Demiterea lui TRAIAN BASESCU

  •  
    • 8403 mesaje
    4 Feb 2012, 20:48
    0 0
    andrada86 said:

    Incearca, rogu-te, sa nu il apostrofezi nici tu, acum, tocmai pt ca si-a revenit.

     

    Andrada, nu il sanctionez pentru optiunile politice. nu sunt genul.nu am de gand sa cultiv in mine un animal ce sare imediat cand aude o opinie contrara. in plus, eu consider ca numai in timp se va vedea valoarea actualei guvernari.

     

    il sanctionez pentru spectacol.

     

    daca , fir-ar sa fie, nici intelectualii nu militeaza pentru a crea niste emisiuni -exemplu de dialog la TV...atunci chiar ca o sa ne plangem doar de comportament manelistic in mass media.

     

    iar eu sunt satula ca a invadat si viata de zi cu zi asta.


    Acest mesaj a fost editat de către scanteie: 4 Feb 2012, 20:56
  •  
    • 8901 mesaje
    4 Feb 2012, 20:56
    0 0
    scanteie said:
    andrada86 said:

    Incearca, rogu-te, sa nu il apostrofezi nici tu, acum, tocmai pt ca si-a revenit.

     

    Andrada, nu il sanctionez pentru optiunile politice. nu sunt genul.nu am de gand sa cultiv in mine un animal ce sare imediat cand aude o opinie contrara. in plus, eu consider ca numai in timp se va vedea valoarea actualei guvernari.

     

    Fiecare are propria masura a timpului. Ceea ce unuia ii ia 10 ani, altuia ii ia 2....

    il sanctionez pentru spectacol.

     Tocmai. A facut si destule spectacole dizgratioase, specifice pupincuristilor. Crede-ma, l-am vazut, l-am dispretuit, dar am tacut. La fel ca tine, am gandit doar ca, in timp, isi va da seama de valoarea actualei puteri. Si am avut dreptate (se pare).

     

  •  
    • 12819 mesaje
    4 Feb 2012, 21:20
    0 0
    andrada86 said:Cineva de la putere care n-are sange in instalatie n-are ce cauta la o emisiune tv, indiferent de moderator/invitati. Risca a fi luat pe sus, mai ales in aceste zile.

    N-am urmarit emisiunea, dar pe Hurezeanu nu-l pot contesta. Ar insemna sa nu (prea) mai ramanem cu oameni de valoare si as regreta. Si ma refer la adevaratii intelectuali, personalitati de marca, nu politruci, adesea inculti, papusari, amuzanti sau enervanti si...cam atat.

     
    nu am vazut- emisiunea caci am plecat din tara azi dimineata spre turcia, cand am auzit ca s-a redeschis giurgiu. acum sunt in stara zagora, misto orasel, misto hotel, ieftin, oameni grozavi, calzi.
    nu mi-a placut hurezeanu nici cand vorbea la europa libera.

    vrei un politician adevarat?
    gyorgy frunda.
    dac-ar candida la presedintie, ar fi alesul meu fara ezitare. un om politic vertical, perfect, care stie sa-si sustina punctul de vedere fara violenta si totusi cu fermitate.

  •  
    • 12819 mesaje
    4 Feb 2012, 21:28
    0 0
    andrada86 said:

     

    il sanctionez pentru spectacol.

     Tocmai. A facut si destule spectacole dizgratioase, specifice pupincuristilor. Crede-ma, l-am vazut, l-am dispretuit, dar am tacut. La fel ca tine, am gandit doar ca, in timp, isi va da seama de valoarea actualei puteri. Si am avut dreptate (se pare).

     

     
    depinde ce intelegi tu prin valoare.
    speculez, eminescu, crezul, gramatica perfecta, zero pentru economia tarii. zero pentru mine.

  •  
    • 8403 mesaje
    4 Feb 2012, 21:35
    1 0
    tsunnami said:

     

     
    depinde ce intelegi tu prin valoare.
    speculez, eminescu, crezul, gramatica perfecta, zero pentru economia tarii. zero pentru mine.

     

    Tu vrei probabil, un pumn, doua, in coaste.

    ce ai bre, cu Eminescu? si cu regulile gramaticii ce ti s-a nazarit? sunt atat de greu de invatat?


    Acest mesaj a fost editat de către scanteie: 4 Feb 2012, 21:45
  •  
    • 8403 mesaje
    4 Feb 2012, 21:39
    0 0
    andrada86 said:

    Fiecare are propria masura a timpului. Ceea ce unuia ii ia 10 ani, altuia ii ia 2....

    Andrada, numai in poveste creste Fat Frumos intr-un an cat altii in cinci ( zece)..

     

    Tocmai. A facut si destule spectacole dizgratioase, specifice pupincuristilor. Crede-ma, l-am vazut, l-am dispretuit, dar am tacut. La fel ca tine, am gandit doar ca, in timp, isi va da seama de valoarea actualei puteri. Si am avut dreptate (se pare).

     

    Si daca si-a dat seama de valoarea actualei puteri si, in principiu, acum e de aceeasi opinie cu tine, e bun? eu tocmai genul asta as dispretui.nu pentru ca e cu opozitia, ci pentru ca e capabil de traseism. de la Europa libera la A. Nastase, apoi Basescu si in final, iar comunistoizii.

     

     


    Acest mesaj a fost editat de către scanteie: 4 Feb 2012, 22:17
  •  
    • 2554 mesaje
    4 Feb 2012, 22:12
    5 0
    Dar tu ce intelegi prin valoare, Tsunnami?
    Banul, puterea, maneaua, prin manea intelegand zgomot? Sarmaua, OTV, scandalul, micul? Tzatzismul?
    Valoare inseamna nestiinta?

    Spre deosebire de tine, pot raspunde la intrebari.
    Daca nu esti in stare sa respecti legile unei tari, asa cum e ea, de ce nu te cari? Am retinut, mergi spre Turcia, ramai acolo.

    Stii care-i valoarea? Stii ce-i aia valoare? Include si gramatica, indiferent ca-i dai atat de putina importanta - e vorba de prestanta, de CV, te prezinti in scris, tu te-ai ,,laudat" destul pe aici, ti-ai pus eticheta. Nu ca te-ar interesa, dar chiar esti zero. Ai fi un bun slujbas, executant, dar atat.



  •  
    • 12819 mesaje
    4 Feb 2012, 23:44
    0 0
    scanteie said:
    tsunnami said:

     

     
    depinde ce intelegi tu prin valoare.
    speculez, eminescu, crezul, gramatica perfecta, zero pentru economia tarii. zero pentru mine.

     

    Tu vrei probabil, un pumn, doua, in coaste.

    ce ai bre, cu Eminescu? si cu regulile gramaticii ce ti s-a nazarit? sunt atat de greu de invatat?

     
    de la tine e okay..

  •  
    • 12819 mesaje
    5 Feb 2012, 00:02
    0 1
    zzepelina said:Dar tu ce intelegi prin valoare, Tsunnami?
    Banul, puterea, maneaua, prin manea intelegand zgomot? Sarmaua, OTV, scandalul, micul? Tzatzismul?
    Valoare inseamna nestiinta?

    Spre deosebire de tine, pot raspunde la intrebari.
    Daca nu esti in stare sa respecti legile unei tari, asa cum e ea, de ce nu te cari? Am retinut, mergi spre Turcia, ramai acolo.

    Stii care-i valoarea? Stii ce-i aia valoare? Include si gramatica, indiferent ca-i dai atat de putina importanta - e vorba de prestanta, de CV, te prezinti in scris, tu te-ai ,,laudat" destul pe aici, ti-ai pus eticheta. Nu ca te-ar interesa, dar chiar esti zero. Ai fi un bun slujbas, executant, dar atat.



     
    la alde voi de multe ori imi economisesc energia.. nu ajung nicaieri.

    schimbi nick-uri sa te dai rotunda, ma faci porc, si asta doar pentru ca iubesti opozitia. ca ce? ca n-am retinut unde s-a nascut panarama aialalta? da' ce e obligatoriu sa va fac evidenta?
    i-am zis ca e ipocrita DACA ar fi trait in afara tarii, pentru ca a ocolit raspunsul.
    atat. daca se simte in continuare, n-are decat. dar a demonstrat si ea proasta crestere

    ca nu respect eu legile?
    ce legi? alea ale bunului simt? ia masoara-ti nasul si vezi care e mai lipsit de buna crestere, al meu sau al tau. ca am intrebat unde e crima alegerilor comasate inseamna ca nu respect legile? tu incelegi ce scrii?


    valoarea pentru societate inseamna rezultate. mi se rupe-n 14 daca stie gramatica sau daca poate sa recite luceafaru.
    daca stie sa-si puna echipa la munca si sa iasa din asta ceva bun, cam atat ma intereseaza, restul tine de persoana lui, de familia lui, prieteni etc. nu ma mai priveste pe mine.
    retine ca n-am vehiculat nici un nume de politician.
    "ceva bun" inseamna crearea conditiilor pentru dezvoltarea soceitatii economice, scaderea somajului, bunastare.

    "chiar esti zero. Ai fi un bun slujbas, executant, dar atat."


    pai si ce altceva conteaza?
    de ce te-ar durea pe tine faptul ca eu sunt incult? cu ce te-ar ajuta sa nu fiu?

  •  
    • 12819 mesaje
    5 Feb 2012, 00:04
    0 0
    scanteie said:
    ce ai bre, cu Eminescu? si cu regulile gramaticii ce ti s-a nazarit? sunt atat de greu de invatat?

     
    stai sa te iau si pe tine,
    tu ce cauti la un politician cand il votezi?
    ia ca m-ai facut curios

  •  
    • 8403 mesaje
    5 Feb 2012, 02:34
    1 0
    tsunnami said:
    scanteie said:
    ce ai bre, cu Eminescu? si cu regulile gramaticii ce ti s-a nazarit? sunt atat de greu de invatat?

     
    stai sa te iau si pe tine,
    tu ce cauti la un politician cand il votezi?
    ia ca m-ai facut curios

     

     credeam ca ai aflat pana acum.

     

    sa fie in primul rand,   speranta si un generator de speranta si optimism. si ce e mai important, sa fie un vizionar! sa fie capabil sa ii faca si pe altii sa doreasca ceea ce vede el. sa comunice cum trebuie. sa si asculte. sa nu fie vanitos- asta ma calca pe nervi si il face sa faca prostii. urmeaza, logic,  vulnerabilitate.

     

    si, ce e cel mai important, sa fie un exemplu. cat mai pozitiv. tenace, hotarat.  sa se vada faptele, nu vorbele.

     

    atata timp cat un astfel de om are impact, societatea se urneste. ca vrea, ca nu vrea.

     

    ps- si daca ii face pana si pe tigani sa invete gramatica cu drag, il pun langa icoana) caci au fost timpuri in care alti vizionari au crezut in limba romana. au pastrat-o, au imbogatit-o, au facut in asa fel incat cu ea ....sa nu fim atat de saraci. "fraieri", asa, ca Eminescu. unii trebuie sa mai mentina si spiritul treaz. restul, se pt ocupa de economie)


    Acest mesaj a fost editat de către scanteie: 5 Feb 2012, 02:40
  •  
    • 12819 mesaje
    5 Feb 2012, 09:48
    0 0
    scanteie said:

     credeam ca ai aflat pana acum.

     

    sa fie in primul rand,   speranta si un generator de speranta si optimism. si ce e mai important, sa fie un vizionar! sa fie capabil sa ii faca si pe altii sa doreasca ceea ce vede el. sa comunice cum trebuie. sa si asculte. sa nu fie vanitos- asta ma calca pe nervi si il face sa faca prostii. urmeaza, logic,  vulnerabilitate.

     

    si, ce e cel mai important, sa fie un exemplu. cat mai pozitiv. tenace, hotarat.  sa se vada faptele, nu vorbele.

     

    atata timp cat un astfel de om are impact, societatea se urneste. ca vrea, ca nu vrea.

     

    ps- si daca ii face pana si pe tigani sa invete gramatica cu drag, il pun langa icoana) caci au fost timpuri in care alti vizionari au crezut in limba romana. au pastrat-o, au imbogatit-o, au facut in asa fel incat cu ea ....sa nu fim atat de saraci. "fraieri", asa, ca Eminescu. unii trebuie sa mai mentina si spiritul treaz. restul, se pt ocupa de economie)

     
    io zic ca treabuie sa fie leader, realist, un om care a demonstrat ceva pana acum, curajos in decizii si tenace.
    altfel... si constantinescu are calitatile pe care tu le-ai scris..., si totusi... dupa parerea mea a fost cel mai slab presedinte al romaniei din toate timpurile, o rusine pentru clasa din care face parte

  •  
    • 8403 mesaje
    5 Feb 2012, 11:33
    1 0
    tsunnami said:
    scanteie said:

     

     
    io zic ca treabuie sa fie leader, realist, un om care a demonstrat ceva pana acum, curajos in decizii si tenace.
    altfel... si constantinescu are calitatile pe care tu le-ai scris..., si totusi... dupa parerea mea a fost cel mai slab presedinte al romaniei din toate timpurile, o rusine pentru clasa din care face parte

     

    stiu. de ce crezi ca am preferat sa il votez pe Basescu in locul lui Geoana sau a lui Antonescu? pentru ca atunci cand e vorba de politica nu merge neaparat cu politetea si cu manierele bune. iti trebuie ceva curaj din acela nebun. altfel,  se ajunge la "m-au invins structurile".

     

    insa este necesar si omul care intelege semnificatia valorilor unui neam. in definitiv, ai nu ai simtul valorilor, poti urca. insa nu poti atinge acel nivel real daca nu ai si ceea ce iti trebuie cu adevarat in anumite momente cheie.

     

    din punctul meu de vedere, mi-e indiferent cata gramatica vrea sa invete cineva sau cata cultura generala cunoaste.fiecare cu cat poate si fiecare are dreptul la alegerile sale. cand insa omul cu deficiente in acest sens ataca mizerabil pe acela care este intr-adevar pregatit- si se intampla des, pentru ca apare un sentiment de inferioritate, care, te asigur...este prezent si la cei harsiti si trecuti prin ciur si darmon si care ii determina sa faca niste erori ce ii pot costa multe. ...ei bine..cand se intampla asta, nu  e un spectacol prea placut. si nimic constructiv in asta. doar distructiv. pentru toata lumea


    Acest mesaj a fost editat de către scanteie: 5 Feb 2012, 11:36
  •  
    • 8901 mesaje
    5 Feb 2012, 17:16
    0 0
    Pe toate posturile de televiziune se vorbeste despre "sacrificarea lui Boc".
    Daca va fi peste o zi sau peste trei, conteaza mai putin.

    Compromis? Necesitate? Salvare?
  •  
    • 2554 mesaje
    5 Feb 2012, 19:53
    0 0
    tsunnami said:
    zzepelina said:Dar tu ce intelegi prin valoare, Tsunnami?
    Banul, puterea, maneaua, prin manea intelegand zgomot? Sarmaua, OTV, scandalul, micul? Tzatzismul?
    Valoare inseamna nestiinta?

    Spre deosebire de tine, pot raspunde la intrebari.
    Daca nu esti in stare sa respecti legile unei tari, asa cum e ea, de ce nu te cari? Am retinut, mergi spre Turcia, ramai acolo.

    Stii care-i valoarea? Stii ce-i aia valoare? Include si gramatica, indiferent ca-i dai atat de putina importanta - e vorba de prestanta, de CV, te prezinti in scris, tu te-ai ,,laudat" destul pe aici, ti-ai pus eticheta. Nu ca te-ar interesa, dar chiar esti zero. Ai fi un bun slujbas, executant, dar atat.



     
    la alde voi de multe ori imi economisesc energia.. nu ajung nicaieri.
    exprimare de academician, nu alta
    schimbi nick-uri sa te dai rotunda, ma faci porc (era proc, exprimarea ta, cuvantul tau, nu mai pot decat sa-ti desenez, poate asa procepi?), si asta doar pentru ca iubesti opozitia. Total gresit, dar stiu, nu ai timpul si nici disponibilitatea de a citi  ca ce? ca n-am retinut unde s-a nascut panarama aialalta? Vezi ca jignesti? Sau nu-ti dai seama? Si nu, nu am nici o gara cu Eva, dimpotriva... da' ce e obligatoriu sa va fac evidenta? Nu, dragule, dar atunci daca nu stii prin lipsa unor informatii, din lenea de a citi, nu te mai da cocosel, crezand ca esti detinatorul adevarului absolut
    i-am zis ca e ipocrita DACA ar fi trait in afara tarii, pentru ca a ocolit raspunsul. DACA ai fi scris asa, ma indoiesc ca m-as fi luat de postarea ta. DACA ai avea putin sange si rabdare sa mai citesti si altceva in afara postarilor tale, uite-te in urma
    atat. daca se simte in continuare, n-are decat. dar a demonstrat si ea proasta crestere Si spui de aia 7 ani? Cred ca ti i-ai pierdut demult. In functie de ce criterii cataloghezi?

    ca nu respect eu legile? Nu ma intorc sa-ti dau citat, unde-ti spuneai ca nu te intereseaza de constitutie, legi etc sau ceva de genul asta.
    ce legi? alea ale bunului simt? ia masoara-ti nasul si vezi care e mai lipsit de buna crestere, al meu sau al tau. Bre, si tu acu', nasul meu nu are buna crestere, deci e mai micut. ca am intrebat unde e crima alegerilor comasate inseamna ca nu respect legile? tu incelegi ce scrii? Eu incerc sa INCELEG ce scrii tu, e suficient. Dar tu ai citit raspunsul pe care ti l-am dat apropo de comasarea alegerilor? L-ai ,,inceles"?


    valoarea pentru societate inseamna rezultate. mi se rupe-n 14 daca stie gramatica sau daca poate sa recite luceafaru. Din fericire, nu esti tu miezul din dodoasca
    daca stie sa-si puna echipa la munca si sa iasa din asta ceva bun, cam atat ma intereseaza, In propozitie nu-i vorba de ceea ce te intereseaza in mod direct, e un subiect de interes general restul tine de persoana lui, de familia lui, prieteni etc. nu ma mai priveste pe mine.
    retine ca n-am vehiculat nici un nume de politician.
    "ceva bun" inseamna crearea conditiilor pentru dezvoltarea soceitatii economice, scaderea somajului, bunastare. Ceva bun, pentru tine inseamna bunastare, adevarat. Ceva bun inseamna investitii, alea creaza beneficiul. Dar promit ca-i ultima data cand imi bat tastatura pentru a-ti raspunde.

    "chiar esti zero. Ai fi un bun slujbas, executant, dar atat."


    pai si ce altceva conteaza?  Atunci nu mai emite pretentii de organizator
    de ce te-ar durea pe tine faptul ca eu sunt incult? Ca te citesc pe aici si gandeste-te ca te citesc si altii care si-ar putea forma o parere asupra subiectelor discutate

    cu ce te-ar ajuta sa nu fiu? Material, cu nimic. Daca nu asta-i ceea ce conteaza cel mai mult pentru tine, as continua, insa ma tem ca nu-i asa

     

  •  
    • 2554 mesaje
    5 Feb 2012, 20:00
    0 0
    andrada86 said:Pe toate posturile de televiziune se vorbeste despre "sacrificarea lui Boc".
    Daca va fi peste o zi sau peste trei, conteaza mai putin.

    Compromis? Necesitate? Salvare?

     

    Parerea mea e ca ar fi o solutie de compromis pentru PDL, nu stiu daca si viabila.

    Insa nu cred ca E. Boc se va da dus. Gandeste-te la ce optiuni ar avea: profesor de drept constitutional? Primar al Clujului? Deputat sau senator?

     

    PS. Nici solutia adoptata de opozitie nu-i valabila: greva parlamentara? Cui foloseste? Imaginii opozitiei in nici un caz.


    Acest mesaj a fost editat de către zzepelina: 5 Feb 2012, 20:05
  •  
    • 2554 mesaje
    5 Feb 2012, 20:11
    0 0

     

     

    Samoa, Ella, multam de voturi.

     

    Scanteie, am vrut sa-ti votez un raspuns, imi da actiune invalida. Dar trebuia sa stii intentia

  •  
    • 10816 mesaje
    5 Feb 2012, 20:15
    1 3
    Mesaj şters de administrator
    Acest mesaj a fost editat de către Deleted Member: 5 Feb 2012, 20:16
  •  
    • 2554 mesaje
    5 Feb 2012, 20:20
    1 0
    dalia05 said:
    zzepelina said:
    andrada86 said:Pe toate posturile de televiziune se vorbeste despre "sacrificarea lui Boc".
    Daca va fi peste o zi sau peste trei, conteaza mai putin.

    Compromis? Necesitate? Salvare?

     

    Parerea mea e ca ar fi o solutie de compromis pentru PDL, nu stiu daca si viabila.

    Insa nu cred ca E. Boc se va da dus. Gandeste-te la ce optiuni ar avea: profesor de drept constitutional? Primar al Clujului? Deputat sau senator?

     

    PS. Nici solutia adoptata de opozitie nu-i valabila: greva parlamentara? Cui foloseste? Imaginii opozitiei in nici un caz.

     

     

    Din cate stiu, este conferentiar universitar, catedra plus pozitia de senator/deputat ar fi ok, se mai odihneste si scapa de ironiile presei si ale opozitiei. Mie, sincer, mi se pare complet aiurea sa il schimbe acum, Am citit ca nenea de la FMI a declarat ca in 2011 Romania a avut o crestere economica mai mare decat cea preconizata si ca in 2012 avem toate sansele la crestere economica mai modesta, e drept (din cauza recesiunii zonei euro  )  dar peste media europeana. Adica de ce sa vina altul sa creasca pensiile si salariile?! Lasa sa le dea inapoi ala care le-a taiat.

     ar fi ok, daca ar reusi sa fie ales. Ma indoiesc la cata popularitate are, indiferent de motive (corecte sau nu)

     

    Bine ca te-am prins, colica biliara sigur se rezolva cu bere si covrigi?

  •  
    • 10816 mesaje
    5 Feb 2012, 20:25
    0 3
    Mesaj şters de administrator
    Acest mesaj a fost editat de către Deleted Member: 5 Feb 2012, 20:27