Din dragoste de bebelusi

  •  
    • 2807 mesaje
    4 Mai 2014, 15:00
    1 0
    https://www.youtube.com/watch?v=YB2WHOtmSHQ
  •  
    • 16187 mesaje
    4 Mai 2014, 21:31
    2 0
    Mesaj şters de administrator
    Acest mesaj a fost editat de către Deleted Member: 4 Mai 2014, 21:32
  •  
    • 2386 mesaje
    4 Mai 2014, 21:41
    0 0
    Se spune ca normal ar fi sa iei 10 kg sau 15 kg daca esti mai slaba, deci cam 1,5 kg pe luna, incepand din luna a 4-a.
  •  
    • 7743 mesaje
    5 Mai 2014, 12:36
    0 0
    eu n-am luat in greutate in perioada sarcinilor.
    poate 3 kg, hai 5 sa nu-mi ad vorbe, maxim, sa zic. cat au fost copiii, placenta,lichidul amniotic ce mai e pe acolo si asta la fiecare copil..
    nu stiu cu ce-au trait, ce metabolism fulger am avut.

    acum,cu varsta, metabolismul mai lent, ma uit in oglinda si am burta de la 4-5 luni
    atunci scandura, nici nu se vedea ca sunt gravida.
    majoritatea pun si va spun asta ca sa nu va speriati.cum vi-i felul, neamul,metabolismul...nu e o regula sa va ingrasati.
  •  
    • 5188 mesaje
    5 Mai 2014, 12:51
    1 0
    felicitari, censky, ce veste frumoasa

    nastere usoara si sa fie totul bine pana la capat!  
  •  
    • 13597 mesaje
    5 Mai 2014, 12:56
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 16187 mesaje
    5 Mai 2014, 13:16
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 13597 mesaje
    5 Mai 2014, 13:23
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 6798 mesaje
    5 Mai 2014, 14:07
    4 0
    Dancing, ai inceput diversificarea la 2 luni?? Mai ales ca tu il alaptezi exclusiv la san. Cine ti-a zis sa ii dai suc de mar si de morcov? Eu stiu ca daca il alaptezi la san, diversificarea incepe la 6 luni, iar daca ii dai lapte praf la 4-5 luni.
  •  
    • 3613 mesaje
    5 Mai 2014, 14:31
    2 0

    Eu luasem in sarcina 35 de kg. De la 50, greutatea mea obisnuita la varsta pe care o aveam pe atunci, la 85 inainte de nastere.
    Mai repede ma sareai, decat sa ma ocolesti.
    Din spate daca ma vedea cineva, nu ar fi zis ca eram graviduta; dar privita dintr-o parte...eram imensa.
    In 3 luni de zile am revenit, fara niciun efort special facut in scopul asta, la greutatea de dinainte de sarcina. Probabil ca, asa cum zice si Dancing, alaptatul natural o fi ajutat la pierderea kilogramelor in plus.

    Dancing, Justin creste vazand cu ochii, cum e o vorba. Si ce bine inghite mancarica! Cred ca esti topita dupa el.
    Intreb si eu ca Bertha: nu e totusi un pic cam devreme pt. diversificarea alimentatiei?


    Milady, si nepotelul tau cred ca este o dulceata de copil. 
    Simt la tine o dragoste si o caldura cand vorbesti despre el, de parca ar fi copilul tau.
    Ai sa vezi si el ce te va iubi, toata viata!



    Acest mesaj a fost editat de către Adriadi: 8 Mai 2014, 12:40
  •  
    • 2297 mesaje
    5 Mai 2014, 14:31
    1 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 4208 mesaje
    5 Mai 2014, 14:33
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 5188 mesaje
    5 Mai 2014, 14:37
    0 0
    exista pericolul deformarii palatine si afecteaza si cresterea dintilor, adica pot creste stramb.
  •  
    • 3613 mesaje
    5 Mai 2014, 15:14
    0 0
    censky_2 said: 

    Intreb si eu ca profana - pai si ce are daca roade si suge la degetele si pumni, nu-s mai ok ca siliconul de suzeta? Ma gandesc ca la astia mici de tot gura si mainile sunt organe de explorare si testeaza si ei senzatii.  

    Censky, si eu tot ca profana iti raspund.
    Din cate stiu eu, la suptul degetelelor se renunta mai greu decat la suzeta.
    Plus ca, daca are preferinta pt. un anumit degetel (timp indelungat, unii copii renunta f. tarziu la obiceiul acesta), degetelul respectiv se va dezvolta mai subtirel decat restul degetelelor. Parca asa am citit eu pe undeva, cu f. mult timp in urma!
    Pe de alta parte, si suzeta are avantajele si dezavantajele ei, in special asupra deformarii maxilarului si a viitorilor dintisori, dar e mai putin probabil sa fie folosita pana la varsta cand se face trecerea la dantura permanenta. 
    De obicei, de la varste destul de mici, suzeta este aruncata. Plange bebe cateva zile, dar scapa de suzeta.

    Va povesteam candva despre buburuza, ca ziua nu prea baga in seama suzetele, dar noaptea jongla cu 3, ca la handbal... pase-n trei, cu schimb de locuri. 
    Cand i le-am aruncat (cred ca avea vreun anisor si jumatate), nici macar nu a bazait prea mult dupa ele. Atunci, pe moment, apoi a uitat de ele!
     

  •  
    • 16187 mesaje
    5 Mai 2014, 15:31
    3 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 2297 mesaje
    5 Mai 2014, 16:05
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 3613 mesaje
    5 Mai 2014, 16:14
    3 0
    Milady, crede-ma ca ce ti-am spus despre iubirea pe care ti-o va purta nepotelul tau, am spus din suflet si din experienta!

    Asa am simtit eu dragoste din partea surorii tatalui meu.
    Chit ca mai tarziu a si infiat o fetita, sentimentele ei fata de mine nu s-au schimbat.
    Mereu radeam cu fiica-sa, o tachinam, ca sa recunoasca daca m-a facut pe mine de "fata mare" si m-a dat fratelui si cumnatei sa ma creasca. Sa recunoasca, macar acum dupa ce parintii mei nu mai erau in viata! 
    Evident ca glumeam! Dar ea, saraca, o lua in serios si nega mereu...ca nu cumva sa-mi intre mie in cap cine stie ce prostii. 
    Copiii simt cine le daruieste dragoste, iar ei, la randul lor, le-o daruiesc.
    Inainte sa se stinga si ea, si-a scos inelele de pe degete si ni le-a daruit noua: unul fiicei ei, iar pe celalalt mie, ca amandoua suntem frumoasele ei.
    Ca sa o facem macar un pic sa zambeasca, am reluat vechea tachinare: macar acum, in al 12-lea ceas sa recunoasca!
    Am fost si sunt suta in suta convinsa ca mama mea a fost cea care m-a nascut, si sunt mandra ca a fost mama mea, iar cea in fata careia ma aflam era doar sora tatalui meu! Dar atunci a fost prima si ultima data cand mi-a raspuns zambind sagalnic:"Da, esti fata mea!"
    Cred ca in sufletul ei de fapt asa m-a simtit intotdeauna.
    Ei, cum sa n-o iubesc si eu la randul meu, chiar si dupa ce nu mai este!
     
  •  
    • 4350 mesaje
    5 Mai 2014, 18:09
    0 0
    Milady_me said:
    Adriadi said:


    Milady, si nepotelul tau cred ca este o dulceata de copil. 
    Simt la tine o dragoste si o caldura cand vorbesti despre el, de parca ar fi copilul tau.
    Ai sa vezi si el ce te va iubi, toata viata!

     

     
    Adri, nici nu-ti inchipui ce bucurie imi fac vorbele tale!!!
    Asa este, sunt topita dupa el si facem deja planuri despre cum o sa vina el la scoala aici si-o sa stea la unchiu-sau si matusa-sa care la vremea aia au toate sansele sa fie niste babalaci imposibili (speram totusi ca vom fi inca destupati si moderni )
    Nu pot accesa link-ul ca-s pe plantatie, dar ma uit diseara, sunt tare curioasa sa-ti vad buburuza

    Joplin, mi-a atras atentia in special articolul despre decalotare. Aud multe mame de baieti ca sunt stresate, ca-i chinuie pe bebelusi cu procedura asta barbara - si poate in fond nu e nevoie, poate e vorba doar de nestiinta doctorilor, cum spune doctorita asta... merita cercetat, m-am gandit.

      Nu cred asa ceva! Din contra, ma gandesc ca veti fi mult mai relaxati si intelegatori decat parintii, care se vor stresa in fiecare moment pt odrasla lor adolescenta! Asta micu' va fi un norocos!


    Acest mesaj a fost editat de către roseblue: 5 Mai 2014, 18:09
  •  
    • 6798 mesaje
    5 Mai 2014, 18:44
    3 0
    Dancing, am vazut si eu acum video postat, s-a facut si mai frumos puiul tau! Un sfat sincer: nu-i mai da sucuri atat de devreme, ar putea avea probleme mai tarziu, sistemul lui digestiv nu e inca pregatit pt fructe si legume. Si foarte important, nu-i mai da cu lingurita metalica, il poti rani la gingii. Exista lingurite speciale pt bebelusi din material foarte moale si netoxic. Si lingurita trebuie sa fie a lui bebe si doar a lui bebe.
  •  
    • 4007 mesaje
    5 Mai 2014, 18:49
    2 0
    " Dupa mai multe studii de-a lungul timpului, s-a ajuns la concluzia ca diversificarea alimentatiei bebelusilor se impune in jurul varstei de 4 luni. Dupa 4-5 luni, laptele, care a format pana acum exclusiv alimentatia bebelusului, nu mai poate acoperi total nevoile sale nutritive. Astfel ca devine obligatorie introducerea unor alimente mai consistente, care sa vina cu un plus de vitamine, saruri minerale, fibre vegetale si mai multe glucide si lipide.

    Alimentatia diversificata nu se recomanda inainte de aceasta varsta, deoarece functiile enzimatice intestinale nu sunt complet dezvoltate. Un alt motiv pentru care s-a hotarat ca aceasta perioada este cea potrivita pentru inceperea respectivului tip de alimentatie, este si cel de ordin psihoeducativ, criteriu extrem de important pentru formarea deprinderilor alimentare ale copilului. Acesta consta in capacitatea bebelusului de a accepta sau refuza produsul alimentar oferit. Evenimentul se produce odata cu dobandirea reflexelor de sustinere a capului, de control al miscarii gatului si de a sta in sezut sprijinit.


    Principii ale alimentatiei diversificate de care trebuie sa tinem cont

    Ce trebuie sa evitam?

    Paralel cu dezvoltarea fizica si psihomotorie, cresc si nevoile de imbogatire a regimului alimentar, astfel ca se recurge la introducerea alimentelor solide. Dar intrucat diversificarea poate fi o perioada de acomodare destul de dificila, este important sa se tina seama de principiile selectivitatii si progresivitatii.

    Unii copii accepta cu greu alte alimente in afara laptelui, de aceea se recomanda:

    ● introducerea treptata a oricarui aliment. La inceput in cantitati mici, care cresc apoi progresiv, in functie de toleranta digestiva a copilului, care trebuie urmarita cu mare atentie.

    ● alegerea si introducerea de noi alimente se face la sugarul aflat in perfecta stare de sanatate, avand functiile digestive echilibrate.

    ● administrarea se face numai cu lingurita. Se incepe cu 5-10 g inaintea mesei obisnuite cu lapte, masa care descreste proportional pana la inlocuirea sa, pe parcursul a 6-7 zile.

    ● nu se introduc in acelasi timp doua sau mai multe alimente noi.

    ● sa nu se inceapa diversificarea in zilele extrem de calduroase.

    ● daca apar tulburari digestive se revine la alimentatia de dinaintea imbolnavirii, diversificarea reluandu-se dupa insanatosire.

    ● in cazul in care bebelusul refuza alimentul nou introdus, chiar si dupa mai multe incercari, se renunta pentru o perioada la administrarea lui, dupa care se reia in timp.

    Introducerea unor alimente noi si administrarea lor cu regularitate, determina sugarul sa-si reduca progresiv nevoia de lapte matern, insa intarcarea e bine sa fie facuta cat mai aproape de varsta de un an, dar in niciun caz inainte de patru luni. "