cearcane si ten care luceste

  •  
    • 194 mesaje
    24 Apr 2004, 12:31
    0 0
    Impotriva cearcanelor puteti folosi demachiantul pt ochi de la Farmec.Contine extract de albastrele.Il folosesc de doua saptamani si se vad rezultatele!
  •  
    • 962 mesaje
    25 Apr 2004, 01:38
    0 0
    Buna augusta si Tzapelina! Scuzati-ma fetelor ca raspund asa tarziu, tocmai vin dintr-o mini vacanta la Istanbul...acolo se gasesc haine normale si frumoase de imbracat
    Augusta, gama Capital Soleil de la Vichy e o gama de mare incredere. Toate produsele au ca factor de protectie Mexoryl, stabil si bun pt UVA, multivitamina E, un complex anti-oxidant care sa combata radicalii liberi si apa termala Vichy. Acum, despre factorul 60. Inseamna f multa protectie inutila contra UVB. Pt o piele medie sa zicem, inseamna ca poti sta 20 de ore la soare fara sa te bronzezi si asta nu se intampla nicaieri: sa stea atat soarele pe cer. Plus, un factor atat de mare inseamna mai mult..."lipici". Crema e mai scarboasa adica.
    Tzapelina, eu folosesc aceste creme si dimineata si seara: ASS&co. Ass serul nu e in nici un caz gras...Nu stiu ce se intampla la tine. O alta crema cu anti-oxidanti si care e f light si hidratanta(acid hialuronic) este Advanced Night Repair de la Estee...Incearca un tester! Succes!
  •  
    • 89 mesaje
    28 Apr 2004, 15:36
    0 0
    yoshi, mi-am luat un gel retroactiv de la avon si ma uti la compozitie ca stii tu ce la poarta aia noua !Daca ai timp iti dai si tu cu parerea ?
    GLYCERYL POLYMETHACRYLATE
    GLYCERIN ETHOXYDIGLYCOL,
    PHENOXYETHANOL,
    SODIUM HYALURONATE,
    PEG-40 HYDROGENATED CASTOR OIL,
    PPG-26-BUTETH-26,
    PHYTOL,SODIUM HYALURONATE,
    PVM/MA COPOLYMER,
    MICA,HYDROLYZEDULVA LACTUCA EXTRACT,
    PROPYLENE GLYCOL,
    METHYLPARABEN,PROPYLPRARABEN,
    HELIANTHUS ANNUUS, ANDROGRAPHOLIDE,
    PANTHENOL,BISABOLOL,HYDROLYZED MILK PROTEIN,PLANKTTON EXTRACT,BUTYLENE,GLYCOL,TRITICUM VULGARE,GLYCINE SOJA,ADENOSINE CYCLIC PHOSPHATE, ETHYLPARABEN,HYRDOLYZED SOY FLOUR,BUTYLPARABEN,ISOBUTYLPARABEN .
    De concentratii nimic !
    Se cheama ANEW RETROACTIVE + repair eye serum. E bun de ceva, sau apa de ploaie ?
  •  
    • 962 mesaje
    28 Apr 2004, 18:51
    0 0
    GLYCERYL POLYMETHACRYLATE-agent emolient si care ajuta la "texturizarea mai buna a cremei

    GLYCERIN ETHOXYDIGLYCOL-s-a descoperit recent ca glicerina fixeaza in piele exact cantitatea de apa care este nevoie, adica o hidratare optima

    PHENOXYETHANOL-conservant folosit des in cosmetica, prezinta printre cele mai putine riscuri de iritatii printre conservanti

    SODIUM HYALURONATE-este acidul hialuronic, un hidratant de ff mare calitate, substanta de noua generatie

    PEG-40 HYDROGENATED CASTOR OIL-agent emolient si care "ingroasa"...aceasta substanta peg este prescurtarea de la polyethylene glycol..o substanta ce se foloseste in combinatie cu alti ingredienti in cosmetica...

    PHYTOL-subcomponenta a vitaminei E. Se pare ca ar avea niste proprietati anti-oxidante, desi efectele asupra pielii nu sunt atat de cunoscute

    MICA-mineral folosit pt a da produsului stralucire etc...adica sa arate crema bine

    HYDROLYZEDULVA LACTUCA EXTRACT- ulva lactuca este un extract dintr-o planta ce are proprietati anti-oxidante si anti-iritante...Nu stiu ce e cu acel Hydrolyzed...de obicei apare alaturi de un alt cuvant si se refera la o proteina...

    PROPYLENE GLYCOL-agent umectant folosit pt transportarea substantelor active din creme in straturile profunde ale epidermei...desi au fost zvonuri ca ari fi cancerigen si toxic pt piele, nici o dovada in acest sens nu a fost adusa, ba mai mult...s-a dovedit a fi inofensiv

    METHYLPARABEN,PROPYLPRARABEN-conservanti cu risc minim de iritatii, folositi pt prevenirea eventualelor ciuperci sau bacterii ce se pot dezvolta intr-o crema...

    HELIANTHUS ANNUUS-ulei non-volatil folosit in cosmetica. Poate fi comedogen, dar cum e crema de ochi nu ar trebui sa fie nici o problema.

    ANDROGRAPHOLIDE-componenta a Andrographis paniculata, o planta comuna in India cu proprietati anti-inflamatorii si anti-oxidante. Mi se pare ca se gaseste si in China...

    PANTHENOL-vit B...mici cercetarii arata ca ar avea efect hidratant si cicatrizant...dar fiind la capatul listei nu prea vad ce efect ar putea avea

    BISABOLOL-extras din musetel, anti-iritant.

    HYDROLYZED MILK PROTEIN-proteina din lapte, proprietati hidratante si emoliente

    PLANKTTON-sincer aici nu sunt sigura cred ca este vorba de un extract de alga tot marina cu proprietati anti-oxidante

    BUTYLENE,GLYCOL-tot aia cu PROPYLENE GLYCOL

    TRITICUM VULGARE-am lapsus acum, o sa imi amintesc

    GLYCINE SOJA-ulei derivat din soia salbatica, cu proprietati hidratante f mari...comedogen dar pt ochi e ff bun

    ADENOSINE CYCLIC PHOSPHATE-aici e mai complicat, e prea mult de scris, oricum se pare ca substanta asta n-are nici un efect folosita pe piele...cel putin nu s-a demonstrat

    HYRDOLYZED SOY FLOUR-proprietati hidratante

    Restul de ETHYLPARABEN, BUTYLPARABEN, ISOBUTYLPARABEN sunt iar conservanti cu risc mic de iritatii folositi pt ptrevenire formarii de bacterii, ciuperci in creme...

    Off! Am terminat.
  •  
    • 962 mesaje
    28 Apr 2004, 18:53
    0 0
    Fetelor, va rog nu va suparati pe mine dar cred ca e ultima data cand explic ingredientii unei creme. Am scris de mi-a venit rau!
    Per total e o crema buna, nu are substante dubioase, nici alcool, nici parfum, contine hidratanti, emolienti, texturizanti, anti-iritanti, anti-oxidanti...Insa anumite substante care sunt la coada listei de ingredienti s-ar putea sa aiba eficienta mica, pt ca sunt in cantitate mica, fiind la coada listei...De asemenea am impresia ca anumiti ingredienti sunt pusi de "ochii lumii", eficienta lor nefiind inca temeinic testata.
    Dar per total e o crema buna!
  •  
    • 1530 mesaje
    28 Apr 2004, 19:58
    0 0
    Jane si io am luat ala de la Gerovital cu albastrele, da nu sterge asa de bine machiajul si in plus mi s-a parut ca imi usca pielea de sub ochi. Sper ca la tine sa mearga mai bine
  •  
    • 89 mesaje
    29 Apr 2004, 12:07
    0 0
    Multumesc muuuuuuuult de tot! Chiar eram intr-o ceata totala ! Oricum , am printat raspunsul meu si SIGUR NU TE MAI SACAI! O sa-l mai citesc din cand in cand, cand ma duc sa iau vreo crema de ochi, cine stie poate retin si eu ca papagalul, ca la chimie am fost zero !
    Eu cu informatica,programarea, daca aveti intrebari, va raspund (dar nu prea e un domeniu de interes general pentru eve) cu placere.
  •  
    • 89 mesaje
    29 Apr 2004, 12:10
    0 0
    raspunsul tau pentru mine vroiam sa zic!
    Sunt cam agitata zilele astea,imi schimb jobul si am intrat in priza !
  •  
    • 2 mesaje
    30 Apr 2004, 21:00
    0 0
    pentu ten care luceste si eventual cu ceva probleme eu recomand crema de la vichy-normaderm este foarte buna dar e si un pic cam scumpa in jur de 600 de mii dar eu o folosesc si zic ca merita banii
  •  
    • 602 mesaje
    1 Mai 2004, 15:46
    0 0
    mersi de raspunsuri, yoshi. m-am gindit si eu ca factorul 60 e cam mare, insa stiam ca produsele vichy sint de calitate. pina la urma tu ce produs de protectie solara folosesti?

    si inca ceva. ass poate fi folosit si in jurul ochilor?
  •  
    • 962 mesaje
    1 Mai 2004, 23:33
    0 0
    Buna, augusta!
    Intr-adevar vichy sunt ok, dar orice crema cu factor atat de mare este scarboasa, oricat de buna ar fi ea. Si oricum, un factor asa mare inseamna protectie inutila contra UVB, nu mai multa....
    Eu folosesc de la Ducray gel-creme cu factor 30, destinata pielii grase sau sensibile, sau celei predispuse la cosuri.
    Ass se poate folosi in jurul ochilor, bineinteles, desi eu prefer ceva mai gras, cum ar fi repairwear.
  •  
    • 1 mesaje
    10 Mai 2004, 03:30
    0 0
    Buna Tuturor romancelor.

    Referitor la problebele tale am unfoarte simlu raspuns care crede-ma merge struna si este dovedit de o unintreaga natie(Filipine)
    Pentr-un ten gras foloseste pudra de talc (Johnson`s Baby)care este disinfentant si in acelasi timp nu-ti va produce cosuri ceea ce se intampla in cazul pudrelor cosmetice mai ales vara cand transpi foarte mult.Aplica superficial,altfel vei fii foarte alba.
    Pt. cearcane foloseste comprese de ceai verde.Ceai la pliculete pe care le lasi sa se raceasca si le aplici pe ochi.+ Incearca sa dormi atunci cand iti este somn.
  •  
    • 3 mesaje
    20 Mai 2004, 12:08
    0 0
    hey , si eu am problema asta cu cearcanele ...

    dar decat sa dati atatia bani pe niste anticearcane, incercati mai intii ceva natural - in fiecare seara aplicati sub ochi cate o felie de cartof crud , si lasatile asa pe noapte. sau cate o felie de castravete. in orice caz, mie mi-a ajutat putin , cearcanele sau mai estompat. dimineata daca am pungi sub ochi imi pun alternativ comprese calde si reci . cred ca cel putin una din aceste metode v-ar putea ajuta .

    mult succes !

    p.s. cat despre anticearcanul de la Avon.... no comment... e de o calitate foarte haioasa si nu ajuta deloc !
  •  
    • 3 mesaje
    20 Mai 2004, 13:06
    0 0
    mda, uitasem ca ashtia cenzureaza... scrisesem "calitate foarte proasta." , nu haioasa....
  •  
    • 5 mesaje
    9 Iun 2004, 13:34
    0 0
    buna
    ma numesc laura si-ti recomand un nou produs pentru problema ta:se numeste LePont-plasture dermal antirid.Efectele sunt vizibile dupa prima utilizare.Detalii despre el gasesti pe:www.lepont.ro si il gasesti in magazinele Beauty Shop si B&B Collection din toata tara.Incearca-l si spune-mi ce ai constatat
  •  
    • 51 mesaje
    9 Iun 2004, 20:31
    0 0
    Nu am putut citi chiar toate mesajele cap coada dar din ce ai scris tu in primul tau mesaj, as avea cateva idei de spus si eu:
    - cearcanele pot avea cauze interne care un medic le poate clarifica;
    - de obicei cearcanele sunt de origine genetica si nu se pot ascunde nici cu operatie estetica;
    - daca vrei sa le ascunzi cu corector, ai mare grija la culoarea care o alegi, ca nici cercurile albe nu arata mai bine ca sele albastre;
    - corectorul care-l alegi sa contina si antirid pentru ochi!
    - eu folosesc crema de ochi de la Artistry, care are si efect anticearcan, dupa o luna si jumatate au disparut cam 30-40% si costa cam 900.000. Un tub tine cam 6-8 luni;
    - la ten gras nu recomand pudre si produse matifiante pt. ca acopera doar temporar luciul dar nu-l fac sa dispara. Si eu am ten gras si mi-am cumparat un gel exfoliant, masca purifianta, demachiant, tonic si o crema (astea 3 special pt. ten gras) de la Artistry. Eu sunt multumita de ele. Important e sa-ti iei toate astea de la aceeasi firma si sa le folosesti pe toate constant. Succes!!!
  •  
    • 765 mesaje
    10 Iun 2004, 10:07
    0 0
    Ofer gratuit o crema antistralucire de la firma elvetiana. Am luat-o ca sa ma aflu in treaba si cum tenul meu e uscat...nu am cum s-o folosesc.
    Daca va intereseaza cadeti de acord si v-o trimit.
  •  
    • 1 mesaje
    17 Iun 2004, 17:08
    0 0
    Evelor.....incercati voi cel mai natural remediu pt .riduri..Ulei de migdale dulci,masati fata seara ...rezultatele..sunt super....iar cearcane ..plicuri de ceai negru caldute puse 5 min seara ....si consumati multa apa ....iar o cana de ceai verde pe zi este aur curat ..pt pielea voastra....SA FITI frumoase!!!
  •  
    • 13 mesaje
    24 Iun 2004, 14:16
    0 0
    Buna Evelor,

    Am citit 6 pagini de mesaje si ma tot intrebam oare nimeni nu a auzit de Artistry? Doar printre ultimele mesaje (piersicuta) am gasit pe cineva care stie ce e calitatea. Folosesc Artistry de cateva luni, atat de ingrijire de baza a tenului, cat si speciale (ten gras, puncte negre, sebum din plin, ocazional cosuri) si de machiaj. Nu pot sa ma exprim in cuvinte cum arata fata mea acum!!! Nu folosesc crema regeneranta pentru ochi inca, pentru ca nu e cazul, dar stiu ca dureaza chiar mai mult de 6-8 luni, pentru ca se aplica foarte putin, adica cat un bob de orez, pentru amandoi ochii si pentru cearcane se vede efectul deja dupa 24 de ore. Asta ca sa compenseze cumva pretul.
  •  
    • 1530 mesaje
    24 Iun 2004, 17:02
    0 0
    Mi-am adus aminte ca in Danemarca am primit niste plasturi pt ocji. Adeca se puneau sub ochi, unde is cearcanele -ale mele is maronii - si se tineau cam 20 de min. Eu le tineam in frigi. Plasturii contineau un gel. Si sa stiti ca se vedea diferenta. Aici n-am gasit asa ceva si cred ca ar fi fost si scumpe...