distanta, aveti ceva pareri?

  •  
    • 45 mesaje
    29 Aug 2014, 11:48
    0 0
    eu si prietenul suntem intr-o perioada dificila. El este plecat de 2 luni, mai are o luna si jumatate pina revine in tara. Avem o relatie serioasa. Am calculat impreuna care sunt beneficiile plecarii lui si ne-am asumat ambii reponsabilitatile. Pina acuma totul a fost bine,comunicam mult si ne straduiam prin orice mijloace sa ocupam golul care l-a provocat distanta aceasta temporara. Eram ambii inaseptarea marei intilniri. Insa, de la o vreme incoace ne certam foarte des de la nimicuri. El nu cedeaza , eu nu cedez. Parca un pic ne-am indepartat, el infirma acest lucru, zice ca toate sunt doar in capul meu. Mie mi se pare ca este o problema, chiar daca omunicam la fel de des, ma dezmiarda si zice ca ma iubeste in continuare. Dar in momente de cearta nu ne mai intelegem ca inainte. Nu ajungem la un compromis ca mai inainte. Eu am devenit foarte vulnerabila. Se prea poate sa cersesc atentie. Oare relatia a ajuns in moment de criza? Mi-a zis sa ma gandesc foarte bine fiindca momentele acestea de cearta nu-si au rostul si doar face sa-l indepartez mai mult (cuvintele lui). nu vreau sa-l pierd, aveam o relatie foarte frumoasa inainte de plecare. Dar nici nu-l pot tin linga mine cu forta. Nu m-am umilit niciodata in fata lui, mereu cind ne-am contrazis luam o atitudine distanta si rece fata de el, si acest fapt l-a facut sa creada ca nu tin la el suficient de mult, ceea ce nu e adevarat. Eu imi recunosc mereu greselile.  dar nu incerc sa ma umilesc. Cum ar trebui sa ma comport in continuare?
    Mi-a zis-
    "daca ai sa ma asculti totul va fi bine si am sa te iau de sotie, doar asta vrei, nu?"
    ma simt manipulata...explicati-mi va rog, eu nu mai stiu daca gandesc corect...
    Acest mesaj a fost editat de către Natalita25: 29 Aug 2014, 11:49
  •  
    • 456 mesaje
    29 Aug 2014, 12:06
    1 0
    da.
    distanta este un segment de portiune dintre doua puncte. departate punctele.
    parerea mea ca distanta se masoara in metrii si kilometrii. ea este, distanta, un impedinment in relationare, deoarece face ca corpurile umane sa fie depatrate intre ele, neexistand vreo atingere. in situatia in care corpul uman nu simte atingere vreo 3 luni si ceva, corpul o ia razna si se lipeste de primul iesit in cale. sau prima.
    asa e corpu'!!
  •  
    • 160 mesaje
    29 Aug 2014, 12:14
    0 1
    Da, el te vede vulnerabila ai usor se manevrat. Se crede vreun top model sa iti zica faptul ca doar tu vrei sa te ia de sotie. Te mariti din dragoste. Din experienta proprie la mine relatia la distanta nu a tinut pentru ca si el se credea intr-un fel sau altul superior, ma manipula si santaja gen el sufera totul e din cauza mea. Sper ca la tine sa reusiti sa fiti impreuna pana la urma. Dar el se va da mereu victima si pe tine te va nimici ca si cand nu esti asa importanta in fata lui
  •  
    • 456 mesaje
    29 Aug 2014, 12:19
    0 2
    Natalita25 said:e...

     apropo, daca-ti vine sa te scarpini, call me. i'm hot! very hot! discretie, satisfactie..preludiu, postludiu...tot tacamul.

  •  
    • 456 mesaje
    29 Aug 2014, 12:28
    0 0
    Oana_Domino said:
    igivan said:
    Natalita25 said:e...

     apropo, daca-ti vine sa te scarpini, call me. i'm hot! very hot! discretie, satisfactie..preludiu, postludiu...tot tacamul.

     

     pisii, nu fi geloasa!! e loc pentru toate!

  •  
    • 8217 mesaje
    29 Aug 2014, 12:33
    0 0
    Intre timp nu aveti cum sa va intalniti?

    Poate o discutie serioasa, fara figuri si certuri ar clarifica lucrurile.


  •  
    • 4107 mesaje
    29 Aug 2014, 12:41
    0 0
    "daca ai sa ma asculti totul va fi bine si am sa te iau de sotie, doar asta vrei, nu?"- asta mi-a atras in primul rand atentia. Deci daca " doar asta vrei", asculta-l si va fi bine.
    2. Care de fapt este un 1 bis, preocupant as zice si important: nu te umilesti cand gresesti. Imi poti explica please mai pe indelete cum adica nu te umilesti? Orgoliul este mare defect mare iar in cuplu este devastator. Nu distanta o vad ca problema ci doua orgolii care isi ascut cutitele zilnic. Pacat.
  •  
    • 2085 mesaje
    29 Aug 2014, 12:49
    0 0
    Natalita25 said:eu si prietenul suntem intr-o perioada dificila. El este plecat de 2 luni, mai are o luna si jumatate pina revine in tara. Avem o relatie serioasa. Am calculat impreuna care sunt beneficiile plecarii lui si ne-am asumat ambii reponsabilitatile. Pina acuma totul a fost bine,comunicam mult si ne straduiam prin orice mijloace sa ocupam golul care l-a provocat distanta aceasta temporara. Eram ambii inaseptarea marei intilniri. Insa, de la o vreme incoace ne certam foarte des de la nimicuri. El nu cedeaza , eu nu cedez. Parca un pic ne-am indepartat, el infirma acest lucru, zice ca toate sunt doar in capul meu. Mie mi se pare ca este o problema, chiar daca omunicam la fel de des, ma dezmiarda si zice ca ma iubeste in continuare. Dar in momente de cearta nu ne mai intelegem ca inainte. Nu ajungem la un compromis ca mai inainte. Eu am devenit foarte vulnerabila. Se prea poate sa cersesc atentie. Oare relatia a ajuns in moment de criza? Mi-a zis sa ma gandesc foarte bine fiindca momentele acestea de cearta nu-si au rostul si doar face sa-l indepartez mai mult (cuvintele lui). nu vreau sa-l pierd, aveam o relatie foarte frumoasa inainte de plecare. Dar nici nu-l pot tin linga mine cu forta. Nu m-am umilit niciodata in fata lui, mereu cind ne-am contrazis luam o atitudine distanta si rece fata de el, si acest fapt l-a facut sa creada ca nu tin la el suficient de mult, ceea ce nu e adevarat. Eu imi recunosc mereu greselile.  dar nu incerc sa ma umilesc. Cum ar trebui sa ma comport in continuare?
    Mi-a zis-
    "daca ai sa ma asculti totul va fi bine si am sa te iau de sotie, doar asta vrei, nu?"
    ma simt manipulata...explicati-mi va rog, eu nu mai stiu daca gandesc corect...

     

    "daca ai sa ma asculti totul va fi bine si am sa te iau de sotie, doar asta vrei, nu?"

     

    Neee !!.....

    Mie asta-mi suna prost de tot.

  •  
    • 45 mesaje
    29 Aug 2014, 12:53
    1 0
    migaby1964 said:"daca ai sa ma asculti totul va fi bine si am sa te iau de sotie, doar asta vrei, nu?"- asta mi-a atras in primul rand atentia. Deci daca " doar asta vrei", asculta-l si va fi bine.
    2. Care de fapt este un 1 bis, preocupant as zice si important: nu te umilesti cand gresesti. Imi poti explica please mai pe indelete cum adica nu te umilesti? Orgoliul este mare defect mare iar in cuplu este devastator. Nu distanta o vad ca problema ci doua orgolii care isi ascut cutitele zilnic. Pacat.

     
    adica recunosc ca gresesc.Zic, "da am gresit in cazul cutare, iarta-ma daca te-am jignit int-un fel oarecare", nu prin plansete sau rugaminti. Corect zici, ca sunt 2 orgolii .Eu sunt gata sa cedez dar cind il vad pe el zicand- "eu socot ca-i corect sa fac lucrul asta,sau asta si tu trebuie sa te abtii sa-mi faci observatii fiindca nu fac nimic rau" ,atunci chiar nu-mi  mai arde de umilinte.


    nu putem sa ne vedem, el este in SUA. 
    si da, am discutat la modul serios si nu am ajuns la un compromis. A zis ca mereu il jignesc si ca il invinovatesc doar pe el de toate neintelegerile noastre. Mi se pare mie ca relatia asta se duce...si ma doare acest lucru. Ce pot sa fac eu ca sa mearga bine? 

  •  
    beo
    • 3430 mesaje
    29 Aug 2014, 13:38
    2 0
    ai rabdare sa revina in tara. atunci iti vei da seama. e firesc sa fiti nervosi. s-au acumulat frustrari si de-o parte si de alta. pana la urma 6 saptamani nu-i o gaura-n cer. rabdare si nu va mai certati. lasati micile orgolii si in loc sa pierdeti vremea cu ele mai bine discutati despre altele. chestii faine. doar aveti atatea doruri sa va povestiti.
  •  
    • 4107 mesaje
    29 Aug 2014, 13:41
    2 0
    Natalia, poate ca totusi nu va potriviti. Si ca plecarea lui a subliniat asta. Ce poti face? Sa iei un fel de pauza, interioara macar, sa nu-i mai reprosezi nimic, sa nu-i mai ceri nimic, sa nu-l mai critici/ jignesti. Pur si simplu asculta bine ce-ti zice el, intelege-i gandurile, starile- nu i-o fi usor in SUA- in asa fel incat sa-l cunosti bine si sa-ti raspunzi la intrebari de genul: cine este de fapt acest om, ce vrea de la viata si de la mine? Si ce vreau eu de la viata si de la el? Exista compatibilitate intre idealuri, dorinte, caractere? Sentimentul nu e de ajuns intr-o relatie...
    Acest mesaj a fost editat de către migaby1964: 29 Aug 2014, 13:42
  •  
    • 5144 mesaje
    29 Aug 2014, 14:02
    3 0
    eu zic ca nu se numeste „umilire„, ci „ratiune” sa nu te apuci in astea cateva saptamana care au mai ramas sa-i diseci fiecare mesaj si fiecare gest, pe modelul „autorul a vrut sa spuna” impune-ti sa pui frana ori de cate ori incepi sa te agiti si sa spui lucruri de care mai tarziu s-ar putea sa-ti para rau.
    ai rabdare pana va reintalniti si veti vedea atunci daca va mai intelegeti sau nu cand sunteti impreuna. acum e normal sa apara tensiuni atat din cauza faptului ca nu va vedeti, cat si a faptului ca niciodata comunicrea online nu va putea inlocui o discutie intre 4 ochi, chiar daca va vedeti prin webcam.
    fraza aia suna aiurea in prima faza, dar te-ai gandit ca el, ghidat de convingerea ca tu esti din ce in ce mai pusa pe harta, te roaga sa-l asculti atunci cand iti spune sa te linistesti? poate ca nu-ti dicteaza sa-l asculti ca un copil mic si babalau, asa cum pare sa sune cat despre faza cu luatul de sotie, of cat ar fi contat intonatia si cateva cuvinte in plus!... inteleg ca ti-ai exprimat in trecut dorinta de a te casatori cu el. poate lui propozitia aia i-a sunat a „gata, m-am hotarat”, nu a „te-oi lua, numai taci”
    nu sunt toti mari poeti si scriitori si nu reusesc toti sa transmita doar prin cuvinte ceea ce ar fi preferat sa demonstreze altfel.
    ai rabdare si mai trage fermoarul la gura cand te simti tentata sa-i scoti ochii din nimicuri sau sa interpretezi excesiv cate o vorba. inca putin...
    Acest mesaj a fost editat de către basilio: 29 Aug 2014, 14:04
  •  
    • 45 mesaje
    29 Aug 2014, 14:11
    0 0
    basilio said:eu zic ca nu se numeste „umilire„, ci „ratiune” sa nu te apuci in astea cateva saptamana care au mai ramas sa-i diseci fiecare mesaj si fiecare gest, pe modelul „autorul a vrut sa spuna” impune-ti sa pui frana ori de cate ori incepi sa te agiti si sa spui lucruri de care mai tarziu s-ar putea sa-ti para rau.
    ai rabdare pana va reintalniti si veti vedea atunci daca va mai intelegeti sau nu cand sunteti impreuna. acum e normal sa apara tensiuni atat din cauza faptului ca nu va vedeti, cat si a faptului ca niciodata comunicrea online nu va putea inlocui o discutie intre 4 ochi, chiar daca va vedeti prin webcam.
    fraza aia suna aiurea in prima faza, dar te-ai gandit ca el, ghidat de convingerea ca tu esti din ce in ce mai pusa pe harta, te roaga sa-l asculti atunci cand iti spune sa te linistesti? poate ca nu-ti dicteaza sa-l asculti ca un copil mic si babalau, asa cum pare sa sune cat despre faza cu luatul de sotie, of cat ar fi contat intonatia si cateva cuvinte in plus!... inteleg ca ti-ai exprimat in trecut dorinta de a te casatori cu el. poate lui propozitia aia i-a sunat a „gata, m-am hotarat”, nu a „te-oi lua, numai taci”
    nu sunt toti mari poeti si scriitori si nu reusesc toti sa transmita doar prin cuvinte ceea ce ar fi preferat sa demonstreze altfel.
    ai rabdare si mai trage fermoarul la gura cand te simti tentata sa-i scoti ochii din nimicuri sau sa interpretezi excesiv cate o vorba. inca putin...

     

    multumesc de sfaturi,de asta aveam eu nevoie.Ce sa fac ca sa tin relatia, sa mearga bine.  Chiar nu mai suport distanta asta.
    Basilio mi-ai inteles foarte bine trairile, acuma sper doar ca el inca ma mai vrea in continuare tot atit de mult cum il vreau eu pe el. 

  •  
    • 45 mesaje
    29 Aug 2014, 14:25
    0 0
    beo said:ai rabdare sa revina in tara. atunci iti vei da seama. e firesc sa fiti nervosi. s-au acumulat frustrari si de-o parte si de alta. pana la urma 6 saptamani nu-i o gaura-n cer. rabdare si nu va mai certati. lasati micile orgolii si in loc sa pierdeti vremea cu ele mai bine discutati despre altele. chestii faine. doar aveti atatea doruri sa va povestiti.

      Beo bun sfat, numai ca deja s-au epuizat toate chestiile faine. Nu mai suport si mi se pare ca se indeparteaza asta ma face sa-l provoc la discutii.

    Ca sa ma intelgeti, am sa relatez  din ce motiv a fost ultima cearta. Parerea mea este ca din motiv ca ai deja o iubita nu mai ai ce discuta cu alte pitipoance pe internet. i-am spus-o si lui asta, parca a inteles insa au fost pe parcurs scapari, adica l-am prins eu ca mai schimba 2 vorbe banale cu o fata cu alta (cunostinte de a lui din trecut). El motiva ca sunt vorbe simple cu salut ce mai faci.Ok.Pe mine nu ma aranja acest fapt.Am avut nenumarate certuri pe tema asta. I-am zis ca nu-i interzic sa vorbeasca cu toata lumea , aici nu intra colege de facultate, liceu, vecine, aici intra fetele cu care s-a vazut o data , 2 ori sau a discutat doar pe net. I-am interzis sa vorbeasca cu ele(stiu ca nu am dreptul). A inteles, asa mi-a zis el. Dar aseara, cind discutam cu el i-a venit mesaj pe fb. De la o fata, veche cunostinta, cu care cum a zis s-a vazut doar de 2 ori ,au mai discutat, mi-a aratat el  sa vad ca este doar o discutie  cu salut ce mai faci si el i-a zis ca este in SUA pina in octombrie. Nu a vorbit cu fata ceea din 2011, ea are prieten. Nu am inteles care-i rostul la asa vorbe.ai vorbit ultima data cu ea in 2011 si acuma i-ai zis ca esti in SUA pina in octombrie. I-am zis ca ma supara chestia asta. Daca cum zice el nu are importanta o simpla discutie, pai atunci nici nu o initia daca stii ca o supara pe iubita ta. Repet, au mai fost in trecut discutii gen, care el mereu zicea ca le raspunde doar din amabilitate si ca ele nu au o importanta pentru el , in special ca are poze cu mine pe fb ceea ce ar insemna ca este intr-o relatie. E cu mine ceva? sau totusi exista o problema?
    Nu stiu daca m-am exprimat corect dar sper ca ati inteles mesajul. 

  •  
    • 292 mesaje
    29 Aug 2014, 14:44
    0 0
    De afara privind sunt copilarii, insa te inteleg ca ti se par capatul lumii. Ia-o mai usor pana veti fi din nou impreuna. Ocupa-te de pasiunile tale, citeste, fa sport, gateste si apoi vei constata ca ai subiecte de discutie cu el, mult mai interesante decat frecusurile de acum. Mie mi se pare ca nu aveti despre ce vorbi si de aceea ajungeti sa va certati aiurea.
  •  
    • 45 mesaje
    29 Aug 2014, 14:46
    0 0
    verde_crud said:De afara privind sunt copilarii, insa te inteleg ca ti se par capatul lumii. Ia-o mai usor pana veti fi din nou impreuna. Ocupa-te de pasiunile tale, citeste, fa sport, gateste si apoi vei constata ca ai subiecte de discutie cu el, mult mai interesante decat frecusurile de acum. Mie mi se pare ca nu aveti despre ce vorbi si de aceea ajungeti sa va certati aiurea.

      

    dar discutam, despre toate! numai nu despre dragostea dintre noi de care se pare ca numai eu am nevoie ((( 

  •  
    • 221 mesaje
    29 Aug 2014, 14:52
    0 0
    Natalita25 said:
    beo said:ai rabdare sa revina in tara. atunci iti vei da seama. e firesc sa fiti nervosi. s-au acumulat frustrari si de-o parte si de alta. pana la urma 6 saptamani nu-i o gaura-n cer. rabdare si nu va mai certati. lasati micile orgolii si in loc sa pierdeti vremea cu ele mai bine discutati despre altele. chestii faine. doar aveti atatea doruri sa va povestiti.

      Beo bun sfat, numai ca deja s-au epuizat toate chestiile faine. Nu mai suport si mi se pare ca se indeparteaza asta ma face sa-l provoc la discutii.

    Ca sa ma intelgeti, am sa relatez  din ce motiv a fost ultima cearta. Parerea mea este ca din motiv ca ai deja o iubita nu mai ai ce discuta cu alte pitipoance pe internet. i-am spus-o si lui asta, parca a inteles insa au fost pe parcurs scapari, adica l-am prins eu ca mai schimba 2 vorbe banale cu o fata cu alta (cunostinte de a lui din trecut). El motiva ca sunt vorbe simple cu salut ce mai faci.Ok.Pe mine nu ma aranja acest fapt.Am avut nenumarate certuri pe tema asta. I-am zis ca nu-i interzic sa vorbeasca cu toata lumea , aici nu intra colege de facultate, liceu, vecine, aici intra fetele cu care s-a vazut o data , 2 ori sau a discutat doar pe net. I-am interzis sa vorbeasca cu ele(stiu ca nu am dreptul). A inteles, asa mi-a zis el. Dar aseara, cind discutam cu el i-a venit mesaj pe fb. De la o fata, veche cunostinta, cu care cum a zis s-a vazut doar de 2 ori ,au mai discutat, mi-a aratat el  sa vad ca este doar o discutie  cu salut ce mai faci si el i-a zis ca este in SUA pina in octombrie. Nu a vorbit cu fata ceea din 2011, ea are prieten. Nu am inteles care-i rostul la asa vorbe.ai vorbit ultima data cu ea in 2011 si acuma i-ai zis ca esti in SUA pina in octombrie. I-am zis ca ma supara chestia asta. Daca cum zice el nu are importanta o simpla discutie, pai atunci nici nu o initia daca stii ca o supara pe iubita ta. Repet, au mai fost in trecut discutii gen, care el mereu zicea ca le raspunde doar din amabilitate si ca ele nu au o importanta pentru el , in special ca are poze cu mine pe fb ceea ce ar insemna ca este intr-o relatie. E cu mine ceva? sau totusi exista o problema?
    Nu stiu daca m-am exprimat corect dar sper ca ati inteles mesajul. 

     
    Din punctul meu de vedere, daca el a fost mereu deschis referitor la aceste conversatii si nu le-a ascuns, problema e la tine. Spui ca stii ca nu ai dreptul sa-i interzici sa vb cu nimeni, atunci de ce o faci? Si mai important, de ce le folosesti acum cand e plecat si esti oricum mai nesigura ca sa provoci certuri?

  •  
    • 292 mesaje
    29 Aug 2014, 14:53
    0 0
    Tu nu intelegi. Ia incearca sa-i povestesti sau sa discutati despre ultima carte citita, despre antrenamentul de tae-bo, despre cursul de nustiuce ... cosmetica, despre iesirea cu fetele si vei vedea ca nu mai ai atata nevoie de dulcegarii la distanta sau 'dragostea dintre voi' cum spui tu.
  •  
    beo
    • 3430 mesaje
    29 Aug 2014, 14:54
    1 0
    natalia, incearca sa te controlezi. cu atitudinea asa nu faci decat sa provoci discutii si sa-l iriti. poate ai dreptate sau poate nu. pana la proba care-ti va demonstra ca temerile tale-s intemeiate, evita discutiile astea. nu reusesti decat sa faci ca distanta fizica sa fie reala. gandeste pozitiv si incearca sa depasesti micile gelozii. accesele de gelozie, mai ales daca sunt neintemeiate, fac decat rau.
  •  
    • 45 mesaje
    29 Aug 2014, 14:55
    0 0
    verde_crud said:Tu nu intelegi. Ia incearca sa-i povestesti sau sa discutati despre ultima carte citita, despre antrenamentul de tae-bo, despre cursul de nustiuce ... cosmetica, despre iesirea cu fetele si vei vedea ca nu mai ai atata nevoie de dulcegarii la distanta sau 'dragostea dintre voi' cum spui tu.

     

    Tu tot nu intelegi ca despre toate astea discutam.