Demiterea lui TRAIAN BASESCU

  •  
    • 8901 mesaje
    29 Ian 2012, 19:12
    8 0
    Din pacate pt noi si din fericire pt ei, UDMR-ul a fost intotdeauna in carti, iar uneori a dictat chiar, cu un soi de drept de veto.
    Ei stiu ca, indiferent de cine e la putere, locul lor este acolo.
    Si acesta le e interesul.

    Partea buna ar fi ca, in momentul de fata, maghiarii intuiesc destul de bine cam in ce sens se indreapta vaporul (lui T. Basescu).
    Daca li se va oferi ceva in plus, acum, ar putea ramane alaturi de PDL. Daca nu, o vor coti.

    As rade sa ma prapadesc sa vedem, de maine, un guvern condus de un premier maghiar.
    Si cand spun "maine" nu ma refer neaparat la ziua de luni, 30 ianuarie 2012 (asta pt cine citeste mot-a-mot).

    Oricum, doar maine nu e marti - ziua cand se vor intalni cei din coalitie, pt alte discutii (probabil tot inutile, ca si pana acum).
  •  
    • 12819 mesaje
    29 Ian 2012, 19:18
    0 8
    andrada86 said:Din pacate pt noi si din fericire pt ei, UDMR-ul a fost intotdeauna in carti, iar uneori a dictat chiar, cu un soi de drept de veto.
    Ei stiu ca, indiferent de cine e la putere, locul lor este acolo.
    Si acesta le e interesul.

    Partea buna ar fi ca, in momentul de fata, maghiarii intuiesc destul de bine cam in ce sens se indreapta vaporul (lui T. Basescu).
    Daca li se va oferi ceva in plus, acum, ar putea ramane alaturi de PDL. Daca nu, o vor coti.

    As rade sa ma prapadesc sa vedem, de maine, un guvern condus de un premier maghiar.
    Si cand spun "maine" nu ma refer neaparat la ziua de luni, 30 ianuarie 2012 (asta pt cine citeste mot-a-mot).

    Oricum, doar maine nu e marti - ziua cand se vor intalni cei din coalitie, pt alte discutii (probabil tot inutile, ca si pana acum).

     
    din pacate, am putea sa invatam de la maghiari care au scopul declarat si in hartii si in fapte, de a ajuta minoritatea maghiara. din 90, udmr niciodata n-a dezamagit.

    in ceea ce priveste ziua de marti n-am asteptari nici de la putere, nici de la opozitie nici de la basescu. fiecare isi spune poezia, declaratii de presa.., si .. gata
    din pacate

    din pacate basescu nu-si prea face datoria de presedinte.

    ce e funny e ca din noiembrie, va trebui sa asculte de opozitie, asta daca nu propune comasarea alegerilor in vara + alegeri prezidentiale.

  •  
    • 2642 mesaje
    30 Ian 2012, 09:02
    0 8
    andrada86 said:Pt cei care au numai antene in cap, insa habar n-au pe ce lume traiesc, mai mult, nu sunt in stare sa emita o judecata proprie si asteapta "indicatii" de la Cotroceni:

    http://www.mediafax.ro/politic/exclusiv-udmr-va-analiza-serios-oportunitatea-declansarii-alegerilor-parlamentare-anticipate-9186103

     
    Sa inteleg de aici ca Andrada este singura persoana care stie pe ce lume traieste si care are in totalitate dreptate? Mai ales pentru ca este fan antene?

    Ar trebui sa te mai abtii uneori de la astfel de afirmatii. Nu-i frumos din partea ta si nu-ti face cinste.

  •  
    • 12819 mesaje
    30 Ian 2012, 09:47
    0 4
    citrice said:
    andrada86 said:Pt cei care au numai antene in cap, insa habar n-au pe ce lume traiesc, mai mult, nu sunt in stare sa emita o judecata proprie si asteapta "indicatii" de la Cotroceni:

    http://www.mediafax.ro/politic/exclusiv-udmr-va-analiza-serios-oportunitatea-declansarii-alegerilor-parlamentare-anticipate-9186103

     
    Sa inteleg de aici ca Andrada este singura persoana care stie pe ce lume traieste si care are in totalitate dreptate? Mai ales pentru ca este fan antene?

    Ar trebui sa te mai abtii uneori de la astfel de afirmatii. Nu-i frumos din partea ta si nu-ti face cinste.

     
    e fata buna, las-o, vrea sa vina primavara si i-a luat-o sentimentu inainte..

  •  
    • 7743 mesaje
    30 Ian 2012, 11:12
    7 1

    tipic...prezidential 

    Basescu se trezeste dimineata, se duce la geam, se intinde, se scarpina, hahaie si zice: ‘Buna dimineata, soare!’
    De afara aude:
    ‘Sa traiti, domnu’ presedinte’
    Basescu isi zice, eeee, asa da,sunt in sfarsit pretuit la adevarata mea valoare, ma saluta soarele!
    In dimineata urmatoare se intampla la fel, si tot asa timp de o saptamana.
    Basescu iese la geam si zice, ca de obicei:
    ‘Buna dimineata, soare!’
    ‘Sa traiti, domnu’ presedinte, sunt plutonier Gogu, la ordinele dvs, si va raportez ca plutonier Ionel Soare e liber azi!’

  •  
    • 2642 mesaje
    30 Ian 2012, 11:40
    2 7
    Eram la gradinita cand umbla bancul asta. Asta acum 100 de ani.    E de pe vremea lui ceasca.
    Nu sunteti deloc originali.
  •  
    • 7743 mesaje
    30 Ian 2012, 11:49
    0 0

    Cuplul Basescu,incognito intr-un restaurant din capitala. In restaurant,un grup de muncitori beau,mancau,cantau…
    - Asculta, Traiane! De unde au astia bani? Au salarii draga?
    - Asa se explica!
    Totusi, presedintelui i s-a parut cam deplasata veselia lor de…muncitori.
    - Voi stiti cine sunt eu? Daca strang surubul, tot asa va bucurati?
    - Daa! raspunde unul mai coltos.
    - Si daca strang surubul mai mult?
    - Noi o ducem si mai bine! raspunsera aproape in cor..
    - Da ce sunteti voi, mai?
    - Noi suntem GROPARI !

  •  
    • 8901 mesaje
    30 Ian 2012, 11:53
    7 0
      În plan american, o moviliţă de zăpadă. Din moviliţă, scoate capul un vierme. Priveşte îngrijorat în toate direcţiile şi cântă. Atras de cântecul lui, apare un ciumpalac. El agită o pancartă pe care scrie "De-misia!". Cadrul se lărgeşte şi observăm că ne aflăm într-o mahala ineptă. 500 de paltoane, hanorace şi cojoace (sau 1500, sau 3000) dansează  hasanthi: "Iarna nu e ca mai an, nici Emil ca Salman Khan".

           Plan ansamblu: troiene la Şindriliţa. Tiruri şi camioane împotmolite de câteva zile. Nimic nu mişcă. Într-un târziu, pe zăpadă, se agită umbra unui elicopter. Din elicopter, pe frânghie, coboară Primul Ministru. Ţine în mână un pahar cu ceai fierbinte şi cântă: "Cu mentă şi sunătoare/ Iese ţara din ninsoare". Şoferii coboară din cabine şi încing un dans cu strigături: "Muşeţel şi rostopască/ Salvatorul să trăiască!"
           În plan detaliu, telefonul de pe biroul Premierului sună lung. Plan general: biroul e gol. Se aude vocea lui Jeffrey Franks: lasă un mesaj din care se înţelege doar melodia, nu şi cuvintele.

           Autostrada A1 (a nu se confunda cu cealaltă, care se cheamă, logic, A2). Civili în autoturisme, autoturismele - sub nămeţi. Optimism. Kilometrul 18. Nu mai au benzină, nu mai au baterie la telefon. După 24 de ore, la momentul oportun, apare Primul Ministru, cu ministrul Apărării, ministra Transporturilor şi o lopată. Dă la zăpadă şi cântă cu vocea gâtuită de emoţie: "O să luăm de-acum măsuri fireşti/ Telegondolă până la Piteşti!/ Ea nu se-mpotmoleşte în nămeţi/ Ajung la voi! Mai rezistaţi o zi, băieţi..."

           Happy End: toate problemele se rezolvă, viermii şi ciumpalacii din mahalaua ineptă fac un om de zăpadă, omul de zăpadă cântă la morcov. Gerul se înteţeşte. România bate artistic pasul pe loc, ca să se încălzească.

    Lelia Munteanu

  •  
    • 7743 mesaje
    30 Ian 2012, 12:19
    0 0

  •  
    • 2642 mesaje
    31 Ian 2012, 09:52
    0 5

    Greierele românesc şi furnica

     

    1. VERSIUNEA ELVEŢIANĂ

    Furnica munceşte din greu toată vara în arşiţă.

    Îşi clădeşte casa şi pregăteşte provizii pentru iarnă.

    Greierele crede că furnica e proastă, râde, dansează şi se joacă.

    Odată iarna venită, furnica stă la căldură şi mănâncă bine.

    Greierele tremurând de frig nu are nici hrană nici adăpost şi moare

    îngheţat.

    SFÂRŞIT

    2. VERSIUNEA ROMÂNEASCĂ

    Furnica munceşte din greu toată vara în arşiţă.

    Îşi clădeşte casa şi pregăteşte provizii pentru iarnă.

    Greierele crede că furnica e proastă, râde, dansează şi se joacă.

    Odată iarna venită, furnica stă la căldură şi mănâncă bine.

    Greierele tremurând de frig organizează o conferinţă de presă şi

    întreabă de ce furnica are dreptul să stea la căldură şi să mănânce

    bine în timp ce alţii, mai puţin norocoşi decât ea, suferă de frig şi

    foame.

    Televiziunea Antena realizează emisiuni în direct care arată greierele

    tremurând de frig şi difuzează extrase video cu furnica stând frumos

    la căldură într-o casă confortabilă, cu o masă plină de provizii.

    Românii sunt şocaţi de faptul că, într-o ţară atât de bogată, bietul

    greiere e lăsat să sufere în timp ce alţii trăiesc în huzur.

    Ziariştii de la trustul Adevarul fac interviuri în care întreabă de ce furnica s-a îmbogăţit

    pe spinarea greierului şi interpelează guvernul pentru a mări

    impozitele furnicii, astfel încât aceasta să plătească "cât se

    cuvine".

    Se organizează manifestaţii în faţa casei furnicii.

    Funcţionarii publici decid să facă grevă de solidaritate 59 de minute

    pe zi pe o perioadă nelimitată.

    Un filosof la modă scrie o carte care demonstrează legăturile

    furnicii cu torţionarii de la Auschwitz.

    Ca răspuns la sondaje, guvernul emite o lege privind egalitatea

    economică şi o lege (aplicată retroactiv asupra perioadei de vară)

    anti-discriminare.

    Impozitele furnicii sunt mărite şi furnica primeşte o amendă pentru

    că nu l-a angajat pe greiere ca asistent.

    Casa furnicii este confiscată de autorităţi pentru că furnica nu are

    destui bani ca să-şi plătească şi amenda şi impozitele.

    Furnica pleacă din România şi se instalează în Elveţia unde

    contribuie la bogăţia economică.

    Televiziunea face un reportaj despre greiere care de acum s-a

    îngrăşat.

    Acesta este pe cale să termine proviziile furnicii, chiar dacă

    primăvara e încă departe. În casa furnicii se ţin în mod regulat

    întruniri ale artiştilor şi scriitorilor de stânga.

    Cântăreţul Ickxsulescu compune cântecul "Furnică, opreşte-te!"

    Fosta casă a furnicii, devenită locuinţă socială pentru greiere, se

    deteriorează pentru că acesta nu face nimic pentru a o întreţine.

    Guvernului îi este reproşată lipsa mijloacelor.

    Este înfiinţată o comisie de anchetă ce va costa 50 milioane de euro.

    Greierele moare de supradoză cu etnobotanice.

    Ziarele şi televiziunile comentează eşecul guvernului de a redresa

    cum trebuie problema inechităţii sociale.

    Casa este invadată de o bandă de gândaci tuciurii.

    Gândacii organizează cămatăria, prostitutia, taxele de protectie,

    traficul de droguri şi terorizează comunitatea.

    Guvernul se felicită pentru diversitatea multiculturală a României.

    SFÂRŞIT



    Concluziile le trageti voi.


    Acest mesaj a fost editat de către citrice: 31 Ian 2012, 09:52
  •  
    • 2642 mesaje
    31 Ian 2012, 10:08
    0 5

    http://www.gandul.info/politica/crin-antonescu-ma-imprumut-pe-durata-protestului-parlamentar-este-singura-forma-de-venit-9189812



    Nu se poate asa ceva! Am ras cu lacrimi. Asta ori e prost, ori e prost. Sau ne crede pe toti prosti?


  •  
    • 12819 mesaje
    31 Ian 2012, 11:14
    0 5
    citrice said:
    http://www.gandul.info/politica/crin-antonescu-ma-imprumut-pe-durata-protestului-parlamentar-este-singura-forma-de-venit-9189812



    Nu se poate asa ceva! Am ras cu lacrimi. Asta ori e prost, ori e prost. Sau ne crede pe toti prosti?


     
    iti dai seama daca astia sunt atat de prosti (ponta si antonescu), cat de idioti pot fi cei care sponsorizeaza (mituiesc) partidul (voiculescu, patriciu), si cat de pelicani sunt cei din partid care accepta sa fie condusi de prosti numai pentru a nu pierde beneficiile "puterii".
    daca a ajuns sa ma dezguste si mircea diaconu...

  •  
    • 8403 mesaje
    31 Ian 2012, 22:21
    0 0
    tsunnami said:


     
    iti dai seama daca astia sunt atat de prosti (ponta si antonescu), cat de idioti pot fi cei care sponsorizeaza (mituiesc) partidul (voiculescu, patriciu), si cat de pelicani sunt cei din partid care accepta sa fie condusi de prosti numai pentru a nu pierde beneficiile "puterii".
    daca a ajuns sa ma dezguste si mircea diaconu...

     

     

    uneri, am sentimentul ca astia sunt platiti special pentru a face circ. ca totul este doar o piesa proasta, cu un regizor si mai prost.

     

    numai idealistii ar mai zgudui clasa politica din adormirea asta...

     

  •  
    • 10816 mesaje
    1 Feb 2012, 00:10
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 12819 mesaje
    1 Feb 2012, 00:52
    0 3
    Hai sa-ti zic o relevatie...

    L-am ascultat azi la base, eram in masina veneam de la ambasada turciei.
    am auzit ca in 2011 fata de 2010 exporturile au crescut de la 10 miliarde de dolari la 45 de miliarde de euro... nice, asta n-o stiam., si restu'

    ajuns acasa dau pe antena3, pe realitatea, pe otv, le ascult suspinele la bruxelles a impotentilor antonescu-ponta, acum il ascult pe badea, care, de multe ori il ascult cu placere. acuma, mircea badea e un om destept, acum insa trebuie sa cante frumos cum vrea patronul lui, in linia partidului..
    si imi repeta el de cateva ori, ca sunt oameni destepti, care sunt normali, si oameni care-l pupa-n fund pe basescu. si o zice chiar de cateva ori...
    si stau asa ca prostu si ma gandesc.

    bah, dar chiar eu ajung sa il pup in fund pe base. si intrebandu-ma eu, de ce.. pai ma apuca revelatia...,
    pai eu il sustin pe basescu vazand realitatea de dincolo de basescu.

    atat. te uiti doar cum ar arata clasa politica, goala
    pai antonescu, ponta, badea ciutacu, gadea et co, mircea dinescu, etc, etc,etc
    pai daca eu ii vad numai p-astia... bai fratilor.., useleul cred ca o sa aiba o problema spre toamna.. useleul va convinge zi de zi ca oamenii normali nu prea reactioneaza ca ei. cerem sanctiuni la strasbourg, nu am cerut sanctiuni, ne dam demisia, nu ne mai dam demisia, facem greva parlamentara, dar nu e chiar, chemam la mitingoamenii, anuntam 40,000, se strang 10,000 aduci in bucuresti 20,000, din care jumate s-au dus in orasul chinezesc la cumparaturi, reprezentanti de seama ai opozitiei vorbind murdar si vulgar...
    CARE E ALTERNATIVA MEA LA BASESCU????
    pe masura ce trece timpul, ma gasesc tot mai atras de aripa pedelista, fara sa vrea ei sa ma atraga, de fapt fug de aripa aialalta
    stupid, nu?
  •  
    • 12819 mesaje
    1 Feb 2012, 00:58
    0 1
    dalia05 said:

     Ajunsei la Nancy, avion plecat cu o ora intarziere, alergat scos limba prins tren de 14.13 cu RER care sa taraie ca metroul din Buc cand face pauze intre statii, traiasca globalizarea si cumparatul de bilete de la automat cu card romanesc chipuit, sunt pe faza, dezbat cu voi

     
    imi tii locu-n weekend.. merg spre turcia cu masina,

  •  
    • 7743 mesaje
    1 Feb 2012, 08:26
    6 0
    dalia05 said:

     Citrice, se ;pusera USLasii cu voturi negative pe tine ca spui bancuri noi in timp ce ei adapteaza bancuri vechi cu Ceasca... etc



     dalia, e parerea ta si-a lui citrice nu mi-as pierde vremea sa adaptez bancurile, pentru ce?
     apoi,nu mai e voie cu bancuri,  dragi basisti? mai coborati din inaltimea arogantei si a geniului,pe pamant ..sunt doar bancuri la urma urmei.


    iubirea pentru Ponta si Antonescu e doar in capul vostru, mie una, repet din nou,mi-e greata de toata clasa politica,  de pieptul lor batut cu caramida.
     
    iar pentru voi ce pupati puterea-n fund,creiere luminate, USLA insemna Unitate de lupa antiterorista!   scrieti USLa dar ati USLA-shito .intelegeti? basistul e ala de canta la contrabas. sa n-avem vorbe.
     )

  •  
    • 8403 mesaje
    1 Feb 2012, 09:19
    0 1


    MIrcea Badea nu a constatat si ce vocabular au cei care sunt contra presedintelui si a guvernului? nu stie el ca pe timpul lui Seres avea profit Voiculescu de la stat 50.000 de euro pe zi (daca nu mai mult)? nu a constatat Badea ca cei care l-au sprijinit pe presedinte au avut bun simt si si-au vazut de ale lor?

    ehei...si ce aroganta exista la taberele adverse (anti- Basescu si tot ce e legat de el)....cata educatie, cata noblete, cat mahalagism de joasa speta si cata manipulare disperata....

     

    Da, o fi Badea destept, dar ce folos ca face ceva singur pe desteptaciunea sa? a fi destept nu inseamna a te cobori la un anumit nivel care este caracteristic si mahalalei tiganesti si neputintei omenesti....

     

    dar nah...oi fi eu prea perfectionista!


    Acest mesaj a fost editat de către scanteie: 1 Feb 2012, 10:25
  •  
    • 2642 mesaje
    1 Feb 2012, 09:54
    0 5
    _Eva said:
    dalia05 said:

     Citrice, se ;pusera USLasii cu voturi negative pe tine ca spui bancuri noi in timp ce ei adapteaza bancuri vechi cu Ceasca... etc



     dalia, e parerea ta si-a lui citrice nu mi-as pierde vremea sa adaptez bancurile, pentru ce?
     apoi,nu mai e voie cu bancuri,  dragi basisti? mai coborati din inaltimea arogantei si a geniului,pe pamant ..sunt doar bancuri la urma urmei.


    iubirea pentru Ponta si Antonescu e doar in capul vostru, mie una, repet din nou,mi-e greata de toata clasa politica,  de pieptul lor batut cu caramida.
     
    iar pentru voi ce pupati puterea-n fund,creiere luminate, USLA insemna Unitate de lupa antiterorista!   scrieti USLa dar ati USLA-shito .intelegeti? basistul e ala de canta la contrabas. sa n-avem vorbe.
     )

     
    Foarte frumos te exprimi. Ca o adevarata doamna din sanul USL-ului.

  •  
    • 12819 mesaje
    1 Feb 2012, 11:02
    0 4
    citrice said:
    _Eva said:
     
    iar pentru voi ce pupati puterea-n fund,creiere luminate, USLA insemna Unitate de lupa antiterorista!   scrieti USLa dar ati USLA-shito .intelegeti? basistul e ala de canta la contrabas. sa n-avem vorbe.
     )

     
    Foarte frumos te exprimi. Ca o adevarata doamna din sanul USL-ului.

     

    e ceea ce-ti ziceam mai devreme:



    tsunnami said:

    pai eu il sustin pe basescu vazand realitatea de dincolo de basescu.

     
    care e mult mai rea (si ca realitate si ca figura de stil)