Divort amiabil!?Cum fac fara avocat?

  •  
    • 63 mesaje
    14 Aug 2007, 11:33
    0 0
    Esti enervanta. Nu stiu cum te-a suportat sotul!Eu cred ca el a fost cel tolerant si ca este o victima
  •  
    • 63 mesaje
    14 Aug 2007, 11:33
    0 0
    Esti enervanta. Nu stiu cum te-a suportat sotul!Eu cred ca el a fost cel tolerant si ca este o victima
  •  
    • 250 mesaje
    14 Aug 2007, 12:12
    0 0
    Drgutzo, fa-ti rapid ordine in viata!

    Din ceea ce scrii reiese o tona de dezgust ( fata de sotul tau si atitudinea lui), incertitudine ( de a lua decizia corecta), frica ( de reactia sotului tau).

    Degeaba scrii aici...probabil o sa iti descarci sufletul si atat, problemele tale nu se vor rezolva astfel...

    Si, fara sa te supar, din ce in ce mai mult, pozezi in postura de victima...si haide sa vedem un lucru: Nimeni NU te-a fortat sa faci tot ce ai facut pana acum si nimeni NU te forteaza sa stai cu sotul tau daca nu vrei.

    Deci, inceteaza sa mai joci rolul victimei. Sfaturi juridice ti-am dat, ai vorbit si cu o avocata, ia atitudine.
    Sau, al fel de bine, poti sa continui sa plangi pe acest topic si sa cersesti mila nostra pentru "cat de groaznica " este viata ta....

    Bafta.
    K.
  •  
    • 256 mesaje
    14 Aug 2007, 12:12
    0 0
    In primul rand te-ai maritat cu un mosh. Probabil pentru ce avea (casa...etc)
    Presupun ca te-a tinut in scoala si te-a finantat.
    Ai muncit la casa aia??!!??
    Normal. Toate femeile muncesc la casele unde stau, altfel pica pe ele.
    Din cate am inteles aduni caini, pisici si alte alea si i le aduci omului pe cap.
    Ma mir ca nu te-a dat afara cu tot cu ele.
    Iar acum cand ai mai crescut, ai serviciu etc, te-ai plictisit de el, poate vrei altul mai tanar, daaaarrr...vrei sa-i iei omului si munca de o viata.
    El a muncit pentru ce are o viata tu cativa ani (si mi se pare normal avand in vedere ca ai venit la de-a gata) si acum vrei sa-i furi munca.
  •  
    • 2342 mesaje
    14 Aug 2007, 12:20
    0 0
    Lotus sotul a suportat-o pentru ca era cu 30 de ani mai tanara.Eu cred ca sotul a iubit-o cu adevarat, ca dovada a acceptat sa se mute de la apartament la casa ( care mai mult cred ca a fost ideea ei).
    Asa ca eu nu ii plang de mila sotului ca daca a vrut femeie mai tanara cu o generatie decat el suporta consecintele.
    Eu totusi cred ca e vorba de diferenta mare de varsta sper sa nu se supere catsomania ca spun asta; dar o femeie de 30 de ani are nevoi pe care un barbat trecut de 61 nu le mai poate satisface.
    Eu am aceeasi varsta ca si ea si eu personal nu as rezista sa stau langa unu cu 30 de ani mai mare decat mine poate sa ma ingroape si in aur.
    Ea a avut o nevoie afectiva pe care acest barbat a satisfacut-o o perioada. Dar acum castomania s-a maturizat nu mai e o copila e o femeie matura si simte nevoia de alceva. Nu mai are chef sa fie mustruluita si dadacita ca un copil mic.
    Asa ca nu e ea singura vinovata in toata treaba asta. Adica un barbat matur de peste 50 de ani nu are destula minte sa isi dea seama ca o releatie cu o femeie mult mai tanara decat el nu are sanse de reusita.
  •  
    • 2342 mesaje
    14 Aug 2007, 12:23
    0 0
    Castomania daca iti e frica ca va deveni violent muta-te in garsoniera aia si ia-o de la capat, ca esti tanara. Nu te mai lovi de lucruri marunte. Ca nu cred ca o sa omoare cainii si pisiciel ce dracu e un o si el un om cu suflet.
  •  
    • 2342 mesaje
    14 Aug 2007, 12:28
    0 0
    Da si eu sunt de acord ca aceea casa sa ramana sotului, ca vorba aia a cumparat-o din banii obtinuti din vanzarea apartamentului lui. Dar ea poate sa ramana cu acea garsoniera sa aiba si ea unde sta. Eu asa vad ca ar fi corect. Ca a muncit la renovarea ei asta e alta treaba. Ca si sotul a contribuit cu bani la renovarea casei. Si acum la 61 de ani nu prea mai are cum sa isi faca credit pentru o noua casa, pe cand ea are 29 e tanara are toata viata inainte.
    Sa nu ii fie teama ca sotul nu isi va gasi alta femeie. Isi gaseste in mod precis ca sunt destule femei singure de varsta lui. Si unchiul meu dupa martea matusii si-a gasit pe alcuneva si avea 64 de ani asa ca nu are rost sa ii plangi de mila.
  •  
    • 250 mesaje
    14 Aug 2007, 12:44
    0 0
    catsomania, probabil ca acele cuvinte ale doinisoarei te-au cam suparat...dar, atunci cand te-ai casatorit cu un om mai mare cu 30 de ani decat tine, trebuia sa te gandesti la sta...una e o diverenta de varsta de 10-15 anii si cu totul altceva 30 de ani.

    Si, cu toata atitudinea ta de victima, vor fi oameni care vor gandi ca doinisoara ( si nu ii putem acuza ) : te-ai maritat cu un batran cu locuinta care te-a tinut in facultate si , dupa ce ai mai prins aripi, te-ai trezit.

    Si vezi prea bine ca nimeni nu crede ca ti se cuvine jumatate din averea omului. Si la fel va fi si la tribunal...nu vei convinge judecatorul sa iti acorde tie jumatate din casa ( cu masina luata cu credit de nevoi personale sper ca ti-a spus avocata ca nu ai ce sa visezi la ea).

    In fine...capul sus si ia o hotarare ca te-ai plans destul pe forum...am inteles care e situatia si gata.
  •  
    • 71 mesaje
    14 Aug 2007, 13:25
    0 0
    Lotuss si doinisoara, cred ca nu ati citit tot ce am scris sau nu stiti sa cititi printre randuri.
    Initial vroiam sa aflu informatii administrative despre procedura efectiva de divort, insa m-ati provocat si v-am povestit detalii despre o parte din viata mea, ca sa vad unde am gresit. Avand o educatie putin mai altfel decat e cool acum vreau sa-mi imbunatatesc conduita.
    Nu vreau nimic din ce legea nu imi permite (sau mai degraba bunul simt exagerat si etica).
  •  
    • 71 mesaje
    14 Aug 2007, 13:31
    0 0
    Si o ultima mentiune: sotul meu nu arata ca un om de 61 de ani (n-are burta si chelie), ci mai degraba de vreo 40. Si nici nu gandea pana de curand ca un om in varsta.
  •  
    • 2342 mesaje
    14 Aug 2007, 13:49
    0 0
    Asa e te-ai maturizat si acum il vezi in adevarata lumina. Si el nu se poate preface la infinit ca e tanar si in putere. Varsta ne ajunge pe toti.
    Eu stiu ca la inceput un barbat ca sa impresioneze o femeie e in stare sa faca multe. Poate de exemplu sa pretinda ca ii place aceeasi mancare ca si ei ca are aceleasi gusturi ca si ea dar pana la urma acest lucru devine obositor si iti mananca multa energie.
  •  
    • 250 mesaje
    14 Aug 2007, 13:51
    0 0
    Cu tot respectul catsomania, un om de 61 de ani ramane un om de 61 de ani...
    Ziceai ca sunteti casatoriti de 8 ani, deci avea 53 de ani cand v-ati casatorit...deci cam ca si Irinel peste vreo 2-3 ani...ca nici Irinel nu are nu stiu ce burtica, atat ca e mai micutz el saracutzul....

    Un brbat de 30 de ani nu mai e ca unul de 20...la fel, nici unul de 40 de ani nu se poate compara cu unul de 30 de ani....apar durerile articulare, problemele de sanatate, "performantele" se injumatatesc si chiar mai mult...

    Si cum tu spui ca omul a muncit ceva la viata lui....

    In fine...nu avem dreptul sa te judecam...dar cred ca putem sa afirmam, la modul general , ca un barbat de 61 de ani nu va arata niciodata ca si unul de 40 de ani,nu?

    Si, daca stau sa ma gandesc, uitati, Catalin Botezatu...are 40 de ani si totusi i se vede pe fata ca nu mai e atat de tanar...dar numai el stie cati bani baga in intretinerea corporala....Si asa, hai sa zicem ca ii dam cu 5 ani mai putin, dar nu cu 20 de ani....

    In fine...am deviat de la subiectul topicului...iti doresc tot binele din lume si o rezolvare cat mai amiabila a problemelor juridice.

    K.
  •  
    • 2342 mesaje
    14 Aug 2007, 14:01
    0 0
    Sa nu te superi dar am impresia ca nu prea ai chef sa renunti la casa aia. Mai ales ca eu cred ca a fost visul tau sa locuiesti in casa si nu apartament de bloc. Daca acea casa nu inseamna atat de mult pentru tine plecai demult fara sa te uiti inapoi.
    Dar trebuie sa faci alegere: ori esti libera dar comfortul material scade si va trebui sa lupti pana vei ajunge la acelas nivel, ori continui sa locuiesti in casa aia ( pe care vrei sa o transformi in casa visurilor tale) dar locuiesti cu un barbat care te scoate din sarite. Ca hai sa recunoastem cinstit nu il mai iubesti, poate ca are si respiratie urat mirositoate( majoritatea barbatilor trecuti de 60 de ani au asta) si nu il mai suporti langa tine. Te inteleg. Dar eu tot nu inteleg de ce nu incerci sa vorbesti cu el ca de la om la om. Totusi ai fost casatorita cu el 7 ani de zile.
  •  
    • 71 mesaje
    14 Aug 2007, 14:40
    0 0
    Intr-adevar imi pare rau ca va trebui sa plec din casa asta, pentru ca in fiecare coltisor vad mainile mele. Imi pare rau ca nu voi culege strugurii pe care i-am udat toata vara cu grija.
    In sfarsit i-am trimis un email in care ii spuneam ca eu chiar doresc un divort amiabil si ca ma voi muta in garsoniera, iar el, dupa ce m-a acuzat ca sigur am eu un sponsor care-mi va da bani s-o renovez, mi-a spus ca va fi de acord cu orice formula aleasa de mine, si ca "diferenta enorma de varsta a invins".
    Multumesc tuturor pentru sfaturi sau mustruluieli.
  •  
    • 2342 mesaje
    14 Aug 2007, 15:21
    0 0
    Mult succes in continuare.
    Nu te mai gandi la ce pierzi, gandeste-te la ce castigi. Libertatea e mai de pret decat orice lucru. Pana la urma casa ai ar fi devenit un fel de inchisore daca ar fi trebuit sa traiesti langa un om pe care nu il mai iubesti.
  •  
    • 2642 mesaje
    14 Aug 2007, 16:00
    0 0
    Eu tot sunt de parere ca in loc sa-i trimiti emailuri ar trebui sa-ti faci curaj si sa discuti cu el fata in fata. Daca voi nu vorbiti direct cum sa stiti fiecare ce gandeste.
    Poate ca el nici nu este asa ursuz sau de nesuportat. Cum poti sa stii ce-ti place si ce nu la el daca nu vorbiti decat strictul necesar si electronic.
    Indiferent cat de mult te pricepi la scris nu poti exprima tot ceea ce exprima fata si ochii tai pe viu.
  •  
    • 71 mesaje
    15 Aug 2007, 08:09
    0 0
    Citrice, as fi vrut mult sa vorbim fata in fata, dar: 1. el tipa si nu recunoaste nimic, facand reprosuri si nelasandu-ma sa termin fraza; 2. cred ca m-ar bufni plansul (de nervi sau de amaraciunea situatiei) si n-as vrea sa ma vada asa.
    Ieri am fost pe la garsoniera (dupa ce am ramas cu masina pe Victoriei, din lipsa de motorina - nu indica nivelul corect, dar m-am descurcat singura:surpriza), insa imaginea de acolo e dezolanta. Imi trebuie o echipa de zugravi-zidari buni (poate stiti pe cineva de incredere). Deocamdata o sa ma mut in sufragerie (imi cumpar azi pat pliant si eventual sifonier). Cam asta e. Va cer scuze daca va plictisesc cu amanuntele, dar in jurul meu nimeni nu stie prin ce trec.
  •  
    • 2342 mesaje
    15 Aug 2007, 11:10
    0 0
    Nu ne plictisesti. Bine macar ca ai inceput sa demarezi actiunea.
  •  
    ham
    • 35 mesaje
    26 Sep 2007, 02:42
    0 0
    bre catsomanio, ne cunoashtem, da-o-n fras de treaba, opreshte-te, te faci de bacanie; primesc saptamanal linkuri de la cunoscutzi comuni care rad de tine; spalatzi dreacu' rufele-n famelie, nu te mai da-n stamba p-acia; shi mai termena cu exagerarile, ca nu prea pune niminea botu' la poveshti cu cocoshanele shi alte alea... ))))))))))))))))))
  •  
    • 5 mesaje
    21 Oct 2007, 23:56
    0 0
    Intra pe www.avocatulstagiar.ro si gasesti acolo model de cerere de chemare in judecata pentru divort.