Adoptie nou-nascut

  •  
    • 10065 mesaje
    8 Iul 2015, 23:43
    0 0
    White_Storm said:Bre, dar tu vezi lumea asta plina numai cu oameni rai si pusi pe capatuiala? Pfoai!!! La tine totul e ori alb ori negru, nu exista nimic intre cele doua.

     

    ... ...

  •  
    • 495 mesaje
    8 Iul 2015, 23:59
    0 0
    Poate fata asta nu are bani nici pentru ea, ce sa mai vorbim sa îi ofere o viață decenta copilului.
    E greu sa iți dai copilul dar oare nu mai greu e sa îl chinuiești când nici măcar nu ai ce pune pe masa?
    Și acum sa nu începeți iar cu de ce nu s-a gândit sau nu s-a protejat...s-a întâmplat așa și gata.Acum asta e situația.
  •  
    • 10065 mesaje
    9 Iul 2015, 00:14
    0 0
    Io ma abtin .

  •  
    • 1890 mesaje
    9 Iul 2015, 09:26
    0 0
    ViktorC said:Sa fim seriosi .

    Nici nu e nascut pruncul si e deja "vindut" .

    Ce interesant ...

    Suna de parca ar vinde porci, nu alta : auzi bre, vedeti ca miine-mi fata scroafa , vreti purcei ?

    Fereasca Sfintu' ...

     Nu inteleg, unde vedeti voi ca fata scrie ca vrea sa-si vanda copilul?? Si cred ca a facut bine ca vrea sa si-l dea spre adoptie. Am doua colege care au adoptat cate un copil. Nu va spun ce iubiti si ingrijiti sunt copiii!  Ce viata ar fi avut acesti copii alaturi de familia lor "naturala"?? Mame singure, minore, ele insele sunt copile care ar fi avut nevoie de educatie (nicidecum capabile sa educe!), fara stabilitate financiara, traind de azi pe maine si de multe ori la mana oricarui golan care le f... si apoi le arunca.

    In familia adoptiva insa au parte de mancare, hainute, curatenie, jucarii, sejururi la mare, munte, educatie si in primul si cel mai important rand DRAGOSTE in cel mai inalt grad.

  •  
    • 10065 mesaje
    9 Iul 2015, 12:59
    0 1
    scorpion112 said:
    ViktorC said:Sa fim seriosi .

    Nici nu e nascut pruncul si e deja "vindut" .

    Ce interesant ...

    Suna de parca ar vinde porci, nu alta : auzi bre, vedeti ca miine-mi fata scroafa , vreti purcei ?

    Fereasca Sfintu' ...

     Nu inteleg, unde vedeti voi ca fata scrie ca vrea sa-si vanda copilul?? Si cred ca a facut bine ca vrea sa si-l dea spre adoptie. Am doua colege care au adoptat cate un copil. Nu va spun ce iubiti si ingrijiti sunt copiii!  Ce viata ar fi avut acesti copii alaturi de familia lor "naturala"?? Mame singure, minore, ele insele sunt copile care ar fi avut nevoie de educatie (nicidecum capabile sa educe!), fara stabilitate financiara, traind de azi pe maine si de multe ori la mana oricarui golan care le f... si apoi le arunca.

    In familia adoptiva insa au parte de mancare, hainute, curatenie, jucarii, sejururi la mare, munte, educatie si in primul si cel mai important rand DRAGOSTE in cel mai inalt grad.

     

    Intr-adevar, nu a amintit niciunde ca vinde.

     

    E chiar de lauda draguta. Nici macar nu a nascut si deja cauta sa se debaraseze de prunc . Ce misto, ce gest umanitar ... ha ha ha ...

     

     

    Ferice de acei copilasi ce isi gasesc locul in sinul unor familii ca altfel , e pline cresele si ulitele cu "greseli" a unor minti inguste.

     

  •  
    • 10065 mesaje
    9 Iul 2015, 13:04
    0 1
    Nici macar culoarea nu a aminintit-o ...

    O fi alb, o fi negru ...

  •  
    • 131 mesaje
    9 Iul 2015, 13:10
    0 0
    ViktorC said:Nici macar culoarea nu a aminintit-o ...

    O fi alb, o fi negru ...

     Conteaza?

  •  
    • 10065 mesaje
    9 Iul 2015, 13:15
    1 0
    monty said:
    ViktorC said:Nici macar culoarea nu a aminintit-o ...

    O fi alb, o fi negru ...

     Conteaza?

     

    Cred ca in majoritatea cazurilor cu siguranta da. Si nu doar acest aspect. 

  •  
    • 7959 mesaje
    10 Iul 2015, 10:47
    0 0
    ViktorC said:
    monty said:
    ViktorC said:Nici macar culoarea nu a aminintit-o ...

    O fi alb, o fi negru ...

     Conteaza?

     

    Cred ca in majoritatea cazurilor cu siguranta da. Si nu doar acest aspect. 

     Eu am o prietena care a fost casatorita cu un mulatru si are o fetita superba de 16 ani, de-o seama cu al meu al mare. Ar trebui s-o ascunda de ochii lumii? 
    Ce importanta are culoarea?  

  •  
    • 10065 mesaje
    10 Iul 2015, 13:04
    0 0
    Nu fac discriminare, sa nu intelegem gresit.

    Tine de gusturi, de se poate numi astfel. Cred ca fiecare are cit de cit o imagine cam ce si-ar dori in astfel de situatii, in cazul unei adoptii si mai greu de crezut ca cineva ridica "marfa" fara a sti ce primeste . Eu unu nu as face-o. Si trebue sa recunosc caeu, unu asa ... mai ars de soare nu as accepta .

    Cunosc cazuri de adoptie si am si duscutat destul de in amanunt cu persoana in cauza. In plus (cred ca am mai amintit ) si la noi (ai mei mai exact) in familie fu vorba de o adoptie, cu toate ca noi eram deja patru copii in familie, in de-ajuns de marisori sa intelegem cum stau lucrurile si cu totii am dat accept .



    Apropo de micutu ce urma a fi adoptat. De foarte multe ori l-o adus mama acasa, chiar foarte des si era chiar dragalas si prietenos. Parca Rares il chema, de retin io bine ...

    Acest mesaj a fost editat de către ViktorC: 10 Iul 2015, 13:19
  •  
    • 7959 mesaje
    10 Iul 2015, 13:51
    0 0
    Adoptiile nu se fac pe nevazute, fata cauta doar posibili parinti de unde va alege perechea potrivita.
    Nici adoptatorii nu primesc un copil fara a-l vedea, fara un certificat de nastere si o fisa medicala a copilului. Tu credeai ca li-l pune in brate dupa nastere si aia pleaca acasa cu el?
  •  
    • 495 mesaje
    10 Iul 2015, 14:47
    1 0
    În loc sa aruncam cu vorbe grele am putea lua inițiativa sa o ajutăm,fiecare cum poate...Dacă tot facem pe sfinții pe aici.
    Dacă nu pot sa ajut un om mai bine nu îl rănesc și nu îl demoralizez mai mult decât este deja.
    Acest mesaj a fost editat de către veracara: 10 Iul 2015, 14:48
  •  
    • 7959 mesaje
    10 Iul 2015, 15:23
    1 0
    Ajuti pe cineva cand cere ajutor, nu-i bagi ajutorul pe gat daca omul nu-l vrea, nu?
    "Iadul e pavat cu bune intentii".
  •  
    • 495 mesaje
    10 Iul 2015, 15:33
    0 0
    Nu îmi imaginez ce cuvinte ieșeau dacă îndrăznea...Nu toți oamenii iîndrăznesc sa ceara ajutor.Cea mai buna dovada o prietena din copilărie care a ajuns sa doarmă pe strada.Suntem oameni toți,toți greșim.Cel mai ușor e sa judeci și sa arăți cu degetul...asta arata ca de fapt ești slab.Un om puternic te ajuta.
  •  
    • 495 mesaje
    10 Iul 2015, 15:53
    0 0
    Fiecare cuvânt pe care îl adresam unei persoane e important...îi poate da curajul sa înfrunte viața, o poate dobora, o poate împinge și mai mult în depresie, o poate ajuta sa nu se mai simtă singura.
    Fata asta poate nu a avut o mama care sa vorbească cu ea, sa o învețe sa se protejeze, sa o susțină. De unde era sa învețe? Probabil cuvintele și mistourile astea ale voastre le a auzit de n ori...Poate e într o prăpastie din care nu știe cum sa iasă singură și nu are sprijinul nimănui.De ce sa nu o ajutam sa facă ce este mai bine pentru ea și copilașul ei?
    Acest mesaj a fost editat de către veracara: 10 Iul 2015, 15:55
  •  
    • 7959 mesaje
    10 Iul 2015, 16:26
    0 0
    veracara said:Fiecare cuvânt pe care îl adresam unei persoane e important...îi poate da curajul sa înfrunte viața, o poate dobora, o poate împinge și mai mult în depresie, o poate ajuta sa nu se mai simtă singura.
    Fata asta poate nu a avut o mama care sa vorbească cu ea, sa o învețe sa se protejeze, sa o susțină. De unde era sa învețe? Probabil cuvintele și mistourile astea ale voastre le a auzit de n ori...Poate e într o prăpastie din care nu știe cum sa iasă singură și nu are sprijinul nimănui.De ce sa nu o ajutam sa facă ce este mai bine pentru ea și copilașul ei?

    Te adresezi cuiva anume? Ca "mistourile astea ale voastre" are iz de bagat la gramada pe toata lumea, nu de alta. 
    A fost intrebata daca are nevoie de ajutor pentru a-si pastra copilul langa ea dar nu a raspuns. S-au sters mesajele, dar chiar a fost o incercare in sensul asta.
    Reactionezi tare agresiv,  tu faci morala tuturor tot timpul si in viata ta reala?
    Poate mai citesti o data raspunsurile si vezi ca nu sunt doar mistouri si poate bagi de seama ca are anuntul postat pe multe alte topice, scurt si clar si nu accepta niciun dialog cu nimeni.
    Keep calm, darling!
     


    Acest mesaj a fost editat de către Deleted Member: 10 Iul 2015, 16:27
  •  
    • 10065 mesaje
    10 Iul 2015, 17:13
    0 0
    Aaa ... dragalaselor ...

    Chiar nu se cade sa va contraziceti , zau asa ...

  •  
    • 10065 mesaje
    10 Iul 2015, 17:17
    1 0
    White_Storm said:Adoptiile nu se fac pe nevazute, fata cauta doar posibili parinti de unde va alege perechea potrivita.
    Nici adoptatorii nu primesc un copil fara a-l vedea, fara un certificat de nastere si o fisa medicala a copilului. Tu credeai ca li-l pune in brate dupa nastere si aia pleaca acasa cu el?

     

    Io da, asa credeam , ca ii asteptat deja la iesire ca nu cumva s-o taie-n club de cum a zarit lumina ...

     

  •  
    • 10065 mesaje
    10 Iul 2015, 17:22
    0 0
    veracara said:În loc sa aruncam cu vorbe grele am putea lua inițiativa sa o ajutăm,fiecare cum poate...Dacă tot facem pe sfinții pe aici.
    Dacă nu pot sa ajut un om mai bine nu îl rănesc și nu îl demoralizez mai mult decât este deja.

     

    Io mi-s pentru .

     

    Ne putem intinli la maternitate si ... punem mina de la mina ...

     

    Io o sterg pe frunte ... dumneavoastra o tineti de mina si ii explicati chestia aia cu respiratia sau cum sa impinga ...

     

    Cu siguranta nu ne vom plictisi ... Apoi , mai vedem noi ...

     

  •  
    • 495 mesaje
    10 Iul 2015, 18:45
    0 0
    Nu mă refeream la cineva anume...
    Victor când e vorba de soarta unui copil mie nu prea îmi vine sa rad ....dimpotriva....
    Acest mesaj a fost editat de către veracara: 10 Iul 2015, 18:47