credem sau nu credem in vraji?

  •  
    • 110 mesaje
    23 Oct 2008, 20:57
    0 1
    prietene de pe forum pun in balanta daca exista sau nu vraji.de foarte multe ori am ras cand cineva imi spunea despre acest subiect cu toate ca am fost martora de 2 ori in viata mea totusi nu doream sa cred,de ce? pt.ca nu imi este frica de nimic pe lumea asta decat sa nu pierd dragostea lui d-zeu si sa-mi ia ce este mai drag pe lumea asta terestra-copii.dar....au ,,inceput nebuniile,, in viata mea si am inceput sa-mi pun intrebari?????exista farmece sau nu?pot sa darame totul intr-o clipita?blestemul are efect?o prietena de pe forum a spus ca sunt energii negative ,da exista dar este o mare diferenta.exista farmece?DA!!!!!.preotii tin slujbe de dezlegare de vraji,farmace,blesteme si vrajmasi si ziua din an ceea mai importanta este pe 1 ianurie-sf.vasile cel mare si sf.ciprian.
  •  
    • 110 mesaje
    23 Oct 2008, 21:00
    2 0
    cum sa ne ferim de ele este un drum foarte greu de urmat dar binenteles prin biserica nu prin vrajitoare daca doriti sa va dau sfaturi sau sa va povestesc prin ce am trecut acesta este id-ul meu adriana_adriana1968(adina adina)
  •  
    • 110 mesaje
    23 Oct 2008, 21:07
    6 1
    am ani in spate de documentare,am cerut pareri de la preoti,chiar si de la faimoase vrajitoare,intotdeauna chiar sunt in cautare sa gasesc una intradevar cu har,dar de ani multi nu am gasit decat ,,aspiratoare,, de bani,daca doriti sa va ajut astept sa ma contactati,am trecut prin multe si cum se spune sunt ,,calita,,ofer ajutorul gratuit pt. ca am fost si eu ajutata de preoti si as vrea sa dau mai departe acest ajutor.
  •  
    • 110 mesaje
    23 Oct 2008, 21:25
    2 0
    cine nu crede citesc din cartea sfanta,,VRAJA-desemneaza actiunea de a vraji,de a fermeca,de a descanta in soapta,cu cuvinte prin care se invoca puterile duhurilor diavolesti,,:VRAJITOAREA-este femeia cazuta in pacat,care stie sa vrajeasca,adca sa faca vraji cu ajutorul diavolului.;SF.NICODIN-spune:-vrajitoria ca vrajitoria este de mai multe feluri :cea care cheama diavolii pt. a descoperii oamenilor comori ascunse,lucruri pierdute etc.,ghicirea ,spiritismul,ghitia-ghicirea in lucruri sfinte,fermacatoria-vrajirea unor oameni pt a se casatori sau desparti,pt. a se inbolnavi sau muri,pt.pierdera bunurilor-sunt 3 categorii de farmece:1-farmecul este raspandit direct,personal,ca o emanatie din priviri voce atingere saliva etc..2prin lichid,scrisori,aliment.3-cea mai periculoasa este farmacul alcatuit din ingrediente disparate,incluzand elemente ce simbolizeaza confuzia si dezordinea.
  •  
    • 110 mesaje
    23 Oct 2008, 21:29
    1 3
    exista si acele energii negative care intradevar te usuca de pe picioare si sunt printre noi oamenii ,numiti vampiri energetici care se infrunta din energia noastra si iti dau o stare de somnolenta,oboseala cronica in preajma lor,exista fantome sau mai bine zis spirite ramase pe pamant cu scopul de ne a apara unele de a ne face rau.
  •  
    • 27 mesaje
    24 Oct 2008, 08:23
    1 2
    Subscriu si eu la tot ce ai scris. Am mai citit si eu cate ceva. Nu ai sa convingi niciodata persoane care nu au trecut prin asa ceva. Si sa le fereasca al de sus sa se convinga pe pielea lor. Uite ce zice staretul de la manastirea Cotmeana:
    Poate ca unii considera vrajile si blestemele simple superstitii. Cum spun Sfintii Parinti, marea viclenie a diavolului este sa te faca sa nu crezi ca exista. Scopul lui e sa-ti adoarma vigilenta, sa cazi in lenevie, sa nu te aperi. Parintele Ioasaf ofteaza. Nicicand nu au fost la noi atatea descantece si vraji, ghicitori si magie alba. Ce se intampla, de fapt? De ce presa da numele si adresa vrajitoarelor? De ce la televiziune sunt invitate mereu Mama Omida, Mama Ioana? In mai toate reportajele vezi ca vrajitoarele descanta cu agheasma, tinand in mana crucea. Alaturi sta sarpele, creierul de caine si cate alte asemenea sminteli. Cum poti scoate raul prin rau? Tot ce este amestec nu e de la Dumnezeu. Parintele nu e un naiv. Stie ca vrajitoarele vin la manastire ades, pandind un moment de neatentie a preotului pentru a-i fura metania sau o bucata de vesmant. Odata a prins doua vrajitoare care incercau sa smulga cateva aschii din icoana facatoare de minuni a Maicii Domnului, odorul cel mai de pret al Manastirii Cotmeana. S-au inmultit vrajile si blestemele. A sporit ca niciodata raul, invidia si lacomia. Asta se vede cu ochiul liber si dintr-un loc ferit si rupt de lume, cum este Cotmeana. Parintele nu vorbeste din auzite. S-a judecat cu localnicii care ocupasera in mod abuziv pamantul manastirii. Cineva i-a furat cheresteaua si parte din materialele de constructii. Sigur ca nu le-a mers bine faptasilor, nu au apucat sa se bucure de lucrul furat, dar intamplarea in sine nu te poate lasa indiferent. Ceva s-a stricat in sufletul nostru. Ne consideram crestini, dar suntem doar cu vorba. Faptele noastre spun altceva. "Ne lipseste smerenia si rabdarea. Ne lipseste saracia de buna voie, dragostea si mila fata de aproapele. Pe ura si pe invidie nu poti construi nimic." Ingandurat, parintele tace si se indreapta spre multimea care il asteptase rabdatoare. Cu totii vor cuvant si alinare. Glasul lui se aude din nou, puternic, reverberat.


    Manastirea Cotmeana, cu hramul "Buna Vestire", se afla in satul Cotmeana din judetul Arges. Parcurs: Soseaua Pitesti - Ramnicu-Valcea, la km 31.
  •  
    • 1094 mesaje
    24 Oct 2008, 10:21
    0 0
    tot ceea ce credeti va creaza viata , realitatea. Propriile frici va creaza vrajile..sunt propria voastra creatie.
  •  
    • 2784 mesaje
    24 Oct 2008, 10:51
    4 1
    Cine nu crede nu a trecut prin asa ceva si sa-l fereasca D-zeu sa treaca pt ca nu-i usor.
  •  
    • 224 mesaje
    24 Oct 2008, 12:19
    1 0
    Tot ce ati scris voi e adevarat,dar....este si un mod de a ne proteja,foarte eficient,nu numai de vraji,dar si de ura,de dusmanii ascunse,de invidie...acest mod,consta in convingerea ferma, ca Dumnezeu este cu noi in fiecare moment,ca ingerul pazitor ne apara,dar numai daca noi vrem asta,daca noi ii cerem asta,in mod constant,neobosit...Suntem in lumea asta pt a plati niste greseli,poate le stim,poate le`am uitat,nu conteaza,nimic nu se intampla fara motiv,daca nu acceptam ce ni sa intampla,vom fi incercati pana realizam....Credinta poate muta muntii,asa scrie in biblie,si eu cred ca asa este....Chiar si vrajitoarele au succes pt ca ele cred puternic in ceea ce fac,au o motivatie(banii sau ura)...in concluzie:rugaciune,rugaciune ,credinta adevarata si nestramutata...
  •  
    • 110 mesaje
    24 Oct 2008, 13:48
    0 0
    jass,te contrazic ca numai energii negative exista,ca noi creem aceasta stare sa zicem de ,,vraja,, sau dam vina pe vraji atunci cand ne merge rau in viata de zi cu zi,atunci de ce se fac dezlegarii de preoti in biserica,se fac slujbe de sf.vasile cel mare,am paricipat personal si se specifica -vraji ,farmace,dezlegari,blesteme,poti sa-mi raspunzi?am asistat la o exorcizare la manastirea din iasi unde se afla sf.paraschiva a fost cumplit de infricosator ti ridica tot parul,bine asta tine din alt domeniu,dar dupa slujba am intrebat preotul si mi-a confirmat ca exista.
  •  
    • 8901 mesaje
    24 Oct 2008, 14:39
    0 1
    sustin opinial lui jass.
    consider ca fiecare gand rau al nostru se intoarce ca un bumerang numai ca are o forta inzecita.
    nu sunt de accord cu practicile de dezlegare ale preotilor. poate sunt in necunostinta de cauza, insa eu stiu ca nu au voie sa deschida carti si alte minuni din astea. mi se pare o noua forma de capatuire.

    ...deschisul cartii (sau a pravilei, sau a Psaltirii, sau a Sfintei Evanghelii, uneori la sfârsitul Sfântului Maslu) urmata de tâlcuirea fragmentului de text ce cade mai întâi sub ochii “credinciosului” care eventual a tinut trei zile de post negru nu poate fi acceptata ca autentic-buna întrucât este profanatoare.
    Practica este întretinuta de catre unii preoti sau calugari, impostori care folosesc minciuna ca metoda de îmbogatire materiala si de alterare a bunei credinte a oamenilor cu care vin în legatura.

    I.P.S. Antonie Plamadeala - Traditie si libertate, 1995, Colectia Axios - pag. 326
  •  
    • 29 mesaje
    24 Oct 2008, 14:46
    1 0
    Ati auzit pe cineva ca a ajuns acolo unde-si dorea prin vraji??
    Hai, zau e prea mult.....
  •  
    • 110 mesaje
    24 Oct 2008, 16:14
    1 0
    nu sustin de practicile unor oreoti care dezleaga nu stiu in ce fel,sustin ca exista farmece blesteme si toate cele intunecate si pt.ca sunt pusa la indoiala mai jos voi da rugacinea de dezlegare a sf.ciprian luata de la biserica si care se citeste 40 de zile seara de seara cu candela aprinsa si binenteles cu multa credinta,tinand post si sa fim mai buni.
    RUGACIUNEA SFANTULUI CIPRIAN
    Stapane,Doamne,Iisuse,Dumnezeul nostru,Creatorului si Chivernisitorule a toate,Sfant si Slavit esti;Imparatul imparatilor si Domnul domnilor,slava Tie.Tu cel care locuiesti in lumina cea nepatrunsa si neapropiata,primeste rugaciunea mea,a smeritului si nevrednicului robului Tau,departeaza demonii si stinge viclenia lor de la robii Tai;revarsa ploaia la buna vreme peste tot pamantul si fa-l sa dea roadele lui;copacii si viile sa-si dea deplin rodul lor;femeile sa fie dezlegate,dezleaga si toata zidirea de toate legaturile diavolesti.
    Si dezleaga pe robul Tau(numele)impreuna cu toate ale casei lui de toate legaturile satanei,ale magiei,ale farmecelor si ale puterilor potrivnice.
    Impiedica Tu,Doamne Dumnezeul parintilor nostri,toata lucrarea satanei,Tu cel ce dai dezlegare de magie,de farmece ,de vraji si de toate lucrarile satanicesti si de toate legaturile lui,si distruge toata lucrarea vicleana prin pomenirea Prea Sfantului Tau nume....


    acesta este inceputul rugaciunii sfantului ciprian dar pt. ca este foarte lunga ma opresc aici pt. ca dovedeste indeajuns si cine totusi nu crede cumparati de la biserica ACATISTUL SF.CIPRIAN.
  •  
    • 110 mesaje
    26 Oct 2008, 14:44
    1 1
    pt.macalyster,da eu am vazut cum se spune ,,cu ochii mei,,ce pot face aceste vraji ma rog sa fereasca pe toti de furia si lovitura unor farmece,te poate ,,zapacii,,de numai sti de tine,e cumplit cum am scris mai sus chiar sfiinti duc o lupta prin rugaciunea noastra sa ne izbaveasca de magie alba,neagra ruga noastra sfiinti o duc mai departe la bunul dumnezeu sa ne ajute,chiar ci nu crede e putin naiv nu vreau sa jignesc dar distrug totul in cale aceste lucruri necurate cum am mai spus daca binele exista si raul exista depinde de noi cum il infrangem.un sfat cand va simtiti rau ,dureri de cap sau nu va simtiti dvs.in largul tau in preajma unei anumite persoane plecati si nu priviti inapoi,acele energii negative-vampiri energatici va lasa fara vlaga sau va induc o stare de neconfort pt.ca asa doresc ei.
  •  
    • 366 mesaje
    26 Oct 2008, 15:25
    0 0
    Draga Adriana, as dori mult sa vorbesc cu tine, din pacate am uitat complet cum sa add adresa ta ta pe mess. (:
  •  
    • 5304 mesaje
    26 Oct 2008, 17:58
    1 0
    Adriano, esti varza, soro.

    Ia pe spiroiu de mana si mergeti in lumea alba.
  •  
    • 110 mesaje
    26 Oct 2008, 20:29
    0 0
    pt.spiroiu adriana_adriana1968(adina adina)
  •  
    • 110 mesaje
    26 Oct 2008, 20:32
    0 1
    iar pt.done credeam ca pe acest forum ne spunem opiniile si nu ne jignim,sunt varza!?atunci as dori sa fii macar pe jumatate cum sunt eu o ,,varza bine coapta si foarte buna sa faci mancare din ea,,daca te duce mintea ai inteles ce am vrut sa spun.
  •  
    • 110 mesaje
    26 Oct 2008, 20:34
    1 1
    fiecare ne spunem parerile pro sau contra nimic mai mult si ar fi frumos sa ne nerespectam,tu ce zici?
  •  
    • 366 mesaje
    26 Oct 2008, 22:04
    0 0
    Draga Adriana, stiu adresa ta dar nu mai stiu cum s o add in yahoo mess, aparea inaine add friends dar acum nu gasesc unde, asta i problema. In rest nu te agita pentru toti ametitii