O cafeanea pentru oricare

  •  
    • 12208 mesaje
    25 Aug 2016, 11:23
    0 1
    buna girl , esti bine fata mea ??
  •  
    • 970 mesaje
    25 Aug 2016, 11:27
    1 1
    Gaby,
    Multumesc, bine . Doar obosita, cu seful (inca) plecat, munca s-a dublat. Nu neaparat cantitativ, dar vreau ca totul sa fie pus la punct .
    Sa-l facem (cumva) mandri de "elevii" lui .
  •  
    • 12208 mesaje
    25 Aug 2016, 11:36
    0 1
    un ceai cu gheata vrea careva ?/
     
    Acest mesaj a fost editat de către gabriela42: 25 Aug 2016, 19:44
  •  
    • 12208 mesaje
    25 Aug 2016, 11:37
    0 1
    GirlOnline said:Gaby,
    Multumesc, bine . Doar obosita, cu seful (inca) plecat, munca s-a dublat. Nu neaparat cantitativ, dar vreau ca totul sa fie pus la punct .
    Sa-l facem (cumva) mandri de "elevii" lui .

    da cunosc situatia .... 

  •  
    • 12208 mesaje
    25 Aug 2016, 22:50
    0 1
    noapte cu iubire ! vise placute !
  •  
    • 970 mesaje
    25 Aug 2016, 23:34
    1 0
    N-am mai prins nimic la rece .
    Noapte buna Gaby, noapte buna tuturor.
  •  
    • 970 mesaje
    26 Aug 2016, 09:07
    1 0
    Buna dimineata lume. E vineeeeri .
  •  
    • 12208 mesaje
    26 Aug 2016, 10:46
    0 1
    'Neata buna chiar ca este ! Cafea sa ne fie bine ...Am citit ceva pana la vre-o doua si acum m-am trezit . Azi le fac o ciorbita de perisoare si ardei umpluti cu canre de vitel , dar si un pandispan cu fructe desert , vin copii la masa ...
  •  
    • 148 mesaje
    26 Aug 2016, 11:00
    1 0
    neata !!!!!Nu-mi place să beau cafeau singura, ci alături de cel drag! Bucuraţi-vă de aroma intensă şi faceţi-o să merite a fi savurată până la ultima picătură…
  •  
    • 12208 mesaje
    26 Aug 2016, 11:02
    0 0
    buna Adnana
  •  
    • 148 mesaje
    26 Aug 2016, 11:12
    1 0
    gabriela42 said:buna Adnana

     
    buna dimineata ,Gabriela ! o zi frumoasa si usoara ! 


    Acest mesaj a fost editat de către euadnana: 26 Aug 2016, 11:13
  •  
    • 12208 mesaje
    26 Aug 2016, 11:14
    1 2
    VIAŢA CA O CANĂ CU CAFEA
    Uneori viaţă este o ceaşcă plină cu cafea fierbinte, o cafea pe care ne-o dorim de când am deschis ochii şi până când apucăm strâns ceaşca de tortiţă. Prelungim plăcerea de a o pregăti: clătim ibricul de impurităţi sau praf, aşa cum aruncăm la coşul memoriei tot ceea ce ne-a rănit sau ne-a supărat cumva de-a lungul vieţii ... Pe îndelete clătim şi ceaşca aceea albastră ce ne-a fost dăruită de ziua îndrăgostiţilor , aducem zaharniţă mai aproape şi borcanul în care am pus cafeaua preţioasă a sentimentelor noastre proaspăt râşnite şi parfumate sau mai vechi, dar cu o aromă inconfundabilă .
    Avem şi lapte proaspăt pentru a purifica cu albul celest , întunecatul conţinut că şi o noapte fără lună, dar ne place uneori chiar şi o picătură de whisky fin. Sau cognac când vrem să ne intensificăm emoţia... Apoi punem apă la fiert pe aragaz, adăugăm două liguriţe din pudra cea frumos mirositoare şi o linguriţă de zahăr să ne fie viaţă şi mai dulce. Când vrem o aromă mai deosebită, presăram cu câteva granule de scorţişoară, aşa cum zâmbim în treacăt unui chip frumos ce ne-a atras privirea la metrou sau pe stradă ...
    Focul timpului ne fierbe lin licoarea magică şi ne aşezăm cu faţă spre soarele dimineţii sau spre ochii negrii ai iubitului ciufulit şi încă nebărbierit ;ce ne salută grăbit aşezându-se. Prăjim şi nişte pâine toast şi ungem frumos feliile adăugând şuncă , brânză sau chiar miere dacă gustul ne-o cere , floricica din vază ne zâmbeşte , aburii cafelei ne inundă plăcut şi zâmbim vieţii şi soarelui , dar mai ales ne zâmbim nouă înşine zicând " azi este o zi minunată şi am să mă bucur de ea din plin "!
    Şi mulţumim cerului pentru ziua frumoasă cu soare , vieţii pentru tot ceea ce avem , părinţilor pentru ceea ce suntem , iubitului pentru dragostea oferită necondiţionat şi Lui Dumnezeu pentru tot !
    Fiecare îşi ia propria ceaşcă a vieţii în mâini. Unii o beau flămânzi cu repezeală şi trec prin viaţă precum un tren de mare viteză prin gările mici fără nume; fără simtă frumosul din locurile pe unde trec , fără să oprească în staţii mici să ia şi alţi călători . Alţii o beau încet pe indelete savurând fiecare înghiţitură şi o simt profund până în vârful degetelor. Dacă nu suntem atenţi, o bem prea repede şi fie ne ardem cerul gurii cu lichidul clocotit şi ajungem la zaţul amar al finalului total nepregătiţi să încheiem această plăcută experienţă. Şi, ca un făcut, ultima înghiţitură e cea mai bună şi eşti pe deplin conştient că se termină şi ai da orice că să-o lungesti puţin.
    Nu ne place să o bem singuri, ci alături de cel drag! Bucuraţi-va de aromă intensă şi faceţi-o să merite a fi savurată până la ultima picătură..
    Gabriela
  •  
    • 970 mesaje
    26 Aug 2016, 11:26
    1 0
    Transformi o (simpla) ceasca (de cafea ) in arta , si cum mie imi place cafeaua ... Si nu spun asta doar sa ma dau (bine) pe langa tine din cauza ca-mi fac cu ochiul toate bunatatile insirate de tine . Sincer vorbind, zau ca mi s-a luat de toate porcariile care se numesc pranz sau cina .
  •  
    • 12208 mesaje
    26 Aug 2016, 11:54
    0 0
    Te invit intr-o zi, micuto ,  sa te cocolosesc nitel cu de toate ...https://www.youtube.com/watch?v=MCuJ4DAaGdQ
    Acest mesaj a fost editat de către gabriela42: 26 Aug 2016, 11:56
  •  
    • 12208 mesaje
    26 Aug 2016, 11:57
    0 0
    A si diseara dau champagne ca e ziua surioarei mele face numai 40 de anisori ....La multi ani MONICA !
    Acest mesaj a fost editat de către gabriela42: 26 Aug 2016, 11:58
  •  
    • 970 mesaje
    27 Aug 2016, 00:20
    1 0
    Ne mai tii mult pe sec Gaby? Am tot asteptat sampania, si tu nimic, nimic. Ai pastrat-o doar pentru tine .
    La multi, multi ani!
  •  
    • 12208 mesaje
    27 Aug 2016, 00:26
    1 2
    daca nu mai intra nimeni pe aici Girl ce sa fac , sa vorbesc ca si televizorul ...
  •  
    • 2115 mesaje
    27 Aug 2016, 01:07
    1 1
    La multi ani surorii tale , pup cu drag sa fiti sanatoase si iubite!
  •  
    • 2115 mesaje
    27 Aug 2016, 01:09
    1 1
    Telefonul, deh!!!!
  •  
    • 12208 mesaje
    27 Aug 2016, 09:48
    1 2
    Buna Stormy , multumesc de urari ,merci ca ai trecut pe la noi , haideti trezirea ca am facut cafelutele