Din dragoste de pisici

  •  
    • 13597 mesaje
    5 Iul 2012, 13:54
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 13597 mesaje
    5 Iul 2012, 13:55
    1 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 9724 mesaje
    5 Iul 2012, 20:27
    3 0
    Oana, ma bucur ca zgatia aia mica si-a revenit

    Joplin, pisicile sunt incredibile. Siri vine in pat deja,dar  nu stie sa se aseze frumos, langa noi. Se arunca, de parca ar cadea din pod si sta la smotocit o vreme, pana o cheama Spoty, care inca nu indrazneste sa ne viziteze.
     In rest, in cursul zilei Spoty e mai cersetoare de atentie, decat Siri. Vine pe langa mine si miauna prelung, pe tonuri acute, s-o mangai. Dar daca ma misc brusc, dispare. Si cat o mangai, trebuie sa ma chitai la ea, asa se simte mai in siguranta. 
    Fiecare zi, e un pic de progres si ma bucur de nu mai pot, sa le vad ca incep sa se simta confortabil.  Si-au ocupat fiecare locul in "copacul" ala de pisici. Siri intr-o cutie, cu doua deschideri, iar Spoty un etaj mai sus, intr-un fel de "cuib". Par fericite
  •  
    • 8715 mesaje
    5 Iul 2012, 20:44
    2 0
    Ok...

    Daca se intampla sa nu il cunoasteti pe Maru...

    http://www.youtube.com/watch?v=ldF0YG9VS6E



     
  •  
    • 13597 mesaje
    5 Iul 2012, 21:24
    2 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 9724 mesaje
    5 Iul 2012, 23:38
    0 0
    Am o problema si vreau sa va intreb ce-ar fi de facut. Mai intai, daca cititi topicul asta in timp ce mancati, lasati pe mai tarziu, ori cititul, ori mancatul. E foarte important! 
    Asadar, pisicile mele au doua litiere, dar folosesc doar una, adica se duc pe rand. Problema e ca de cate ori se duce Siri, pentru treaba aia mare, ne ucide cu mirosul (mentionez ca e litiera acoperita, cu usa, geamurile sunt in permanenta deschise) cateva minute bune.
    Nu stiu de la ce miroase atat de rau, nu ca m-as astepta sa se rahateasca petale de roze, dar zici ca a mancat toata viata, numai scanduri de buda
    Ce ma fac? Cum atenuez mirosul, care repet, tine cateva minute( dar nu vreau sa tina) ?. N-am patit asa ceva cu nici o pisica. De cate ori o vad ca se duce catre litiera, imi vine sa plang Si se duce des! 
     
  •  
    • 8578 mesaje
    6 Iul 2012, 00:01
    0 0
    Poate e de la mancare. E deparazitata intern?? Poti sa i duci o proba de fecale la analize sa vezi daca gasesc ceva. Altfel, muta toaleta pe terasa, sa imputa vecinii intreaba si medicul veterinar
  •  
    • 4208 mesaje
    6 Iul 2012, 00:07
    0 0
    Mesaj şters de administrator
    Acest mesaj a fost editat de către Deleted Member: 6 Iul 2012, 00:12
  •  
    • 9724 mesaje
    6 Iul 2012, 01:21
    0 0
    M-am uitat dupa paraziti, dar nu apare nimic, in plus amandoua sunt deparazitate, vaccinate, castrate, cu cip ID  si tot tacamul.
    Alta trebuie sa fie cauza, mai sap... 
  •  
    • 5144 mesaje
    6 Iul 2012, 13:45
    0 0
    tind sa cred ca e o problema ce tine de digestie. chiar daca mananca aceeasi mancare, poate ca nu o digera la fel de bine. poate fi o chestie normala sau o problema medicala. vorbeste cu medicul si spune-ne si noua ce ai aflat; ne poate fi util oricand.
    p.s.: si eu pun in litiera pudra parfumata... miroase a micsunele cand se pune matzoanca pe sapat
  •  
    • 2387 mesaje
    6 Iul 2012, 13:51
    0 0
    samoa...asa cum spune si basilio, are ceva in intestin, poate'i bolnavioara / doamne feri!... meri la doctor, sa vezi...pupavajjjj
  •  
    • 9724 mesaje
    6 Iul 2012, 14:25
    0 0
    Nisipul e de buna calitate, e completat cu chestii mirositoare, dar nu ajuta. 
    O sa vedem maine, ma duc cu ea la clinica. 
  •  
    • 13597 mesaje
    9 Iul 2012, 14:27
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 9724 mesaje
    9 Iul 2012, 16:18
    0 0
    dancing_fawn said:Samoa, ce vesti bune ne dai? Ai fost la vet?

     

    Am fost, la o prima consultatie, au zis ca e sanatoasa tun. Am dus si o mostra, de materie, ca sa-i faca analize. Rezultatele le primim saptamana asta.
    Chestiunea devine in felul urmator, ca acum a disparut problema, de la sine  
    In rest e vesela,aseara si cealalta ne-a vizitat in pat, se joaca, se iubesc pana se iau la bataie, ne cauta compania (yes, ne-au acceptat!) dimineata miauna in duet, pana ma dau jos din pat, sa le dau mancare. De care nu se-ating, dar e asa ca chestie, sa ma vada in picioare  
    Abia astept s-ajung acasa, sa le smotocesc.
     

  •  
    • 5144 mesaje
    9 Iul 2012, 16:29
    0 0
    ai facut schimbari in alimentatia lor, odata cu mutarea? asta ar fi singura problema care mi-ar mai putea trece prin cap... nu de alta, dar sa stii la ce sa te astepti daca ai de gand sa-i mai schimbi regimul bauiesc ca rasufli usurata
  •  
    • 4208 mesaje
    9 Iul 2012, 16:29
    0 0
    Mesaj şters de administrator
    Acest mesaj a fost editat de către Deleted Member: 9 Iul 2012, 16:30
  •  
    • 13597 mesaje
    9 Iul 2012, 16:37
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 13597 mesaje
    9 Iul 2012, 16:38
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 5144 mesaje
    9 Iul 2012, 16:41
    0 0
    joplin said:
    samoa said:
    ddimineata miauna in duet, pana ma dau jos din pat, sa le dau mancare. De care nu se-ating, dar e asa ca chestie, sa ma vada in picioare  

     

     

    Aha, aha....cunoastem ) doar sa vanturam nitel boabele, ca nu vor neaparat sa manance. Si cand ma trezeam de-a binelea, se retrageau si fetele la somn

     

    Ma bucur ca v-ati acomodat cu totii

     

    PS. Uitai sa va spun!! Azi, Urlatica mea implineste 7 ani!

    inseamna ca a mea e o dulce. macar nu ma obliga sa ma deplasez. vine ea in pat si asteapta sa o mangai. doar daca nu o bag in seama se pune pe mieunat. in perioada mai racoroasa a anului mai are si o pretentie in plus: sa ma intorc cu burta in sus, sa se aseze pe pieptul meu. daca nu fac miscarea cand vine langa mine, la fel, se pune pe mieunat. si cica noaptea, in timpul somnului meu cel mai adanc, mai ocupa uneori loc de cinste pe spatele meu.

    p.s.: la multi ani sanatosi pt Urlatica! 

  •  
    • 4208 mesaje
    9 Iul 2012, 16:50
    0 0
    Mesaj şters de administrator