'oreal - Visible Lift estompeaza toate impuritatile si face tenul mat.
    Poate o pudra buna te-ar ajutata in cazul tau si neaparat o lotiune astringenta.
  •  
    • 9835 mesaje
    20 Apr 2004, 13:56
    0 0
    Am auzit ca vedetele folosesc crema antihemoroidala pentru estomparea cearcanelor!
    Dar sa stii ca Adina are dreptate in ceea ce priveste odihna: "somnul de frumusete" nu este numit asa degeaba!

    Ca remedii (anticearcanul si fondul de ten nu sunt, totusi, niste solutii), eu iti recomand:
    In primul rand, un stil de viata echilibrat. Oboseala si stresul produc o supraincalzire si epuizare a organismului, determinand: insomnie, agitatie, irascibilitate, caderea parului, ingrasarea si deshidratarea tenului, caderea si albirea parului, aparitia ridurilor, cearcane, aciditate gastrica. De asemenea, alimentele sarate, picante, acre, grele si uleioase trebuie consumate cu moderatie.
    Se recomanda: evitarea stimulentelor (cafea, ceai negru, tutun, dulciuri rafinate), odihna fizica suficienta, relaxare mentala, cure depurative si alimentele mai usoare, nutritive si racoritoare - din punct de vedere ayurvedic asta inseamna: lapte, mere, avocado, pepene rosu, prune, salata, varza, spanac, peste, carne de pui, grau, miere, cereale, mazare, oua, peste, orez Basmati (o specie de orez foarte hranitor care se gaseste si la noi in comert), ovaz, migdale, seminte de floarea-soarelui.
    Trebuie sa respecti un program bine stabilit, cu ore fixe de trezire si culcare. Exercitiul fizic zilnic trebuie sa implice un efort mediu si constant (de ex. jogging).

    Vezi si tu... mai pot exista si alte cauze ale problemelor tale in afara unui mod de viata care nu iti prieste - o varianta ar fi existenta unui dezechilibru endocrin.
  •  
    • 1530 mesaje
    20 Apr 2004, 16:18
    0 0
    Varianta cu lingurita la congelator la mine a avut ca singur rezultat o minunatie de durere de sinusuri.
    Cearcanele pot avea si alte cauze. Depinde si de culoarea lor. Eu am inteles ca pot fi cauzate de probl cauzate de rinichi, ficat sau glande. Oboseala si stilul de viata se pot schimba, deci cearcanele pot sa dispara, insa cele cauzate de alte afectiuni.... trebuie tratata cauza si apoi efectul...
    Oricum, daca reusesti, spune-mi si mie, caci la mine n-a mers cu nimic pana acum, nici cu comprese.
    Am auzit de o crema pt ochi cu retinol (de la ROC), eu mai am si riduri si parca se usuca zona din jurul ochilor. Arata oribil, parca se si lasa un pic!
    Restul fetei este gras si straluceste ca naiba uneori. Am incercat niste mostre de la Vichy, Thermal S Mat, care cica e lichid matifiant si hidratant. Prima zi a fost ok, doar spre seara a lucit un pic, insa a2a zi si a 3-a nimic!
  •  
    • 89 mesaje
    20 Apr 2004, 16:55
    0 0
    Si eu am aceleasi probleme, pielea din jurul ochilor se usuca si am si cateva riduri de exepresie iar in rest lucesc de parca mi-as fi dat cu untura pe fata.La ochi am foflosit multe creme, dar nu o recomand pe nici una, nici eu nu am cumparat o crema din cele folosite de 2 ori.Vreau si eu o crema hidratanta pt ochi, sa fie si antirid si pentru varsta <30 dar.......sunt in cautare. Iar la fata n-am dres-o nicicum. Nici o crema nu a oprit luciul. Ultima folosita este cea de Gerovital, din gama pt export dar nu facut cine stie ce, efectul vreo 2 ore. Crema de la ROC este recomandata pentru orice varsta ?!
  •  
    • 1530 mesaje
    20 Apr 2004, 17:24
    1 0
    Picy, nu stiu despre crema de la ROC decat ce am citit pe net. Cum pe forum am citit ca retinoizii is buni pt riduri, presupun ca ar trebui sa fie buna de ceva. Insa la farmacie mi-a spus ca e cam 800 000 lei (da, ai citit bine!). Farmacia e in Cotroceni, deci s-ar putea sa fie un pic mai scumpa decat altele.
  •  
    • 89 mesaje
    20 Apr 2004, 17:36
    0 0
    Stiu ca sunt scumpe astea de la ROC, le-am vazut si in farmaciile
    Sensiblu,Helpnet.Eu am intrebat-o pe o farmacista pe care am gasit-o odata intr-o farmacie Helpnet, dadea consultaii gratuite cu nu stiu ce ocazie,ce crema imi recomanda pentru ochi la vrsta mea (25 si pentru prevenire riduri nu doar pentru cearcane).Ea mi-a aratat una de la SkinCode care era mai accesibila ~450 000 .Si mi-a zis ca restul,care erau mult mai scumpe, nu sunt pentru varsta asta, ci pentru >40.Acum sa o cred ?! Sunt cam bulversata si nici nu vreau sa dau o caruta de bani pe o crema (de fapt 2 carute ca tb si crema pt fata) la intamplare !
  •  
    • 23 mesaje
    20 Apr 2004, 17:38
    0 0
    fetelor, incercati crema contur ochi sau gelul contur ochi de la Gerovital
    eu folosesc gelul, iar o colega a mea foloseste crema si sintem foarte multumite
  •  
    • 89 mesaje
    20 Apr 2004, 17:44
    0 0
    Am folosit gelul de la Gerovital si mi-a facut chiar rau, nu stiu de ce ?! A avut efect astringent si ma mancau ochii
  •  
    • 23 mesaje
    20 Apr 2004, 17:47
    0 0
    imi pare rau, altceva nu am incercat
  •  
    • 194 mesaje
    20 Apr 2004, 17:51
    0 0
    Cristinika,eu folosesc gelul Clarifying de la Avon..curata foarte bine si usuca tenul,ceea ce mie imi convine,pentru ca si eu il am gras.Aplici o crema hidratanta,dar nu f grasa si voila!Serios,merita incercat..nu e nici scump..Eu am incercat Purezone-ul de la L'Oreal,care,in afara de senzatia de prospetime data de menthol,alte efecte nu am observat.
  •  
    • 297 mesaje
    20 Apr 2004, 18:02
    0 0
    Atentie ca cei de la Help Net detin exclusivitate pt SkinCode...pe reteaua de farmacii. Mie mi-au trimis o mostra de Skincode pt ochi..cu particule albastre..nu stiu ce...ca oricum n-am putut sa oa folosesc pt ca ma ustura pielea ingrozitor. Am avut si un demachiant de la ei...si nu pot sa zis ca am fost fff incantata. Oricum am inteles ca alte persoane sunt multumite de gama. Eu folosesc Avene si ma simt bine si nici nu ma ustura pielea.N-am stat sa vad prea bine daca ridurile se diminueaza insa eu nu cred ca ridurile le mai "scot"eu cu creme insa pot sa previn imbatranirea pielii.
    Bafta tuturor!
  •  
    • 602 mesaje
    20 Apr 2004, 18:05
    0 0
    fetelor, uite ce am citit eu despre ROC:

    RoC (Skin Care Only) Retinol Actif Pur Skin Refining Treatment is yet another retinol product from RoC, and it is a completely boring addition. The formula is nothing more than a very standard moisturizer. The retinol and other antioxidants fall well after the preservatives on the ingredient list, so you know you are getting even less retinol than in other products cut from the same vitamin A cloth. By the way, the vitamin E, which RoC claims is what gives this retinol product the skin-refining edge, is the very last ingredient listed, which makes it practically nonexistent and hardly capable of refining any aspect of any skin.

    asa ca renuntati sa mai aruncati caruta de bani.
    eu folosesc acum aquasource yeux de la biotherm, numai ca eu nu am pb cu cearcanele, asa ca nu stiu daca ar fi buna sau nu pt cearcane.
  •  
    • 89 mesaje
    20 Apr 2004, 18:10
    0 0
    Clar liniile fine pe care le am nu le mai scot cu creme, dar speram si eu sa nu se mai accentueze........Ma gandesc ce nasol ar fi fost daca cumparai o crema si aveai reactia aia . La Avene au ceva pentru prevenire riduri ochi ?! Am mai auzit pareri bune despre ei!
  •  
    • 263 mesaje
    20 Apr 2004, 18:38
    0 0
    Buna picy!

    La avene exista cremele ysteal+(pt corp, ochi, fata si parca am vazut si demachaint pt ochi tot din acesta serie). Sunt pe baza de retinaldehyd(nu stiu daca imi aduc aminte numele corect), dar ideea era ca forma asta de vit a s-a dovedit a avea aceleasi proprietati ca si tretinoinul(in ceea ce priveste act antirid, stabilitatea moleculei etc..) si au un mare avantaj ca nu sunt asa de "dure" cu pielea si nu provoaca iritatii(de aceea e recomandat sa folosesti ysteal in locul tretinoinului pt zona ochilor).
    Eu nu mi-as lua crema de la roc, nu mi se pare mare brinza, adica tretinoinul e forma cea mai performanta de vit A...retinol e o molecula mult mai slabuta. Dar o sa-mi iau ysteal, cel putin sa incep cu ea si poi sa trec pe tretinoin.
    Chestia cu virsta si cu cremele e numai un bla bla...daca crema contine antioxidanti si iti face bine... e ok.
    Perosnal acum pt zona ochilor folosesc:
    AStopSigns si Active C.E ceea ce folosesc de fapt si pt fata...
    PaPa
  •  
    • 602 mesaje
    20 Apr 2004, 18:44
    0 0
    A. stop signs adica advanced stop signs de la clinique? si esti multumita de ea? exista si in varianta pentru ten gras?
  •  
    • 89 mesaje
    20 Apr 2004, 18:45
    0 0
    Uau.... ce de substante, n-am auzit de nici una, doar de vitamina A !Ce-i cu tretinoin-ul, de unde il iau, dintr-o creama ? O sa ma duc sa ma uit la Avene Ysteal+.
    Merci mult, sper sa ma mai luminez ca sunt intr-o ceata totala !
  •  
    • 297 mesaje
    20 Apr 2004, 18:52
    1 0
    "picy " uita-te pe pag. sensiblu de Avene Ysteal+. si vezi cat costa acum.
    Eu folosesc mai multe produse din gama lor, si anume:Spray cu apa termala,pt iritatii si chiar cand da sa apara un herpes; gelul de fata Cleanance K pt ten seboreic, crema Cleanance K impotriva formarii comedoamelor (puncte negre,albe...)cu actiune peeling si crema echilibranta, fluida care o folosesc ca baza de machiaj.Iar pt ca aspectul tenului sa nu mai devina "unsuros/uleios" folosesc fond de ten L'Oreal Ideal Balance care mie mi se pare ca matifiant in comparatie cu altele.
    Bafta!
  •  
    • 89 mesaje
    20 Apr 2004, 19:01
    0 0
    Pai cel mai mic pret este de 688225 la Sensiblu prin cartiere. O sa-mi iau si-ti zic rezultatul. Acelasi fond de ten folosesc si eu !
    Merci mult si ne auzim ,
    picy
  •  
    • 263 mesaje
    20 Apr 2004, 21:18
    0 0
    Buna Augusta!

    Da, e serul de la clinique...sunt la al-2lea de fapt, dar cred ca data viitoare o sa-mi iau Repairwear...Nu stiu daca exista o versiune special pt ten gras...hmm parca pe cutie nu scrie nimic de asta. Tenul meu e oarecum spre uscat, dar citeodata simt serul cam gras...Din pacate nu o pot folosi dimineata , caci la mine intra lent in piele si apoi sunscreenul e moarte curata. Dar are o gramada de antioxidanti si e buna...face imediat pilea luminoasa si de bebelus.

    Parca ziceai ceva e o crema anticercane de la biotherm. Nu am incercat pina acum nimic de la ei....dar am inteles ca sunt super. Si ei au un ser cu antioxidanti age fitness. Am auzit ca intra tare repede in piele...hmm o sa cer un esantion sa vad.