cele mai folosite mirodenii

  •  
    • 7947 mesaje
    17 Sep 2014, 17:28
    1 0
    AmeliEva said:Schon, merci de lamurire. E drept ca sos de soia am cumparat numai de la magazinele chinezesti.

    Un restaurant simpatic japonez, gasit prin Paris, a fost singurul care a avut altceva decat ce stim noi din restaurantele normale.

    Cat despre mancarea unsuroasa, nu sunt de acord. Mai ales ca la noi majoritatea restaurantelor asiatice au bagat varianta wok, unde-ti alegi singur ingredientele, si sosul este simplist, cu maxim o lingura de ulei.
    Au si mancare pane, care poate fi mai grasa, dar as spune ca asta reprezinta doar 5% din tot meniul.


     Eu imi fac cumparaturile de la unul tailandez si mi-am luat o mare pacaleala o data cumparand sweet soy souce care era atat de gros incat nu l-am putut scoate din sticla Apoi am descoperit ca sunt mai multe variatiuni de vascozitate si ca se poate si lichid. Dar gustul e diferit de ala chinezesc si eu vroiam chinezesc. Intr-un final m-am dumirit eu de care tre sa iau dar a durat ceva. Si intr-adevar si ala japonez e diferit.

  •  
    • 5609 mesaje
    18 Sep 2014, 01:34
    1 0
    Asa-i Schon, cum spui tu!
    Poate tu stii mai bine cum gatesc chinezii, in 3 vizite in China ai vazut si gustat tot.
    Pacatele mele, eu in 12 ani lucrand cu ei si mancand cu ei la masa zi de zi, nu am vazut nimic, nu am gustat nimic, de fapt
    nici nu stiu cum arata o mancare chinezeasca adevarata!
  •  
    • 817 mesaje
    18 Sep 2014, 09:31
    0 0
    las-o ca ea a vizitat china in aeroport si a papat snacksuri de la tonomat. io cred ca asta inseamna tot ce inseamna china.
    culmea era daca-i dadea si betigase la snacksuri.
  •  
    • 7947 mesaje
    18 Sep 2014, 10:08
    1 0
    Maricon said:Asa-i Schon, cum spui tu!
    Poate tu stii mai bine cum gatesc chinezii, in 3 vizite in China ai vazut si gustat tot.
    Pacatele mele, eu in 12 ani lucrand cu ei si mancand cu ei la masa zi de zi, nu am vazut nimic, nu am gustat nimic, de fapt
    nici nu stiu cum arata o mancare chinezeasca adevarata!

     

     

    Maricon eu vorbeam de mancarea autentica chinezeasca.? Adica aia de se mananca in China.  Nu de mancare de la restaurante chinezesti din Europa, America sau Australia.

    Mancarea chinezeasca este mancarea mea preferata. Nu esti singura care sta de multi ani in strainatate si nici singura inconjurata de chinezi. Deci am si eu la activ deceniul de mancat prin restaurante chinezesti. Insa ce am mancat in China este diferit de la cer la pamant fata de ce am mancat chinezesc in afara Chinei.

    In trei vizite in Chna (adica doua luni cumulat) am avut sansa sa vizitez 7 provincii. Nu sunt toate. Dar tot este mult mai mult decat zero cate ai vizitat tu.

    Si daca vrei sa ne "batem" in a trai printre chinezi iti pot spune ca de exemplu firma la care lucrez are fabrica si centru r&d deschise in China. Asta inseamna ca avem continuu chinezi veniti in Belgia ca sa lucreze cu noi. Mancam impreuna si ce gatesc ei si cand mergem pe la restaurante. Nu am intalnit nici un chinez care sa fie multumit de restaurantele chinezesti la care au mancat in strainatate.

  •  
    • 1069 mesaje
    18 Sep 2014, 13:37
    4 0
    Atâta mucus am văzut în China încât cele mai vizitate restaurante au fost McDonald's şi KFC, singurele care nu-mi produceau scârbă şi în care, în mod obişnuit, nu intru nici dacă-s luată pe sus, nu din marghioleală, am un motiv întemeiat - nu suport mirosul din fast-food, oricare ar fi acesta. În China însă, nu numai c-am suportat mirosurile, dar i-am şi pomenit în rugăciuni pe domnii Mickey Dee şi Sanders, tătucii celor două resto sus-menţionate, că m-au scăpat de un dezgust nemeritat - venisem cu bune intenţii şi nu-mi ataşasem nici un banner cu "daţi, frate, cu mucii-n mine!" pentru a merita un atare comportament.

    Gestul apăsării unei nări cu policarul şi revărsarea conţinutului celeilalte pe caldarâm era atât de des întâlnit încât nici dacă ar fi plouat din cer cu muci nu m-ar mai fi uimit. Poc! o flegmă, splash! o alta, se întindeau şi se lăţeau care mai de care pe trotuare, proaspăt ieşite din gâtlejurile celor care nu se mulţumeau doar să-şi împrăştie mucii pe jos, voiau acum să-şi admire şi scuipaţii pe trotuare, o fi fost un soi de "pictură cu exreţii şi secreţii", un fel de senzaţie de-a locului. De scuipaţi dădeai şi-n cele mai spilcuite restaurante, produşi de cocalarii autohtoni probabil, şi oricât mi s-ar fi spus că savoarea mâncărurilor n-o regăseşti în restaurantele dichisite, n-aş fi intrat într-un local stradal oarecare nici să mi se ofere nu-ştiu-ce edible plate.

    Să mai spun, în dulcele limbaj al yulan-magnoliilor chinezeşti, că ventrele îmi fierbeu la fiecare îmbucătură şi o lavă incandescentă mi se scurgea printre Munţii Fesieri? Ştiu, scârbos, dar nu mai puţin scârboasă experienţa China pentru mine. Nu e un loc pe care să-l revăd cu plăcere, dar am mai făcut-o de atunci (mai bine de zece ani). Lucrurile s-au mai schimbat odată cu bannarea scuipatului de pe străzile, localurile, mijloacele de transport în comun, dar oricum nu mi-aş lua cea mai mişto pereche de pantofi din dulap pentru a colinda cartierele Beijingului.
  •  
    • 7947 mesaje
    18 Sep 2014, 14:12
    0 0

    Deci in restaurantele chinezesti nu ai intrat pe motiv ca scuipau chinezii si isi suflau nasul peste tot.
    Dar ai mers la mac si kfc.
    Pai si acolo lucrau americani sau ce?


    Sunt de acord ca au niste obiceiuri extrem de scarboase. Si am scris pe vremea cand povesteam de prima mea vizita in China ca mi-a placut ce am vazut dar oamenii m-au scos din sarite prin ceea ce eu vad a fi nesimtire. Insa rationamentul conform caruia tu ai ales sa manaci numai la fast food urile americane mi se pare lipsit de logica.

  •  
    • 1069 mesaje
    18 Sep 2014, 14:40
    6 0
    schonland said:
    Deci in restaurantele chinezesti nu ai intrat pe motiv ca scuipau chinezii si isi suflau nasul peste tot.
    Dar ai mers la mac si kfc.
    Pai si acolo lucrau americani sau ce?


    Sunt de acord ca au niste obiceiuri extrem de scarboase. Si am scris pe vremea cand povesteam de prima mea vizita in China ca mi-a placut ce am vazut dar oamenii m-au scos din sarite prin ceea ce eu vad a fi nesimtire. Insa rationamentul conform caruia tu ai ales sa manaci numai la fast food urile americane mi se pare lipsit de logica.

     

     

    Sora mea, ori ai impresia că din vaginul tău a ieşit China şi nimeni n-are dreptul să aibă altă opinie că-ţi atacă "pruncul", ori dacă nu, eşti cel puţin deplasată prin intervenţiile tale. Nu tre' să fii de acord cu nimic din ce trăieşte altul, experienţa personală precumpănind orice altă părere.

     

    Tu oi fi având stomac zdravăn de nu ţi s-a întors pe dos la vederea flegmelor de pe podelele pe care sunt aşezate mesele şi scaunele care formează un restaurant. Mai mult decât atât, oi fi având şi un apetit colosal (nu, nu te fac grasă, sper să înţelegi cum trebuie, şi nu după pofta victimizării) dacă mai poţi duce mâna încărcată cu haleală la gură în timp ce lângă tine unul îşi deşartă gâtlejul producând scuipaţi după scuipaţi. Cocalari cu costume care scuipă? Peste tot în restaurantele cu ştaif. În cele ordinare n-am avut curaj să intru oricum.

     

     

    McD's şi logica? Păi, ţi-o spun eu. Era curat, nu flegmuia nimeni pe pereţi, nu îşi băgau degetele-n nas şi nu aruncau mucii peste tot. De ce? Uită-te ce înseamnă positive politeness în negustoriile dinafara Chinei şi vorbim după.

  •  
    • 7947 mesaje
    18 Sep 2014, 14:47
    0 0

    Si pare imposibil sa gesesti si alte restaurante unde nu se flegmeaza pe jos in afara de mac si kfc?
    Eu struct la asta ma refeream. Dar e in zadar sora mea
  •  
    • 1069 mesaje
    18 Sep 2014, 14:56
    2 0
    schonland said:
    Si pare imposibil sa gesesti si alte restaurante unde nu se flegmeaza pe jos in afara de mac si kfc?
    Eu struct la asta ma refeream. Dar e in zadar sora mea

     

     

    Sora ta, din păcate, logica ta se opreşte la suprafaţă, nu ai puterea de-a străpunge lăuntrul fiecăruia pentrru a vedea că în spatele oricărei alegeri personale, chiar şi aceea a unui restaurant în detrimentul altuia, stă întotdeauna o cauză care poate fi de diferite naturi. Să spunem organică, de constituţie, de gust, de moment, de graviditate etc. 

     

    Într-adevăr în zadar, nu-mi plac muierile care gândesc mic şi puţin şi nu vor, sora ta, deloc să depăşească nişte bariere.

  •  
    • 7947 mesaje
    18 Sep 2014, 15:12
    0 0
    Grele rau. Muiere sora mea...
  •  
    • 1069 mesaje
    18 Sep 2014, 15:19
    2 0
    schonland said:Grele rau. Muiere sora mea...

     

    Uşurele bine. Gliile Domniei tale. De orice natură. Nevro, pavi, patria...

  •  
    • 1069 mesaje
    18 Sep 2014, 15:37
    3 0
    schonland said:
    Si am scris pe vremea cand povesteam de prima mea vizita in China

     

     

    Soro, curiozitatea m-a împins să caut ce ai scris despre China. Şi culmea ipocriziei ce mi-a fost dat să văd! Mărturiseai pe-acolo că ai amici care nu halesc decât fast-foodisme prin Ciaina et comp, şi se părea că n-ai o problemă cu ei. Da' ai una cu mine, madamo.

     

     

    schonland said:Marlena, mancarea e parte importanta in calatorii. Nu se poate sa povestesti despre calatorii si sa nu vorbesti de mancare Cel putin asa e la noi ca avem si prieteni care nu mananca decat mac si burger king cand sunt plecati prin tari mai exotice.

     

     

     

     

  •  
    • 7947 mesaje
    18 Sep 2014, 16:18
    1 0
    mirelescu said:
    schonland said:
    Si am scris pe vremea cand povesteam de prima mea vizita in China

     

     

    Soro, curiozitatea m-a împins să caut ce ai scris despre China. Şi culmea ipocriziei ce mi-a fost dat să văd! Mărturiseai pe-acolo că ai amici care nu halesc decât fast-foodisme prin Ciaina et comp, şi se părea că n-ai o problemă cu ei. Da' ai una cu mine, madamo.

     

     

    schonland said:Marlena, mancarea e parte importanta in calatorii. Nu se poate sa povestesti despre calatorii si sa nu vorbesti de mancare Cel putin asa e la noi ca avem si prieteni care nu mananca decat mac si burger king cand sunt plecati prin tari mai exotice.

     

     

     

     

     

    Mirelescu bati in ridicol.  Ca tu alegi sa mananci la fast food este strict treaba ta. Daca veneai si spuneai ca nu ai mancat mancare autentica pentru ca mancarea nu e pe gustul tau atunci nu as fi ras de postarea ta.

    Dar  vii si spui ca ai mancat la fast food pentru ca iti era scarba de chinezii care isi sufla nasul si scuipa peste tot. Pai aceeasi chinezi sunt si la fast fooduri ca doar nu or lucra americani acolo. Daca partea igienica este cea care te-a facut sa mergi la fast food atunci esti intr-o mare eroare. Fast fodurile numai modele de igiena nu sunt.

    Restaurante bune cu mancare traditionala vei gasi daca vei vrea. Daca nu vrei nu vrei si basta. Dar repet eu am comentat motivul invocat nu decizia ta.

     

     

     

    Si atata timp cat eu nu iti vorbesc tie cu madamo, muiere si soro te as ruga sa ma scutesti de astfel de apelative. Ca vad ca doar sa iti bat obrazul discret nu a mers.

  •  
    • 1069 mesaje
    18 Sep 2014, 16:27
    3 0
    schonland said:
    mirelescu said:
    schonland said:
    Si am scris pe vremea cand povesteam de prima mea vizita in China

     

     

    Soro, curiozitatea m-a împins să caut ce ai scris despre China. Şi culmea ipocriziei ce mi-a fost dat să văd! Mărturiseai pe-acolo că ai amici care nu halesc decât fast-foodisme prin Ciaina et comp, şi se părea că n-ai o problemă cu ei. Da' ai una cu mine, madamo.

     

     

    schonland said:Marlena, mancarea e parte importanta in calatorii. Nu se poate sa povestesti despre calatorii si sa nu vorbesti de mancare Cel putin asa e la noi ca avem si prieteni care nu mananca decat mac si burger king cand sunt plecati prin tari mai exotice.

     

     

     

     

     

    Mirelescu bati in ridicol.  Ca tu alegi sa mananci la fast food este strict treaba ta. Daca veneai si spuneai ca nu ai mancat mancare autentica pentru ca mancarea nu e pe gustul tau atunci nu as fi ras de postarea ta.

    Dar  vii si spui ca ai mancat la fast food pentru ca iti era scarba de chinezii care isi sufla nasul si scuipa peste tot. Pai aceeasi chinezi sunt si la fast fooduri ca doar nu or lucra americani acolo. Daca partea igienica este cea care te-a facut sa mergi la fast food atunci esti intr-o mare eroare. Fast fodurile numai modele de igiena nu sunt.

    Restaurante bune cu mancare traditionala vei gasi daca vei vrea. Daca nu vrei nu vrei si basta. Dar repet eu am comentat motivul invocat nu decizia ta.

     

     

     

    Si atata timp cat eu nu iti vorbesc tie cu madamo, muiere si soro te as ruga sa ma scutesti de astfel de apelative. Ca vad ca doar sa iti bat obrazul discret nu a mers.

     

     

    Madamo, soro, muiere, numai de ilogisme am parte citindu-te. Ia deschide frumuşel buzele să-ţi arunc mură-n gură, că altfel nu pricepi şi pace! Te iau uşurel, după puterea ta de înţelegere, ok? Construcţii scurte, cuvinte puţine.

     

    În mod normal, nu mănânc în fast-food. Din motiv de mirosuri care pentru mine-s miasme, nu miresme. Dacă am ajuns să hăpăi prin fast-fooduri de greaţa scuipaţilor şi mucilor din restaurante, e destul de grăitor. Că tu alegi varianta-flegmă, să fii sănătoasă, acolo unde-i scârba mea o fi apetitul tău. De mă-nţelegi.

  •  
    • 1069 mesaje
    18 Sep 2014, 16:30
    1 0
    Şi cucoană (să nu spui că nu-s de gaşcă, iată nu mai folosesc soro, madamo, muiere), în Japonia m-am simţit bine. Era curat. Ce să-ţi fac dacă eşti obişnuită altfel?
  •  
    • 7947 mesaje
    18 Sep 2014, 16:31
    0 0
    mirelescu said:

     

     

    Madamo, soro, muiere, numai de ilogisme am parte citindu-te. Ia deschide frumuşel buzele să-ţi arunc mură-n gură, că altfel nu pricepi şi pace! Te iau uşurel, după puterea ta de înţelegere, ok? Construcţii scurte, cuvinte puţine.

     

    În mod normal, nu mănânc în fast-food. Din motiv de mirosuri care pentru mine-s miasme, nu miresme. Dacă am ajuns să hăpăi prin fast-fooduri de greaţa scuipaţilor şi mucilor din restaurante, e destul de grăitor. Că tu alegi varianta-flegmă, să fii sănătoasă, acolo unde-i scârba mea o fi apetitul tău. De mă-nţelegi.

     

    Daca eu am probleme cu logica atunci inseamna ca tu nu ai logica de loc.

    Te as pune sa recitesti ce am scris dar este inutil. Si nu, vina nu e la felul meu de a argumenta cum probabil iti vine a crede in prea multa ti mandrie de sine.

    Cum spuneam: ridicolul gandirii tale este intrecut numai de dorinta de a te da  telectuala  folosind propozitii ce se doresc sofisticate.

     

  •  
    • 7947 mesaje
    18 Sep 2014, 16:32
    0 0
    mirelescu said:Şi cucoană (să nu spui că nu-s de gaşcă, iată nu mai folosesc soro, madamo, muiere), în Japonia m-am simţit bine. Era curat. Ce să-ţi fac dacă eşti obişnuită altfel?

     

    Desi nu imi sta in fire sa ma folosesc de cuvinte dure pe tine te anunt ca esti nesimtita fara masura. 

     

    Ce sa spun eu ma nascui in troaca si tu in conac.

     

    Urat caracter ai "doamna".

  •  
    • 1069 mesaje
    18 Sep 2014, 16:35
    1 0
    schonland said:
    mirelescu said:

     

     

    Madamo, soro, muiere, numai de ilogisme am parte citindu-te. Ia deschide frumuşel buzele să-ţi arunc mură-n gură, că altfel nu pricepi şi pace! Te iau uşurel, după puterea ta de înţelegere, ok? Construcţii scurte, cuvinte puţine.

     

    În mod normal, nu mănânc în fast-food. Din motiv de mirosuri care pentru mine-s miasme, nu miresme. Dacă am ajuns să hăpăi prin fast-fooduri de greaţa scuipaţilor şi mucilor din restaurante, e destul de grăitor. Că tu alegi varianta-flegmă, să fii sănătoasă, acolo unde-i scârba mea o fi apetitul tău. De mă-nţelegi.

     

    Daca eu am probleme cu logica atunci inseamna ca tu nu ai logica de loc.

    Te as pune sa recitesti ce am scris dar este inutil. Si nu, vina nu e la felul meu de a argumenta cum probabil iti vine a crede in prea multa ti mandrie de sine.

    Cum spuneam: ridicolul gandirii tale este intrecut numai de dorinta de a te da  telectuala  folosind propozitii ce se doresc sofisticate.

     

     

    Cuconeto, nu sunt eu cea care te-a citat din preaplinul sinelui. Tu ai venit, cu cracii zemuind de la apa ce ţi s-a rupt şi cu vaginul înroşit de efort, să-ţi aperi copilul abia-născut, China după numele lui tac-su. Spit, după al mă-sii.

  •  
    • 1069 mesaje
    18 Sep 2014, 16:38
    2 0
    schonland said:
    mirelescu said:Şi cucoană (să nu spui că nu-s de gaşcă, iată nu mai folosesc soro, madamo, muiere), în Japonia m-am simţit bine. Era curat. Ce să-ţi fac dacă eşti obişnuită altfel?

     

    Desi nu imi sta in fire sa ma folosesc de cuvinte dure pe tine te anunt ca esti nesimtita fara masura. 

     

    Ce sa spun eu ma nascui in troaca si tu in conac.

     

    Urat caracter ai "doamna".

     

    Evident, urât precum flegmele din farfuria-ţi. Bune? Gustoase? Mnomnomnomnom! Să-ţi trăiască burdihanul, coană mare! Dacă douăj de flegme şi treij de muci nu te-au făcut să te ridici de la masă... halal! Mai na!


    Acest mesaj a fost editat de către mirelescu: 18 Sep 2014, 16:39
  •  
    • 7947 mesaje
    18 Sep 2014, 17:00
    0 0
    mirelescu said:

     

    Urat caracter ai "doamna".

     

    Evident, urât precum flegmele din farfuria-ţi. Bune? Gustoase? Mnomnomnomnom! Să-ţi trăiască burdihanul, coană mare! Dacă douăj de flegme şi treij de muci nu te-au făcut să te ridici de la masă... halal! Mai na!

     

    Te as sfatui sa iti faci un control ca normala nu e reactia ta.

    E de "Domane fereste" cum se spune prin bunici.