RELATII TOXICE

  •  
    • 246 mesaje
    18 Dec 2014, 12:23
    2 0
    anda22-7 said:o relatie si un partener ales bine, nu adduce nimic toxic in viata de cuplu. dar cum 99 % aleg fara sa tina cont de essential , de fundamentul oricarei relatii reusite..nici nu i de mirare ca se deschid topicuri despre relatii toxice in prag de Craciun

     
    Pai alegi tinand cont de esential dar nu poti cunoaste pe cineva in absolut, in totalitate. In timp pot tasni reactii complet neprevazute la diverse intamplari , provocari de-ale vietii. Fiinta umana nu este o masina pe care sa o studiezi frumos ca la scoala. Tu zici ca daca esti destept inveti bine si alegi masina potrivita. Asta este o gogonata prostie. Ca sa nu mai spun ca intr-o relatie pot deranja fleacurile de exemplu partenerul sforaie. Ai ales esential si fundamental dar partenerul sforaie de rupe noaptea. Nu e toxic? Sigur ca e.  

  •  
    • 4346 mesaje
    18 Dec 2014, 13:10
    0 0
    Criza-n-tema said:
    anda22-7 said:o relatie si un partener ales bine, nu adduce nimic toxic in viata de cuplu. dar cum 99 % aleg fara sa tina cont de essential , de fundamentul oricarei relatii reusite..nici nu i de mirare ca se deschid topicuri despre relatii toxice in prag de Craciun

     
    Pai alegi tinand cont de esential dar nu poti cunoaste pe cineva in absolut, in totalitate. In timp pot tasni reactii complet neprevazute la diverse intamplari , provocari de-ale vietii. Fiinta umana nu este o masina pe care sa o studiezi frumos ca la scoala. Tu zici ca daca esti destept inveti bine si alegi masina potrivita. Asta este o gogonata prostie. Ca sa nu mai spun ca intr-o relatie pot deranja fleacurile de exemplu partenerul sforaie. Ai ales esential si fundamental dar partenerul sforaie de rupe noaptea. Nu e toxic? Sigur ca e.  

     
    clar n ai inteles nimic!
     

  •  
    • 246 mesaje
    18 Dec 2014, 13:59
    0 0
    anda22-7 said:
    Criza-n-tema said:
    anda22-7 said:o relatie si un partener ales bine, nu adduce nimic toxic in viata de cuplu. dar cum 99 % aleg fara sa tina cont de essential , de fundamentul oricarei relatii reusite..nici nu i de mirare ca se deschid topicuri despre relatii toxice in prag de Craciun

     
    Pai alegi tinand cont de esential dar nu poti cunoaste pe cineva in absolut, in totalitate. In timp pot tasni reactii complet neprevazute la diverse intamplari , provocari de-ale vietii. Fiinta umana nu este o masina pe care sa o studiezi frumos ca la scoala. Tu zici ca daca esti destept inveti bine si alegi masina potrivita. Asta este o gogonata prostie. Ca sa nu mai spun ca intr-o relatie pot deranja fleacurile de exemplu partenerul sforaie. Ai ales esential si fundamental dar partenerul sforaie de rupe noaptea. Nu e toxic? Sigur ca e.  

     
    clar n ai inteles nimic!

    Atunci explica-mi tu! 
     

     

  •  
    • 4346 mesaje
    18 Dec 2014, 14:08
    0 0
    daca tu , faptul ca ala sforaie sau stranuta sau mai stiu eu ce tabieturi are...chestiile astea le numesti toxice....ce sa ti mai explic eu????
    un cuplu nu poate sa fie perfect, toti avem defecte si calitati..dar astea nu intra nicidecum la toxicitate.....ca doar nu e ceva ce destrama casnicia...
  •  
    • 246 mesaje
    18 Dec 2014, 14:42
    3 0
    anda22-7 said:daca tu , faptul ca ala sforaie sau stranuta sau mai stiu eu ce tabieturi are...chestiile astea le numesti toxice....ce sa ti mai explic eu????
    un cuplu nu poate sa fie perfect, toti avem defecte si calitati..dar astea nu intra nicidecum la toxicitate.....ca doar nu e ceva ce destrama casnicia...

     
    O ba da sforaitul poate destrama o casnicie si nu e un tabiet.  Tu mergi la munca, te ocupi de casa, de sot si de copii si cand vrei sa dormi nu poti pentru ca dumnealui sforaie. Chiar ti se pare floare la ureche ca nu poti dormi? Sforaitul e poluare sonora. Eu am dat un exemplu oarecare ce nu tine de esenta mult trambitata de tine care tot nu am inteles care ar fi esenta asta.

  •  
    • 4346 mesaje
    18 Dec 2014, 14:59
    0 0
    sforaitul se poate trata...si daca nu, s au inventat antifoanele
  •  
    • 182 mesaje
    18 Dec 2014, 16:06
    2 0
    anda22-7 said:sforaitul se poate trata...si daca nu, s au inventat antifoanele

     

    Anda, chiar crezi la modul serios ca in decurs de zeci de ani de convietuire cu cineva nu se poate ajunge la momente de cumpana? Crezi ca atunci cand cunosti un om la 20-25 de ani, nu poti avea niciodata parte de surprize din partea lui? Crezi ca mintea umana e atat de previzibila incat e absolut exclus ca in caz de boala, de probleme financiare etc ce pot aparea in decursul anilor, sa nu aiba o reactie neasteptata care sa va destabilizeze linistea si casatoria?
  •  
    • 4346 mesaje
    18 Dec 2014, 16:20
    0 0
    simplyred said:
    anda22-7 said:sforaitul se poate trata...si daca nu, s au inventat antifoanele

     

    Anda, chiar crezi la modul serios ca in decurs de zeci de ani de convietuire cu cineva nu se poate ajunge la momente de cumpana? Crezi ca atunci cand cunosti un om la 20-25 de ani, nu poti avea niciodata parte de surprize din partea lui? Crezi ca mintea umana e atat de previzibila incat e absolut exclus ca in caz de boala, de probleme financiare etc ce pot aparea in decursul anilor, sa nu aiba o reactie neasteptata care sa va destabilizeze linistea si casatoria?

     


    hai ca mai repet inca o data ..poate pricepe careva.

    Deci...depinde de ce surprize vb aici....evident ca momente de cumpana apar in orice casnicie,  boala, suferinta, probl. financiare...dar eu vb  de acele schimbari pe care voi le tot repetati gen..inselat/parasit/gasit amanta/etc....Ori asta este exclus daca din start ti ai ales partenerul de viata tinand cont de anumite criterii...

  •  
    • 182 mesaje
    18 Dec 2014, 16:30
    4 0
    Pai Anda, hai sa iti explic si eu: sunt oameni, la care nu s-ar fi asteptat numeni, dar care atunci cand dau peste o mare pb in viata (ex: pierd jobul, de unde rezulta mari pb financiare), in loc sa lupte si sa se redreseze, nu gasesc putetea si cad in patima betiei. De aici e doar un pas la ajunge sa iti scape si o mica palma nevestei disperate care nu stie ce sa mai faca cu tine.

    Ti se pare absolut imposbil acest scenariu? Si repet, vorbim de oameni educati, care pana in acel moment au avut o viata si o casnicie frumoasa, civilizata si asa mai departe.

    Sau in loc sa pice in patima betiei, intra in depresie sau o iau razna.

    Si sa iti pierzi jobul e una din cele mai mici nenorociri. Altora li se imbolnavesc copiii, nu se pot impaca cu ideea si fac fel si fel de gesturi la care nu s-ar fi asteptat nimeni.

    Ce vreau eu sa spun e ca e ridicol si naiv sa crezi ca poti baga vreodata mana in foc ca viata nu ti-o intoarce cum nu te astepti, oricat de bine crezi tu ca cunosti un om.
    Acest mesaj a fost editat de către simplyred: 18 Dec 2014, 16:33
  •  
    • 12208 mesaje
    18 Dec 2014, 16:47
    0 0
    Criza-n-tema said:
    anda22-7 said:daca tu , faptul ca ala sforaie sau stranuta sau mai stiu eu ce tabieturi are...chestiile astea le numesti toxice....ce sa ti mai explic eu????
    un cuplu nu poate sa fie perfect, toti avem defecte si calitati..dar astea nu intra nicidecum la toxicitate.....ca doar nu e ceva ce destrama casnicia...

     
    O ba da sforaitul poate destrama o casnicie si nu e un tabiet.  Tu mergi la munca, te ocupi de casa, de sot si de copii si cand vrei sa dormi nu poti pentru ca dumnealui sforaie. Chiar ti se pare floare la ureche ca nu poti dormi? Sforaitul e poluare sonora. Eu am dat un exemplu oarecare ce nu tine de esenta mult trambitata de tine care tot nu am inteles care ar fi esenta asta.

     Mie una dopurile de urechi si protectia  aia de o pui pe ochi cand dormi in avion mi-au salvat casnicia ....pot sa si explic de ce , eu am un program ...sotul altul si cand este foarte obosit sforaie , lucru care ma facea sa nu pot dormi langa el , pe langa asta mai aprindea si lumina dimineata cand pleca foarte devreme sau pe timpul noptii daca nu avea somn , asa ca aceste accesorii au redus motivele de stress si cearta dintre noi cu mai mult de 50 % serios , le recomand!!!!!!!!!!!!!

  •  
    • 4346 mesaje
    18 Dec 2014, 16:54
    0 0
    simplyred said:Pai Anda, hai sa iti explic si eu: sunt oameni, la care nu s-ar fi asteptat numeni, dar care atunci cand dau peste o mare pb in viata (ex: pierd jobul, de unde rezulta mari pb financiare), in loc sa lupte si sa se redreseze, nu gasesc putetea si cad in patima betiei. De aici e doar un pas la ajunge sa iti scape si o mica palma nevestei disperate care nu stie ce sa mai faca cu tine.

    Ti se pare absolut imposbil acest scenariu? Si repet, vorbim de oameni educati, care pana in acel moment au avut o viata si o casnicie frumoasa, civilizata si asa mai departe.

    Sau in loc sa pice in patima betiei, intra in depresie sau o iau razna.

    Si sa iti pierzi jobul e una din cele mai mici nenorociri. Altora li se imbolnavesc copiii, nu se pot impaca cu ideea si fac fel si fel de gesturi la care nu s-ar fi asteptat nimeni.

    Ce vreau eu sa spun e ca e ridicol si naiv sa crezi ca poti baga vreodata mana in foc ca viata nu ti-o intoarce cum nu te astepti, oricat de bine crezi tu ca cunosti un om.

     

    ....eu vb despre ceva ..tu despre altceva....SI iti subliniez cu rosu fix lucrurile care denota ca asemenea situatii se pot intampla doar in cazul in care lipseste esentialul. 

  •  
    • 182 mesaje
    18 Dec 2014, 17:09
    2 0
    Pai eu am inteles de la tine ca daca omul e credincios, stii exact la ce sa te astepti din partea lui si nu poti avea toata viata vreo surpriza urata din partea lui.
    Iar eu am incercat sa iti explic ca psihicul omului este f complex si imprevizibil si ca unii oameni chiar pot avea caderi in viata.

    Nu asta este ce ai vrut sa zici?
  •  
    • 246 mesaje
    18 Dec 2014, 17:14
    0 0
    anda22-7 said:
    simplyred said:Pai Anda, hai sa iti explic si eu: sunt oameni, la care nu s-ar fi asteptat numeni, dar care atunci cand dau peste o mare pb in viata (ex: pierd jobul, de unde rezulta mari pb financiare), in loc sa lupte si sa se redreseze, nu gasesc putetea si cad in patima betiei. De aici e doar un pas la ajunge sa iti scape si o mica palma nevestei disperate care nu stie ce sa mai faca cu tine.

    Ti se pare absolut imposbil acest scenariu? Si repet, vorbim de oameni educati, care pana in acel moment au avut o viata si o casnicie frumoasa, civilizata si asa mai departe.

    Sau in loc sa pice in patima betiei, intra in depresie sau o iau razna.

    Si sa iti pierzi jobul e una din cele mai mici nenorociri. Altora li se imbolnavesc copiii, nu se pot impaca cu ideea si fac fel si fel de gesturi la care nu s-ar fi asteptat nimeni.

    Ce vreau eu sa spun e ca e ridicol si naiv sa crezi ca poti baga vreodata mana in foc ca viata nu ti-o intoarce cum nu te astepti, oricat de bine crezi tu ca cunosti un om.

     

    ....eu vb despre ceva ..tu despre altceva....SI iti subliniez cu rosu fix lucrurile care denota ca asemenea situatii se pot intampla doar in cazul in care lipseste esentialul. 

     

    Si care este esentialul? Iubirea? Potrivirea? Ce? 

  •  
    • 571 mesaje
    18 Dec 2014, 17:15
    1 0
    Eu nu mai inteleg nimic. Subiectul religie e mult prea complex deci e mai bine sa ramanem cum suntem,lamuriti sau nu. Simplu
  •  
    • 246 mesaje
    18 Dec 2014, 17:18
    1 0
    Aaaa...credinta salveaza orice cuplu din orice impas. Am inteles. Dar care? ca-s foarte foarte multe credinte, jdemii de credinte cu jdemii de dumnezei care mai de care. Si necredincisii? Nu au nici o sansa la o viata netoxica?
  •  
    • 12208 mesaje
    18 Dec 2014, 17:26
    0 0
    da da si marmota invelea ciocolata .....
  •  
    • 4346 mesaje
    18 Dec 2014, 17:27
    0 0
    Criza-n-tema said:Aaaa...credinta salveaza orice cuplu din orice impas. Am inteles. Dar care? ca-s foarte foarte multe credinte, jdemii de credinte cu jdemii de dumnezei care mai de care. Si necredincisii? Nu au nici o sansa la o viata netoxica?

     
    mai ....fiecare e liber sa creada in ce si cine doreste, Dumnezeu a intemeiat o singura credina, si doar Una singura ofera toate "uneltele " trebuincioase oricarui  cuplu sa treaca peste toate  situatiile  dificile din  casnicia lor

  •  
    • 246 mesaje
    18 Dec 2014, 17:40
    0 0
    Dumnezeu a creat o imensa umanitate formata din miliarde de suflete, minti, caractere, educatii si altele. Si le-a spus tuturor sa se iubeasca si sa fie fericiti dand reguli, legi, sfaturi si invataturi. Nu cred ca Dumnezeu a creat o singura credinta cata vreme oamenii sunt atat de diversi intre ei. Si nu prea cred ca e cum zici tu, credinta sa rezolve toate problemele intr-un cuplu cand ele apar si sunt grave nu ma refer la sforait.
  •  
    • 4346 mesaje
    18 Dec 2014, 17:44
    0 0
    Criza-n-tema said:Dumnezeu a creat o imensa umanitate formata din miliarde de suflete, minti, caractere, educatii si altele. Si le-a spus tuturor sa se iubeasca si sa fie fericiti dand reguli, legi, sfaturi si invataturi. Nu cred ca Dumnezeu a creat o singura credinta cata vreme oamenii sunt atat de diversi intre ei. Si nu prea cred ca e cum zici tu, credinta sa rezolve toate problemele intr-un cuplu cand ele apar si sunt grave nu ma refer la sforait.

     
    Exact ! iar Legea e una singura!  
    Asta e doar parerea ta si contrazice Biblia! 


    Acest mesaj a fost editat de către anda22-7: 18 Dec 2014, 17:44
  •  
    • 246 mesaje
    18 Dec 2014, 17:52
    1 0
    anda22-7 said:
    Criza-n-tema said:Dumnezeu a creat o imensa umanitate formata din miliarde de suflete, minti, caractere, educatii si altele. Si le-a spus tuturor sa se iubeasca si sa fie fericiti dand reguli, legi, sfaturi si invataturi. Nu cred ca Dumnezeu a creat o singura credinta cata vreme oamenii sunt atat de diversi intre ei. Si nu prea cred ca e cum zici tu, credinta sa rezolve toate problemele intr-un cuplu cand ele apar si sunt grave nu ma refer la sforait.

     
    Exact ! iar Legea e una singura!  
    Asta e doar parerea ta si contrazice Biblia! 

    Eu am cunoscut oameni foarte credinciosi cu adevarat iar credinta nu i-a ajutat sa treaca peste moartea unui copil, peste lipsuri financiare serioase, peste handicap fizic, boli si altele.