pata pe unghie

  •  
    • 5144 mesaje
    18 Iun 2012, 15:14
    1 1
    mi-a aparut o pata alb-galbuie intr-un colt al unei unghii, inspre varful ei, dusa inspre patul unghiei. nu-mi aduc aminte sa ma fi lovit, sa-mi fi intrat ceva sub unghie si, panicoasa cum sunt uneori, ma gandesc sa nu fie vreo ciuperca, ceva. ieri mi-am curatat unghiile de oja si ori nu am observat-o (cam greu de imaginat), ori nu era.
    eu nu am probleme cu unghiile in general si nu merg la manichiura la salon (ultima data am fost acum vreo 3-4 luni dupa vreo cativa ani in care nu mai fusesem ), deci as fi tentata sa exclud infectarea intr-un astfel de mod.
    are cineva cunostinta daca e posibil sa fie o problema reala sau sunt eu ipohondra?... exista vreun tratament pe care sa-l afac acum, cat nu am decat o singura pata mica la un deget, sa nu ma trezesc ca-mi pica ghearele?
    ps: nu as vrea sa ajung la dermatolog cu o problema inchipuita doar de mine, de asta va intreb daca stiti ceva

    Acest mesaj a fost editat de către basilio: 18 Iun 2012, 15:16
  •  
    • 7469 mesaje
    18 Iun 2012, 15:16
    0 1
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 18346 mesaje
    21 Iun 2012, 00:48
    0 1
    e posibil sa fie de la oja. de recomandat sa folosesti un strat protector inainte de a aplica oje colorate. si poti folosi pila speciala pt suprafata unghiei.
  •  
    • 5144 mesaje
    21 Iun 2012, 09:16
    1 1
    e_rica, musca-ti limba... eu sunt fata sanatoasa nici macar aspirina nu mai stiu cum arata. de asta ma si panichez cand mi se pare ca am o problema, ca nu-s invatata cu ele.
    oricum, la inceputul saptamanii urmatoare am de gand sa merg la un ITP complet, din varf de par pana in in varf de unghie (si la masinile noi se face ITP, nu?... ). voi vedea atunci daca am sau nu vreo problema de vreo natura.
    evo, e destul de profunda pata. mi-e greu sa cred ca oja ar putea provoca asa ceva. in plus, folosesc lac protector mereu si pila pt suprafata unghiei uneori.
    pt moment am tratat-o: mi-am taiat unghiile ca la copii si a mai ramas doar jumatate din pata
    Acest mesaj a fost editat de către basilio: 21 Iun 2012, 09:17
  •  
    • 5609 mesaje
    21 Iun 2012, 09:28
    3 2
    mi-e teama ca te-ai infectie mica de infanterie...ia uite aici:

    "Onicomicoza sau infectia fungica a unghiei este o boala relativ frecventa care afecteaza intre 2% si 18% din totalul populatiei. Micoza unghiilor este orice afectiune cauzata de o ciuperca, astfel onicomicoza se produce atunci cand fungii invadeaza unghiile de la maini sau de la picioare.

    Atunci cand degetele sunt expuse la un mediu umed si cald, o ciuperca se poate dezvolta pe unghie sau sub marginea sa exterioara. Mai frecvent sunt afectate cele de la picioare. In functie de tipul de ciuperca, unghiile se pot transforma in galben, gri, maro sau negru, pot deveni friabile si se rup usor, iar pielea din jur poate fi umflata si de culoare rosie.

    Cauzele onicomicozei                    

    Exista o serie de tipuri de infectii fungice unghiale: 

    - onicomicoza subunghiala distala - cea mai comuna forma de infectie fungica unghiala (peste 90%), este cauzata de dermatofiti. Ciuperca invadeaza spatiul dintre varful degetului si varful unghiei, aceasta din urma se separa de patul unghial si devine galbena;

    - onicomicoza superficiala alba - afecteaza doar suprafata unghiei, care este friabila si se transforma in alb;

    - onicomicoza subunghiala proximala - apare ca o pata alba sau galbuie pe unghie aproape de cuticula, iar de aici poate progresa intr-o colectie situata pe partea inferioara a unghiei.

    Cea mai frecventa infectia fungica a unghiei se transmite prin contact direct sau prin folosirea in comun a unor obiecte de imbracaminte si incaltaminte, obiecte folosite in ingiena personala (unghiera, forfecuta pentru unghii, pila pentru unghii, prosop), locuri publice (bazine de inot, bai publice, saune).

    Onicomicoza localizata la nivelul unghiei de la picior apare mai frecvent la persoanele cu unghie incarnata. Alti factori de risc sunt: incaltaminte uda care pastreaza un mediu umed si cald, varsta (persoanele peste 60 de ani), sexul masculin, incaltaminte stramta, lezarea unghiilor (taieri frecvente), folosirea unghiilor artificiale.

    Semnele si simptomele onicomicozei

    Doar 50% dintre infectiile unghiale sunt de etiologie fungica. Ciupercile pot sa distruga unghia si in acelasi timp sa provoace dureri si sa afecteze capacitatea de a lucra. Cel mai frecvent, unghia se decoloreaza, se ingroasa sau se subtiaza si se rupe usor. Simptomele onicomicozei variaza de la un caz la altul si depind in primul rand de tipul infectiei.

    Simptomele intalnite in onicomicoza subunghiala distala sunt reprezentate de: striuri galbene la nivelul unghiei si a patului unghial, unghia este fragila, sfaramicioasa, casanta si ingrosata.

    In cazul onicomicozei superficiale albe apar striuri sau puncte albicioase la nivelul unghiei, iar in timp, suprafata unghiei devine moale si sfaramicioasa si capata o culoare maronie"



    Ma duc sa-ti caut un tratament naturist...revin iute!

  •  
    • 5609 mesaje
    21 Iun 2012, 09:50
    5 1
    am gasit in Formula As pentru tine cateva tratamente naturiste, vezi ce-ti convine si incearca ceva.

    1. sursa: http://www.formula-as.ro/2006/708/forma-maxima-19/leacuri-de-la-cititori-6810"
    "Onicomicoza
    (Ciuperca la unghii)
    Onicomicozele sunt foarte raspandite la ora actuala, desi multe persoane le trateaza cu indiferenta. Intrucat mie mi-au afectat grav unghiile de la picioare, m-am straduit sa le vindec si-am reusit. La inceput, am incercat tot felul de unguente, fara nici un rezultat. Pana la urma, igiena riguroasa, otetul si Clotrimazolul (unguent) au fost eficiente. Din revista F. As am aflat despre tratamentul cu otet de mere. Eu am folosit otet alb, nediluat, pe care l-am aplicat pe unghii si pe talpa piciorului cu un masaj usor. Apoi am folosit unguentul Clotrimazol, care este foarte bun, in comparatie cu alte antimicotice scumpe si fara nici un efect, aduse din import. Dupa doua luni de tratament, unghiile si-au recapatat luciul, nu se mai sfarama, iar partea cornoasa, albicioasa, a disparut. Nu am intrerupt tratamentul. Micozele pot recidiva, mai ales iarna. Incercati si folositi seara si dimineata tratamentul cu otet si Clotrimazol. Mult succes si sanatate!
    Costea Rodica - str. I.C. Bratianu,
    bl. 2Bis, ap. 41, Braila"

    2. sursa: http://www.formula-as.ro/2000/399/sanatate-35/cititorii-raspund-1200
    "Cunoaste cineva un tratament pentru onicomicoza?"
    (Raspuns pentru Dragos Gavrilescu - Bucuresti, F. As nr. 396)
     Stimate domn, am avut si eu aceasta boala (faza incipienta), diagnosticata si tratata corect de dr. dermatolog Gheorghe Barbilian. Intrucat am reusit sa ma vindec, iata tratamentul: 1. zilnic, seara (sau chiar de doua ori pe zi), se fac bai fierbinti la degetele afectate cu cateva granule de hipermanganat de potasiu (violet) de la farmacie. 2. se ung unghiile afectate cu un strat subtire de Clotrimazol (unguent antimicotic). 3. se panseaza degetele (eventual cu Urgo  pentru ca medicamentul sa-si faca efectul".

    3. sursa: http://www.formula-as.ro/2002/521/cititorii-raspund-49/cititorii-raspund-12730
    "Aparitia petelor albe pe suprafete mai mici sau mai mari ale unghiilor de la picioare, desprinderea unghiilor de la picioare, faramitarea acestora denota instalarea micozei unghiilor - onicomicoza. Remedii medicamentoase exista mai multe, dar succesul vindecarii depinde de urmarea stricta a tratamentului pe o anumita perioada de timp. Intrucat micoza trece de la un deget la altul, este necesar sa se pastreze o igiena stricta. Trebuie sa cumparati urmatoarele medicamente: 
    Nizoral comprimate - se ia un comprimat la masa de pranz, intre primul si al doilea fel de mancare. Actioneaza in mediu acid; - Pimafucin unguent; - Exoderil, solutie - in fiecare seara se face baie locala la picioare cu apa calda si sapun. Se foloseste si o perie pentru curatarea unghiilor. Se poate purcede si la o pilire a intregii suprafete a unghiei bolnave, intrucat pe intreaga ei suprafata se afla instalata micoza. Unghiile se taie cat mai scurt posibil. Cu o pipeta se aplica pe fiecare unghie solutia de Exoderil, iar dupa uscarea acesteia se aplica crema Pimafucin. Pentru a nu se sterge aceasta crema, este bine sa folosim o punga de plastic subtire in care sa se puna piciorul (ca o soseta). Cand vor disparea toate petele albe, uneori este posibil ca unghiile sa cada si dedesubt sa apara unghii noi, sanatoase."

    4. Sursa: http://www.formula-as.ro/2000/426/sanatate-35/sanatate-1640
    "Cunoaste cineva un tratament pentru onicomicoza?"
    (Raspuns pentru Dragos Gavrilescu - F. As nr. 396)
     Eu insami am avut onicomicoza, de care m-am tratat cam doi ani cu medicamente, fara nici un rezultat. Dar o batrana m-a invatat sa folosesc benzina. Se pune benzina intr-un borcan cu capac si, de mai multe ori pe zi, desfaci capacul si inmoi unghiile in benzina, cand o mana, cand cealalta, apoi lasi sa se zvante, fara a te spala. Dupa aproximativ 10 zile, ciuperca dispare. Va doresc sanatate,Dr. Elena Vintila - B-dul D. Cantemir 18, bl. 7, ap. 42, sector 4, Bucuresti

    5. Tot in revista "Formula As" am gasit un tratament care in aproximativ sase luni m-a vindecat de o micoza la unghiile picioarelor. Am folosit urmatoarele tincturi de la Plafar: tinctura de tataneasa, de rostopasca, de propolis, la care am adaugat otet de mere. Le-am amestecat in proportii egale si seara, inainte de culcare, sau dimineata, se unge cu o pipeta unghia afectata (marginea ei). Am mai folosit si tableta de Nizoral (1/zi). Va doresc insanatosire grabnica!Ganea Gh. - Str. Stefan Cicio Pop nr. 9, ap. 4,
    Targu-Mures

    6. Raspunsul meu se adreseaza cititorilor Buzduceanu Maria ("Cum se trateaza otomicoza?") si Dragos Gavrilescu ("Caut un tratament pentru onicomicoza"). Micozele sunt, intr-adevar, greu de solutionat, mai ales cand afecteaza parti delicate ale corpului, cum sunt in cazul fiicei dvs. urechile. Totusi, nu disperati. Eu m-am vindecat cu Diflucan-tablete. Este foarte scump, dar eficient si sunt sigura ca veti obtine rezultatul asteptat. Relativ la micoza unghiilor, cu cativa ani in urma, am avut si eu o micoza cu supuratii purulente, in urma careia mi-au cazut unghiile de la doua degete. Daca aveti degetele rosii, umflate, dureroase, inseamna ca sub unghii se afla o infectie ce trebuie eliminata. Nu incercati cu antibiotice, caci va fi inutil. Iata cum veti proceda: seara, dupa terminarea treburilor gospodaresti, aplicati in jurul degetului si al unghiilor bolnave o fasioara de slanina proaspata de porc. Acoperiti-o cu o folie de plastic si fixati-o cu o banda adeziva. Schimbati fasia de slanina la 12 ore. In cel mult 24 de ore, va incepe sa colecteze. Ajutati procesul de eliminare storcand bine degetul, chiar daca va doare. Continuati sa aplicati slanina timp de 6-7 zile, chiar in conditiile cand nu mai colecteaza. Dupa aceasta perioada, incepeti tratamentul cu Exoderil (produs de Biochemie Austria - se gaseste in farmacii), pastrand o igiena riguroasa a mainilor si a instrumentelor pe care le veti folosi. Inainte de culcare, aplicati o fasioara subtire de vata pe unghia bolnava. Turnati pe vata cateva picaturi de Exoderil si, cu un instrument din trusa de manichiura (fiert in prealabil), introduceti vata astfel imbibata sub unghie, cat mai profund. Acoperiti cu o folie mica de plastic. Fixati cu leucoplast. Operatiunea se repeta la 12 ore, degetul ramanand permanent protejat. Pentru treburile gospodaresti folositi manusi de plastic, astfel ca nimic sa nu afecteze degetele in perioada tratamentului, care poate dura 3-4 saptamani, nu mai mult, in functie de vechimea bolii. Nu intrerupeti tratamentul decat atunci cand unghia moale, bolnava, va fi complet eliminata de unghia sanatoasa, care va incepe sa creasca in timpul tratamentului. In caz contrar, riscati sa recidiveze si tratamentul va fi mult mai complicat. Le doresc multa sanatate ambilor cititori!Ioana Albu - Bucuresti

    7. Pentru onicomicoza se face un preparat din 3/4 unt proaspat si 1/4 sulfat de cupru (piatra vanata). Se amesteca bine aceste produse, apoi se ung partile afectate, pana la completa vindecare.Prof. dr. P. Neacsu - Str. Radu Boiangiu nr. 8, bl. 38, sc. A, ap. 13, sector 1, Bucuresti"

    8.sursa:http://www.formula-as.ro/2000/436/sanatate-35/sanatate-1804
    "Cunoaste cineva un tratament pentru onicomicoza"
    (Raspuns pentru Dragos Gavrilescu, F. As nr. 396)
    Am avut eu insami probleme de genul acesta si am reusit sa ma vindec printr-o metoda simpla dar foarte eficienta: se face o saramura concentrata (de exemplu la jumatate de litru de apa se pun patru linguri cu varf de sare obisnuita, de bucatarie), care se fierbe pana se dizolva complet; se lasa sa se raceasca si, cat este inca foarte calda, dar suportabila pentru piele, se cufunda mainile sau numai varful degetelor si se tin cat rezistati. Operatia se repeta de doua-trei ori, dupa care mainile nu se sterg, nu se clatesc, se lasa sa se usuce natural, la aer. Se unge pielea cu un unguent pe baza de rasina (ex. Carpicon) si se bandajeaza fiecare deget; pansamentul se tine peste noapte si operatia se repeta cam patru-cinci zile, in fiecare seara. Rezultatul e rapid si sigur, prezentand avantajul ca nu trebuie mentinute bandajele si la serviciu. O alta metoda este cea cu tinctura de propolis: in zonele afectate se pune tinctura cu o pipeta, in asa fel incat sa patrunda bine si sa formeze o crusta, de doua ori pe zi - dimineata si seara. Rezultatul e la fel de sigur, desi tratamentul este mai lung, avand dezavantajul colorarii temporare a unghiilor. Cu acest tratament fetita mea a scapat de un neg cat un bob de linte si de altii mai mici, localizati pe maini si pe fata; mi se propusese cauterizarea lor, dar nu am fost de acord, temandu-ma de eventuale cicatrice. Acum nu are nici o urma si nici un neg. Ii doresc domnului Gavrilescu multa sanatate, noroc si succes, iar dumneavoastra tot binele din lume!Doina Serban - Bucuresti (doina@dial.kappa.ro

    9.sursa: http://www.formula-as.ro/2001/452/sanatate-35/sanatate-2068
    "Cunoaste cineva un tratament pentru onicomicoza?"
    (Raspuns pentru Dragos Gavrilescu, F. As nr. 396)
    O persoana din familia mea a suferit de acest diagnostic si i-au cazut unghiile de la amandoua mainile. Un medic in varsta a vindecat-o cu solutie de violet de gentiana. Se badijoneaza la matricea unghiei si de jur-imprejur cu un bat de chibrit pe care se pune un strat subtire de vata. Solutia pateaza si pe timpul tratamentului veti avea unghiile colorate. Nu ustura si se suporta usor; doar aspectul trebuie tolerat. Persoanele care au aplicat acest tratament s-au vindecat vazand cu ochii, de la o zi la alta. Tratamentul se urmeaza pana la vindecarea completa. Va doresc sanatate!Valeria Petriu - Brasov"

    10.sursa:http://www.formula-as.ro/2009/863/medicina-naturii-44/o-planta-revolutionara-cimbrul-10946
    * Micoze localizate pe unghii (onicomicoze) - se pune o compresa cu tinctura de cimbru pe unghia bolnava, care se inveleste apoi in nailon, pentru a se evita evaporarea, si se tine vreme de 1-2 ore. Imediat ce se indeparteaza compresa, partea afectata de unghie se pileste si se lasa apoi sa se usuce la aer. Procedura se repeta zilnic, pana cand intreaga portiune de unghie afectata de micoza este indepartata prin pilire. Uneori, daca micoza este foarte extinsa, este posibil ca unghia tratata chiar sa cada si sa creasca o unghie noua, sanatoasa.
    * Micoze localizate la degetele picioarelor (boala piciorului de atlet) - se pun intre degetele afectate tampoane imbibate in tinctura de cimbru, apoi se incalta piciorul cu o soseta care se tine toata noaptea, asa incat sa permita tincturii sa isi exercite efectul antiseptic pe o perioada mai lunga de timp. Cimbrul, folosit in special sub forma de ulei volatil si de tinctura, este un antimicotic de prima mana. Acest lucru a fost obiectivat printr-un studiu facut in anul 2008 de un colectiv de cercetatori sarbi de la institutul "Sinisa Stankovic" din Belgrad. Ei au testat cimbrul pe 17 specii de ciuperci parazite si au constatat ca uleiul sau volatil este mult mai puternic decat un produs de sinteza antifungic, bifonazolul, dar si decat uleiul volatil al altor plante cu actiune antifungica demonstrata (menta, chimen, fenicul)"

    Sanatate maxima!






    Acest mesaj a fost editat de către Maricon: 21 Iun 2012, 10:02
  •  
    • 5144 mesaje
    21 Iun 2012, 10:08
    0 1
    multumesc mult, maricon. voi folosi clotrimazolul. pt curatate voi apela la naturalul otet, mai cu seama tinand cont ca hipermanganatul de potasiu cica nu se mai gaseste in farmacii - se pot face bombe din el, sau cam asa ceva
    e un tratament fara efecte adverse. asta cautam... din ceea ce citisem despre onicomicoza gasisem ca solutii doar tratamente orale, ceea ce nu ma incanta sa iau fara prescriptie, fie ele chiar si cu titlu de "fara efecte adverse".

    Acest mesaj a fost editat de către basilio: 21 Iun 2012, 10:10
  •  
    • 5609 mesaje
    21 Iun 2012, 12:19
    3 1
    se pare ca prisnita cu otet este intr-adevar foarte buna.
     Pune-o seara si ia-o dimineata, eventual badijoneaza degetul ala cu pansamentul si cu o folie de celofan sa stea umeda cat mai mult din noapte.
  •  
    • 3 mesaje
    27 Iun 2021, 18:46
    0 0
    Buna. Din propria mea experiență voi spune că este necesară o tratament complex, mulți oameni se confruntă cu o infecție fungică și, de obicei, nu există nimic teribil în ea, doar că poate fi dificil de vindecat.
    Candidol combină un întreg complex de extracte din plante naturale:
    ULEI DE ARBORE DE CEAI
    EXTRACT DE TĂTĂNEAS
    ULEI DE IENUPĂR
    Comanda CANDIDOL direct de pe site-ul oficial al producatorului la un pret promotional redus cu 50%: https://cutt.ly/rmr4IoI
    După completarea formularului şi plasarea comenzii, în scurt timp vei fi sunat pentru a confirma comanda, pentru a furniza adresa la care doreşti să primeşti produsul şi pentru a primi răspunsuri la eventualele întrebări pe care le-ai putea avea.