Frica sa ma intorc acasa

  •  
    • 1394 mesaje
    23 Iun 2009, 20:23
    0 0
    voi nu intelegeti ca nici acolo nu prea mai are ce face?singura a spus ca o duc greu si abia ajung la sfirsitul lunii(probabil banii)?ei ii e rusine sa se intoarca inapoi,ce-o sa zica lumea,bla,bla,bla....altfel esti perceput cand vii din strainataturi ''pe cai mari'',dar cand n-ai reusit!!!!!!!!!!!
    ce facultate,domnule?voi nu vedeti ca nu stie sa scrie?poate gimnaziu mai intai;
    devenim o tara de analfabeti cu diplome!
    si va asigur,nu sunt rea,sunt doar satula de debandada ast ce ne inconjoara!!!
  •  
    • 351 mesaje
    23 Iun 2009, 22:44
    0 0
    daca spui omului adevarul urla frustrarea in tine........adica de ce sa fiu invidioasa pe fata asta ca duce o munca de sclava in strainatate?
    Voi ce credeti ca face acolo?
    In fine , in Romania exista bogate resurse naturale dar din toate prostia e in cantitati inepuizabile.
  •  
    • 572 mesaje
    23 Iun 2009, 22:48
    0 0
    in Romania exista bogate resurse naturale????? eu nu le vad. am o vaga impresie ca le fura fudulii de tarani.
  •  
    • 2501 mesaje
    23 Iun 2009, 22:59
    0 0
    Cum spui tu,Catalina,dar,de ce ai periat-o asa? Doar nu ti-a facut nimic.
    Zicea si ea ,cerea un sfat,e nesigura dupa atatia ani de stat in Italia,nu?Plus ca toata familia ei e acolo.Dupa 2,5,10 ani sa trebuiasca sa te intorci si tot o faci cu inima stransa.
    Ce adevar i-ai spus?Aa ca nu stie sa scrie!
    Sunt altii care stiu sa scrie si in Ro si lucreaza pe un salariu de mizerie.Si?
  •  
    • 2791 mesaje
    23 Iun 2009, 23:03
    0 0
    draga catalina, esti dusa cu capu'

    nu toti pot avea o munca de birou, mai exista si alte joburi, "voi ce credeti ca face"...pai tu ce dreaq faci??romani ca tine e plina strainatatea, din nefericire si se manca precum cainii...tipic romanesc!
    Esti veninoasa fata!
  •  
    • 1899 mesaje
    24 Iun 2009, 00:05
    0 0
    Am citit comentariile lui Strumfy si de pe alte topice, si m-a uimit maturitatea, profunzimea si spiritul analitic din postarile ei. Chiar incoltea o banuiala ca nu le-a scris ea. Vorbeste corect romaneste, scrie corect, mult mai corect din punct de vedere gramatical decat multe absolvente de facultati si mastere.

    Strumfy, o sa fie un pic mai greu la inceput, dar doar un picut. Ai sa te (re) adaptezi rapid, cu ambitie si vointa, si daca o sa formati o echipa tu si sotul tau, sa va sustineti reciproc. S-au adaptat romani in alta tara, unde nu cunosteau nici limba, nici banii, la o cultura si civilizatie total diferite. Nu ai sa te adaptezi tu in Constanta?
  •  
    • 12819 mesaje
    24 Iun 2009, 00:07
    0 0
    "postat de: dolce_vita la data: 2009-06-23 20:05

    scuze de offtopic, am si eu o curiozitate tsunnami: daca a fost vreo perioada in viata ta in care ti-a fost foame si nu ai avut nici bani, nici mancare, daca ai fost la vreun moment dat in panica de a nu sti ce se va intampla cu tine maine, ce vei manca sau unde vei locui. si daca da, cat a durat acea perioada si daca a fost in tara sau in strainatate. mersi (daca vrei sa raspunzi).
    "

    oh, my, yes my lady, i was on that bloody road.
    am fost pe drumul ala si-n romania. dar in romania n-am fost in panica. nu ma dadea nimeni afara din casa

    si am fost pe un drum mai nasol in canada. si acolo am intrat un pic in panica.
    mai ales cand guvernu' imi trimisese o scrisoare ca ma va deporta. jeez, that was not appreciated, that wasn't nice, wasn't nice-at-all

    dar sansa a facut sa apuc pe dumnezeu de un picior. si-al naibii sa fiu de i-am mai dat drumul.
    a se citi un part-time la un bowling.
    le-am zis ca fusesem mecanic de motoare de helicopter in romania.
    apoi, dupa 2 saptamani am prins un post si mai bun. impingeam masini la o licitatzie auto.
    colegii mei?
    skin heads, tricouri rupte si cu lantzuri la buzunarele blugilor. unde eu eram "crommie"!
    le-am zis numele meu in prima faza, dar nu le-a placut, asa ca am facut urgent ad-hoc cu totzii o sedintza on the fucking yard, o zi ploioasa, si s-a facut botezul lui tsunami, "crommie", crazy omanian (caci nu se stie de romania. but omania it's kinda' coooool babe!)

    ce viatza!
    din a doua saptamana yard manageru', un negru de treaba din etiopia ma ducea si aducea de acasa cu masina, un 4-runner, iar eu ii cumparam odata la 2 saptamani un "six packs" (bere)
    $8 pe ora din care plateam si taxe si asigurarea de sanatate.
    dupa 2 saptamani mi-a marit salariul la $9 pe ora. a fost cea mai importanta marire de salariu din viatza mea, ,
    wotta moron!

    mi-ai facut seara, mersi de intrebare.
    ce zile!

    "
    Tsunnami, nu te tine nimeni cu forta aici . Imposibil la cat de destept esti tu sa nu iti gasesti un job in Canada unde iti place
    "

    yeahh, you'r bout rite!

    dar imi place ruleta ruseasca,

    i kiddin' gurls.
    e misto si-n tzara.
    cele 2 societatzi nu se pot compara. totul e asa de diferit. cine compara, se fortzeaza din glezne.
    eu nu pot spune ca aici e mai bine, sau acolo e mai bine.

    acum sunt foarte entuziasmat de munca pe care o am, si-n plus simt ca ajut mult si romania. e un sentiment foarte cald. dar nu cred pentru ca ar fi vorba de romania, ci pentru ca-mi place sa construiesc oriunde, sa provoc zambetele pe fatza oamenilor cu care traiesc, muncesc, beau, mananc, iubesc etc.

    ce voi face dupa 2 ani?
    probabil ca nu ma vor lasa sa plec asa curand. probabil ca va mai trebui sa stau inca 3.
    ce voi face dupa 5?
    well, sper sa ma lase totusi 3-4 luni sa ma dau cu motorul in jurul lumii, apoi, who knows? who cares rite at this very moment?

    tats's my life. go from place to place, from community to community, better than an original gipsy!

    ce prostia dracu'!
    stau in camera de hotel in nantes si analizez romania si america. that's quite a picture!

    mi-a facut placere sa ma citizi.

    buna seara!
  •  
    • 38 mesaje
    24 Iun 2009, 00:22
    0 0
    In primul rand multumesc din suflet celor care m-au sustinut si m-au sfatuit ( dora offiprix dolce-vita medion) si multi alti caci lista e lunga. Sincer nu ma asteptam sa agasesc aici atatea persoane dragutze si disponibile. M-am inscris pe forum cu putin timp in urma cautand un coltisor unde sa-mi descarc sufletul si amaraciunea din cauza problemelor de fertilitate pe care le avem.( nu stiu daca va ami amintiti topicul) Spre mirarea mea in doar cateva ore aveam o gramada de raspunsuri care mai de care mai incurajatoare ba chiar am descoperit retete naturiste cu ajutorul catorva eve bineintentionate. Si uite-ma ajunsa sa fac si eu parte din fam asta mare si sa particip si eu la discutii pe cat posibil.. cu sfaturi cu pareri. .... Va multumesc mult
  •  
    • 38 mesaje
    24 Iun 2009, 00:24
    0 0
    Cate o data scriu aiurea doar pt ca ma grabesc si mi se incalcesc degetele in tastatura ) macar sunt coerenta ( sper)
  •  
    • 1363 mesaje
    24 Iun 2009, 10:04
    0 0
    Strumffy, eu zic ca de la fiecare avem ceva de invatat.Am vazut postari care nu mi-au placut foarte mult, dar...nu suntem toti la fel.
    Ma identific foarte mult cu tine, doar ca diferenta dintre noi e ca mie nu mi-e frica sa ma intorc in tara, multi prieteni imi spun ca sunt inconstienta, ca o sa-mi para rau ca ma intorc.
    Si atunci eu ma intreb, persoanele care traiesc in tara si care nu au plecat niciodata, ce sa zica???Nu poate fi d.racul atat de negru.
    Totul depinde de tine, ai un sot care te iubeste,sfatul meu e sa-l urmezi , daca tragi linie , nimic nu mai conteaza cand il ai pe "el " langa tine.
    Eu merg acasa maine dimineata........este ziua iubitului meu si vreau sa-i fac o surpriza........eu nu am fost acasa foarte mult in ultimii ani, dar eu cred ca ne putem reàdapta, e tara noastra.
  •  
    • 2386 mesaje
    24 Iun 2009, 12:16
    0 0
    Draga strumphy, daca voi aveti acte, carte de rezident in Italia, nu mai panica. Daca chiar va fi mai rau in Romania, va intoarceti in Italia.

    In Romania nu mai platiti chirie, sotul isi poate gasi ceva de lucru, poti sa faci si tu o facultate gratuit. Iti poti gasi de lucru.
  •  
    • 15 mesaje
    24 Iun 2009, 14:41
    0 0
    Draga mea,reciteste titlul, pentru tine Romania este acasa.Esti absolut sigura ca vrei o viata chinuita doar pentru a fi alaturi de familie in alta tara?
  •  
    • 189 mesaje
    24 Iun 2009, 15:12
    0 0
    eu in locul tau m-as bucura daca m-as intoarce in romania. si eu sunt plecata de 8 ani din romania.stau in barcelona, studiez si lucrez in acelasi timp. am si familia aici, dar tot m-as intoarce in tara. ceea ce ma incurca enorm e domeniul in care voi lucra cand voi termina facultatea, cercetare medicala, pt ca stiu ca in momentul de fata nu-mi voi gasi de lucru in romania.e frumos aici, am prieteni si romani si spanioli super, dar nu stiu de ce imi lipseste asa mult viata din romania. abia astept sa vina luna septembrie sa merg pana acasa.
  •  
    • 38 mesaje
    24 Iun 2009, 17:17
    0 0
    Vezi charlize tocmai asta e ...ai prieteni si romini si spanioli noi nu avem. In afara de ai mei nu am pe nimeni aici. Stiu ca e ciudat ca in 5 ani nu am reusit sa imi fac amicitii .Putinii prieteni care i-am avut erau tot romini si cu timpul au plecat si ei acasa o data cu criza. Ai mei nici macar nu sunt in acelas oras cu mine. Ei sunt la milano noi la brescia sunt cam 200km deci ne vedem foarte rar.Am avut aceleasi discutii si acum 2 ani cand m-am mutat cu el caci trebuia sa plec din milano si sa vin la brescia .Si asa sunt eu destul de fricoasa si indecisa ei ma descurajeaza si mai mult. Azi le-am dat vestea oficial ca in august ne intoarcem si a iesit urit de tot. O sa imi iau viatza in piept si am sa-mi urmez sotul si ce va fii va fii. Sunt satula de rasismul lor. Poate unii o duc bine aici noi insa nu. Si nu vb neaparat din punct de vedere financiar cat si despre viatza sociala. Aici nu pot vb limba mea ,,,mai nou m-i sa zis la munca sa nu mai vb la tel in romina din respect pt ceilalti daca tot vreau sa-mi salut mama sau sotul sa o fac in italiana. " Cand intri pe usa magazinului uiti din ce tara vii" m-i sa zis cu ton raspicat. " Sunt satula mi-am zis" Vorbind ieri cu un coleg(italian) de munca i-am impartasit hotarirea mea de a ma intoarce in tara si stiti ce mi-a raspuns: " unde sa te intorci acolo? oricum sunteti morti de foame .Daca tot a-ti duce-o asa bine acolo dc a-ti mai venii cu sutele aici la munca?. " Am simtit ca-mi cade cerul in cap. M-am lovit de prea multe aici si cred ca e timpul sa tai raul de la radacina si sa vin acasa. Iar parintii mei nu au decat sa se impotriveasca sunt singura responsabila pe viatza si pe alegerile mele. Aveti dreptate in tot ceea ce imi scrieti si mi-ati dat mult curaj.
  •  
    • 1363 mesaje
    24 Iun 2009, 17:33
    0 0
    strrumfy

    Ma bucur pentru tine ca ai luat o hotarare.In ceea ce priveste comportamentul italienilor, eu nu cred ca trebuie sa o iei asa in piept.
    De moment, intoarcerea in tara este cea mai buna optiune.De multe ori ma gandesc si eu ca in tara nu o sa am munca de aici, nu o sa am salariul de aici, plaja nu va fi la 6 km si multe altele, dar aici sunt singura si eu nu vreau sa fiu singura.
    Vreau o familie si stiu ca el mi-o poate oferi, am gasit in el tot ceea ce inseamna cuvantul IMPLINIRE.

    Niciodata sa nu spui niciodata!!!!
    Viata are atatea intorsaturi ..vai Doamne, eu am simtit pe propria piele, dar sunt optimista.
    Asa ca iti doresc succes si sa fii fericita.
  •  
    • 9899 mesaje
    24 Iun 2009, 17:45
    0 0
    "...Aici nu pot vb limba mea ,,,mai nou m-i sa zis la munca sa nu mai vb la tel in romina din respect pt ceilalti daca tot vreau sa-mi salut mama sau sotul sa o fac in italiana. " Cand intri pe usa magazinului uiti din ce tara vii" m-i sa zis cu ton raspicat. " Sunt satula mi-am zis..."



    Stii ce?
    Din punctul asta de vedere le dau dreptate.
    Si am sa-ti explic.
    Esti in tara lor, vorbesti limba lor.
    Cel putin in ceea ce priveste locul de munca, institutii, magazine...etc.
    Acasa poti sa vorbesti si congoleza daca vrei.
    Si cand spun asta imi amintesc d ungurii din Romania si ma apuca toti nervii.
    Este o chestiune de bun simt si de respect pentru cei din jurul tau.
    sa-ti dau un exemplu.
    Dentistul meu este iranian.
    Asociatul lui de la cabinet este tot iranian.
    Niciodata, dar niciodata, nu au schimbat intre ei nici o vorba in persana atunci cand eram eu acolo.
    Nici macar la telefon (daca unul din ei era plecat si se sunau).
    Asta este bun simt.
    Cat despre venitul in tara...eu ma abtin.
    Viata e scumpa in Romania. Chiar tu ai dat exemplu cu pisica.
    Nu-ti fa prea multe iluzii.
    Sunt persoane care au terminat o facultate si stau pe tusha.
    Chiar ieri citeam un articol in nu stiu ce ziar care zicea ca sunt nu stiu cati absolventi de politehnica someri.
    Si va fi si mai rau.
    Criza abia acum isi face simtite efectele la noi.
    Si e doar inceputul.
  •  
    • 572 mesaje
    24 Iun 2009, 18:35
    0 0
    dedicatie speciala pentru taranii fuduli:
    http://www.youtube.com/watch?v=tGyq7W3ZghE&feature=related
  •  
    • 12819 mesaje
    24 Iun 2009, 23:21
    0 0
    asta merge mai bine

    http://www.youtube.com/watch?v=YPyZQj5_d8I&feature=related
  •  
    • 284 mesaje
    24 Iun 2009, 23:59
    0 0
    mi se pare absurd sa vorbesti cu mama ta in italiana doar pt ca esti la lucru. presupun ca vorbesti cateva minute, nu ore intregi in romaneste.
    uite ca am gasit si o bila alba canadei poti vorbi in orice limba doresti, nimeni nu te opreste, oriunde ai fi.
    daca mama ta nu stie italiana ce faci? una este sa iti interzica sa vorbesti in general la telefon dar sa iti impuna cineva ce limba vorbesti cu mama ta... si pentru ce colegii trebuie musai sa inteleaga ce ai gatit tu ieri sau mai stiu eu ce? fiecare e liber sa vorbeasca ce limbi vrea el, treaba lor daca ei stiu doar italiana. eu as intreba daca engleza am voie, si daca da de ce?
    rasism este peste tot, dar nu inseamna ca trebuie sa-l inghitim. atata timp cat lucrezi legal, platesti taxe in tara in care traiesti, nu are nimeni dreptul sa iti spuna nimic cu privire la nationalitatea ta.
  •  
    • 12819 mesaje
    25 Iun 2009, 00:46
    0 0
    din respect pentru intimitatea angajatului, altii n-au voie sa asculte ceea ce discuta ei la telefon, asa ca daca nu asculta, ce importanta are limba?