Relatie cu un barbat musulman casatorit

  •  
    • 7959 mesaje
    23 Sep 2015, 15:57
    2 3
    Da' ce, exista si povesti de genul asta cu happy end?
  •  
    • 507 mesaje
    23 Sep 2015, 23:24
    6 0
    Din moment ce era deschis un topic pe aceasta tema, nu avea rost să deschidă un topic nou.
    Andreea, ai inceput să povestești pt ca să-ți descarci sufletul și să treci mai ușor peste suferința. Din păcate iubirea vine la pachet cu dorul și implicit cu suferința... Va trece, acum doare mai tare , la început apoi distanța își va spune cuvântul și mai ales dacă ai hotărât să încetezi relația, nu trebuie să mai schimbați mesaje, e greu dar nu imposibil.
    Din aceste povești pe care fete ca voi s-au hotarât să le pună pe tapet alte fete vor avea de învățat deși când se îndrăgostesc... e greu să creadă că se vor arde.
    Așa este viața, toți facem mai devreme sau mai târziu prostii în viață, dar când spun prostii mă refer la tâmpenii de stai și te întrebi după ce le-ai făcut cum de ți-a dat prin minte să faci așa ceva... Acestea sunt de fapt lecții dure din care ai avut de învățat și fără de care dacă nu ai fi trecut prin aceste experiențe, dacă nu le-ai fi trăit, ți-ar fi fost imposibil să capeți înțelepciunea de care mai târziu vei avea nevoie.
    Fetele care comentează răutăcios pe aici sunt sigur că nu au făcut niciodată vreo greșeală... să fim serioși.
    Puteai să treci prin astfel de evenimente și cu un român sau francez sau chinez așa că nu contează nația. Am un vecin sirian care are nevastă româncă, a făcut facultatea de medicină, au plecat amândoi in Siria și acum au revenit pt că e război acolo, sunt o familie fericită, au 4 copii și sunt oameni liniștiți.
    Nu este o rușine sau un păcat să iubești, nu alegem persoana de care ne îndrăgostim, ni se pare doar.

    Acest mesaj a fost editat de către Taraxacus: 23 Sep 2015, 23:25
  •  
    • 7967 mesaje
    27 Sep 2015, 10:33
    2 1
    andreea_emma said:     Buna. Citesc ce ai trait tu  si nu imi vine sa cred ca seamana incredibil cu povestea mea. Norocul meu, daca pot sa spun asa este ca am aflat totul mai repede, dupa aproximativ doi ani si am avut puterea sa inchei relatia. Dar au ramas semne de intrebare care imi rup inima pur si simplu. Nu stiu daca am facut bine, dorul de el este cumplit, sper doar ca timpul va rezolva si ca am luat decizia corecta.
        "Iubitul meu minunat" este din Egipt si are acolo de 10 ani o sotie si 3 copii, ultimul nascut dupa ce ne-am cunoscut noi. Chiar daca este mereu cu mine si ma iubeste enorm am simtit mereu ca ascunde ceva si banuiam ca la varsta de 38 de ani are deja o sotie. A recunoscut pana la urma si in acel moment am simtit dezamagire si ura. Ura pe el pt ca a mintit, ura pe mine pt ca distrug o familie, dezamagire cumplita pt ca visele mele si iubirea mea s-au naruit si rusine fata de familia mea, nu as putea niciodata in fata lor sa recunosc ca iubesc un barbat casatorit.
       Inca un an a incercat sa ma convinga prin orice mijloace ca ma iubeste enorm si avem posibilitatea sa ne facem familia pe care ne-o dorim in Romania, inclusiv sa ne casatoim pt ca nu este casatorit legal in Egipt. Stiam ca si in Romania barbatii respecta si ajuta o femeie cu care au deja copii in timp ce isi fac alta familie, dar e cumplit cand traiesti asa ceva pe pielea ta. Vroiam sa il resping dar aveam momente cand ma sufocam de dorul lui, ne cautam amandoi cu disperare, ne iubeam cum nu am trait si nu am simtit niciodata. Eram cei mai buni prieteni, ne intelegeam din priviri, din gesturi si din ganduri. Nu ma obliga sa fac nimic, respecta tot ce imi doream, era cel mai vesel si optimist om pe care l-am cunoscut, asculta mereu atent si daca ceream primeam un sfat bun.
       Am vrut din tot sufletul sa am incredere in iubirea lui, simteam ca nu pot sa traiesc fara el, vedeam ca ma iubeste enorm, dar totusi gandul ca merit mai mult decat sa traiesc in umbra unei alte familii a invins.Cel putin pt moment.
        Ne-am despartit anul acesta, inca il iubesc, stiu ca si el ma iubeste enorm, imi este dor de el dar simt ca sunt mai linistita asa. Simt ca am ales corect pt toata lumea chiar daca noi doi suferim acum.
       Nu a acceptat despartirea si stiu sigur ca se gandeste la mine dar sper ca timpul va rezolva intr-un fel sau altul.
       As vrea tare mult sa imi spui tu ce decizie ai luat in final si cum este viata ta acum.

    Cu drag, Andreea.


     

    Andreea, eu nu prea inteleg de ce a durat doi ani din moment ce tu banuiai ca este casatorit. In al doilea rand el este casatorit LEGAL, nu stiu exact ce ti-a spus el, insa in tarile arabe oamenii nu fac copii fara casatorii legale, este impotriva legii islamice. El nu isi ajuta sotia si copiii din spirit moral, ci pt ca nu are alta alegere. Daca divorteaza plateste pt ei mai mult decat daca ramane insurat. Da, se poate casatori si cu tine daca visul tau este sa devii a doua sotie. Mai poate lua inca 2 dupa tine, in caz ca se indragosteste iar.... 


    Acest mesaj a fost editat de către salmarose: 27 Sep 2015, 10:33
  •  
    • 4 mesaje
    1 Oct 2015, 09:12
    0 0
    salmarose said:
    Andreea, eu nu prea inteleg de ce a durat doi ani din moment ce tu banuiai ca este casatorit. In al doilea rand el este casatorit LEGAL, nu stiu exact ce ti-a spus el, insa in tarile arabe oamenii nu fac copii fara casatorii legale, este impotriva legii islamice. El nu isi ajuta sotia si copiii din spirit moral, ci pt ca nu are alta alegere. Daca divorteaza plateste pt ei mai mult decat daca ramane insurat. Da, se poate casatori si cu tine daca visul tau este sa devii a doua sotie. Mai poate lua inca 2 dupa tine, in caz ca se indragosteste iar....

            A durat doi ani pentru ca era doar o banuiala, el s-a purtat impecabil mereu. In al doilea rand inainte sa iti dai cu parerea despre ce este legal si ce nu in privinta casatoriilor in Egipt te rog  sa te informezi mai bine. Si ca sa te scutesc totusi de un efort iti spun ca in toate tarile arabe sunt permise casatorii incheiate la moschee, acasa sau oriunde in alta parte ,doar in baza unui contract prin care intr-adevar barbatul este obligat toata viata sa asigure totul pentru femeia respectiva aleasa de familie si copiii lor. Contractul si casatoria devin legale doar in momentul cand sunt inregistrate la tribunal. Plata intr-adevar foarte mare despre care vb tu se face in momentul semnarii acelui contract pentru ca femeia sa fie asigurata daca ajung la divort. Atata timp cat un barbat nu are casatoria inregistrata la tribunal se poate casatorii legal cu alta femeie in orice alta tara si aceea devine singura casatorie recunoscuta. Intr-adevar mai poate avea 3 casatorii incheiate doar cu contract, doar daca el isi permite financiar. Legal si recunoscuta oficial oriunde in lume nu exista decat o singura casatorie.

           Si eu gandeam la fel ca tine si am refuzat categoric visul lui de casatorie cu mine. Am mers impreuna la ambasada si toate lucrurile astea  mi-au fost explicate, dar hotararea mea a ramas clara, fiecare cu viata lui.

  •  
    • 7967 mesaje
    1 Oct 2015, 10:53
    1 1
    andreea_emma said:
    salmarose said:
    Andreea, eu nu prea inteleg de ce a durat doi ani din moment ce tu banuiai ca este casatorit. In al doilea rand el este casatorit LEGAL, nu stiu exact ce ti-a spus el, insa in tarile arabe oamenii nu fac copii fara casatorii legale, este impotriva legii islamice. El nu isi ajuta sotia si copiii din spirit moral, ci pt ca nu are alta alegere. Daca divorteaza plateste pt ei mai mult decat daca ramane insurat. Da, se poate casatori si cu tine daca visul tau este sa devii a doua sotie. Mai poate lua inca 2 dupa tine, in caz ca se indragosteste iar....

            A durat doi ani pentru ca era doar o banuiala, el s-a purtat impecabil mereu. In al doilea rand inainte sa iti dai cu parerea despre ce este legal si ce nu in privinta casatoriilor in Egipt te rog  sa te informezi mai bine. Si ca sa te scutesc totusi de un efort iti spun ca in toate tarile arabe sunt permise casatorii incheiate la moschee, acasa sau oriunde in alta parte ,doar in baza unui contract prin care intr-adevar barbatul este obligat toata viata sa asigure totul pentru femeia respectiva aleasa de familie si copiii lor. Contractul si casatoria devin legale doar in momentul cand sunt inregistrate la tribunal. Plata intr-adevar foarte mare despre care vb tu se face in momentul semnarii acelui contract pentru ca femeia sa fie asigurata daca ajung la divort. Atata timp cat un barbat nu are casatoria inregistrata la tribunal se poate casatorii legal cu alta femeie in orice alta tara si aceea devine singura casatorie recunoscuta. Intr-adevar mai poate avea 3 casatorii incheiate doar cu contract, doar daca el isi permite financiar. Legal si recunoscuta oficial oriunde in lume nu exista decat o singura casatorie.

           Si eu gandeam la fel ca tine si am refuzat categoric visul lui de casatorie cu mine. Am mers impreuna la ambasada si toate lucrurile astea  mi-au fost explicate, dar hotararea mea a ramas clara, fiecare cu viata lui.

    Multumesc de informatie! Eu locuiesc de 11 ani intr-o tara musulmana si iti spun ca tot ce stii tu este o minciuna.Nu exista contract care sa nu fie facut dupa legea islamica si sa nu fie inregistrat. Omul tau e casatorit mai mult decat legal
    El minte de rupe iar tu esti naiva indeajuns incat sa-l crezi
     Inca un amnunt: se poate casatori cu inca 3 indiferent de situatia lui financiara si fara acordul celorlalte sotii.  Poate avea 4 in acelasi timp, insa daca mai divorteaza de cate una poate sa o inlocuiasca. Divortul la ei inseamna 3 cuvinte "talek, talek, talek" ceea ce se traduce " divortez de tine" si esti divortata...


    Acest mesaj a fost editat de către salmarose: 1 Oct 2015, 10:56
  •  
    • 11561 mesaje
    1 Oct 2015, 14:07
    1 0
    Ce viata frumoasa au femeile arabe!! si ce implinite sexual sunt!!
    Cred ca ar trebui si Doamnele din Romania sa petreaca un stagiu de "penitenta " in lumea araba!!!
  •  
    • 4 mesaje
    2 Oct 2015, 10:03
    1 0
    salmarose said:

    Multumesc de informatie! Eu locuiesc de 11 ani intr-o tara musulmana si iti spun ca tot ce stii tu este o minciuna.Nu exista contract care sa nu fie facut dupa legea islamica si sa nu fie inregistrat. Omul tau e casatorit mai mult decat legal
    El minte de rupe iar tu esti naiva indeajuns incat sa-l crezi
     Inca un amnunt: se poate casatori cu inca 3 indiferent de situatia lui financiara si fara acordul celorlalte sotii.  Poate avea 4 in acelasi timp, insa daca mai divorteaza de cate una poate sa o inlocuiasca. Divortul la ei inseamna 3 cuvinte "talek, talek, talek" ceea ce se traduce " divortez de tine" si esti divortata...

    Cu placere, pentru informatiile noi pe care le aflii chiar daca traiesti de 11 ani intr-o tara musulmana. Mai bine nu spuneai lucrul asta pentru ca ceea ce stii si modul cum expui ceea ce gandesti sunt departe de o persoana integrata in lumea araba. Pari mai aproape de o persoana cu ceva frustrari. Tu vb despre ceea ce vezi in jurul tau si ceea ce crezi, eu vb despre un caz concret verificat la ambasada si la ORI, ar trebui macar sa stii ca nu poti generaliza categoric 100% ceea ce spui tu.

       Daca vrei sa vb despre ceea ce traim fiecare, eu traiesc de o viata intr-o familie mixta, cunosc destul de bine cum se traieste in Egipt si nu imi permit sa afirm ca ceva este sigur minciuna sau ca viata, limba si religia musulmana din Egipt este categoric valabila in absolut toate tarile arabe, daca intelegi ce spun. Poate ai dreptate si pot fiu naiva pentru ca am trait intr-o familie ok si am fost invatata sa apreciez lucrurile bune atat din lumea musulmana cat si din lumea occidentala, nu sunt atat de bine informata despre viata cu 4 neveste, inlocuirea lor sau despre divorturi si nu am frustrari. Am mai spus si repet ca nenorociri , minciuni si probleme pot aparea oriunde.

      Daca vrei, fara replici acide si presupuneri putem vorbii mult despre viata, limba si educatia araba asa cum le traim fiecare, dar cred ca ne indepartam de subiect.

     

    PS. http://emmafadi.blogspot.ro/2014/06/casatoria-orfi-si-efectele-sale.html

    Acest mesaj a fost editat de către andreea_emma: 2 Oct 2015, 10:14
  •  
    • 7967 mesaje
    4 Oct 2015, 10:01
    0 0

     

    PS. http://emmafadi.blogspot.ro/2014/06/casatoria-orfi-si-efectele-sale.html

    Atunci ar trebui sa stii ca Urfi nu este decat o bucata de hartie scrisa de mana, cu doi martori, se practica intre studenti, turisti sau cupluri care nu vor implicatii pe termen lung. Tu ai mentionat ca intre ei exista un contract prin care el se obliga sa plateasca pt ea si copii si atunci nu mai e Urfi, pt ca acel contract nu poate exista decat daca este inregistrat legal. Chiar daca este o casatorie Urfi, ce fel de barbat este acela care se dezice de sotia si copiii sai spunand ca nu este casatorit legal ca si cum ar putea sa ii arunce oricand? Eu nu am frustrari, nici motive pt care sa am, nu eu alerg dupa barbati insurati, cu copii si cai verzi pe pereti. 


    Acest mesaj a fost editat de către salmarose: 4 Oct 2015, 10:02