crema glycon

  •  
    • 345 mesaje
    21 Feb 2007, 19:53
    0 0
    Eu ma dau cu crema numai seara si dimineata ma trezesc cu fata uleioasa.
    Dupa ce ma demachiez si dau cu lotiune se usuca si parca se vad minuscule cojite.
    Ati avut si voi asa ceva?
    Conteaza cu ce crema hidratanta ma dau ziua?
    Am luat si laptele de corp si imi usuca f tare pielea nu mai vorbesc ca nu exista senzatie de catifelare.Eu aveam cateva cosuri pe spate si posterior si parca sunt mai mari si mai rosii acum si pielea pare total nehidratata.A mai trecut cineva prin asa ceva?
  •  
    • 269 mesaje
    21 Feb 2007, 20:09
    0 0
    Si eu m-am trezit cu niste cojite cand am insistat si am aplicat prea multa crema si am facut si un usor masaj. De asta am mai scris ca trebuie aplicata conform schemei de tratament (initial la 2zile, apoi in fiecare zi si abia din a 3-a sapt dimineata si seara).

    Fa o pauza de o zi si fa-ti un gomaj si aplica o masca f hidratanta si emolienta si a doua zi eu cred ca poti reincepe tratamentul.

    Nu am cumparat si laptele de corp, dar cred ca daca aveai ceva cosulete sau comedoane, le-a scos la suprafata. Si pe site scrie ca e posibil ca intr-o prima faza sa ai parte de o aparenta agravare a acneei.

    Crema hidratanta pe care o aplici dimineata, pana ajungi in a 3-a sapt de trat, cred ca nu conteaza, sa fie una usoara si non comedogena.
  •  
    • 345 mesaje
    21 Feb 2007, 21:02
    0 0
    Multam de sfaturi.
    De citit am citit prospectul dar cand cineva vorbeste din experienta parca e altceva.
  •  
    • 1510 mesaje
    5 Mar 2007, 05:27
    0 0
    fetelor mai scrieti despre glycon, cum merge tratamentul? este in continuare bine? au aparut rezultate si la cele care aveau twnul lucios?
  •  
    • 51 mesaje
    5 Mar 2007, 11:09
    1 0
    Si eu o folosesc de 10 zile,m-am dat direct zilnic cu ea,am tenul uscat,deci nu mi-au aparut cosuri.Observ ca duce pielea,f. finut,nesuparator.Imi place,insist mai mult pe frunte cu ea,pt. niste pete pigmentare.Tare cred ca nu exista nici o diferenta intre Glycon si dermabraziune,inafara de pret!!...Ambele fac acelasi lucru.
  •  
    • 370 mesaje
    5 Mar 2007, 11:30
    0 0
    vreau sa intreb pe cele care au folosit crema daca are vreun efect de inrosire, sensibilizare a pielii... adica, daca are actiunea asta exfolianta, nu se irita pielea, se poate iesi din casa?
  •  
    • 84 mesaje
    5 Mar 2007, 13:10
    0 0
    pielea se inroseste atunci cind te dai cu crema, in maxim o ora se duce....

    dar dupa ce pielea se obisnuieste cu crema nu te mai inrosesti decit daca freci mai tare sau pui o cantitate mai mare de crema....
  •  
    • 112 mesaje
    5 Mar 2007, 13:40
    0 0
    Eu o folosesc seara dupa ce ma demachiez cu demachiantul cu ulei de catina...madau cu aceasta crema de aproape trei saptamani...nu mi-au aparut cosuri si nici nu mi se inroseste pielea.Ma pisca un pic dupa aplicare.Ca rezultate, pot sa va spun ca pielea este mai fina..dar astept sa vad rezultatele dupa 2-3 luni...
  •  
    • 84 mesaje
    6 Mar 2007, 08:12
    0 1
    pai hai sa spun eu rezultate dupa 2 luni si jumatate!!

    nu folosesc crema decit seara. am avut citeva incidente (razlete) cind mi-a aparut cite un cos, in rest fata mea este mult mai curata si mai luminoasa, s-au estompat petele....

    in concluzie sunt foarte incintata. pentru tenul meu de 40 de ani, cu toate probleme adiacente (acnee, pete, oarece riduri), crema este grozava!!!
  •  
    • 378 mesaje
    7 Mar 2007, 11:50
    0 0
    Dar despre cea pentru corp ce puteti spune ? Am facut si eu comanda, pt cea de fata(nu forte) si pt corp si vreau sa stiu cum e cea pt corp.
  •  
    • 84 mesaje
    7 Mar 2007, 11:55
    2 0
    eu nu am luat-o pe cea de pe corp, dar cred ca trebuie sa fie la fel de buna....
  •  
    • 378 mesaje
    13 Mar 2007, 08:26
    0 0
    Neata fetelor ! Am primit si eu comanda sambata si, bineintles ca am inceput tratamentul cu cremele cu acid glicolic.
    Aseara a fost a doua seara in care am folosit-o pe cea pt fata (o seara da, una nu) si vreau sa va spun ca nu ma trezesc cu fata unsuroasa, ci normal.
    Intrebarea mea este daca se cojeste rau fata, dupa mai multe seri de utilizare, caci am vazut ca a inceput asa, usor.
    Si a doua: scap de punctele negre si pori deschisi, sebum in zona T ? Pt ca numai dupa ce stau la plaja am un ten perfect. in rest... nici dupa o sedinta la cosmetica nu se vede ceva.
    Multumesc si sper sa primesc raspunsuri de la cele care au folosit crema !
  •  
    • 771 mesaje
    13 Mar 2007, 10:20
    0 0
    Bubulina, stai linistita ca nu ti se descuameaza rau fata decat daca dai cu multa crema si prea des (adica e bine sa respecti schema). Eu ma trezesc uneori cu mici scuame (f putine, oricum) daca "ma scap" prea mult in crema.

    Treptat o sa se reduca nr de comedoane si se vor inchide porii. Dar treptat, in cateva saptamani.

    Sa nu-ti fie frica, pt ca nu ti se va lua pielea (nu stiu daca ai folosit vreodata Smooderm/Retin-A, mie de la ele mi se ducea pielea intr-o veselie, pe cand la crema asta, oricat de multa as folosi, tot nu as putea sa ma descuamez asa).

    Deci...multa rabdare!
  •  
    • 378 mesaje
    14 Mar 2007, 23:36
    0 0
    Am folosit Smoothderm o singura data pt ca eram disperata cu cosurile (nu acnee), asta acum cativa ani, dar m-am lecuit. Pe langa faptul ca ma ardea pielea, am ramas cu pata rosie in zona unde aplicasem - cateva zile bune si, bineinteles, aveam impresia ca o sa-mi cada toata fata. De aia intrebam cum e cu aceasta crema cu acid glicolic.
    Intr-adevar, sunt "scamute" cum le ziceti voi, deocamdata n-am de ce sa-mi fac griji.
    Multumesc pentru raspuns !
  •  
    • 83 mesaje
    27 Mar 2007, 12:30
    0 0
    Buna fetelor, credeti ca aceasta crema ar merge pentru un ten mixt, cu vagi tendinte de ingrasare si predispus la la puncte negre? Am 33 de ani si abia acum incep sa-mi apara primele riduri de expresie. Deocamdata sunt foarte fine, dar m-am gandit ca asta e momentul oportun sa intervin asupra lor. Marea mea problema sunt punctele negre, imi apar indiferent de ce produse folosesc.
    Mai am o teama: sa nu inceapa sa mi se ingrase iar fata, pana acum 3 ani aveam fata uleioasa, dupa o perioada in care am avut o explozie de cosuri si in care am facut tratamente peste tratamente am reusit sa-mi stabilizez tenul si spre marea mea fericire nu mai am fata ca un bec!

    Inca o intrebare: am o prietena care dupa nastere a rams cu pete pigmentare, are ten normal, zona T mixta; crema Glycon ar ajuta-o la estomparea petelor brune, a avut cineva experiente pozitive in sensul asta?
  •  
    • 378 mesaje
    31 Mar 2007, 11:39
    0 0
    Dupa 3 saptamani de utilizare inca mai am puncte negre pe nas. Astea cand dispar ?
    Am urmat tratamentul cum era scris numai pana la a treia saptamana, adica in a treia saptamana nu am aplicat si dimineata (numai seara) ca baza pt machiaj intrucat am tenul mixt si peste zi imi luceste zona T, oricat as da cu pudra, asa incat nu am mai dat si cu crema dim, pt ca ingrasa putin. In rest, rezultatele sunt ok, nu spectaculoase, ok.
    Dar vreau sa stiu cand imi vor disparea punctele negre de pe nas si..nici porii nu sunt inchisi, inca se vad.
    Va rog sa-mi spuneti cum a evoluat la voi ? Tot atat de incet ?
    Multumesc !
  •  
    • 771 mesaje
    31 Mar 2007, 12:43
    0 0
    Bubulina, nu te poti astepta la rezultate spectaculoase intr-un timp atat de scurt, mai ales ca din a treia saptamana nu ai folosit-o si dimineata si seara. In prospect scrie ca dupa cel putin 3luni de utilizare efectele sunt comparabile cu ale unui peeling bland si efecte vizibile de intinerire se obtin dupa 6luni de tratament.

    Eu folosesc crema de 2luni si 12 zile, chiar ieri am primit comanda (o bucata forte si una normala). Seara folosesc forte (dar nu si sub ochi, acolo dau tot cu normala, pt ca e destul de agresiva) si dimineata normala. Sunt f incantata de efecte, ce-i drept eu nici nu mai folosesc fdt/pudra decat f rar, la ocazii.

    O sa se diminueze si nr comedoanelor, dar trebuie sa ai rabdare si sa folosesti crema conform schemei de tratament. Porii se reduc si ei, dar mult mai incet.

    In afara de asta, poate tu nu observi diferenta pt ca te analizezi in fiecare zi dar daca o sa te intalnesti cu cineva cu care nu te-ai m vazut dinaintea inceperii tratamentului, imposibil sa nu observe rezultatele (mie asa mi s-a intamplat).

    Incearca sa ai rabdare si sa aplici crema si dimineata (si ar fi grozav daca nu ai folosi fdt, eventual incearca sa-ti stergi fata din cand in cand cu un servetel, ca sa nu-ti lucesca).

    Mie, dupa atata timp mi s-a imbunatatit considerabil aspectul tenului, dar cred ca depinde si de cum reactioneaza fiecare la tratament si de problemele care au existat inainte. Adica, la persoanele care au avut acnee cred ca se observa cel mai bine diferenta. Eu am 3prietene care folosesc Glycon si sunt f incantate de rezultate, asa ca se merita sa ai putina rabdare si sa nu intrerupi tratamentul. Daca dupa 3luni de zile in care ai aplicat crema conform recomandarilor, nu obtii totusi o schimbare in bine...atunci da, se merita sa treci la altceva.

    Bafta multa! (si rabdare!)
  •  
    • 378 mesaje
    31 Mar 2007, 23:36
    0 0
    Multumesc Irdys ! In nici un caz nu renunt la tratament, doar ca citisem ca in cazul unor eve dupa numai 2 saptamani au avut loc modificari spectaculoase.
    Voi incerca sa folosesc si dimeata si sa nu mai aplic fdt, dar e mai greu dc ma duc la munca. Nu am probleme mari, adica acnee n-am avut niciodata, doar cosuri razlete (am avut o problema ceva mai mare inainte de Revelion, am scris pe forum - ceream ajutor, insa s-a rezolvat). E adevarat ca s-a imbunatatit un pic aspectul pielii, insa nu foarte mult ! Adica marile probleme pe care le aveam inca persista: pori dilatati, puncte negre pe nas si zona T lucioasa.
    Voi avea rabdare. Oricum nu cred ca e cazul ca la 26 de ani sa trec pe cea forte, plus ca asta imi va ajunge 6 luni cu succes (si nu folosesc putina, insa e suficienta).
    Va mai tin la curent cu evolutia.
    Multumesc pt raspunsuri si sfaturi !
    Chiar sunteti cele mai bune prietene !
  •  
    • 32 mesaje
    3 Apr 2007, 11:55
    0 0
    Buna! Am vazut ca aveti rezultate bune cu aceasta crema si mi-am comandat-o si eu. Eu am 27 ani si inca mai am probleme cu acneea. Sper sa ma ajute aceasta crema si sa nu am eruptia de cosuri de la inceput. Voi ce rezultate mai aveti cu aceasta crema? Credeti ca imi vor disparea si semnele lasate de cosuri? Va multumesc!
  •  
    • 771 mesaje
    3 Apr 2007, 12:05
    0 0
    Bubulina, cu multa placere! Sa-ti mearga bine tratamentul

    Carmencita, crema mi se pare cel mai bun tratament din cate am incercat impotriva acneei si ridurilor. Incet-incet se estompeaza si semnele, pt ca dupa o utilizare de cel putin 3luni crema are efectele unui peeling bland.

    Dar, un sfat pt toata lumea: nu va "aruncati" pe borcanul cu crema Adica folositi o cantitate mica, pt ca daca puneti multa exista pericolul sa va iritati (v-o spune Stan-Patitul).

    In rest: rabdare si noroc!