Operatie laser la ochi

  •  
    • 189 mesaje
    4 Feb 2010, 11:02
    1 0
    Efecte secundare normal ca pot aparea, ca de altfel la orice interventie chirurgicala. Cele mai frecvente sunt infectiile care apar daca nu se respecta instructiunile post-operatoriu.

    Mie mi-e frica de durata de recuperare, se zice ca recuperarea completa dureaza pana la 3 luni.......pana atunci cum ma descurc oare la locul de munca?
  •  
    • 189 mesaje
    4 Feb 2010, 16:21
    0 0
    Cine s-a operat recent? Sa ne spuna cum e.....dupa
  •  
    • 649 mesaje
    4 Feb 2010, 16:40
    1 0
    Si pe mine ma intereseaza subiectul !
    Bine... nu stiu daca se poate pune problema operatiei, ca metoda de vindecare a astigmatismului miopic de care sufar.
    Ar fi minunat sa fie asa.
    Oricum nu pot purta ochelarii, pentru ca eu am lentile cilindrice la ambii ochi si nu ma pot acomoda cu ei, de nici un fel.
    Doua perechi am, si degeaba.
    Ori nu-mi masoara ca lumea distanta focala, ori, asa cum spunea o eva, ochiul meu nu suporta dioptria care-mi iese la aparat.
    Oricum, cert este ca am aruncat o caruta de bani pe ochelari si nu-i pot folosi.
  •  
    • 189 mesaje
    4 Feb 2010, 16:51
    0 0
    Deci...astigmatismul miopoc se poate corecta cu operatie, eu am astigmatism hipermetropic, adica diptrii cu +, iar tu le ai cu -

    Doctorul mi-a spus ca de astigmatism ma scapa 100%, adica nu o sa mai am nevoie de lentile cilindrice. Despre dioptriile normale spunea ca le poate corecta in jur de 0,5 ....adica o valoare la care nu este nevioe purtatul ochelarilor.....Teoretic suna bine.....dar practic oare cum o sa fie??
  •  
    • 649 mesaje
    4 Feb 2010, 20:02
    0 0
    sylver, tu poti purta ochelarii ?
    Eu vad "inclinat" si un pic "deformat", daca-i pun pe ochi.
    De exemplu, nu pot aprecia cat de inalta este bordura unui trotuar, asa ca ori calc in gol cand cobor de pe trotuar, ori calc impiedicat pentru ca de fapt strada este mai inalta decat am apreciat-o eu.
    Sau daca vad o "pata " pe trotuar, nu-mi dau seama daca e o groapa, o denivelare in relief sau o pata de ulei.
    Dar daca n-am ochelarii pe ochi, n-am nici o problema.
    Pur si simplu, ei ma-ncurca sa vad "realitatea".
    E tare aiurea, asa ca nu-i port deloc.
    Culmea este ca mi-am facut masuratorile o data la 3 ani si nu mi-au crescut dioptriile (1.75 la un ochi si 0.5 la celalalt).
    Singura mea problema este ca nu vad clar la distanta.
    De ex. la semafor, cand am verde, nu vad decat cand ma apropii destul, ca sa-mi dau seama cat timp mai am sa traversez o intersectie.
    Bine... ca nici cifrele alea luminoase nu sunt prea mari, si mai este si efectul de irizatie a luminii din jurul lor.
    Ce ma ingrijoreaza pe mine, mai nou, este faptul ca la citit trebuie sa indepartez un pic mai tare foaia scrisa.
    Alta belea !
    Cred ca-mi trebuie si ochelari de citit.
    Si-atunci ma-ntreb si eu ca tot omu' aca-mi rezolv astigmatismul miopic, cum ramane cu cititul de-aproape ?!

    Cat de curand ma voi duce la un consult si-am sa pun toate intrebarile astea, la care sper sa am raspunsri concrete.
  •  
    • 189 mesaje
    4 Feb 2010, 23:06
    0 0
    Eu port ochelari, am purtat mereu, dar m-am saturat de ei. Nu am problemele de vedere descrise de tine. La citit ma descurc mai greu la cifrele 6,8,9, le cam incurc daca sunt prea mici. Noaptea vad destul de rau,

    Tie cred ca ar avea efect operatia si la un singur ochi, dar mai bine fa un control sa-ti spuna exact. Lentile de contact nu ai incercat? Asta e....dam bani pe tot feluri de chestii, mai bine ne operam o data si gata...
  •  
    • 5 mesaje
    27 Nov 2010, 14:16
    0 0

    Ziua buna la toata lumea,

    As vrea sa impartasesc experienta mea tututor persoanelor care poarta ochelari.Inca de la varsta de 14 ani  port ochelari , am  avut dioptrii de +2  la ambii ochi  pana la varsta de 17 ani, dupa care au crescut , ajungand pana la varsta de 28 ani , stabilizandu-se pana la  +5  sferic cu astigmatism  1 la dreptul   ,iar la stangul +4,50  cu 0,75 astigmatism.Nu am putut suporta lentilele de contact , de aceea  a trebuit sa port ochelari tot timpul .Si asa am ajuns sa caut pe internet  cum pot scapa de ochelari,  studiind majoritatea clinicilor atat din Romania, cat si cele din strainatate.Am ales cateva clinici care mi s-au parut interesante , studiind site-ul lor si site-urile de forumuri in domeniu  din Ungaria  si Turcia. Ma interesa in primul rand sa fie un doctor foarte bun si cu experienta in ceea ce face , si in al doilea rand laserul , sa fie unul rapid si bun.Am  trimis cateva mailuri ,asadar la cateva clinici .Cel mai rapid ,eficient , complet si  amabil raspuns a venit din partea  echipei Eyestar din Istanbul. Florentina,persoana de contact a clinicii pentru romani a fost mai mult decat disponibila sa-mi raspunda la toate intrebarile mele sacaitoare.M-a ajutat foarte mult  faptul ca a fost langa mine din momentul poposirii mele in clinica pana am plecat.Mi-a aranjat  incepand de la rezervare avion,  cazare pana la control, operatie ,etc … ce m-a costat la clinica  a fost in total 1090 euro si  a inclus operatia, examinarile ,medicamentele pe care le-am folosit  timp de 1 luna (picaturi) , garantie pe viata , plus transferul de la aeroport  la clinica /hotel si retur .

    Inca de la aeroport m-a intampinat soferul clinicii , m-au condus la clinica si unde au urmat toate examinarile si discutia cu chirurgul. ( Dr. Cezmi K.)In urma discutiei cu dansul ,am fost  mai mult decat sigura ca sunt pe maini bun.La ora 10.30 a inceput controlul care a durat in jur de 70 min.Dupa  control , mi s-a spus ca sunt apta pentru laser, si sa ma intorc la ora 14.00 pentru operatie.De mentionat , un lucru interesant  faptul ca nu se afla nici un turc pacient in clinica.Doar  nemti multi, norvegieni ,bulgari  si binenteles romani.Dupa examinare m-am dus am mancat ceva , dupa care m-am intors la ora 14.00.Operatia in sine a durat in jur de 20 minute cu totul ,   dupa care am mai asteptat cam 40 min  si apoi m-au trimis la hotel.Operatia in sine nu a fost dureroasa, am simtit doar o mica presiune in momentul pregatii flapului.Dupa aceea , laserul si ce a urmat a fost floare la ureche.Totusi  timp de cateva ore dupa operatie imi lacrimau ochii foarte mult si  simteam ca am nisip in ochi. Am luat un somnifer si am adormit imediat.A doua zi cand m-am trezit deja vedeam diferenta.Este intr-adevar diferenta…Vreau cu aceasta ocazie sa multumesc  echipei Eyestar pentru amabilitatea si profesionalismul , sunt foarte fericita ca am ales sa fac tratamentul laser in Istanbul la ei.A fost ca o vacanta pentru mine, nicidecum  nu am simtit  ca am avut o problema medicala .A fost  o experienta extraordinara  care mi-a indeplinit  cea mai puternica dorinta : de a vedea fara ajutorul ochelarilor.Felicitari intregului staf de la Eyestar  pentru tot ceea ce fac ei aoclo ,pentru toti  oamenii pe care-i faceti fericiti ,printre care ma numar si tot  si eu.Pentru intregul profesionalism , pentru ospitalitate, servici  si tot ceea ce va diferentiaza de ceilalti, mii si mii de felicitari.

    Va recomand  tuturor aceasta clinica.Sunt minunati  .daca aveti intrebari contactati-ma la roxy.me81@gmail.com.Numele meu este Roxana Dubina.

    Sanatate , numai bine va doresc !

  •  
    • 1 mesaje
    17 Apr 2011, 13:50
    0 0
    Buna!Eu m-am operat acum 3 zile la oftalux.In timpul operatiei nu am simtit absolut nimic.La vreo jumatate de ora dupa operatie pur si simplu nu-mi mai puteam tine ochii deschisi.Acum am o senzatie de nisip in ochi si port ochelari de soare si acum,in moment ce scriu...si parca vad in ceata.
  •  
    • 735 mesaje
    18 Apr 2011, 00:01
    0 1
    roxanabk said:
    Buna!Eu m-am operat acum 3 zile la oftalux.In timpul operatiei nu am simtit absolut nimic.La vreo jumatate de ora dupa operatie pur si simplu nu-mi mai puteam tine ochii deschisi.Acum am o senzatie de nisip in ochi si port ochelari de soare si acum,in moment ce scriu...si parca vad in ceata.

    Tu, cea operata acum 3 zile,de  ce naiba stai la calculator???? Nu iti dai seama ca suprasoliciti tesuturi operate care trebuie sa se vindece? Te joci cu ochii tai?????

    PS. Este normal sa vezi in ceata dupa operatie pe cornee. Si anormal sa stai la calculator!

  •  
    • 4 mesaje
    19 Apr 2011, 20:17
    0 0
    buna
    as vrea sa-mi fac si eu operatia in timisoara la centrum medical vista
    daca mai merg cu cineva beneficiem de o reducere de 50% si operatia va costa 2500 lei ( in loc de 3500 lei )
    daca e careva curios sa ma caute pe inasi_adela@yahoo.com
    termenul limita e de 10 mai 2011
    va multumesc
  •  
    • 18346 mesaje
    19 Apr 2011, 23:03
    0 0
    unii intreaba, altii raspund.

    sa traiasca lentilele, ca ma gandeam candva la operatie, dar eu tre sa nu fiu constienta cand mi se intampla asta. deci mi-a trecut.
  •  
    • 382 mesaje
    20 Apr 2011, 22:06
    0 0
    Incearca la clinica asta West Eye Hospital Calea Vitan nr.137-139 colt cu Mihai Bravu telefon 430 77 77.Mi-am operat fica aici si sunt foarte multumita
  •  
    • 4 mesaje
    24 Apr 2011, 11:46
    0 0

    singura problema ar fi ca eu sunt din TIMISOARA

  •  
    • 4 mesaje
    25 Apr 2011, 12:09
    0 0
    ma intereseaza care e costul ochelariilor de soare care se poarta dupa operatie , nu am gasit niciunde aceasta informatie si am uitat sa intreb la cabinet cand am facut controlul
  •  
    • 735 mesaje
    29 Apr 2011, 06:29
    0 0
    adela2006 said:
    ma intereseaza care e costul ochelariilor de soare care se poarta dupa operatie , nu am gasit niciunde aceasta informatie si am uitat sa intreb la cabinet cand am facut controlul

    Eu am facut aceasta operatie in februarie. Aveam dioptrii mari, -6, fara ochelari eram ca si moarta. Nu mi s-a recomanadat o marca anume, dar mi-am cumparat ochelari din magazin, nu din piata. Am cumparat unii dintr-un magazin sportiv din incinta Carrefour-ului Berceni, imi scapa numele, aveau si corturi, berci, undite, etc. Sunt made in China, dar sunt excelent lucrati, ii folosesc si acum. Vezi ca au o cifra pe ei. Cu cat cifra este mai mare, sunt mai inchisi la culoare. Daca conduci si masina, te sfatuiesc sa te uiti si pe cartonasul care atarna de ochelari si care explica semnificatia ciferlor si alege-o pe cea mai mare care iti permite sa-i porti si la volan. Este exact penultima, 3 sau 4. Inclin sa cred ca ar fi 3, nu mai retin. Daca nu conduci, alege cifra cea mai mare. Sunt excelenti si te asigur ca imediat in postoperator iti va fi imposibil fara ei, mai ales daca vei prinde vreme insorita. Mult succes!

    Au costat pana in 50 lei.

    De asemenea, te-as sfatui sa stai macar 10 zile numai acasa, cu exceptia controalelor postoperatorii, chiar daca oftalmologul iti da drumul in lume, mai ales ca tratamentul trebuie administrat fix la 4 ore. Dupa fiecare administrare a picaturilor este mai bine sa ramai cu ochii inchisi macar 10-15 miute, nu un minut cum spune asistenta.


    Acest mesaj a fost editat de către matzoanca: 29 Apr 2011, 06:33
  •  
    • 735 mesaje
    29 Apr 2011, 06:30
    0 1
    roxy.me81 said:

    Ziua buna la toata lumea,

    As vrea sa impartasesc experienta mea tututor persoanelor care poarta ochelari.Inca de la varsta de 14 ani  port ochelari , am  avut dioptrii de +2  la ambii ochi  pana la varsta de 17 ani, dupa care au crescut , ajungand pana la varsta de 28 ani , stabilizandu-se pana la  +5  sferic cu astigmatism  1 la dreptul   ,iar la stangul +4,50  cu 0,75 astigmatism.Nu am putut suporta lentilele de contact , de aceea  a trebuit sa port ochelari tot timpul .Si asa am ajuns sa caut pe internet  cum pot scapa de ochelari,  studiind majoritatea clinicilor atat din Romania, cat si cele din strainatate.Am ales cateva clinici care mi s-au parut interesante , studiind site-ul lor si site-urile de forumuri in domeniu  din Ungaria  si Turcia. Ma interesa in primul rand sa fie un doctor foarte bun si cu experienta in ceea ce face , si in al doilea rand laserul , sa fie unul rapid si bun.Am  trimis cateva mailuri ,asadar la cateva clinici .Cel mai rapid ,eficient , complet si  amabil raspuns a venit din partea  echipei Eyestar din Istanbul. Florentina,persoana de contact a clinicii pentru romani a fost mai mult decat disponibila sa-mi raspunda la toate intrebarile mele sacaitoare.M-a ajutat foarte mult  faptul ca a fost langa mine din momentul poposirii mele in clinica pana am plecat.Mi-a aranjat  incepand de la rezervare avion,  cazare pana la control, operatie ,etc … ce m-a costat la clinica  a fost in total 1090 euro si  a inclus operatia, examinarile ,medicamentele pe care le-am folosit  timp de 1 luna (picaturi) , garantie pe viata , plus transferul de la aeroport  la clinica /hotel si retur .

    Inca de la aeroport m-a intampinat soferul clinicii , m-au condus la clinica si unde au urmat toate examinarile si discutia cu chirurgul. ( Dr. Cezmi K.)In urma discutiei cu dansul ,am fost  mai mult decat sigura ca sunt pe maini bun.La ora 10.30 a inceput controlul care a durat in jur de 70 min.Dupa  control , mi s-a spus ca sunt apta pentru laser, si sa ma intorc la ora 14.00 pentru operatie.De mentionat , un lucru interesant  faptul ca nu se afla nici un turc pacient in clinica.Doar  nemti multi, norvegieni ,bulgari  si binenteles romani.Dupa examinare m-am dus am mancat ceva , dupa care m-am intors la ora 14.00.Operatia in sine a durat in jur de 20 minute cu totul ,   dupa care am mai asteptat cam 40 min  si apoi m-au trimis la hotel.Operatia in sine nu a fost dureroasa, am simtit doar o mica presiune in momentul pregatii flapului.Dupa aceea , laserul si ce a urmat a fost floare la ureche.Totusi  timp de cateva ore dupa operatie imi lacrimau ochii foarte mult si  simteam ca am nisip in ochi. Am luat un somnifer si am adormit imediat.A doua zi cand m-am trezit deja vedeam diferenta.Este intr-adevar diferenta…Vreau cu aceasta ocazie sa multumesc  echipei Eyestar pentru amabilitatea si profesionalismul , sunt foarte fericita ca am ales sa fac tratamentul laser in Istanbul la ei.A fost ca o vacanta pentru mine, nicidecum  nu am simtit  ca am avut o problema medicala .A fost  o experienta extraordinara  care mi-a indeplinit  cea mai puternica dorinta : de a vedea fara ajutorul ochelarilor.Felicitari intregului staf de la Eyestar  pentru tot ceea ce fac ei aoclo ,pentru toti  oamenii pe care-i faceti fericiti ,printre care ma numar si tot  si eu.Pentru intregul profesionalism , pentru ospitalitate, servici  si tot ceea ce va diferentiaza de ceilalti, mii si mii de felicitari.

    Va recomand  tuturor aceasta clinica.Sunt minunati  .daca aveti intrebari contactati-ma la roxy.me81@gmail.com.Numele meu este Roxana Dubina.

    Sanatate , numai bine va doresc !

    Dar seful clinicii nu are altceva mai bun de facut decat sa intampine toti pacientii???Nici macar nu i-ar ajunge timpul fizic sa faca asta! Mai taie din coada vulpii!

  •  
    • 4 mesaje
    29 Apr 2011, 10:43
    0 0
    matzoanca multumesc frumos pentru raspuns , am gasit ceva la un magazin din real , erau la 60 lei poate cumpar de acolo , mai caut , inca mai sper sa ma caute pe mine cineva sa facem operatia impreuna sa avem reducerea de 1000 lei
  •  
    • 53 mesaje
    9 Mai 2011, 19:19
    0 1
    Perioada de recuperare nu este in nici un caz trei luni. Sotul meu este medic (chirurg dar nu oftalmolog) si si-a facut aceasta operatie pentru ca il deranja portul ochelarilor in timpul operatiilor. Si-a facut operatie la ambii ochi si
  •  
    • 53 mesaje
    9 Mai 2011, 19:19
    0 0

    Perioada de recuperare nu este in nici un caz trei luni. Sotul meu este medic (chirurg dar nu oftalmolog) si si-a facut aceasta operatie pentru ca il deranja portul ochelarilor in timpul operatiilor. Si-a facut operatie la ambii ochi si "a stat pe bara" trei saptamani (iar la cabinet pentru consutlatii simple a fost dupa o saptamana).

    Iar ochelarii nu trebuie sa fie cine stie ce marca, ci doar dintr-un magazin specializat, nu de la un stand oarecare, ca sa aveti garantia ca indicele de protectie este cel specific pe lentile.


    Acest mesaj a fost editat de către ralucanaturista: 9 Mai 2011, 19:21
  •  
    • 500 mesaje
    10 Iun 2011, 15:28
    0 0
    Ma bate si pe mine gandul,s-a mai operat cineva recent?