Operatie laser la ochi

  •  
    • 1964 mesaje
    27 Sep 2004, 12:03
    0 0
    Dragelor,

    Este cineva pe aici care si-a facut operatia asta? As vrea sa imi spuneti unde ati facut-o si in ce consta operatia efectiv si care ar fi riscurile... As vrea sa o fac,dar nu prea stiu cum se face.

    Mercic
  •  
    • 1928 mesaje
    27 Sep 2004, 14:35
    0 0
    draga babyk,
    mai bine ne-ai spune ce fel de oeratie laser la ochi. nu de alta dar unchi-mie si-a facut operatie de cataracta, cu laser, si banuiesc ca nu e cazul tau. el a fost la un cabinet pe la piata dorobanti, nu stiu exact. cred ca te poti interesa la orice oftalmolog, ca ei stiu cel mai bine unde-si trimit pacientii.
  •  
    • 1964 mesaje
    28 Sep 2004, 10:27
    0 0
    E vorba de miopie. Am -2.00 la ambii ochi. As fi vrut sa stiu daca e cineva care a facut-o ca de vorbit cu medicii asta fac in perioada asta, dar vreau sa stiu din gura cuiva care a trecut prin asta ...
  •  
    • 150 mesaje
    28 Sep 2004, 16:02
    0 0
    Babyc,

    La ce medic ai fost? Eu urmeaza sa fac operatia pt. miopie fie peste o saptamana, fie la inceputul lui noiembrie.
    Pupici!
  •  
    • 8 mesaje
    29 Sep 2004, 13:56
    0 0
    buna, babyk,
    eu m-am operat cu laser in urma cu un an si jumatate, la centrul de chirurgie oftalmologica din zona Cotroceni (vezi http://www.lasik.ro/). aveam miopie forte (-9 la ambii ochi), iar de atunci nu mai am nevoie de ochelari.
  •  
    • 150 mesaje
    29 Sep 2004, 14:33
    0 0
    Cristina,

    Eu urmeaza sa ma operez peste o saptamana, tot la Mihai Pop. Spune-mi te rog un pic cam cum a fost si cum e.
    Acum nu ai nevoie de ochelari nici pt. tv sau citit, nu? Ai avut si astigmatism? Cum vedeai in primele zile? Aveai voie la calculator sau tv? Stiu ca te-am innebunit cu intrebarile, nu te supara, te rog mult! Merci mult! Pupici si sper sa mai vorbim!
  •  
    • 1964 mesaje
    29 Sep 2004, 16:03
    0 1
    Merci de raspuns ... As fi vrut sa imi povestesti daca ai timp exact in ce consta operatia..Te doare ? Ce iti face? Care sunt riscurile si cat este perioada de convalescenta..Ce simti in perioada aia ? si tot asa.....
    Mercic
  •  
    • 8 mesaje
    30 Sep 2004, 14:27
    1 0
    buna, teolinda & babyk,
    stiam eu ca nu scap asa usor
    -cum a fost la operatie: nu prea greu, mai mari au fost emotiile. m-am dus la ora programata, am asteptat ceva timp pana am fost chemata intr-un ambulatoriu de (vre 4 paturi unde mi s-au pus niste picaturi in ochi (asta e toata "anestezia" de care a fost nevoie) si am asteptat in continuare, discutand cu "colegele". cand m-au chemat in sala de operatie m-au intins pe o masa si cam din momentul ala pana la finalul operatiei n-a fost mai mult de vreo 20 minute, in care a trebuit sa ma uit permanent in sus spre un anume punct luminos. suna un pic straniu cand o povestesti, dar in momentele alea totul e sa asculti de doctor si sa ai incredere ca va fi ok: mi-a dezinfectat fata, mi-a instalat un soi de aparatura pe unul din ochi, departand pleoapele cu ceva ca niste clesti, a dat deoparte un soi de pielita de peste ochi si a pus in functiune laserul asupra corneei. la faza asta in final am simtit miros de ars (mai multe dioptri inseamna si mai multi microni de cornee, nu?) dar nu am avut nici un fel de durere. un oarecare disconfort exista, deoarece privitul in sus timp de 20 minute nu e chiar asa distractiv. in permanenta mi se spunea cat la suta din operatie e gata pe ochiul respectiv (laserul e coordonat de calculatorul la care e conectat), iar asta psihic te ajuta binisor. in final, mi-a pus toate la locul lor, plus o lentila de contact (fara dioptrii, doar ca un fel de protectie pana a doua zi) si a trecut la ochiul urmator. dupa operatie, am revenit in ambulatoriu pentru o vreme, mi se pare ca mi-au mai pus niste picaturi, apoi m-au mai consultat odata in cabinet si gata. a doua zi dimineata am revenit la control, si gata, ET go home!
    -riscurile: sigur ca ele exista, ca la orice interventie, dar eu consideram ca sansele sa-mi gaureasca tocmai mie ochiul sunt mici! despre asta ar fi bine sa-l intrebi pe doctor.
    -perioada de convalescenta: noaptea de dupa operatie ai multe secretii din ochi, dar ti se dau picaturi si tampoane sterile ca sa te "dezlipesti" cat de des doresti. in plus, pana a doua zi e mai greu cu tinutul ochilor deschisi, e ca un fel de febra musculara, plus ca te deranjeaza lumina puternica. dar de a doua zi incolo, poti sa faci tot ce doresti. ei chiar m-au incurajat sa ma apuc de treaba cat mai repede, sa-mi folosesc ochii. de cum am ajuns acasa m-am dus direct la calculator, ca sa vad daca mai pot sa-mi vad de meserie: nici o problema. in schimb, cititul de pe hartie sa stii ca se regleaza mult mai incet, cam in 2 saptamani. trebuie sa te concentrezi ca sa focalizezi corect literele, si e obositor. dar trece. de asemenea, lumina de noapte (faruri, felinare etc) te jeneaza inca destula vreme. uneori cand sunt obosita mai patesc asta si acum.
    -acum nu mai port deloc ochelari de vedere, pentru ca nu simt nevoia, desi as avea pentru ce: pentru unul din ochi nu am avut cornee suficienta ca sa il corecteze complet, am ramas cu -2,75 la el. dar fiindca celalalt e foarte bun, nu am probleme deloc. de multe ori, chiar si acum dupa un an si jumatate, mi se pare ca am ochelarii la ochi. mai ales cand intru la dus sau cand ma culc, am inca intentia sa-mi scot ochelarii dupa 20 de ani de purtat ochelari, scapi mai greu de unele gesturi...
    sper ca am spus destule. mult noroc!
  •  
    • 1964 mesaje
    8 Oct 2004, 14:49
    0 0
    CristinaV

    Iti multumesc din suflet ca ai scris ata de detaliat.In idee asta am si deschis subiectul sa vad exact in ce consta operatia..Din ce spui tu acolo, singurul lucru care pare grotesc este treaba cu "a dat deoparte un soi de pielita de peste ochi"...Ce inseamna asta ????? Uite ca mi s-a si facut pielea de gaina....
    Interesant este ca tu spui ca ai facut operatia la ambii ochi in aceeasi zi, lucru care este incurajant. Si eu am probleme la ambii ochi si auzisem ca interventia se face la un interval de ... ceva zile...Oricum, ultim mea intrebare ar fi ce e cu "pielita aia" ?????

    Multumesc mult oricum pentru detalii. Imi sunt de mare ajutor sa iau decizia asta...Sper sa o fac pana la sfarsitul anului ..
  •  
    • 1222 mesaje
    8 Oct 2004, 23:23
    0 0
    `
  •  
    • 8 mesaje
    11 Oct 2004, 14:35
    0 0
    buna babyk,
    )) de unde sa stiu ce e cu ea? o avem cu totii acolo, asta e sigur! doctorul mi-a explicat in momentele alea ce da jos si ce face, de-aia mi-a ramas intiparita in memorie faza cu 'pielita', dar mai mult n-am de unde sa zic...cred ca poti sa il intrebi pe doctor la consultatie, si iti da el amanunte de-astea.
    cand m-am operat eu, era si o femeie care si-a operat doar unul din ochi, lasandu-l pe celalalt 'pe mai tarziu'. depinde de fiecare. eu am preferat sa scap cat mai repede. am aflat de posibilitatea asta la sfarsitul lunii ianuarie, m-am operat in 28 februarie, intr-o joi, m-am intors la control luni, iar marti eram la servici. m-am miscat cat de repede am putut
  •  
    • 150 mesaje
    14 Oct 2004, 18:33
    0 0
    Imi pare rau pt. intarziere...

    M-am operat pe 5, adica martae trecuta. CristinaV a descris f. bine ce se intampla la operatie. Inca nu mi s-a clarificat vederea, mai dureaza, dar oricum e mai bine decat la inceput. Astept cu nerabdare sa vad bine. Peste o luna ma duc la control.
    Cine mai vrea sa se opereze?
    Pupici!
  •  
    • 84 mesaje
    15 Oct 2004, 14:15
    0 0
    Si eu as vrea sa ma operez. Am astigmatism din nastere: dioptrii +3 la dreptul si +4,5 la stangul. Stangul ma doare daca fac efort intens (eu lucrez mult pe calculator si nu am cum sa evit - asta este serviciul). Acum cativa ani aveam +3 si la stangul dar vad ca numarul este in crestere si mi-e teama sa nu pierd ochiul desi doctorul mi-a spus ca nu se pune probelema de asa ceva. Din pacate nici ochelarii nu-i suport si nici nu-mi sunt de mare folos: ochiul stang desi are dioptrie +4.5 nu suporta mai mult de 3,5 deja cu 3,75 nu mai vad bine iar cu 4,5 vad chiar foarte prost. Cu 3,5 vad cel mai bine posibil mult mai haios decat ar trebui. Stiu ca astigmatismul este o deformare a corneei si operatia cu laser n-ar trebui sa fie mai complicata decat una pe retina. Voi, Evelor ce spuneti? Si mai am o intrebare: cat costa o astfel de operatie?
  •  
    • 150 mesaje
    15 Oct 2004, 18:50
    0 0
    Operatia este 400 euro pt. fiecare ochi. De ce nu te duci la un consult la clinica prof. dr. mihai pop? vrei sa iti spun nr. de tel si adresa? uite si site-ul: www.lasik.ro.
    Bafta si ai grija!
  •  
    • 84 mesaje
    18 Oct 2004, 17:52
    0 0
    Draga Teolinda,
    Am intrat pe site si am cerut o consultatie. O sa va povestesc cum a fost. Problema o sa fie cu banii ca nu-i am si nici n-o sa-i am prea curand dar vad eu cum fac...
    Multumesc mult pentru sfaturi.
  •  
    • 43 mesaje
    29 Oct 2004, 19:32
    0 0
    Salutare!Si eu m-am operat acum un an si 4 luni si aveam cam aceleasi dioptrii ca tine...acum nu mai port ochelari si vad bine, e adevarat ca nu la fel ca in primele luni de dupa operatie dar nu simt nevoia sa mai port ochelari.Daca ai bani sa o faci si iti recomanda doctorul te sfatuiesc sa mergi inainte, acum cand a trecut mi se pare un fleac ...numai bine!!!
  •  
    • 21 mesaje
    17 Mar 2005, 16:16
    0 0
    Draga Cristina am fost f.impresionata de cum a decurs operatia ta si de faptul ca ai vazut bine dupa.Si eu doresc sa imi fac o astfel de operatie;port o dioptrie de -4 la ambii ochi si imi doresc f.mult sa scap de ochelari;
    Ceea ce as vrea sa te intreb, desi ai facut de mult timp aceasta operatie este unde anume ai facut-o, la ce medic si cat te-a costat.
    mersi mult.
    alina
  •  
    • 2 mesaje
    4 Nov 2009, 16:31
    0 0
    si eu vreau sami fac o operatie cu laser,in aceasta perioada in timisoara la o clinica e rducere de 50%,dar trebuie sa mearga 2 persoane impreuna ,asa ca caut o persoana,telefonul meu 0723246391
  •  
    • 189 mesaje
    3 Feb 2010, 21:53
    0 0
    Nu ati precizat metoda operatiei: Lasik, Lasek sau PRK? Eu am +1,75, +2,75 cu astigmatism, medicul mi-a propus PRK. Urmeaza sa ma hotarasc si sa fac operatia la Cluj la clinica Optilens. Cine se mai gandeste la o astfel de operatie?

    Eu as dori sa scap de dependenta de ochelari, si sa nu mai am dureri de cap si de ochi......
  •  
    • 470 mesaje
    4 Feb 2010, 10:46
    1 0
    si pe mine ma tenteaza mult o astfel de operatie.. .dar imi e si un pic frica...
    stie cineva ceva efecte secundare aparute dupa operatie?