Din dragoste de bebelusi

  •  
    • 4582 mesaje
    25 Apr 2014, 07:36
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 5188 mesaje
    25 Apr 2014, 08:03
    0 0
    apa plata am folosit, fara sa o fierb, doar incalzita, si n-a murit niciun bebelus.

    dar fiecare face cum crede. 
  •  
    • 4208 mesaje
    25 Apr 2014, 09:56
    0 0
    Mesaj şters de administrator
    Acest mesaj a fost editat de către Deleted Member: 25 Apr 2014, 10:42
  •  
    • 7469 mesaje
    25 Apr 2014, 09:57
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 13597 mesaje
    25 Apr 2014, 09:57
    1 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 12625 mesaje
    25 Apr 2014, 10:35
    1 0
    dancing_fawn said:Nu stiu ce sa zic, bertha... eu nu prea am incredere nici in companiile farmaceutice. Dar din cele enumerate de tine as alege clar apa fiarta si racita, eventual o decantrezi cu o zi inainte si apoi fierbi/racesti/filtrezi.
    Eu m-am pregatit pentru orice eventualitate... daca raman fara lapte (si sper sa nu fie cazul...uoff) are tati pe cineva la lucru, care are stana cu oi, capre, vaca si ne va aduce lapte de capra, iar mai tarziu, de vaca.

     
    nu cumva sa te manance sa dai lapte acum...
    eventual doar praf.. si la indicatia medicului... ca te mananc si pe tine

  •  
    • 13597 mesaje
    25 Apr 2014, 10:54
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 4350 mesaje
    25 Apr 2014, 10:55
    0 0
    bertha_ said:ia ca am gasit si un articol in finalul caruia se concluzioneaza ca e ok apa speciala de bebelusi, dezavantajul fiind costul ridicat (apropos, costa 9 lei 1,5 litri ceea ce mie personal nu mi se pare mult), iar daca nu, atunci mai bine apa de la robinet filtrata decat apa plata care are continut mare de minerale si sodiu. http://www.pediatrucluj.ro/tag/apa-la-bebelusi/ Eu sunt curioasa si astept sa vad ce ati folosit fiecare pt prepararea laptelui si mai tarziu a mancarii.

     A mea si acum bea apa recomandata bebelusilor, nu de la Hipp, o marca care se gaseste la noi:

     

    https://www.google.co.ma/search?hl=fr&site=imghp&tbm=isch&source=hp&biw=1366&bih=673&q=ain+saiis+petit+boite&oq=ain+saiis+petit+boite&gs_l=img.3...1366.9359.0.9692.21.8.0.13.13.0.271.1360.1j6j1.8.0....0...1ac.1.42.img..13.8.1079.v15FKUJQdFc#hl=fr&q=ain+saiss+pour+les+bebe&tbm=isch&facrc=_&imgdii=rPlEgY3D87yXBM%3A%3B9iO886Lo2lYzbM%3BrPlEgY3D87yXBM%3A&imgrc=rPlEgY3D87yXBM%253A%3Bcby6HBMXKW3w2M%3Bhttp%253A%252F%252Fwww.yess.ma%252F1372-thickbox_default%252Feaux-minerales-ain-saiss-petites.jpg%3Bhttp%253A%252F%252Fwww.yess.ma%252Feaux-plates%252F39139-eaux-minerales-ain-saiss-petites.html%3B600%3B600

    La prepararea mancarii folosesc apa de la robinet, dar am un dispozitiv care o filtreaza inainte de folosire.

  •  
    • 4350 mesaje
    25 Apr 2014, 11:03
    0 0
    dancing_fawn said:Acum, slava domnului, nici nu e nevoie, ca stam bine cu productia proprie

     Sper sa ramana lucrurile asa si in continuare! Laptele de capra nu este recomandat sub 3 ani, din cauza nivelului de proteine si a deficitului de B12. Nici cel de vaca nu se recomanda sub un an (chiar 2, in alte tari), mai ales cel care provine din surse neautorizate.

  •  
    • 13597 mesaje
    25 Apr 2014, 12:04
    2 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 4007 mesaje
    25 Apr 2014, 12:42
    0 0
    Cand era fie-mea bebelus, fierbeam apa filtrata timp de 20 de minute. La mancare pun tot apa filtrata.
  •  
    • 4007 mesaje
    25 Apr 2014, 12:46
    0 0
    Tin minte ca medicul lui fie-mea de cand era bebe, imi povestea despre pericolul laptelui de capra sau vaca, la bebelusi. Animalele pot fi bolnave, chiar daca par sanatoase sau mulgerea lor se face in conditii neigienice. Mai bine lapte praf, pana creste suficient si are imunitatea mai puternica. Chiar daca fierbi laptele, tot ii poate face rau bebelusului.
    Chiar daca cunosti omul, tot nu stii sigur cum ii sunt animalele sau cum le mulge.
  •  
    • 6798 mesaje
    25 Apr 2014, 13:16
    0 0
    Arpagic said:Io inca n-am nascut, mai am timp sa ma-ntreb ca prostu. Daca treaba cu apa e asa grava, din cele enumerate rezulta ca practic noi, adultii, orice am bea e otravit si nociv ?!?
     
    Ce sa zic, si mie faza cu apa speciala (de 9 lei sticla) mi se pare un pic exagerata, e din categoria Aspirin Cardio -pe care eu trebuie sa il iau zilnic pt nushce artera,  reprezinta o aspirina in doze f. mici, in comprimat filmat, dar care costa de 10 ori mai mult decit aspirina obisnuita !!! . Nu stiu exact doza, ca mi-o rupeam eu in bucatele mici si mi-o-nveleam in cate-o maslina, sa se absoarba mai incet Asta asa de-al naibii ca ma enerveaza banditismul companiilor farmaceutice pe spinarea oamenilor speriati. 

    Oare apa nu poate fi inlocuita, cel putin in primul an de viata, exclusiv cu laptic, sau mai tirziu la 6-8 luni cu anumite sucuri din fructe/legume? 

     

    arpagic, eu am luat aspenter la inceputul sarcinii, apoi am facut injectii clexane pt ca aveam rezistentele marite pe arterele uterine. cat despre ultima ta intrebare, da, e bine sa ii dai exclusiv lapte pana la 6 luni daca ai, dar daca nu ai -ca mine- ce ii dai? nu trebuie sa ii dai lapte praf care trebuie dizolvat in apa? de aici turmentarea mea cu ce fel de apa sa ii fac laptele formula.
  •  
    • 6798 mesaje
    25 Apr 2014, 13:19
    1 0
    aoleu Dancing, clar nu lapte de vaca si in nici un caz lapte de capra, nu se da la bebelusi sub nu stiu ce varsta, asta mi s-a spus raspicat atat de neonatolog cat si de pediatru. De-aia sunt formule de lapte praf destinate bebelusilor. Citeste articole pe net, chiar nu e recomandat nici cel de vaca nici cel de capra.
  •  
    • 4350 mesaje
    25 Apr 2014, 13:22
    2 0
    dancing_fawn said:Laptele de capra e cel mai apropiat de laptele de mama.
    http://www.sfatulmedicului.ro/Alimentatia-sanatoasa/beneficiile-pentru-sanatate-ale-laptelui-de-capra_11575

    Pentru bebelusi se recomanda diluarea cu apa astfel ca grasimile sa nu depaseasca 2%. Daca laptele provine de la capre sanatoase, crescute natural fara hormoni de crestere sau mai stiu eu ce alte bazaconii, laptele de capra este foarte bun si contine multi anticorpi. Vad asta pe pielea mea, crescuta cu lapte de capra, in 20 de ani ajuns o singura data la medic.
    In plus, atata timp cat productia mea de lapte e ok, nici nu ma gandesc sa suplimentez cu altceva. Iar momentan, din punctul asta de vedere, stau bine si nici nu sunt semne ca as ramane prea curand fara lapte.

     Pentru bebelusi nu se recomanda, mai ales cand laptele este alimentatia de baza. Este prea sarac in vitamine, copiii riscand o anemie severa. Poate dupa o anumita varsta, se poate folosi, dar nu cel colectat in conditii improprii la o stana obisnuita, ci cel din comert, care este pasteurizat si imbogatit cu B12 si acid folic. Tehnologia UHT, presupune incalzirea laptelui la 150 de grade pentru 3-4 secunde, iar microorganismele sunt distruse fara a se afecta calitatile nutritive ale laptelui, in timp ce fierberea " clasica" pe aragaz  se face lent, iar pana se atinge punctul de fierbere, multe vitamine si minerale se pierd. Laptele de capra este mai apropiat de cel de mama, doar prin comparatie cu laptele de vaca, altfel nici pe departe nu au legatura. Eu nu contest calitatile laptelui de capra si eu il folosesc in alimentatia copilului, dar abia dupa ce a implinit 4 ani, cand alimentatia ei era deja complexa.

  •  
    • 6798 mesaje
    25 Apr 2014, 13:31
    0 0
    O sa cumpar azi o sticla de apa hipp sa ma uit p eticheta ce contine si in ce cantitati, macar de curiozitate. Tot apa de la robinet mi-a fost si mie recomandata, mai intai filtrata, apoi fiarta 10 minute si lasata sa se raceasca. Deocamdata asta folosesc, dar ma mai documentez.
  •  
    • 6798 mesaje
    25 Apr 2014, 13:34
    1 0
    roseblue said:
    dancing_fawn said:Laptele de capra e cel mai apropiat de laptele de mama.
    http://www.sfatulmedicului.ro/Alimentatia-sanatoasa/beneficiile-pentru-sanatate-ale-laptelui-de-capra_11575

    Pentru bebelusi se recomanda diluarea cu apa astfel ca grasimile sa nu depaseasca 2%. Daca laptele provine de la capre sanatoase, crescute natural fara hormoni de crestere sau mai stiu eu ce alte bazaconii, laptele de capra este foarte bun si contine multi anticorpi. Vad asta pe pielea mea, crescuta cu lapte de capra, in 20 de ani ajuns o singura data la medic.
    In plus, atata timp cat productia mea de lapte e ok, nici nu ma gandesc sa suplimentez cu altceva. Iar momentan, din punctul asta de vedere, stau bine si nici nu sunt semne ca as ramane prea curand fara lapte.

     Pentru bebelusi nu se recomanda, mai ales cand laptele este alimentatia de baza. Este prea sarac in vitamine, copiii riscand o anemie severa. Poate dupa o anumita varsta, se poate folosi, dar nu cel colectat in conditii improprii la o stana obisnuita, ci cel din comert, care este pasteurizat si imbogatit cu B12 si acid folic. Tehnologia UHT, presupune incalzirea laptelui la 150 de grade pentru 3-4 secunde, iar microorganismele sunt distruse fara a se afecta calitatile nutritive ale laptelui, in timp ce fierberea " clasica" pe aragaz  se face lent, iar pana se atinge punctul de fierbere, multe vitamine si minerale se pierd. Laptele de capra este mai apropiat de cel de mama, doar prin comparatie cu laptele de vaca, altfel nici pe departe nu au legatura. Eu nu contest calitatile laptelui de capra si eu il folosesc in alimentatia copilului, dar abia dupa ce a implinit 4 ani, cand alimentatia ei era deja complexa.

     

    am citit si eu multe articole despre laptele de vaca si cel de capra si nu as da copilului, cel putin pana nu mi-ar spune pediatrul ca e ok. Si deocamdata mi-a spus clar, doar lapte formula in cazul in care nu mai e san.
  •  
    • 4350 mesaje
    25 Apr 2014, 13:41
    0 0
    bertha_ said:

     

     

    am citit si eu multe articole despre laptele de vaca si cel de capra si nu as da copilului, cel putin pana nu mi-ar spune pediatrul ca e ok. Si deocamdata mi-a spus clar, doar lapte formula in cazul in care nu mai e san.

     Noua ni s-a recomandat formula pana la 2 ani, specifica fiecarei etape, apoi lapte de crestere, pana la 4.


    Acest mesaj a fost editat de către roseblue: 25 Apr 2014, 13:42
  •  
    • 14418 mesaje
    25 Apr 2014, 13:52
    3 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 6798 mesaje
    25 Apr 2014, 13:58
    1 0
    mai, apa plata nu vreau sa ii dau. Una sunt eu, alta e un bebe si daca doctorii mi-au spus nu apa plata, cine sunt eu sa ii contrazic?