Demiterea lui TRAIAN BASESCU

  •  
    • 10816 mesaje
    27 Ian 2012, 20:20
    0 0
    Mesaj şters de administrator
    Acest mesaj a fost editat de către Deleted Member: 27 Ian 2012, 20:26
  •  
    • 12819 mesaje
    27 Ian 2012, 20:20
    0 3
    dalia05 said:

     

    Uite alta interpretare, si sunt singura ca Scanteie nu e  singura care gandeste asa. Eu am zis ca l-a furat valul si ca isi face campanie electorala intr-un stil care mi-a declansat un zambet. Scanteie, in legatura cu ultima parte a postului tau, absolut de acord, si valabil nu numai pt PDL ci si pentru alte partide.

     

    Poate sa imi explice cineva de ce PSDul l-a schimbat pe Geoana care a castigat aproape 50 % la prezidentiale (mai mult decat partidul la parlamentare) cu Ponta? Si apoi i-a tras sutul definitiv? Politica e o c.rva

     
    a fost cadoul lui ponta de ziua lui basescu.
    ponta de prost l-a schimbat... si prostalau-alalalt antenescu, il stergea pe ponta pe fustita

  •  
    • 8403 mesaje
    27 Ian 2012, 20:27
    0 1
    dalia05 said:I

     

    Uite alta interpretare, si sunt singura ca Scanteie nu e  singura care gandeste asa. Eu am zis ca l-a furat valul si ca isi face campanie electorala intr-un stil care mi-a declansat un zambet. Scanteie, in legatura cu ultima parte a postului tau, absolut de acord, si valabil nu numai pt PDL ci si pentru alte partide.

     

    Dalia, nu isi facea campanie. caci a mai pus mana si pe coasa si pe altele. mie imi place ca are si prestanta sa si nu e nici omul fitos in acelasi timp.

    cat despre oamenii care se zbat sa faca ceva in tara si apoi sunt inlocuiti imediat, e  practiva frecventa nu dar in politica ci si in alte domenii. schimbarile sunt riscante. eu nu as aduce un om sa conduca ceva decat daca a demonstrat ca e capabil sa mentina situatia in regula in vremuri dure. nu suntem in situatia de a duce la nesfarsit agonia asta cu tranzitia postrevolutie. a durat prea mult, in mare parte pentru ca cei care faceau ceva concret erau rapid indepartati si inlocuiti cu politrucisau altii asemenea.

    cat despre faza cu Geoana, am aceeasi parere, Dalia. asta arata si ce ar fi facut astia din PSD de iesea presedinte. sa fi fost Geoana bine intentionat, tot il calcau in picioare. si asta  prevazusem dinainte.
  •  
    • 8403 mesaje
    27 Ian 2012, 20:28
    0 1
    tsunnami said:

     
    a fost cadoul lui ponta de ziua lui basescu.
    ponta de prost l-a schimbat... si prostalau-alalalt antenescu, il stergea pe ponta pe fustita

     

    sa inteleg deci, ca Ponta e mana in mana cu Basescu?

  •  
    • 10816 mesaje
    27 Ian 2012, 20:35
    0 3
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 8901 mesaje
    27 Ian 2012, 20:35
    2 1
    Cat ia ca timp organizarea unui referendum, acum, pentru presedinte?
  •  
    • 10816 mesaje
    27 Ian 2012, 20:37
    0 2
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 8901 mesaje
    27 Ian 2012, 20:37
    2 0
    Dalia, hai ca ai avut mana buna, pana acum...poate va fi bine, si de data asta.
  •  
    • 8901 mesaje
    27 Ian 2012, 20:39
    1 0
    dalia05 said:
    andrada86 said:Cat ia ca timp organizarea unui referendum, acum, pentru presedinte?

     

     

    Habar n-am, citeste si tu Constitutia

     

     Daca ne raportam la ce a fost in 2007, presupun ca tot 30 de zile.

    Deci n-ar fi chiar o tragedie, intoarcerea la popor. Mai ales cand poporul este suveran si i se arata respect. Macar atat.

  •  
    • 10816 mesaje
    27 Ian 2012, 20:39
    0 2
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 10816 mesaje
    27 Ian 2012, 20:41
    0 2
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 10816 mesaje
    27 Ian 2012, 20:42
    0 2
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 8901 mesaje
    27 Ian 2012, 20:44
    1 1
    Ca tot vorbim la modul general, daca vreodata voi da votul altcuiva decat PDLului, acela va fi PSD-ul (fara Ilici) si in nici un caz PNLului. Primul vot liber din viata mea l-am dat PNLului la parlamentare si lui Ratiu la presedentie. Urmatorul vot a fost la PNCTD. Pana acum PNLul s-a dovedit o simpla remorca a FSN-PSD mai pe fata, mai abscons. Bine ca macar acum au legiferat o uniune care stiam de multa vreme ca exista. Si de ce sa votez remorca in loc sa votez tractorul?

    Ulterior, PNL-ul s-a spart in mai multe partidulete.
    Ratiu, sarmanul, a trecut in lumea celor drepti.
    PNT-CD-ul a iesit de pe scena politica.
    In 2000, asa cum ai marturisit alta data, ai votat cu Iliescu.
    Din 2004 - PDL-ul. Eu zic ca ajunge si cu astia...d-aia am zis de "mana buna".
    No offence.
  •  
    • 8403 mesaje
    27 Ian 2012, 20:46
    0 3
    dalia05 said:

     

    Da, dar e nevoie de o procedura parlamentara (doua treimi din parlament parca) sau cateva sute de mii de semnaturi de la populatie, ceea ce nu se poate obtine acum

     

    Andrada, tu nu ai vazut ca s-a strigat in strada "Jos orice politician?"

    iar viseaza astia din Opozitie suspendari? si se bazeaza pe popor?

    Ha!

  •  
    • 10816 mesaje
    27 Ian 2012, 20:48
    0 3
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 10816 mesaje
    27 Ian 2012, 20:50
    1 3
    Mesaj şters de administrator
    Acest mesaj a fost editat de către Deleted Member: 27 Ian 2012, 20:59
  •  
    • 12819 mesaje
    27 Ian 2012, 20:58
    0 4
    andrada86 said:Cat ia ca timp organizarea unui referendum, acum, pentru presedinte?

     
    2 ani jumate?


    care e motivul? unde e democratia? sa organizam alegeri atunci la 2 ani, ce o mai tot aburim atata?
    nu ne convine ceva, hai la universitate. la alegeri stam in pat, si cerem referendum la o saptamana dupa alegeri

  •  
    • 12819 mesaje
    27 Ian 2012, 21:01
    0 4
    dalia05 said:
    scanteie said:
    tsunnami said:

     
    a fost cadoul lui ponta de ziua lui basescu.
    ponta de prost l-a schimbat... si prostalau-alalalt antenescu, il stergea pe ponta pe fustita

     

    sa inteleg deci, ca Ponta e mana in mana cu Basescu?

     

     

    Tsunnami a glumit, nu lua ad-literam

     

    Ca tot vorbim la modul general, daca vreodata voi da votul altcuiva decat PDLului, acela va fi PSD-ul (fara Ilici) si in nici un caz PNLului. Primul vot liber din viata mea l-am dat PNLului la parlamentare si lui Ratiu la presedentie. Urmatorul vot a fost la PNCTD. Pana acum PNLul s-a dovedit o simpla remorca a FSN-PSD mai pe fata, mai abscons. Bine ca macar acum au legiferat o uniune care stiam de multa vreme ca exista. Si de ce sa votez remorca in loc sa votez tractorul?

     
    pnl fara ezitare (si fara antonescu, tariceanu si orban)

  •  
    • 12819 mesaje
    27 Ian 2012, 21:06
    0 4
    dalia05 said:
    dalia05 said:
    andrada86 said:Ca tot vorbim la modul general, daca vreodata voi da votul altcuiva decat PDLului, acela va fi PSD-ul (fara Ilici) si in nici un caz PNLului. Primul vot liber din viata mea l-am dat PNLului la parlamentare si lui Ratiu la presedentie. Urmatorul vot a fost la PNCTD. Pana acum PNLul s-a dovedit o simpla remorca a FSN-PSD mai pe fata, mai abscons. Bine ca macar acum au legiferat o uniune care stiam de multa vreme ca exista. Si de ce sa votez remorca in loc sa votez tractorul?

    Ulterior, PNL-ul s-a spart in mai multe partidulete.
    Ratiu, sarmanul, a trecut in lumea celor drepti.
    PNT-CD-ul a iesit de pe scena politica.
    In 2000, asa cum ai marturisit alta data, ai votat cu Iliescu.
    Din 2004 - PDL-ul. Eu zic ca ajunge si cu astia...d-aia am zis de "mana buna".
    No offence.

     

     

     

    Eu cred ca urmatorul care va iesi de pe scena politica va fi PNLul fara sa le moara liderii asa cum a fost la PNCTD, dar daca tu vrei sa irosesti un vot, n-ai decat 

     

    Apropos de 2000 (iliescu versus Vadim), sa stii ca ti-l votez si pe Crin daca intra in turul doi cu Senzationescu Sper sa nu fie nevoie

     
    crin niciodata, mai repede dan diaconescu

  •  
    • 8901 mesaje
    27 Ian 2012, 21:07
    4 0
    Mai, hai sa va zic si cum vad eu lucrurile: daca simpatizez cu un partid, il votez, indiferent de omul care e acolo.

    Daca am senzatia ca un om este mai presus decat partidul din care face parte, dar eu am o problema cu acel partid, ma abtin de la vot.

    Partidul ala, indiferent despre care vorbi, are o doctrina (sau ar trebui sa aiba), pe care oamenii s-o puna in practica. Dar importanta este, in primul rand, orientarea partidului.

    Cum adica, de exemplu, sa votez pe unul de stanga, doar ca-mi place moaca lui?!
    Sau, dimpotriva, sa nu-l votez pe Gicu, pt ca are nasu' stramb si un picior de lemn, desi el face parte din partidul care, zic eu, ma reprezinta cel mai bine?

    Ma rog, opinie personala.
    Ma puteti combate.