Din dragoste de bebelusi

  •  
    • 1532 mesaje
    17 Mar 2014, 07:53
    0 0
    dancing_fawn said:Topicul asta nu l-am facut pentru mine, ci pentru toate mamicile. Bertha, Joplin, si ele sunt proaspat mamici. Mai sunt eve care au trecut prin ce trecem noi acum si ne-ar prinde bine experienta lor, chiar daca pruncii lor au depasit stadiul de sugari.
    Ana, nu mai sunt in Iasi de prin iunie, m-am mutat in alt capat de tara
    Cu depresia nu stiu, inca nu am experimentat-o, desi trec si eu prin aceleasi frici ca si bertha, cand plange parca nu mai stiu ce trebuie sa fac. Acum avem colici si zau ca nu stiu cu ce sa-l mai linistesc. Am incercat Baby Drink, dar parca nu da rezultate tot timpul. Azi a plans cam mult, se incordeaza, il doare burtica. Zau ca nu mai stiu ce sa-i fac si tare ma tem ca ma asteapta o noapte alba...

     

    Dancing, felicitari, in primul rand. :* Copilul asa de mic plange ori ca ii este foame, ori ca trebuie schimbat ori din cauza colicilor... cauta remedii naturale impotriva colicilor... parerea mea

  •  
    • 13597 mesaje
    17 Mar 2014, 08:30
    3 0
    Mesaj şters de administrator
    Acest mesaj a fost editat de către Deleted Member: 15 Iun 2016, 10:00
  •  
    • 2297 mesaje
    17 Mar 2014, 08:31
    1 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 4007 mesaje
    17 Mar 2014, 12:10
    0 0
    Dancing, sa-ti traiasca bebelusul, sa fie sanatos si norocos !

    Vad ca ai primit deja sfaturi bune despre cum sa-l ingrijesti acum, cat e nou nascut.

    Mai ai grija la iritatia de la fundulet. Eu nu i-am dat niciodata cu pudra, ci doar cu crema Bepanthen, iar de pe la un an cu o crema din Carrefour, in cutie bleu, nemteasca ( nu mai stiu cum se numeste).
  •  
    • 141 mesaje
    17 Mar 2014, 12:49
    0 0
    Asta imi aduce aminte ca atunci cand m-a nascut mama mea era asa mandra ca eram asa de frumoasa si grasuta dar cand l-a nascut pe fratele meu a plans ca e urat cu par negru si ochi negri .Eu la nastere aveam parul blond, ochi mari albastri si nu plangeam decat atunci cand imi era foame fratele meu a fost rau ,plangea mereu .Fratele meu la cateva luni i-a cazut parul ,e saten deschis cu ochi caprui si e dragut acum!Ochii mei din albastri s-au facut caprui verzi iar parul e un saten inchis .Copii isi schimba cuoarea pielii,parul dupa cateva luni degeaba urmaresti la inceput cu cine seamana pe parcurs vezi ce trasaturi ia .Cunosc cazuri el si ea bruneti copilul blond ,glumesc ca nu e copilul lor dar seamana cu un frate .Din punctul meu de vedere e o loterie a geneor cand copilul se formeaza in burtica mamei ,stai 9 luni cu sufletul la gura si te gandesti oare cu cine o semana?Important e sa fie sanatos ca o semana cu bunica ,strabunica asta e tot al tau e!
  •  
    • 3140 mesaje
    17 Mar 2014, 12:54
    0 0
    Alina, pe cit de urita o vedeam pe fii-mea cind am nascut-o asa de frumoasa o vad acum, de, am picat in cealalta extrema, eu si cioara din poveste!
  •  
    • 16187 mesaje
    17 Mar 2014, 13:10
    3 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 3140 mesaje
    17 Mar 2014, 13:20
    0 0
    Si cei din familie nu se uitau strimb cind il auzeau ce concluzii trage?
    Sor-mea era pustoaica, avea vreo 14 ani cind a devenit matusa si vine sa vada printesa, asta o broasca urlatoare cu gura pina la urechi si mecla grena, abia avea o saptamina. O vede sor-mea si extaziata toata incepe ,,Vaiiiii, ce frumoasa e!,, tusti o ia in brate si asta face pisu pe rochia ei noua dar nici asa isprava nu a facut-o sa inceteze cu laudele si extazul pina m-am enervat si i-am taiat-o ,, Auzi, fata, inteleg ca vrei sa fii draguta si sa ma incurajezi dar deja devii penibila, crezi ca eu nu o vad ca e urita cu craci? Las-o incolo de treaba, a mea e dar stiu ca e urita!,, la care asta face ochii mari si cica ,,Te-ai timpit, tu nu vezi ce frumoasa e?,, Care frumoasa frate, era urita, urita cu spume dar sor-mea si-n ziua de azi se cruceste cind ma aude povestind faza si cica nu sunt sanatoasa la cap, ea sustine ca a vazut-o frumoasa de prima data, cum i-o fi reusit faza, n-am idee!
    Acest mesaj a fost editat de către dodonesa: 17 Mar 2014, 13:29
  •  
    • 141 mesaje
    17 Mar 2014, 13:27
    0 0
    Sunt persoane care vad ca toti bebelusii sunt frumosi , nu ii analizeaza ca restul.Fratele meu era mic, urat toata lumea zicea ca o sa moara ca e nascut prematur si acum este inalt, voinic si dragut!Fiecare cioara isi lauda puiul indiferent cum e !
  •  
    • 1532 mesaje
    17 Mar 2014, 14:01
    0 0
    tipic
  •  
    • 7743 mesaje
    17 Mar 2014, 14:14
    2 0
    Oooo, ce vad eu aici 3 proaspete mamici? asta da surpriza!

    sa va traiasca! sa va fie sanatosi si norocosi copilasii si sa va aduca multe multe bucurii!


    vad ca si aici li se da apa la moara unora si asta nu-mi place. pacat!


    fetele, e greu dar si frumos, ce sa mai zic? ma bucur mult pentru voi! eu stiu ca ii auzeam plangand chiar si atunci cand nu plangeau..faceam ce faceam 2-3 min, fuga la ei sa aud, nu cumva plang si nu-i aud eu? nu cumva nu mai respira? si altele, tot felul de frici
    asta mica era o lingava, ma dispera cu mancatul.adica nemancatul, ma miram din ce traieste, sufeream enorm.orice faceam nu manca decat ff putin. asa am fost si eu mi s-a spus. acum? as manca si pietre

    o sa invatatai din propriile greseli. o sa vedeti ca nu mai puteti face tot ce faceati inainte.faceti in ritmul vostru, odihniti-va, iesiti la aer..
  •  
    • 3613 mesaje
    17 Mar 2014, 14:35
    6 0
    Cand a nascut fiica-mea eram acolo la spital, alaturi de ginerele meu.
    Bineinteles ca l-am lasat pe el sa intre primul sa-si vada copilul!
    Cand a iesit il intreb, zambareata toata:"Ei, cum ti se pare?"
    El:"E f. frumoasa."
    Intru si eu, o vad...dar parca nu mi s-a parut chiar asa de frumoasa, dupa cum spusese el.
    Neagraaa, pletoasaaa, avea si perciuni intorsi, asa par mare avea, avea si smocuri mici de par pe urechi, exact ca elfii aia din "stapanul inelelor", si buzele umflate ca de peste! 
    M-am uitat si eu stanga-dreapta la copiii din jurul ei, sa vad in comparatie cu altii cum arata.
    Poate uitasem eu de cand nascusem, cum mai arata niste nou-nascuti.
    Mda, parca era un pic mai frumusica decat restul copiilor, dar tot urata era!
    Ies, si ma intreaba ginerele:"Cum ti se pare, mama?"
    Ce era sa-i zic? Ca are un copil urat? M-am fortat si eu sa par cat mai naturala posibil cand i-am raspuns ca este f. frumoasa, ca este un copil deosebit, ca are perciuni si buze senzuale.
    La care el:"Da, mi-a zis si mie asistenta, ca o sa faca furori printre baieti, cand va fi mare."
    Cand mi-a zis prietena mea ca buburuza e perfecta, am intrebat-o suspicioasa:"Crezi?!"
    Ea:"Daaa, cred. E perfecta."
    Dar nu puteam sa pun mare pret pe aprecierea ei in privinta copiilor, caci ea era moarta dupa absolut toti copiii.
    Deci, insist:"De ce ti se pare ca e perfecta?!"
    Ea:"Pai, tu nu vezi? Nu are niciun cusur, are si sprancene bine conturate, ceea ce copiii nu prea au la varste atat de mici."
    Mai m-am uitat o data la buburuza, am studiat-o si mi-am spus in sinea mea:"Mda, asta asa e, are sprancene!"
    Crestea, iar pe zi ce crestea se schimba. Parul si tenul i se deschideau la culoare; acum are parul saten deschis cu suvite care bat in auriu si tenul alb, parul in surplus de pe corp si smocurile de pe urechi i-au cazut, buzele i s-au mai subtiat, au ramas senzuale, dar a disparut impresia aia de peste.
    Acum da, acum chiar o vad f. frumoasa!

    In urma cu cateva luni, cand a ramas fiica-mea iar insarcinata, se apuca ginerele meu sa-si reaminteasca ce a simtit cand a fost nascuta buburuza.
    Printre altele imi zice:"Vaaaiii, mama, ce urata mi s-a parut imediat dupa nastere! Dar am tacut chitic, ca poate doar eu o vedeam asa. Cand mi-a spus asistenta ca o sa faca furori printre baieti, parca am mai prins curaj!"
    La care eu, pt. ca tot venise momentul adevarului, ii zic:"Stai linistit, ca si eu tot asa am vazut-o atunci!"




    Acest mesaj a fost editat de către Adriadi: 17 Mar 2014, 14:52
  •  
    • 4107 mesaje
    17 Mar 2014, 14:43
    4 0
    Bebelusi din toate tarile, uniti-va! Ce topic frumos! Felicitari mamicilor si urari de viata buna, fericita tuturor - copii, mamici, tatici, bunici...
  •  
    • 7469 mesaje
    17 Mar 2014, 14:44
    1 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 3816 mesaje
    17 Mar 2014, 15:02
    1 0
    Salutari mamelor cu bebei si sa le fie sanatosi. Si eu am nascut la stat, la Pölizu si am avut rezerva privata, cu teveu si personal foarte amabil. Si vorbim de acu 12, respectiv 7 ani
  •  
    • 540 mesaje
    17 Mar 2014, 15:31
    0 0
    Mmmm... ma repezisem si eu, ca in sfarsit un topic cu subiect frumos si normal... din pacate nu sunt in target.
    Astept sa se faca o gradi-cafenea, ca la 3 ani nu mai am cum sa o vad pe a mea bebelusa, oricat mi-ar mai veni uneori dorul...
    oricum, mai citesc pe-aici, poate m-oi potrivi cu vreun sfat (solicitat).
  •  
    • 4582 mesaje
    17 Mar 2014, 16:32
    1 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 13597 mesaje
    17 Mar 2014, 19:21
    3 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 4208 mesaje
    17 Mar 2014, 19:23
    6 0
    Mesaj şters de administrator
    Acest mesaj a fost editat de către Deleted Member: 17 Mar 2014, 19:34
  •  
    • 13597 mesaje
    17 Mar 2014, 19:32
    0 0
    Mesaj şters de administrator