Fire de par sub piele

  •  
    • 3 mesaje
    5 Aug 2003, 00:00
    0 0
    Fetelor, am o mare problema: pe picioare am foarte multe fire de par pe sub piele. Firele de par sut negre si groase si imi cresc destul de repede, cu toate ca ma epilez doar cu ceara. Situatia este foarte neplacuta pentru ca nu pot sa port fusta sau pantaloni trei sferturi decat 1 saptamana, maxim 2 dupa ce ma epilez. Daca aveti sfaturi va rog mult sa imi raspundeti. Va pup!
  •  
    • 636 mesaje
    5 Aug 2003, 09:58
    1 0
    De vina pentru problema ta este chiar metoda de epilare. Firele de par nu mai au puterea de traversa si pielea, raman incolacite sub tegument,aparand acest aspect neplacut.Denumirea pentru aceasta problema este "foliculita". Desi multe dintre Eve nu vor fi de acord, cea mai buna solutie ramane aparatul de ras (el sectioneaza firul de par la nivelul pielii,firul isi va continua cresterea fara a mai ramane captiv intr-o masa de subum).
    Incearca sa iti faci un gel exfoliant pentru gambe (orice gel de dus la care adaugi sare grunjoasa). Foloseste-l o data pe saptamana.
    Desi este inestetic, ar trebui sa renunti pentru o vreme la epilat (de preferinta iarna, cand porti pantaloni sau un dres mai gros).
    Se mai vorbea pe aici, candva, despre Folisan....dar discutiile au ramas fara rezultat, eu nu am reusit sa gasesc acest gel.Il caut in continuare.
  •  
    • 9 mesaje
    5 Aug 2003, 11:16
    1 3
    ...sunt de acord si eu.
    ...mentionez ca am aceeasi problema in zona slipului, iar solutia pe care am gasit-o (dupa multe alte incercari) este crema epilatorie ( pentru a nu folosii lama ).
    ...crede-ma nu este o alta solutie.
    ...ajuta firele de par care sunt sub piele sa iasa si foloseste crema.
  •  
    • 49 mesaje
    5 Aug 2003, 15:17
    1 1
    Eu in zona slipului folosesc tot ceara si am aceeasi problema. Daca as folosi crema depilatoare cat de des trebuie sa o aplic? ( Cu ceara me epilez o data la 3 saptamani)
  •  
    • 296 mesaje
    5 Aug 2003, 15:58
    0 0
    eu ma epilez cu Brown SilkEpil, stie toata lumea ca smulge firul de par, si imi ies fire sub piele, cel mai greu de scos sunt cele de pe gambe; m-am ras si tot imi cresc fire sub piele; a, a fost o perioada cand ma ungeam cu ulei de la Johnson pe tot corpul, atunci ma radeam si nu mi-au crescut fire sub piele; da' e unsuros rau;
  •  
    • 3 mesaje
    6 Aug 2003, 00:04
    0 0
    Am cautat pe google despre folisan si se pare ca este cel mai potrivit lucru pentru firele sub piele. Problema e ca nu apare pe nici o pagina romaneasca. Din cate am citit ar putea fi obtinut de la producator, adica din Spania.
    Va multumesc pentru raspunsuri.
  •  
    • 51 mesaje
    6 Aug 2003, 14:52
    0 0
    1. referitor la epilat - incercati sa alternati epilatul cu ceara/aparat (sau orice alta metoda de smulgere a firelor) cu ras/crema epilatoare. eu ma epilez cu aparatul de 2-3 ori apoi ma rad. am aceeasi problema si metoda functioneaza.
    spre ex:cand plec la mare ma epilez cu ceara(creste mai greu). kat stau acolo - dau cu lama (creste repede la soare)
    2. referitor la johnson - se aplica pe pielea uda (imediat de ai iesit din baie), si apoi te stergi. intra mai bine in piele, hidrateaza m bine.masajul e binevenit - pt cine are rabdare (eu n-am!).
  •  
    • 962 mesaje
    6 Aug 2003, 14:59
    0 0
    Aveti mare grija sa nu patiti ca mine si eu am avut problema cu firele si m-am epilat in continuare cu aparat, ceara etc. Firele de par s-au inchistat atat de adanc incat la suprafata nu sunt decat niste punctulete rosii permanente si al naibii de urate. Inghinal nu va mai spun ca ma epilam tot cu ceara dar de cateva luni am renuntat si ma fac cu lama(nu ma certati). E mult mai bine asa. Decat cu oribilitatile alea prefer sa ma rad, sincer va spun si eu eram complet impotriva lamei. Vreau sa fac si eu rost de folisan dar nu cred ca se gaseste pe aici pe la noi din nefericire. Vara trecuta m-am facut numai cu lama si punctele de pe picioare de diminuasera iar firele incepusera sa iasa ma si ingrozeam cat de lungi erau. Cred ca nu ma mai fac in viata mea cu ceara. Imi pare rau sa zic asta dar anumite femei au aceasta problema, si asta e! N-avem ce face!
  •  
    • 73 mesaje
    7 Aug 2003, 12:21
    3 0
    buna..si eu am aceeasi problema cu firele de par. Pe picioare rezolv problema cu ajutorul unei manusi "loofa" sau "lufa" cum i-o zice ca nu stiu sigur. Dupa cateva minute de stat sub dus masez picioarele (destul de energic) cu manusa respectiva si un gel de dus bland. Firele rebele ies de sub piele (nu toate dar mai raman cateva pe care le scot ulterior, oricum diferenta e mare)si in plus cred ca manusa e buna si pentru circulatie. Si pe fund da rezultate bune folosita cu o crema anticelulita (eu am de la Avon, cea veche fiindca nu am probleme mari de acest gen). Problema ramane in zona inghinala unde am cateva fire crescute sub piele f adanc, f inestetice pe care nici macar cosmeticiana nu se incumeta sa le scoata. Asa ca ..astept sa se indure sa iasa singure. Daca stie cineva un remediu..multam anticipat si pentru toate succes la imblanzit firele!
  •  
    • 2 mesaje
    11 Aug 2003, 20:54
    0 0
    Buna ,sunt noua pe forum acum am intrat . deci Bine v-am gasit.
    In legatura cu firele de par sub piele si eu am avut aceiasi problema ,sfatul meu este sa nu renunti la epilator ci doar maseaza pielea cu 2-3 zile inainte de a te epila cu sare de bucatatrie daca vrei sau salt scrub si ulei de corp si ai sa vezi ca firele de par o sa iasa la suprafata.
  •  
    • 3 mesaje
    12 Aug 2003, 22:41
    1 0
    Salut! Folisan se gaseste la TOP LINE COSMETICS (produse cosmetice profesionale). Adresa de pe net: Amplasare:
    Pavilion 17 Stand 01,02
    Adresa:
    Bd. Regina Maria Nr.1 SECTOR 4
    Localitate: BUCURESTI
    Tara: ROMANIA
    Succes!
  •  
    • 19 mesaje
    17 Aug 2003, 19:23
    1 0
    aveam si eu pb asta, in zona inghinala, atunci cand cosmeticiana ma epila cu ceara fierbinte...
    de cand merg insa la alt salon unde se foloseste ceara de unica folosinta care e rece am scapat de probleme...
    nu cred ca e bine sa te razi, nu m-am ras niciodata pe picioare sau inghinal, incearca epilatul cu ceara de unica folosinta si exfoliaza-ti pielea la dush.
    apropo de exfoliant, eu folosesc de multa vreme ca exfoliant malaiul......
    incearca sa faci o pasta din 3 linguri de malai de moara (nu grisat, ca e aspru, cel de la tara e fin si e mai bun), o lingura de tarate de grau (gasesti in piata) si apa...
    la dush aplica pasta pe pielea uda si maseaza bine , iar apoi clateste si foloseste gelul de dush obisnuit...iti garantez ca o sa ai o piele fina ca de bebelush (e bine sa te dai si cu lapte de corp dupa aia, chiar si banalul lapte Doina e bun)...
    succes..
  •  
    • 1744 mesaje
    18 Aug 2003, 10:25
    1 0
    ...Tot exfoliatul e cea mai buna metoda de a scapa de ele.La fiecare baie, fa un gomaj puternic, daca pielea rezista< malai,sare de bucatarie, apa sau ulei de masline sau de floarea-soarelui, ca sa nu fie nevoie de crema dupa, daca nu te tine buzunarul>. Freaca cu o lufa(Gabita, lufa e corect ) -- e un produs natur-naturel, se gaseste in general la plafar) sau daca nu dispui de asa ceva cumpara sau tricoteaza-ti singura o manusa dintr-un fir natural, ori croieste-ti una dintr-un prosop de bumbac mai vechi, insa neaparat mai gros .
    Eu sint mai blonda de la mama natura si epilatul pe picioare e un chin, firele sint blonde,foarte subtiri si atit ceara cit si eplilatorul ma mult le rup decit le scot din radacina, dar cind apare cite un fir ``abscons`` il tratez cu gomaj;dupa o zi, doua, iese afara si e usor de indepartat.

    Va pup.
  •  
    • 1708 mesaje
    18 Aug 2003, 12:09
    0 0
    Michaela, cum e epilatul cu ceara de unica folosinta?! Ca eu trebuie sa merg la cosmeticiana zilele astea si ezit intre ceara "clasica", fierbinte, si cea rece, de unica folosinta!

    Ceara asta rece smulge bine toti "dusmanii" ?! Ca mie parca mi-a zis cosmeticiana ca tot ceara fierbinte e cea mai buna!

    Multumesc !!!
  •  
    • 19 mesaje
    18 Aug 2003, 16:41
    0 1
    pt mine e ok, pielea nu mai are de suferit ca atunci cand se foloseste ceara fierbinte, se zmulge tot parul (ma epilez de la 16 ani si am folosit intotdeuna doar ceara, niciodata lama, crema sau aparat si parul in plus s-a rarit f mult de atunci) si nu ma mai irit si nu-mi mai ies fire sub piele.
    ceara se toarna dintr-un dispozitiv special si nu e chiar rece..e la temperatura camerei, apoi se aplica o fasie de hartie si se zmulge..pentru epilari inghinale este si mai sigura pentru ca nu mai exista riscul sa se prelinga si pe unde nu trebuie
  •  
    • 1708 mesaje
    18 Aug 2003, 16:51
    0 0
    Mersi mult pentru raspuns, Michaela !!!

    Inteleg deci ca tu esti mai multumita de ceara de unica folosinta decat de cea clasica?! As incerca si eu, pentru ca de la ceara fierbinte firele de par se incarneaza, nici nu se smulg toate si se mai si irita pielea... Din pacate eu mai folosesc si lama din cand in cand !!

    Multumesc inca o data!!
  •  
    • 13 mesaje
    5 Feb 2004, 23:51
    0 0
    Problema la ceara de unica folosinta in zona inghinala e urmatoarea:se rup vase de singe,pt.ca muschiul nu mai poate fi sustinut cu mina de cosmeticiana.Am folosit si eu o perioada metoda asta, dar am renuntant fiindca imi apareau cheaguri de singe pe sub piele care treceau greu.
    Si eu am aceeasi problema cu firele de par crescute sub piele.Am fost la dermatologie,mi-au pus binecunoscutul diagnostic:foliculita si apoi mi-au dat o groaza de pastile si o solutie de baut.Solutia au preparat-o la farmacie dar avea un miros si un gust oribil...asa ca am aruncat-o(dupa ce a zacut vreun an in frigider).
    Oricum...mi-au dat si o crema,singura care are cit de cit efect deocamdata: Diprogenta.Dupa un gomaj in zona inghinala(sau unde e localizata problema) se aplica crema.Incercati si voi si spuneti-mi daca are efect la voi.
  •  
    • 790 mesaje
    6 Feb 2004, 09:07
    0 0
    Tyrena, spune-mi, te rog, daca nu ti-a indicat medicul si o limita a perioadei de folosire a acestei Diprogenta. stiu ca este un corticosteroid si ca folosirea excesiva si prelungita a gentamicinei poate conduce la suprainfectarea cu fungi sau microorganisme nespecifice.
    si care e mai bun? unguentul sau crema?
    multumesc.

    ps: stii ca la 'reactii adverse' este mentionata chiar foliculita?! nu mai inteleg nimic.
  •  
    • 213 mesaje
    6 Feb 2004, 17:24
    0 0
    Si eu am avut problema cu ceara, am renuntat la ea si am revenit la binecunoscuta lama. Cel mai bine e sa te epilezi dupa ce ai stat suficient timp in apa, incit pielea sa ti se inmoaie si sa te dai cu o crema de corp inainte, sau ulei.
  •  
    • 30 mesaje
    11 Mai 2007, 22:13
    0 0
    A gasit careva Folisan prin farmacii, pana la urma?!